Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toraman25 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 103,841
Ölçü konusunda sadece yükseklikle ilgili bir yanlış var..Ben 209 cm yazmıştım ancak 2025 mm.. Kaldı ki 2025 mm yükleme azami yükseklik..Tavanda hafif bir bombe olduğu ve bu sebeple de de orta kısımın 2025 mm den 2-3 cm fazla olduğuna dair bir bilgi aldım..Durum böyle ise ne ala..Değilse de 2025 mm yükseklik kafi..Aracı alınca yükseklikle ilgili sağlamayı yapar paylaşırım..Kataloktaki fabrika verilerine kıyasla önceki postumda genişliği 34 ve uzunluğu 17 mm eksik yazmışım Motorsikleti yatağın altına koymak daha güvenli..Motosiklet taşıyıcısı boşa masraf..Hem araç boyu taşıyıcı sebebiyle uzamaz hem de muayenede söktür taktır derdi olmaz...Seyahat esnasında da kuyruktaki 100 kg yerine içerdeki 100 kg daha dengeli..Motoru taşıyıcıdan çıkarmak ile yatağın altından çıkarmak arasında pratiklik açısından bir fark yok..Büyük motorum olduğundan yeni alacağım motoru da kullanmadığım zamanlarda ki günlük hayatta pek de kullanacağımı düşünmüyorum o yüzden karavanda muhafaza edeceğim..Bir başka deyişle karavana koyacağım öotor karavanın mütemmim cüzü olacak..Plan aslında çok klasik.. Yatak uzunlamasına konumlandırılacak ve 185 cm olacak..Eni de 178..Sağ ve sol tarafa kasa yapılacak ve yatak ortadan kenara doğru açılacak..Böylece motoru çıkarıp sokmak da hem mümkün hem de rahat olacak..Sürücü arkasında yemek masası arkasında banyo-wc.. Yolcu koltuğu arkasında mutfak..En çok kullanılan klasik plan.. Aracı aldığımda sketchup yaparım ve sonrasında yüklerim.. Motorsiklet seyahatlerimizden ötürü minimal bagaj ve eşya alışkanlığımız halihazırda mevcut..Zaman konusunda sıkıntımız yok.. 6-7 hafta zamanımız var..Motorsikletle sabahtan akşama bir günde 1050 km yapmışlığımız var..7 günde 5.000 km motor sürmüşlüğümüz de oldu..Hele ki japonyaya iki şöför olarak ve karavanla yolculuğun çok daha kolay ve google mapstekinden daha kısa süreceğini öngörüyoruz... Geziler konusunda internet üzerinden paylaşımlar konusunda maalesef biraz tembel ve isteksiziz..
Hoşbulduk..

20190304 041937

20190304 041906

Son düzenleme:

Etiketler

Bu işin en zor kısmı temiz bir araç bulmakmış...Onlarca araç baktım ama hiçbirisi içime sinmedi..Hatta bir ara ducato mu alsam dedim ama uzun beyin fırtınalarından sonra Ford konusunda kesin karara vardım..Araç için ayırdığım bütçeyi de arttırmaya karar vermemle en sonunda beyaz meleğimi buldum..Yarın kısmetse satışını alacağım...Ama beyaz meleğin de bir kusuru var..2014 model 2015 ocak trafiğe çıkışlı..Yani yine evdeki hesap çarşıya uymadı..Ben bu yaza kadar aracı bitirip deneme amaçlı ufaktan bir avrupa turu yaparım diyordum..Ancak motokaravan ruhsatı için 5 yıl şartı modelden değil trafiğe çıkıştan hesaplanıyormuş..Yani yurtdışı için 2020 ocağı beklemem gerekecek.. Ama bu kusuruna rağmen çok temiz olması ve arayışın bana verdiği bıkkınlıkla beyaz meleği seçtim..Belirsizliğin böylece sona ermesi de beni fazlasıyla rahatlattı..Karavanın içinin yapılması konusunda da zaman dilimi bir hayli uzamış oldu..Bu arada iş ortağım motoru yatak altına koyma fikrimden beni caydırdı..Motoru arkaya bağlayacağım..

Yurt dışına sahibi olduğunuz iki aracı aynı anda çıkaramazsınız. Motokaravan ve motorsiklet.Birisinin sahibi karavanda olan başka biri olması gerekir
Bilgi için teşekkür ederim.. Dediğiniz gibi yaparız..Ama şöyle de bir bilgi paylaşmak isterim..Yaptığımız motor turlarında bir arkadaşımız abisinin adına olan motorsikleti vekaletname ile dışarı çıkarıyordu..Yani ben bana ait olan motoru yanımdaki arkadaşıma vekalet vermek sureti ile ve çıkışta onum adına çıkış işlemi yaptırarak da çıkarabileceğimi düşünüyorum..Bu seçenek de mevcut kanaatimce..

...ben bana ait olan motoru yanımdaki arkadaşıma vekalet vermek sureti ile ve çıkışta onum adına çıkış işlemi yaptırarak da çıkarabileceğimi düşünüyorum..
.

Benim de tahminim o yönde..
Hatta noter onaysız bir vekaletnameyi sınırda ücret vermeden gümrük onayıyla yaptırabileceğinizi bile düşünüyorum.

Gerekçem;
yabancı araçların sürücü değişimi gümrükte o iki kişinin beraberce bulunması durumunda aynen dediğim şekilde yapılmakta. Arabasıyla Türkiye’de bulunan birinin uçakla dönüşünde aracını yine dışarıda yaşayan başka birine bırakma durumunda olduğu gibi.

Bence çıkacağınız gümrüğe telefon edip, gerçek yetkiliden durumu öğrenmeniz faydanıza olmalı..

.

Son düzenleme:

Bu işin en zor kısmı temiz bir araç bulmakmış...Onlarca araç baktım ama hiçbirisi içime sinmedi..Hatta bir ara ducato mu alsam dedim ama uzun beyin fırtınalarından sonra Ford konusunda kesin karara vardım..Araç için ayırdığım bütçeyi de arttırmaya karar vermemle en sonunda beyaz meleğimi buldum..Yarın kısmetse satışını alacağım...Ama beyaz meleğin de bir kusuru var..2014 model 2015 ocak trafiğe çıkışlı..Yani yine evdeki hesap çarşıya uymadı..Ben bu yaza kadar aracı bitirip deneme amaçlı ufaktan bir avrupa turu yaparım diyordum..Ancak motokaravan ruhsatı için 5 yıl şartı modelden değil trafiğe çıkıştan hesaplanıyormuş..Yani yurtdışı için 2020 ocağı beklemem gerekecek.. Ama bu kusuruna rağmen çok temiz olması ve arayışın bana verdiği bıkkınlıkla beyaz meleği seçtim..Belirsizliğin böylece sona ermesi de beni fazlasıyla rahatlattı..Karavanın içinin yapılması konusunda da zaman dilimi bir hayli uzamış oldu..Bu arada iş ortağım motoru yatak altına koyma fikrimden beni caydırdı..Motoru arkaya bağlayacağım..

Ali bey bir konuda uyarayım. Aracınız 2020 yılına girer girmez 5 yılı doldurmuş olmuyor. Trafiğe çıkış tarihinden itibaren 5 yıl olması gerekiyor. Yani aracınız 2015 Haziran ayı trafiğe çıkmışsa Haziran’ı beklemeniz gerekiyor.

Ali bey bir konuda uyarayım. Aracınız 2020 yılına girer girmez 5 yılı doldurmuş olmuyor. Trafiğe çıkış tarihinden itibaren 5 yıl olması gerekiyor. Yani aracınız 2015 Haziran ayı trafiğe çıkmışsa Haziran’ı beklemeniz gerekiyor.

2020 ocak ayı çıkışlı diye yazmıştım yukarıda ama dikkatinizden kaçmış sanırım :smiley: Mesleki alışkanlık ve tecrübe gereği zaman, süreler, itibaren-her halükarda, -den itibaren v.b, dolma-zaman aşımı gibi kavramlar ve konular artık hayatımın parçası olmuş durumda..

BENDE FORD DÜŞÜNÜYORUM YAPIM AŞAMASINI PAYLAŞIRSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUZ.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER KOLAY GELSİN

Ynt: Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

Sayin levet bey.
Sizinle tamamen ayni fikirdeyim.Elbetteki her seyi yasayip gorecegiz.tecrube ancak bu sekilde yasanir,bazi seylerden hic yasamadan vaz gecersek sonradan ukte kalir icimizde.. ben yasayip gormeyi tercih ederim en azindan bir kere.Zaten olmuyorsa olmuyordur zorlamanin alemi yok eger bir rampayi cikamiyorsam birdahaki sefere denemenin geregide yoktur.rotami degistiririm veya orya gitmekten vaz gecerim olur biter.karavanlada of road yapacak halimizde yok :smiley: bir zamanlar ispanyadan portekize giderken bir ara yol kullanmistim haritada kisa gorundugu icin ispanya vilarfomosa gumrugunden lizbon-porto otobanina cikmak icin kullanmistim o yolu.haritada 220 km. olarak gorunuyordubana gore (haritadan okudugum sekliyle aldigim bir karardi) en fazla 4-5 saatimi alacak bir yoldu fakat tam 11 saatimi aldi yollarin ve virajlarin darligi yuksek kayalarin altindan gecme vesaire birde arabamin uzunlugunun 19.80 m. gibi bir uzunlugu goz onune alirsak.. ama asagidan madrit uzerinden badagoz gumrugunu kullanarak lizbon uzerinden portoya gitmenin kac klometre tutacagini hesplayinca 11 saatlik mesakkatli yolculuk kisa bile geliyor gece uyuyupsabah uyanincada yorgunluk gittikten sonra hepsi unutuluyor..... sonrada o yol kullandigim devamli yolum oldu bu sadece yasadigim bir maceraydi daha cok var........Degerli tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim. saygilarimla.....
Zeki
vip aracıma buzdolabı, ocak ve birde lavabo eklemek istiyorum. araç bu şekilde vipde mi kalır yoksa karavan ruhsatı almam mı gerekir. vergi ve yıllık masraflar hakkında bilginiz varmı yada bilgisi olan arkadaşlardan bilgi ricaediyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,097
Kaydolan Son Üyemiz
nakturk25

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR