Yurtdışından Motor Getirme Mevzusu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,017

Etiketler
Ynt: Yurtdışından Motor Getirme Mevzusu

Bd değiL BG modeli... ölçüm yaptırmadım daha.. ruhsatta 135 hp görünüyor.. tam olarak net gücünü testa tabi tutmadım.. ölçtürcem yakıında.

APHAZZ' Alıntı:
arkadaşlar merhaba ben Tunç beyin LRO ya koyduğu ford (puma) motoru merak ettim gerek sıfır oluşu gerekse parça yönünden avantajlıdır diye düşünüyorum.Bizde daha önce avantajlı olarak gördüğümüzden ford transit 2.5 direk enjeksiyonlu motorunu kayseride birkaç arkadaş cjlerimize koymuştuk altı yıl oldu difransiyelerimizle oynayarak uyumlu halede getirdik fakat gürültüsünden ve torklarıdan çok memnun değiliz şimdi fordun yeni 3.2 Common Rail 200 ps ve470 nm torklu bir motoru çıktı acaba Tunç beyin motoru bu motormu bundan bir önceki motormu ????selamlar

Tunç un yani şu anda Rehanın arabasındaki motor T130 mekanik pompalı model, arazide elektronik sorun çıkarabilir diye tercih ediliyor, jeep lerde iyi düzyol performansı vermeme sebebi motorla ilgili degil.

Landrover aynı kasada aynı şanzıman aynı arazi kutusu ile hem dizel hem benzinli motor kullanıyor, tek değişen grup dişlisi.

Dizelde devir düşük olduğundan benzinliden dizele dönünce eğer grup dişliniz dizel için uygun degilse ki jeep için bunlar piyasada bulunmaz uydurmak lazım. aracın nefesi 90-95 km de biter hele 3 ileri de eziyet olur ama çok iyi yokuş tırmanır. Daha büyük lastiklerle bu dezavantaj biraz olsun giderilebilir ama sorunu tam olarak çözmez.

Landroverde dizel motor koyunca , grup dişlinizi dizele çevirirsiniz olay biter.

Araç bendeyken hız göstergesi 15 saniye içinde sonuna dayanıyordu(120 km), Reha aldıktan sonra istanbula gelmek için benden yarım saat önce yola çıktı, ben nasıl olsa v8 ile yakalarım diye pek acele etmedim ama istanbula kadar 150 km nin üzerinde hız yapmama rağmen yakalayamadım.

130 beygir ve 350 nm tork bir arazi aracı için yeterde artar bile , bunun üzerindeki değerler , aks ,şaft vb. parçaları güçlendirmezsenin sürekli kopacaklardır. (LR için konuşıyorum ama jeep in standart halinide biliyorum özellikle büyük lastikle arka akslar düz yolda bile sıyırır. )

Motorun Türkiyede üretilmesi, parçalarının ve yakıt harcamasının makul seviyede olması, piyasadaki kötü yakıtlara avrupalı veya japon motorlarına göre daha dayanıklı olması bence çok büyük bir avantaj.

Sıfırı 8700 ytl , ikinci elleri piyasada 3500 ila 5500 ytl arasında bulunabilir.

Selamlar

edaghan' Alıntı:
Yavuz abicim, ikinci elini nerede bulabilirim? var mı Ankara'da bi tanıdık?

Engin bugün aynı motoru takan Kenanın aracını test etme fırsatı buldum, 110 ambulans karavan formunda , muhteşem olmuş, Reha motoru yeniden taktırmıştı sonucu bilmiyorum ama Kenanınki harika olmuş. hem hafif arazide denedik hemde düz yolda , ilk defa aklımdan acaba v8 i çıkartıp yerine bundanmı taktırsam diye geçti.

Motorun tek farkı Türkiye üretimi olmaması ingilterden ithal 35000 km de ford transitten alınmış ama görünüşte aynı motor ama montaj çok daha profesyonel yapılmış resmen orjinal gibi duruyor. Kenanların aldığı yerin telefonunu bu hafta alırım hatta gidip bir bakmak istiyorum bende.

Selamlar

Yavuz abi,

Ben de Reha'nın arabasını motor yeniden takılmadan önce denemiştim. Gayet iyiydi... tek sorunum, 2.4 motor bize az gelir mi? sonuçta bizim araba Def değil. bu motorun diğer hacimli versiyonları hakkında bilgin var mı?

beyler bende 90 model lr defender var 2500 düz dizel araba 3000 metre ve yukarısında sağırlaşıyor performansı düşüyor hep aklımda tdi 300 ü gecirmekte idim ama bu konuda fazla bilgim olmadıgından sizlerden öneri bekliyorum

Dron sana ford t130 diyorum baska bisey demiyorum , devasa ambulansı uçuruyor .

Selamlar

Ford Türkiye'de geliştirilen 210 beygirlik motoru araçlarına takmak için arkadaşlara biraz daha beklemelerini tavsiye edeceğim. Birkaç pürüzü var motorun düzeltilmesi gereken.

Onur ;

Elektronik ecu ile calisan motorlari adapte etmesi cok zor , tek motoru almak yetmiyor , kontaktan bir çuval sensöre kadar herşeyi yeniden almak gerekiyor, bunları bağlayacak usta mevzusu ayrı bir konu.

Sözün özü nekadar teşkilat okadar müşkülat ;D

Birde sığdırabilme konusu önemli , daha önce bir kaç arkadaşım iveco 2.8 motor için uğraştılar hem paraları hem zamanları boşa gitti.

Özellikle LR için en uygun motor ford t130, 2007 defenderde aynı motorun elektronik enjeksiyonlu ve 6 ileri şanzımanlısını kullanıyor.

Selamlar

discovery-V8' Alıntı:
Onur ;

Elektronik ecu ile calisan motorlari arapte etmesi cok zor , tek motoru almak yetmiyor , kontaktan bir çuval sensöre kadar herşeyi yeniden almak gerekiyor, bunları bağlayacak usta mevzusu ayrı bir konu.

Sözün özü nekadar teşkilat okadar müşkülat ;D

Birde sığdırabilme konusu önemli , daha önce bir kaç arkadaşım iveco 2.8 motor için uğraştılar hem paraları hem zamanları boşa gitti.

Özellikle LR için en uygun motor ford t130, 2007 defenderde aynı motorun elektronik ateşlemelisi ve 6 ileri şanzımanlısını kullanıyor.

Selamlar

Yavuz abi, bu 2.4 litre'lik motorun 140hp'lik olan versiyonunu diğerlerinden nasıl ayırt ederiz? Ve de ikinci elini bulabileceğimiz bir yer bulabildin mi?

Ford Racing 302 C.I.D. GT-40 345 HP Crate Engines ve Ford Racing Performance HD 351-4V Engine (FORD RACING HD 351-4V) gibi motorları temin edebilen firmalar var fakat bu motorlar pahalı LR Defender üzerine oturması yada kullanılması hele arazide fazlasıyla zaman geçiren vede medeniyetten uzaklaşıp bir motorsiklet tamircisini bile mumla arar duruma duşen hatta her seferinde arızasını kendimizin hallettiği aracımıza böyle komplike tekno bir cihazı sokmak ne kadar doğrudur düşünülmeli.....

bide şu var ki motor değişimi benim gibi aracını satma arifesinde olan birini bile manen ve madden meşgul eden bir tatlı gıdı gıdı halidir :smiley: illla bişeyleri değiştireceğiz ve bunun içine motoruda katmazsak bizler rahat etmeyiz kolay gelsin arkadaşlar....

Yavuz senin yorumların beni meraklandırdı...

1.6 motorlu vitara aracima dize motor uygulama şansım varmı? hangi marka motorlarolur.bu motorlara negibi modifikasyonlar gereklidir.örneğim şanzımana veya şaseye uygunluğu gibi. birde trafikte sorun yaşarmıyız.kanunlar izin veriyormu.

benzinlinin dizele dönüşmesi olmuyor diye biliyorum olabilmesi için devam üretimi olmaması gerekiyor ve ruhsatta mutlak problem cıkartıyorlar.... Daha bilgili arkadaşlar var hatta bir kaç konu başlığıda bulabilirsiniz...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR