Yurt Dışı Haberleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,460
Ynt: Yurt Dışı Haberleri

Chapucilla, forumda bu isim hiç geçtimi bilmiyorum. Aradım ama bulamadım.

Chapucilla, onarım, yapım ve alternatif çözümler demek. Bu linkte açılan her pencerede genellikle karavanla ilgili bir konu işleniyor. Dil Ispanyolca. Ama çok güzel ve detaylı resimler bize istenileni anlatıyor. Gerekirse Google‘ de sorabilirz. Bazıları bildigimiz bazılarıda niye bu benim aklıma gelmedi diyebileceğimiz konular. Pencerelerden birisine tıklayınca açılan sayfadaki resmin altındaki oklara tıklayarak tüm resimleri görebiliriz. Pencere/konu sayısı çok olduğu için faydalı bulduklarımızı belirtebilir ve fikrimizi söyleyebiliriz.

Bu türlü tamir, yapım ve alternatif çözümlerde, özellikle elektrikle ilgili konularda güvencenin ön planda olduğunu tekrarlamaya gerek yok.

Hoşuma giden bir konuyu ben hemen belirteyim. Bilirsiniz karavanın boyasını cilalamak, parlatmak hiç kolay değil. Ama bu aletle herşey çocuk oyuncağı.
http://www.chapucillas.es/Bricos/chapucilla_151.html

Chapucilla linki:
http://www.chapucillas.es/Bricos/

Etiketler

Almanya‘ dan bir iyi bir de kötü haber var. Önce iyisi. Dizelin litresi Münih‘ te 1,15 € civarında. Gezilerimiz ucuzladı demekktir.

Iyi olmayan haber, Alman hükümeti otobanları ve anayolları 2016 da paralı yapmak istiyor. Hükümetin planına göre yabancı plakalı araçlar, 10 gün için 10€, iki ay için 22€ ödeyecekler. Almanya plakalı araçlardan yol ücreti senelik kesilecek fakat yol ücreti kadar araç vergisinden düşülecek. Ama Almanya yol ücreti isterse, Hollanda, Belçika ve Iskandinavya ülkleri de yol parası isteyecekleri için sonuçta Almanya plakalı araç sahipleri de bundan etkilenecek.

01.Ocak 2015 günü Türkheim/Almanya‘ dan resimler.
Bu iki leylek bir kaç yıldır kışı da beldiye binasının üzerindeki bu yuvalarında geçiriyorlar. 4 gün önce gece -12°, dün gece de -5° idi. Ama soğuğa karşı pratik bir çözüm bulmuşlar. Yuvaları kalorifer bacasının üzerine. Resime dikkatle bakarsak çıkan dumanları görmek mümkün. Böylece kalorifer onların yuvasını da ısıtıyor.

SAM 7486

SAM 7481

SAM 7465

Ekli dosyalar

• SAM_7478.JPG
    SAM_7478.JPG
    79.8 KB · Görüntüleme: 228

Almanya Karavancılık Endüstrisi Federasyonu (CIVD) internet sitesine Almanca veya Ingilizcesi olanların arasıra bir göz atmalarını tavsiye ederim. Bu ferederasyonun üye listesini görünce, Almanya‘ da karavancılık endüstrisinin neden böyle geliştiğini anlamak çok kolay. Karavan üreticileri, yedek parça ve aksesuar üreticileri, Kamping malzemesi üreticileri, karavan piyasasını kredileriyle destekleyen bankalar, araç üreten firmalar ve otomobil kulüpleri bu federasyonda bir araya gelmişler. Böyle bir federsyonun politika üzerindeki etkisini tahmin edebiliriz.
Almanya‘ da kamping ve karavancılık hakkında bazı sayılar:
Çekme karavan sayısı :579.546
Motokaravan sayısı : 353.663
2014‘ ün ilk yarısında 2-elden satılan karavan sayısı:64.424
Kamping sayısı : 3.624
Karavanpark sayısı : 4 binin üzerinde.
Trafik kazalarına katılan (her 100.000 araçta) otomobil sayısı 841, motokaravan sayısı 190, çekme karavan (çeken araç) sayısı 32.
Kamping ve karavanparlarda bir yıllık geceleme sayısı: 110 milyon. Bunun 62,4 milyonu kampingte devamlı kalanlar, 47 milyonu ise, kampingte geçici bir süre kalanlarla karavanparklarda geceleyenler.
Karavancılar kampingler için yılda 3,3 milyar €, ayrıca yol, araç ve diğer ihtiyaçları içinde yılda 8,2 milyar € para harcıyorlar.
Federasyonun internet sitesi : http://www.civd.de/

Caravaning Info : http://www.caravaning-info.de/

Karavan için değişik Kontrol listeleri (checklist): http://goo.gl/GNPLJy
(Bu listelerden faydalı gördüğümüzü karşılılklı yardımlaşarak tercüme edebiliriz)

Ülkemizdeki karavan dünyası,emekleme evresinde,sayılar bir elin parmakları kadar.Türkiyeyle ilgili istatistikler varmı acaba?

6 haftadır Türkiye‘ yi gezen Alman Karavancı, gezimiz boyunca bugün 5. karavanı gördüm. Kampinglerde genellikle yalnızız, diye yazıyor ve nerede bu karavancılar diye soruyor (Alman karavanforum). 2013 yılında Mersin-Antalya-Izmir arasında biz de çok az karavan görmüştük.

Genel kanı, gittikçe azalsa da Türkiye'ye önüne gelen ülkenin vize uyguladığı yönünde. Peki Türkiye hangi ülkelere, ne cins vize uyguluyor.

http://tr.m.wikipedia.org/wiki/Türkiye%27nin_vize_politikası

Dün gece kaldığımız kampingde konuştuğum ispanyol genç, internet yolu ile aldığı vize yüzünden, 2,5 aylık Türkiye gezisini, 2 hafta sonra bitirmek zorunda olduğunu, söyleyince önce inanamadım. Ama bu sabah bulduğum yukarıdaki link söylediklerini teyit ediyor.

Boşuna "İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır" dememişler. ;)

Biz 3 haftadir, bu mevsimde en populer bolge olacagini dusundugumuz, Antalya-Fethiye arasini geziyoruz. Hic bir Turk karavanciya rastlamadik. Buna karsilik az da olsa yabanci karavancilar gorduk. Anlasildigi kadariyla tum vize zorluklarina karsin yabancilar azimle geliyorlar. Peki Turk karavancilar nerede?

Ispanyollara vize uygulandığını yeni duydum. Alman karavan forumda diğer bir konuda, yabancıların karavanlarını geçici olarak Türkiye‘ de bırakabilmelerinin sorunlu olması. Geçen yıl bir Alman karavanını Türkiye‘ de bırakarak Iranı gezmek ve dönüşte karavanını almak istiyordu. Aracı gümrüğe bırakması gerektiğini öğrenince karavanını Yunanistan‘ da bırakmaya karar verdi. Bu yıl aynı konu tekrarlandı ve çözüm yine Yunanistan oldu. Yabancıların araçlarını geçici bırakmada sorun yaşamaları bir çok karavancıyı etkiliyor. Bildiğimiz gibi karavancıların çoğu emekli. Hastalık durumunda geçici olarak ülkelerine gidip gelebilmek onlar için çok önemli. Bir diğer sorunda, yabancı araç kasko sigortalarının Anadolu‘ da geçerli olmaması. Yeni (pahalı) bir karavanla Türkiye‘ ye gelmek oldukça riskli oluyor.

Konulara Türkiye‘ nin uzak olması, dizelin pahalı olması da eklendi. Geçen yıllar Türkiye‘ yi gezen bir karavancının „ kampingler çoğunlukla gerçekten güzel değil, ayrıca hiçte temiz değil „ cümlesini okumak zor geldi. Bu günler geride kaldı sanıyordum.

Alman karavanforumda „ Ilkbahar 2015‘ de Türkiye‘ nin yarısını kapsayan bir gezi turu“ yayınlandı. Gezi notları çok güzel resimleri, verilen bilgiler ve açıklamalarıyla bence örnek bir gezi anısı. Almancası olmayanlarında bir fikir edinebileceğini düşünüyorum.

https://www.wohnmobilforum.de/w-t100474.html

Hüseyin bey paylaşım için teşekkürler. Bazı bölgeler eksik olsada süper. İstanbulda fazla kalmamışlar herhalde .

şado' Alıntı:
Hüseyin bey paylaşım için teşekkürler. Bazı bölgeler eksik olsada süper. İstanbulda fazla kalmamışlar herhalde .

Şadan Bey, yurt dışındaki böyle gezi anıları Türkiye‘ yi çok güzel tanıtıyor. Bu gezi anısı Türkiye‘ ye en az bir kaç yeni karavancı kazandırmıştır.

Kendi gezi anılarını yazan bizler içinde, başkalarının nasıl yazdığını görmek bakımından ilginç olabilir diye düşündüm.

Konuya ilginize teşekkürler.

yugun' Alıntı:
Hüseyin bey,

Paylaşım için teşekkürler. Yazıyı okuyamasam da fotoğraflara baktım.

İzmir'den selamlar...

Yücel Bey konuya ilginize teşekkürler ve Münih‘ ten selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR