Jeep Grand Cherokee 1995 5.2 Limited

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasin.ayd?n Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,055

yasin.ayd?n

Yeni Üye
Web
www.facebook.com
Merhabalar Gezenbilir ailesi. Şimdi bahsettiğim konuda hatalarımız veya görüş ayrılıklarımız olabilir saygı ve sevgi çerçevesinde yazılar bekliyorum :smiley: 6 aydır grand cherokee 5.2 bakıyorum ve sürekli forum sayfalarında grand kullanıcılarının veya kullanıcı olmayıp(benim gibi) forum sayfalarına yorum bırakan arkadaşları görüyorum. Arabadan kopmadım herşeye rağmen fakat yakıt+bakım vs vs başta olmak üzere korkutan konular aklıma takılmıyor değil. :eek: Şöyle ki yakıtta hem fikir olsam bile bazen şaşırıp kalıyorum Km'de 35 Kuruş yakıyor diyenler var , 85 kuruş yakıyor diyenler var. Bakıma geldiğimizde parçalarını heryerde bulabileceğimizi yazan var,bulamazsınız yazan var. Vergisine girmiyorum bile. Rica ediyorum üstadlardan ve aracı kullanan arkadaşlardan biri bana anlayacağım şekilde izah edebilir mi :smiley:
SAYGILARIMI SUNARIM..

Etiketler
Ynt: Jeep Grand Cherokee 1995 5.2 Limited

:smiley:
kimse gerçekleri yazmıyor
10bin bakım kaça yapılılır
4 balata, trigel vs değişimi kaça yapılır, debriyaj balatası kaç paradır
ben hala öğrenebilmiş değilim

Merhaba sayin yasin aydin. Bu zamana kadar 2 adet zj aracim oldu yine jeep alacak olsam zj den vazgecmem. Suanda aktif olarak kullandigim bir zj aracim var. 85 krs gibi rakamlar benzinde kullanilan rakamlardir yada surekli roketliye roketliye gidilen veya ayarsiz sistemlerden kaynakli bir veridir diye dusunuorum. Benim aracim sehir icinde 43- 50 kr arasi tuketim yapmakta. 6 aylik vergisi en son 458 di ama suan ne oldu yeni zamlarla tam bilemiyorum. 10 bin bakimina gelince hava filtresi 40 tl ama 30000 km civari kullanilabiliyormus. Bujilerin net fiyatini suan bilmiyorum ama onlarda hatiri sayilir bir km gidiyor. Sizin yapacaginiz en buyuk sey 5000 km de bir yag ve yag filtresi degistirmek olacak. Oda 8 litre yag alsa ortalama 150 tl tutar 30-40 tl civarida yag filtresi tutar bu masraf olur en fazla. Fren diskleri 120 tl civari. Yani parcalari o kdr korkulacak bir durumda degil. Bu arada her yerde parca bulabiliyorum. Ufak yerlerde bulamasam bile parcacilarin numarasi var ariyorsunuz size gonderiyorlar. Benden bu kadar gerisi size kalmis umarim kisa zamanda hayalini kurdugunuz araciniza kavusursunuz. Saglicakla kalin selamlar.

Çok rahatlıkla araştırılıp bulunabilecek sorular da var yazdıklarınızda. Vergisini maliyenin sitesinden bakıyorsunuz, alt dilimden ödeniyor vergi 1189 TL yıllık ( 16 yaş ve sonrası bu tabi ama 5.2 lerin tamamına yakını 16 yaşından yüksek zaten).

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_HSP_MTV

Ülkemize ithal edilen hatta edilmeyen tüm Amerikanların yedek parçasını bulursunuz, Amerikalıların en güçlü oldukları yönü budur, çok çok istisnai parça olursa şayet en fazla gelmesini beklersiniz biraz o kadar. Ayrıca Jeep firmasının yetkili servisleri de mevcut ülkemizde.Parça fiyatları pahalı değildir, onu da buradan inceleyin.

http://www.otokaya.com.tr/GRAND-CHEROKEE,LA_224-2.html#labels=224-2

Gelelim yakıtına ,yine internette G.C 5.2 teknik özellikleri diye aratırsanız şehir içi 12,5 lt, şehir içi 21,5 lt, karma 15 lt yakıt tüketimine ulaşırsınız benzin olarak. LPG bu rakamlara %30 daha ekleyin tüketim olarak ( tabi LPG'nin fiyatı ucuz olunca ekonomik oluyor).

Kullanıcı yorumlarına da gelince aldığınız LPGnin fiyatına ( çok fark var iller arası),kullandığınız lastiğe,gaza basmanıza,yükseltmenize bağlı olarak değerler YÜKSELİR, alçalmaz. Burada LPGnin fiyatı çok önemli sakin kullanımda bu araç 15-20 lt LPG tüketimi yapar günlük kullanımda, LPGyi eğer 1,7-2 TL arası bir fiyattan alabiliyorsa haliyle 35 krş tüketimi yakalayabilir. Zaten uzun yolda büyük hacimli motorların çoğu az yakıyor diyebiliriz.

Tüketim ve MTV eğer kafanıza takılıyorsa 2 çeker özelliği de olan yine 4 çeker, daha hafif ve küçük Cherokee 4.0 lt alabilirsiniz 1997-2001 model aralığı işinizi görür. Vergisi 800 TL civarı, tüketimi de Tofaş Kartaldan çok az yüksektir diyebilirim.( Uzun yolda 10-15 lt LPG tüketimi vardır). İlla Grand Kasa olacaksa yine 4.0 lt versiyonu mevcut onunda.

Kısacası almaktan korkulacak araçlar değil yalnız şu kuralı atlamayın. Bu araçların yaşı haliyle masraf açma potansiyeli de o yüzde bütçeyi ayarlarken araç alım fiyatı + kenar 5 bin TL olarak ayarlayın.

AL1820 , mydarling , tenekekutu yorumlarınıza çok teşekkür ediyorum. İşte bende bu gibi cevaplar beklemekteydim tamda ;D

Yazılanlar cesaret kattı diyebilirim.Hevesim kırılıyordu forumlarda dolaşırken yazılanlardan vs.. Peki araç alırken ekspertize götürücem doğal olarak ekspertizin sonuçlarına ne kadar güvenmeliyiz onu bilemiyorum.Yani arazi aracıdır diye bu düşünceye kapıldım. Teşekkürler..

Expertiz size aracın kazalı olup olmadığını,motorunun durumunu,boya olup olmadığı gibi bilgiler verir. Araç bu kriterlerden geçse bile size masraf çıkartmayacağını garanti etmez. Bu tür araçları tanıdık veya tanıdığın tavsiyesi birinden almak her zaman iyidir.

tenekekutu' Alıntı:
Expertiz size aracın kazalı olup olmadığını,motorunun durumunu,boya olup olmadığı gibi bilgiler verir. Araç bu kriterlerden geçse bile size masraf çıkartmayacağını garanti etmez. Bu tür araçları tanıdık veya tanıdığın tavsiyesi birinden almak her zaman iyidir.

İzmirdeyim öyle bir tanıdığımda yok açıkcası. Beğendiğim bi araç var. Beklemedeyim halen. Link paylaşmak yasak mı bilmiyorum atabilirim buraya.

Grand Cherokee 4.0 deneyin bir de,4x2 seçeneği de olduğundan hem yakıtta tasarruflu hem de ZJ konforuna sahip, tercih sizin yine de

daf95xf' Alıntı:
Grand Cherokee 4.0 deneyin bir de,4x2 seçeneği de olduğundan hem yakıtta tasarruflu hem de ZJ konforuna sahip, tercih sizin yine de
Bugün görüşme sonucunda talip olduğum arabanın satıldığını öğrendim :smiley: İzmirde de doğru dürüst 5.2 satan göremedim bulamadım. Bakmaya devam ediyorum.

Arkadaşlar Aydın kuş adası veya izmir selçuk oto ekspertiz yapan veya jeep --amerikan ustası lazım yardımlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar adım Serkan İstanbul da yaşıyorum yaklaşık 1 haftadır GC bakıyorum 2.7 ile başladım 4.0 / 4.7 ve en son da 5.2 ile devam ettim herkes birşey söylüyor kullanmayan kişiler daha fazla söylüyor tabi )))) kısmetse yarın 5.2 baktırıcam hiç aklımda yokken ama temiz araç dediler kısmet olursa almak niyetim değerli yorumlarınız nelerdir araç 1995 model ve 3. Sahibi satıyor yedek anahtarı da var istediğiniz servise götürün baktırın dedi ))) nelere dikkat etmek lazım bana acil yardım edebilirmisiniz )))(

Arkadaşlar bir tane 5.2 buldum prins marka lpg kiti var 4. Sahibi satıyor makine de boya yok istediğiniz yere götürün baktırın diyor satan kişi makine çok temiz offroad görmemiş yedek anahtarı kitapçıkları duruyor halen onlarıda verecek 1995 model sunroof yok bana acil cevap verebilirmisiniz ))) teşekkürler

5.2 lerin 96-98 modellerini alabilirseniz daha iyi olur 95 ile 96 arasındaki farklar , makyajlı kasadır,döşemeler,jantlar göğüs direksiyon tamponlar,yan kusaklar,yazılar farklıdır, 96 modellerin bir kısmında ve 97 -98 modellerde sunroff ve açılır bagaj camı vardır,parça fiyatları ucuzdur çünkü yansanayisi çok boldur,araçta prins marka lpg kiti olması büyük artıdır çünkü büyük motorlu araçlarda kullanabileceğiniz en kaliteli lpg kitidir.

Merhaba hunter bey,bende 98 model baktım ama temizini bulamadım eniştem çok eski jeep cidir kendisi 4X4 HASTASIDIR deyim yerindeyse o kendisi baktı ve okey verdi araç için.O kefil olmasa almazdım araç çok temiz dedi bende artı avantajlarına bakmıcam bu Allah izin verirse ilk 4X4 olacak :smiley: çok heyecanlıyım çünkü hep binek aracım olmuştu.Almamdaki en büyük etkende aslında Prins marka LPG kiti oldu.Peki aldıktan sonra nasıl kullanmam lazım dikkat etmem gereken şeyler varmıdır ?
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Merhaba hunter bey,bende 98 model baktım ama temizini bulamadım eniştem çok eski jeep cidir kendisi 4X4 HASTASIDIR deyim yerindeyse o kendisi baktı ve okey verdi araç için.O kefil olmasa almazdım araç çok temiz dedi bende artı avantajlarına bakmıcam bu Allah izin verirse ilk 4X4 olacak :smiley: çok heyecanlıyım çünkü hep binek aracım olmuştu.Almamdaki en büyük etkende aslında Prins marka LPG kiti oldu.Peki aldıktan sonra nasıl kullanmam lazım dikkat etmem gereken şeyler varmıdır ?
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Arkadaşım hayırlı uğurlu olsun,aldığın araç temizse çok keyif alırsın, dönüşlerde biraz kasar önemli bir şey değildir, eğer parça lazım olursa hesaplı parça alabileceğin adresler verebilirim, tekrar hayırlı olsun

Allah razı olsun çok teşekkür ederim ))) çok mutluyum ))) daha görmek nasip olmadı inşallah ay sonu gidip alıcam..Her zaman yardımlarınızı ve desteğinizi bekliyorum...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,442
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.