Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Bosna Hersek, Kosova gezisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bolatstar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,897
Ynt: Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Bosna Hersek, Kosova gezisi

merhaba ben geçen yaz haritadaki rotayı izlemiştim.
saraybosanadan başlayıp yine saraybosnadan dönüş yapmıştım.kırmızı renk gidiş, bordo renk dönüş rotam. bu rota üzerinde sormak istediğiniz birşey lursa yardımcı olmaya çalışırım.

http://img420.yukle.tc/image.php?id=9983blknlr.JPG

Etiketler

gecen yaz aynı rotayı ipsaladan cıkarak kendı arabamızla yaptık ve cokkk eğlendık,bara mutlaka gıtmenızı ve adrıyatık dalgalarında yuzmenızı tavsıy ederım.gezımızle ılgılı daha genıs bılgıyı bu sayfada bulabılırsınız,mutlu kalın
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=78485.0

Gezi ile ilgili yorum ve fotografları bekleriz o zaman..

öncelikle burada yazılarını okuyup faydalandığım arkadaşlara çok teşekkür ediyorum, bazıları yanlış yönlendirmeler yapmış olsa da ,neyse diyor ve gezi notlarımı ara ara paylaşacağımı belirtiyorum.öncelikle 10 gün 6 ülkeye çok az geldi çok yorulduk,çünkü biri 2 diğeri 5 yaşında iki çocukla gezdik , gün de az geldi. ama yapacak bişey yoktu, geziye üsküp ile başladık 4 kişi 1640 tl gidiş dönüş, üsküpte araba kiraladık, hiç gezmeden direk prizren e devam ettik ,öğle yemeğini orda bir türk restoranda yedik ,yemekler aynı idi.sıkıntı çekmedik, prizren şirin küçük bir yer.tüm gezi boyunca en sıkıntılı şey tabela problemiydi ,ne şehir içi ne dışı bilgi veren doğru dürüst tabela yok, navigasyon olmasa çok kaybolurduk, insan kaç km kaldı yazmazmı şehirdışlarında, nüfus kaç yokkk, şehir içinde de tabela çok az (kahverengi)

yolculuğa devam... peja...hayatımda kaldığım en iğrenç otel ve kent idi.tek bir cadde .o caddede 4 yıldızlı demeye bin şahit lazım bir otel. kosova yı gezmek boşa yorulmaktan başka bişey değilmiş malesef.fakat merak işte.asla önermiyorum.priştina gereksiz diyen arkadaşa uyup oraya gitmemek çok isabet oldu teşekkürler. sıra 2. ülke karadağ, para euro .karadağ çok yeşil bizim karadeniz gibiydi. 6 ülkede en yeşili karadağ. budvaya yola çıktık.akşam üzeri budvaya ulaştık.merkezde kalacak yerler en az 50 euro idi. kalmamaya karar verdik.yola devam edip merkeze araba ile yakın bir yerde sobe bulduk 50 den 30 aindi pazarlıkla. 2 çocuk 2 büyük. ertesi gün yola devam edip dönüşte buraları gezmeye karar verdik.mostara ulaştık.yine burda tavsiye dilen villa sara yı sorarak bulduk , kesinlikle ve kesinlikle tavsiye ederim,çok temiz bir kadın ve güleryüzlü.kocası türkmüş, ingilizce bilmediği için pek iletişim olmadı ama iyi biri.mostarda öğle yemeği için burda önerilen sadrvan( şadırvan) yöresel lezzetler sunduğu için çok dolu ,köprüye yakın bir yerde.kocaman bir tabak getirdiler,sarma dolma salata sos cevap ve köfte ile yoğurt vardı ,bitiremedik tabağı çocuklar ve biz.ve uygundu 28 tl.içecek ve dondurma dahil.sonra köprüye gittik ve ben hayran kaldım yaaaa.mimar sinanın öğrencisi mimar hayrettin yaptırmış köprüyü. ...

manevi hava beni büyüledi resmen ve etkiledi.köprünün az ilerisinde koski mehmed paşa camii var ,ordan köprü manzarası daha müthiş , hele de minarenin tepesinden,orda bir türk kafile vardı onun başkanı söyledi, eşimde çıkıp ordan foto çekti. caminin bahçesi ve külliye harika, havası muhteşemdi.çıkınca hediyelik eşya dükkanlarını gezdik.ve villa saraya döndük...yarın sarajevo yolları bizi bekliyor...

mostarda bir hediyelik dükkanı bana indirim yaptı, mostar baskılı bakır cezveyi 15 kayem , türklere 13 dedi, türkçe ez biliyordu, ben 12 ye aldım pazarlıkla.geride 20 kayemdi. 1 euro=2 kayem.

sarajevo için yola çıkmadan önce börekçi mustela nın enfes börekleri ile kahvaltımızı yaptık ,ve yola çıktık , geldik başkente, büyük bir şehre ilk kez geliyoruz, tramvay görüyoruz, ama çok döküntü, savaş bir ülkeyi ne kadar geri bırakıyor :( bazı apartmanlarda hala mermi izleriduruyor , çok mantıklı bence de ... kısa bir şehir turu attıktan sonra başçarşı ya geliyoruz ve gezmeye ,hediyelik dükkanlarını gezdikten sonra pazaryeri ve sebil denen meydana geçiyoruz, onun tam yukarısında şehitlik bulunmakta , bu şehitlikte ALİYA İZZET BEGOVİÇ in de mezarı var, mütevaziliğine hayran kaldım, sadece gri bir metal kubbe ile kapatılmış belli olması için ,onun dışında bir lüksü yok, vasiyeti: beni şehitlerimin yanına gömün, 4 dinin yaşandığı bir ülkede seçilmek çok kolay bir şey olmasa gerek, ve tünel kazdırarak savaş kazanmak, hayranlığım orda hissederek kat kat arttı ve kitaplarını en kısa zamanda okuma kararrı aldım , neden bilge kral dendiğini buradan asla anlayamazdım sanırım

DSCN0139

sarajevo da elektrikli otobüsler çok dikkatimizi çekti, neden bizde yok ki, hava kirliliğine engel ne güzel şey, merkezde gezerken polis bizi durdurdu ve bizi takip edin dedi , ettik ettik biyerde durdu ve sorun ne dedik no problem devam edin dediler , bizi boş yere arkasında dolaştırdı , farklı dinden olup belki islam düşmanı idi bilemem, sonuçta 4 din birarada yaşıyor , ne kadar şanslı olduğumuzu anladım, merkezde başçarşıda cevapcici yedik , orada tr den 4 öğrenci gördük , onlar geçen yılda gelmiş ve güvenilir ve güzel olduğunu söylediler ,onlarda orda yediler, cevapcici yi çok sevdim , inegöl köfte hiç sevmem ,bence sadece şekli benziyor tat değil.

DSCN0159

başçarşıya yakın gazi hüsrev camii var , orayı gezmeyle devam ettik, kitap fuarı vardı ona da göz attıktan sonra vrelo bosna ya yola çıktık havaalanına yakın yemyeşil ve çoooook dinlendirici hoş bir yerdi.sular, kuğular, köprüler vs.çok sevdik

DSCN0166

Gazi Hüsrev ,Osmanlı dan kalma güzel bir mekan, tekrar vrelo bosne den bir resim

DSCN0165

vrelo bosne ye daha çok zaman ayırmak isterdim, sadece hızlı bir gezi ve bir kahve okadardı. hava kararmak üzereydi ve tüneli çok merak ediyorduk, kapandığını bile bile sadece dışardan da olsa görmekte ısrarlıydık ve yola çıktık, çünkü geceyi mostara dönüp tekrar villa sarada geçirecektik ve yolu azaltmış olacaktık. 1 - 2 saatlik arama sonucu merakla beklediğimiz tüneli bulduk , gördük , üzüldük, mermi izlerini saymaya epey zaman lazım dedik, ve mostara döndük dinlendik

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR