Yurtdışından Çekme Karavan Almak Nasıldır ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan farazicosmos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 77
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,963

Etiketler

Alman bir üreticinin karavanını beğendim. malesef ki ülkemizde distiribitörlüğü olan yabancı markalar veya türk markaları beğendiğim modelin yanına bile yaklaşamaz. ben karavanı almak için almanyaya gidip isteğime göre iç döşemesi kapısı penceresi osu busu sipariş verdiğimde türkiyeye girişi nasıl oluyor. onlar mı getiriyor ben mi almaya gidiyorum ve gümrük girişi belgesi ruhsatı nasıl olmaktadır. bilenler yorum yapabilir mi ? örneğin türk parası ile 100 bin tl tutan bir karavanın ülkeye yasal yollarla girişi bana kaça patlar.

Bence siz önce bir gümrük müşavirine danışın bütün masrafı önünüze koyarlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bence siz önce bir gümrük müşavirine danışın bütün masrafı önünüze koyarlar

sordum zaten eğer ki firma kapına kadar getiririm diyorsa herşeyi halletmiştir zaten amazon gibi gümrüğü vergileri onu bunu içine eklemiştir dedi. yani firmaya güvenebilirmişim. türkiyeden almayla ordan alma arasında fark yok dedi.

Alman bir üreticinin karavanını beğendim. malesef ki ülkemizde distiribitörlüğü olan yabancı markalar veya türk markaları beğendiğim modelin yanına bile yaklaşamaz. ben karavanı almak için almanyaya gidip isteğime göre iç döşemesi kapısı penceresi osu busu sipariş verdiğimde türkiyeye girişi nasıl oluyor. onlar mı getiriyor ben mi almaya gidiyorum ve gümrük girişi belgesi ruhsatı nasıl olmaktadır. bilenler yorum yapabilir mi ? örneğin türk parası ile 100 bin tl tutan bir karavanın ülkeye yasal yollarla girişi bana kaça patlar.
Merhaba ben geçen yıl Almanya'dan Fendt Saphire karavan ithal edip Türkiye'de kendi adıma tescil ettirdim.
Yürürlükteki kanunlara göre ikinci el ve kullanılmamış olsa dahi model yılı eski karavanı ithal edemiyorsunuz.
Karavanı satın aldığınız yerden Türkiye'deki gümrüklü antrepoya kadar tırla taşımak zorundasınız çekerek getiremiyorsunuz.
Ben Düsseldorf'tan aldım karavanı, nakliyeye 2700 euro verdim. Almanya'dan ihraç kayıtlı alıp %19 Alman KDV'sini ödemiyorsunuz.
Türkiye'ye ithalatın ilk adımı satıcı firmanın karavanın faturası ile birlikte bulunduğu yerdeki ticaret odasına giderek ATR (Avrupa birliği'nden Türkiye'ye ithal edilecek mallar için düzenlenen belge) belgesini düzenletip onaylatması ile başlıyor. Bu belge düzenlendikten sonra mal gümrüklenmiş oluyor.
Türkiye'de bir gümrük müşaviriyle anlaşıp hangi antepoya indireceğinizi belirledikten sonra nakliye başlıyor. Karavan antrepoya girdikten sonra tip onay belgesi, COC (certificate of conformity), fatura ve ödeme dekontlarınızı, vekaletnamenizi gümrük müşavirine veriyorsunuz. Karavan ithali çok nadir olduğu için daha önce tecrübe etmiş birin bulamadım. İlk aşama karavanın TSE tarafından karayollarına uygunluk belgesinin düzenlenmesi. Bu tamamlandıktan sonra müşavir gümrük işlemlerini başlatıyor. Türkiye'de geçerli %18 KDV'yi ve bir kısım harçları ödedikten sonra gümrük müdürlüğü evraklarınızı ikametinizin olduğu ilçenin trafik tescil müdürlüğüne gönderiyor ve plakayı alarak ithalatla trafik tescili tamamlıyorsunuz.
Karavan motorlu olmadığı için ayrıca bir vergi ödemedim. Bir kısım harçları ödedim. %18 KDV hariç TSE onayı ve müşavirlik hizmetleri yaklaşık 4000 lira tuttu. Karavan 750 kilonun üzerinde olduğu için B tipi ehliyetinizi BE'ye çevirmeyi de ihmal etmeyin. O da vakit alıyor.

Coşkun Bey merak edilen konıyu bütün detayları ile çok net açıklamışsınız.
Çok teşekkür ederim.
Özelden Gümrük Müşavirinizin telefonunu bildirirseniz memnun olurum.
İyi günlerde kullanınız.

sordum zaten eğer ki firma kapına kadar getiririm diyorsa herşeyi halletmiştir zaten amazon gibi gümrüğü vergileri onu bunu içine eklemiştir dedi. yani firmaya güvenebilirmişim. türkiyeden almayla ordan alma arasında fark yok dedi.
Neymiş efendim!!!!!

Coskun Bey..tek acik nokta tse olayi idi. Onu da nasil yapildigini anlatmissiniz. Tesekkurler.

Tip onay belgesi ve Certificate of Conformity ile yetkili bir mühendislik bürosuna müracaat ediyorsunuz. Onlar sizin adınıza tüm işlemleri tamamlayıp karayolları uygunluk belgenizi hazırlatıyorlar.

Tesekkurler. Bir de bize bir genel masraf orani verebilirseniz cok faydali olur. Diyelim Almanya Dusseldorf kdv haric fiyati 100 Euro. Karavan evinizin onune geldiginde maliyet gumrukte odediginiz kdv dahil 100 Euro dan kac Euro ya cikti? Benim tahminim 135-140 Euro arasi. Boyle ortalama degeri bilirsek yeni satilan karavanin almanya fiyati uzerinden (almanya %19 kdv haric) bize maliyetini asagi yukari tahmin edebiliriz. Tesekkurler degerli bilgileriniz icin .

Almanya kdv dahil listelerde gördüğünüz satış fiyatı Türkiye'deki %1 eksiğiyle değeri. Çünkü Almanya'da KDV %19 iken ülkemizde %18. Dolayısıyla ithalat için üzerine eklenen bir maliyet yok. Ancak burada fiyatı etkileyen en önemli faktör yasadaki düzenle me nedeniyle karavanın çekilerek değil taşınarak gelmesi. Ben bu bilgiye baştan sahip olmadığım için İstanbul'a oldukça uzak bir noktadan aldım. Bu da doğrudan navlun maliyetini arttırdı. Eğer Avrupa'dan ithalatı düşünen bir olacaksa tavsiyem Türkiye'ye en yakın bir acentadan alımı yapması olacak. Karavanım 2,5 m eninde olduğu için dorseyi sadece bana ayırmak zorunda kaldı nakliyeci. Çünkü tır dorseleri 2,36 m yanılmıyorsam. Tenteyi açarak getirmek zorunda kaldı. Bu durumda tırın tüm maliyetini üstlenmiş oldum. Nakliyenin dışında gümrük, tse ve tescil masrafı olarak yanılmıyorsam 4bin lira kadar harcadım. Sorunuza tam cevap olması adına şöyle örnek vereyim . 119 euro karavan Tükiye'ye 118 euro'ya mal oluyor. Bunun üzerine navlun ve 4000 tl diğer masrafları ekleyin

Coşkun bey merhaba,

Ehliyetinizi BE yapmak için hangi sürücü kursu ile hallettiniz ? birde ne gibi bir süreç yaşadınız bu konuda da bilgi verirseniz çok makbule geçecek :smiley:

Cevabınız için şimdiden teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri