Yurt Dışı Haberleri

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,096
Alman karavanforumda (Wohnmobilforum) bir üyenin imzası dikkatimi çekti.
„Allahla konuşmak istiyorsan dua et. Onunla buluşmak istiyorsan direksiyonda sms yaz.”
 
Son düzenleme:

Etiketler


Bizim Köyün Mobil Çobanı
IMG 20201121 153903


Koyunlar


Yașadığım șehir nüfusu 6 bin civarında olan küçük bir yer, onun için de köy diyorum.

Eșimle günlük yürüyüșlerimizin bir bölümü köy içinde olduğu için hemen her sokağını ve boș arsasını tanırım.

Burada sık yağmur yağdığı için arsalardaki otlar çabuk büyür ve sahibinin devamlı biçmesi lazım.

Koyunların sahibi bu ișe iyi bir çözüm getirmiș. Çevresini elektrikli tellerle çevirdiği arsaya koyunları bırakıyor. Koyunların içecek suyu ve geceleyecek bir de karavanları var.

Burada ot kalmayınca koyun sahibi koyunlarını karavana koyup baska bir yere götürüyor, arsanın da hem otları biçilmiș hem de gübrelenmiș oluyor.:smiley:
 
Son düzenleme:

Koronanın etkili olduğu 2020 yılında kamping ve karavan parklar Almanya’da ikinci defa kapandılar. Kapanma 20 Aralığa kadar sürecek, korona sayıları düșmezse bu süre uzatılabilir de.

Bu kapanmalara rağmen karavan sektörü satıșlarda rekor kırıyor.

Bu yılın ilk yarısındaki rakamlar:

3,6 milyar Euro yeni araçların satıșından,

2,1 milyar € kullanılmıș araç satıșından,

0,52 Milyar € ekipman ve aksesuar satıșından elde edilen miktar.

Toplam : 6,2 milyar Euro.


Bu rakamlara kamping ve karavan parklarda 2020 yılındaki konaklamalardan elde edilen gelir de ilave edilecek ama, çok merak ettiğim bu sayılar henüz belli değil. Bu konuda 2019 yılının sayılarına bir göz atabiliriz.

2019 yılına ait konaklama ve günlük gezi sayıları :

Kampinglerde konaklama sayıları (kalınan geceler) :51 milyon

Karavan parklarda kalınan gece sayıları :16,6 milyon

Motokaravancıların yaptıkları günlük gezieler sayısı :17,5 milyon

Devamlı kampinglerde kalan karavancılar (gece sayısı) :52,9 milyon.

Toplam :138 milyon
Motokaravancılarlar, çekme karavancılarlar ve çadırlarıyla tatillerini geçirenler, geçen yıl Almanya’da iç ekonomiye yaklaşık 15 milyar Euro satış/ciro getirdi.

Bu sektörde ana itici güç karavan turizmidir.
dwif ermittelt Wirtschaftsfaktor Caravaning und Camping-Tourismus

Erstmals über 6 Mrd. Euro: Caravaning-Branche erzielt Rekordumsatz im ersten HalbjahrAșağıda yazdıklarımı devamlı tekrarlıyorum. Ümidim, yanlıșlar yetkililer tarafından duyulur ve düzeltilir. Çünkü bu haliyle devletin bu iște kazancı yok kaybı var.

Türkiye’deki kamp ve karavan sektörünün önündeki takozlar:

- % 220 ÖTV,

-Her yıl TÜV

-Yüksek zorunlu trafik sigortası

Ilginç nokta, her üçününde hazineye getirisi çok düșük
 
Son düzenleme:Etik komisyonu Almanya için aşı sırasını belirledi..
Haberin (ham) tercümesi:

Aşılanacak ilk grup, huzurevleri ve huzurevleri sakinleri, yaşlılar için yatarak ve ayakta hasta bakımında çalışan personel ve 80 yaş üstü kişilerdir. İlk grupta Covid hastaları için doktorlar ve hemşireler gibi yüksek riske maruz kalan hastanelerde, acil serviste ve nakil tıbbında personel de yer alıyor. İlk grupta yaklaşık 8.6 milyon kişi var.

İkinci bir grupta, 75-80 yaşındakilerin yanı sıra tesislerde yaşayan demanslı veya zihinsel engelli kişiler ve burada çalışan personel aşılanacak. Bu ikinci grup 6,7 milyon kişiyi içeriyor.

Üçüncü bir grupta Stiko, 70 ila 75 yaşları arasındaki insanları, diyabet gibi önceden var olan riskli kişileri ve temas kuran kişileri ve hamile kadınlarla teması olan kişileri görüyor. Üçüncü grup ayrıca sığınmacıların ve evsiz sığınma evlerinin sakinlerinin yanı sıra kamu sağlık hizmetleri ve tıbbi tesislerdeki personeli de içerir. Bu grup 5.5 milyondan fazla insanı içermektedir.

Korona'ya karşı kimler ve ne zaman aşı olmalı
Dördüncü grubu, 65-70 yaş arası kişiler, öğretmenler ve eğitimciler ile mevsimlik işçiler ve et endüstrisinde çalışanlar gibi güvencesiz çalışma koşullarına sahip kişiler izlemektedir. Ek olarak, daha önce orta derecede riskli olan hastalar da vardır. Bu grup 6,9 milyon kişiyi içeriyor.

Beşinci grupta, sıra 60 ile 65 yaş arasındaki kişilerin, "eyalet ve federal hükümetlerdeki kilit pozisyonlarda çalışan personelin" yanı sıra polis, itfaiye, çöp imha ve diğer kritik altyapı çalışanlarıdır. Bu grup dokuz milyon kişiden oluşuyor.

Tanınmış bir politikacı “İlk önce 80 yaşın üzerindekileri, bakıma muhtaçları ve özellikle risk altındaki sağlık ve bakım personelini aşılamak doğrudur. Özel muayenehanedeki doktorlara aşıya öncelik verilmemesi gerektiğini savundu: "Özel muayenehanedeki doktorların sırası değil, neyse ki önemli ölçüde artan bir riske sahip değiller." diyor.

Almanya, Avrupa'da ikinci yaşlı ülke !
 
Son düzenleme:


Camper California denildiğinde hemen aklımıza VW Transporter California gelir.
Tansporter California


Artık durum değişti. VW önce 2019 yılında VW Lt Grand California’yı ilave etti.
Erster Schnell-Test des VW Grand California 600: Vor- und Nachteile des VW Grand California auf einen Blick
VW Lt California


Şubat ayında bu seriye VW Caddy California ilave edildi.
https://www.volkswagen-nutzfahrzeuge.de/de/modelle/neuer-caddy-california.html
CALIFORNIA

Caddy California tipi araçlar Avrupa kampinglerinde ve karavan parklarında sık görülüyor ama VW ilk defa böyle bir aracı seri olarak üretmeye başladı.
 

Yapı Marketten Camper Mobilyası

Sanıyorum Almanya’da bir ilk. Hornbach Yapı Market Camper için mobilya yapıyor. Aşağıdaki linkten bilgi edinmek mümkün. Fiyatları yüksek bulabilirsiniz ama Almanya’da işçilik ücretleri çok yüksek.
Linkteki videolara bakmanızı tavsiye ederim.
Birazda IKEA gibi. Parçalarını alıp montajını kendin yapıyorsun.


camper möbelbau kaufen bei HORNBACH
 
Son düzenleme:

Bizim ülkemizde bir karavancı ducato araçlar için bir hazır mobilya paketi çıkarsa çok satar ama şimdi işleri o kadar yoğunki bunu düşünecek durumda değiller.
 Bizim ülkemizde bir karavancı ducato araçlar için bir hazır mobilya paketi çıkarsa çok satar ama şimdi işleri o kadar yoğunki bunu düşünecek durumda değiller.

Panevandan karavan yapmak kolay bir iş değil. Özellikle mutfak zaman alır. Almanya’da sadece mutfak yapan ve satanlar var. Aşağıdaki linkte Almanya’da ebay-küçük ilanlar bölümünde bugün satılan mutfaklar var. Çoğu ikinci el. Türkiye’de bir marangoz böyle bir mutfağı yapıp satabilir, veya birisi bir marangoza yaptırıp satabilir. Sadece sipariş üzerine değil, önceden yaparak hazır satabilir.

eBay Kleinanzeigen | Kostenlos. Einfach. Lokal.
 

Almanya’da sel felaketi.

Erftstadt-Blessem

Bu resmi bugün her gazetede görmek mümkün. Selden sonra çekilen bu resmin ifade ettiğini sözlerle anlatmak mümkün değil.
1


Aynı yerin selden önceki görünüşü
2

Kaynak: Google Earth

Ikinci resmin sol alt tarafında bir kısmı görülen bir kum ocağı var. Derin ama boş kum ocağına doğru süratle akan sel suları yataklarını oyarak böyle çukurlar oluşturmuş.
 
Son düzenleme:

Amanya’da sel felaketi.

Erftstadt-Blessem

Bu resmi bugün her gazetede görmek mümkün. Selden sonra çekilen bu resmin ifade ettiğini sözlerle anlatmak mümkün değil.
Ekli dosyayı görüntüle 637103

Aynı yerin selden önceki görünüşü
Ekli dosyayı görüntüle 637104
Kaynak: Google Earth

Ikinci resmin sol alt tarafında bir kısmı görülen bir kum ocağı var. Derin ama boş kum ocağına doğru süratle akan sel suları yataklarını oyarak böyle çukurlar oluşturmuş
 

Geçmiş olsun,çok üzücü bir olay.Karadeniz bölgesinde böyle olaylar çok sık oluyor ancak Almanyada olması beni biraz şaşşırttı.
 
.
Almanya’daki son felaketin sebebi iklim değişikliği.
Olay ısınan dünyamızda, kutuplarla Ekvator arasında azalan ısı farkının, atmosfer hareketlerini yavaşlatması dolayısıyla yağmur bulutlarının uzun müddet ayni bölgelerde kalmasına ve oralarda zemini artık su alamayacak kadar doygun hale getirmesiyle ilgili. Son durumda yağmur devamlı ayni bölgelerde kalarak bir günde m2 de 200 litreye kadar çıktı.Tabi ısınan dünyanın denizlerden daha fazla nem çekme yani daha fazla bulut oluşturma durumu da var.

Böylelikle değişen koşullar rizikolu alanları misliyle genişletmiş durumda. Bazı resim ve videolardan görüldüğü üzere vadi yapılı çay kenarları bile geçmişte bu şiddette bir taşma veya sel görmemişti. Şu anda Almanya’da konuşulan da yerleşimlerin yanlışlığı değil, etraflı meteorolojik uyarının zamanında ahaliye neden ulaşamadığı. Zaten böyle alanlar artık bütün ülkelerde hesap edilenden fazla yerleri ve tarihsel yerleşimleri de içine almakta. Bazı evler 500 senelik ve bu güne kadar böyle bir felaketin benzerini görmemiş.

Dünyamızın ısınması yukarıda yazılanlarla çelişkili görünse de tabi ayni zamanda inanılmaz bir hızla kuraklık sebebi de olmakta. Aşağıda bizden 500 metre uzaklıktaki ormanın son 2-3 senede aldığı hali görmektesiniz. Ormanlara artık Türkiye’deki çam cinsinin daha uygun olduğu söylenmekte.
Yanlış anlaşılmasın, kuraklık ve yağmurun uzun aralıklı fakat şiddetli periyotlar olarak gerçekleşmesinin gösterdiği bir tablo bu.
Screenshot 20210720 100639Torunlarımıza, hatta çocuklarımıza bize teslim edilen dünyayı oldukça hoyrat kullanılmış bırakacağımız kesin.
Benim suçum yok diyen beri gelsin..
 
Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,208
Mesajlar
1,515,341
Kayıtlı Üye Sayımız
171,836
Kaydolan Son Üyemiz
Kuzeyin_Oglu

SON KONULARGeri
Üst