Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toraman25 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 103,845
Ynt: Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

Atilla bey hızır gibisiniz, ifademin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Maksadım açık kasa kamyonetin önemli olarak gördüğüm şasi bağlantılarının ve profil karkasını güçlü olarak semi-integrate karavan ölçülerine uygun şekilde imal ettirmek, Dış cepheyi ise su kontrası üzerine polyester uygulayarak kaplamak (Sn. Mehmet Aydemir den ilham alarak) ruhsatı kapalı kasa kamyonet değişikliğinden sonra arka kapıyı iptal edip yan kapı ve camların açılarak yoğurtçu kamyonu görüntüsünü bir nebze olsun silmek. Daha sonra içini kendimiz projeye uygun olarak kardeşimle birlikte yapabiliriz. Elbette bu tür bir kasayı karavan üreticisine şayet kabul ederlerse yaptırabilirim ama daha pahalıya mal olacağı düşüncesiyle, (duygusal nedenlerle) bu işlemi kapalı kasa üreticilerine yaptırmak istiyor ve bunun araştırmasıı yapıyorum.

Teşekür ederim. Cüneyt

Etiketler

Standart karoser imalatcısına ne kadar karavan yaptırılabilir, karoser nekadar karavana benzeyebilir tartışılır...

Semi

4*4 kullanan Transitciler genelde memnun. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

aslında alttaki kasa sitilince bir karavanız olsa ve onunla gezseniz ne olur, fiyakamızmı bozulur, eğer amaç hava atmak değilse, gezmekse pek ala işimizi görmezmi

Merhabalar,
Bakın adamlar neyle geziyor, eşi ve birkaçtane çocuğuyla birlikte.
Yaşam mahalline çıkmak için merdiven kullanılıyor.Bu araç 90 modelmiş.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

SAM 0326k

SAM 0323k

SAM 0329k

Karavana benzemesi neye göre. Bence bu kavramı iyicene açmamız gerek öncelikli. Bu kavramı actığımızda göreceğiz ki şekilsellik, sırasını daha bir çok başka önceliğe bırakacaktır. Bence işlev, yani ihtiyaçları karşılamak öncelikli amaç olmalı diye düşünüyorum.

Rıza

bu yaz gezerken dikkat ettiğim şey, yollardaki karavanlardı, çok lüks olanıda vardı bizlerin dalga geçtiği tarzda olanda, ılgaz dağında ingiliz bir karavan vardı üzerindeki yazılara bakınca moğolistan dahil 50000km yol yapmışlar, aracı görseniz hayretler içinde kalırsınız içimizdeki birçok insan (ben dahil) klasımız bozulur diye binmeyiz,
önemli olan aslında araç değil gezebilmek olmalı, bu yüzden aracın şekli değil bize sunduğu konfor öne çıkmalı

Degerli dostlar,Bana gore gayet kullanisli ve gunluk kullanilabilecek bir camper..
http://caravan-kamperen.marktplaats.nl/campers-overige-merken/470775987-fabriekscamper-super-koopje-nu-in-prijs-verlaagd-23-9-2011.html?return=eJwFwVsKgCAQAMC7eACtj%2FpYiY4SGxqK

http://caravan-kamperen.marktplaats.nl/campers-overige-merken/470775987-fabriekscamper-super-koopje-nu-in-prijs-verlaagd-23-9-2011.html?return=eJwFwVsKgCAQAMC7eACtj%2FpYiY4SGxqKjxZ3EyS6ezMIM7wRJsuwLqDKsEGEwJjuW7rJV12wJaGMKKxrNg%2F7hq7EasrQFGiXQX47o%2BPjws7Kfj%2B4VB4M#photo&thumb_click=1#photoGallery

Allah'ım! Fiyata bakar mısınız? 3500 Euro. Şaka gibi yahu! Birgün biz de bu fiyatları görebilecek miyiz acaba?

Konuyu hortlatmış gibi olacak. Ben de 2014+ kasa Ford Transit 350E ya da 350ED ile kamper yapmayı düşünüyorum. Bu yeni kasanın hem ölçüleri karavana dönüşmeye müsait hem de konforlu ve motor sesi yalıtımı da yeterince iyi.. Kafamdaki karavan plana oldukça yakın videodaki aracın yerleşimi. Sürücü arkasına yatak olabilen 2 kişilik seyahat koltuğu ve masa ile 4 kişilik güzel bir aile karavanı olmaz mıydı..

Konuyu hortlatmış gibi olacak. Ben de 2014+ kasa Ford Transit 350E ya da 350ED ile kamper yapmayı düşünüyorum. Bu yeni kasanın hem ölçüleri karavana dönüşmeye müsait hem de konforlu ve motor sesi yalıtımı da yeterince iyi.. Kafamdaki karavan plana oldukça yakın videodaki aracın yerleşimi. Sürücü arkasına yatak olabilen 2 kişilik seyahat koltuğu ve masa ile 4 kişilik güzel bir aile karavanı olmaz mıydı..

Öncelikle siteye yeni üye oldum ancak neredeyse 6 aydır konu ile ilgili araştırma yapmaktayım..Ben aslında motorcuyum..Motorla 30 ülke toplamda 40 ülke gezdim..Bekarım..Çocuğum yok..Seyahatlerimi en fazla iki kişi yapacağım ( kız arkadaşımla ya da iş ortağımla) Seyahat edecekler arasında en uzun benim ve boyum 178.. İlk tur planım kız arkadaşımla avrupa..İkincisi ise iş ortağımla japonya..Hondanın msx 125 modeli olan yüksekliği aynalar çıkarılınca 90 cm ağırlığı 104 kg olan motorsikletini satın alıp yatağın altına (doğru okuyorsunuz) koyacağım...Böylece karavanla şehir içine girmeden motorla şehir turlarını daha pratik bir şekilde yapabileceğim..Aylarca 15 m3 ducato jumper sprinter gibi araçlara kafa yordum.. Ama artık ford transit düşünüyorum.. Ben bir vasıta ile 41.000 km de 2014 model klimalı çok temiz bir uzun şase transit buldum ve kısmetse haftaya alacağım.. Neden transit ? Birincisi arkadan çekişli..Diğerleri önden..İkincisi herkesin malumu daha dayanaklı.. Üçüncüsü 155 beygir..Daha güçlü..Dördüncüsü çok daha konforlu..Şimdi birçoklarının dilinde sakız olan tek dezavantajından bahsedeceğim.. Ducato ya da türevlerinden fazla yakıyor..( 100 km de ortalama 1.5 litre ) Ama şöyle bir durum var ki piyasada 41.000 km de ducato bulmak neredeyse imkansız olduğu gibi orjinal göğüs kliması olan ducato bulmak da çok ama çok zor.. Piyasadaki en iyi 2014 ducatolar en az 80.000 km de..Alacağım transitten daha pahalı olup kliması olmayan ducatoya taktıracağım klima 4.500 tl.. Transitin ducatodan fazla yaktığı 1.5 litre mazot ise 100 km de 10 TL.. Yani ducato ile 45.000 km yaptığım zaman klima parasını amorti etmiş olacağım.. Bu km ye ancak 2 senede yapacağım avrupa ve japonya turlarının sonunda ulaşabilirim.. :smiley: Bu arada orjinal kliması olan fordun kilometresi de 2 sene sonunda 85.000 olacak ve klimasız alacağım ducatonun km olan 80.000 km ye ancak ulaşacak.. :smiley: Kaldı ki fordu da ducatodan daha ucuza alacağım.. Ekonomik diyorlar ama hesap kitap ortada..Herkesin tercihine saygı duymakla beraber benim şahsi fikrim sektör ve tüketicileri tutturmuş bir ducato da ducato..Mevzu öyle gidiyor.. An itibariyle bana çok ama çok mantıksız geliyor ford transit varken ducato ve türevleri.. Taşıma sektöründeki birçok kişi ile yaptığım istişarelerde de herkesin ağız birliği yapmışçasına söylediği şey ford ile ducato ve türevlerinin mukayese dahi edilemeyeceği..Gelelim transitin campera dönüşmesi konusuna..Anladığım kadarı ile bu konu eski kasa üzerinden açılmış..Ben de artık yeni kasa 5 yaşını doldurduğundan konunun hortlatılmasının faydalı olacağı düşüncesindeyim.. Yeni uzun şasi fordun ölçüleri : UZUNLUK 420 cm GENİŞLİK 175 cm ve YÜKSEKLİK 209 cm.. 15 m3 ducatodan 13 cm uzun 12 cm daha dar ve 13 cm yüksek.. Uzunluk ve yükseklik konusunda daha avantajlı ancak genişlik konusunda dezavantajlı..Ben 15 m3 ducato da alsam yatağın altına motor koymak istediğimden yatağı enine değil dikine ve ortadan yukarı açılır şekilde yerleştirmeyi düşünüyordum..Ancak yükseklik az olduğundan yatak üstü mesafem daralacaktı..Fordun daha yüksek olması bu konuda bana avantaj olacak..Ancak affınıza sığınarak sormak istiyorum..Fordun yeni kasasında da eskisi gibi genişlik konusunda taban orta ve tavandaki ölçüler değişken mi ? Ayrıca ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz ? İlgi ve alaka gösterecek herkese şimdiden teşekkür ederim..

Son düzenleme:

Merhaba, ben de uzun suredir arastirma yapiyorum ve ducato turevi araclarin hacim avantaji ve cok az yakit tasarrufu oldugunu ancak dayaniklilik ve cekis yonunden dezavantajli olduklarini dusunuyorum. Kamp alani disinda konaklamak istiyorum ve turkiye yollari malumunuz. Yayla koy dag tepe yollari oldukca bozuk. Ducato nun ayder yaylasi asfaltinda bile islak yolda kaydigini duydum bir karavan sahibinden. Tabii ki karavanla offroad yapacak halim yok ancak cakil toprak koy yayla yollarina da girebiliyor olmak istiyorum. Ve dogu karadeniz gezimde eski model transitlerin ici hincahinc yuk ve insan dolu sekilde keci gibi tali dag yollarina tirmandigina sahit oldum. Ayrica dayaniklilik anlaminda da tasimacilik yapan ve surekli bu araclari kullanan arkadaslarim ducato nun transit le mukayese bile edilemeyecegini soyluyorlar. Arkanin yuklu olmasi ve arkadan itisin ciddi bir yol tutus saglamasi konusu karavan icin arac secimi konularinda pek konusulmuyor anlamadigim birsekilde ancak bence hacim kadar onemli bir konu sadece kamp alanlarinda konaklamak istemiyorsaniz. Asagidaki videoda arkadan itisli sprinter karavani olan bir cift dogru lastik ve kurtarma ekipmanlariyla 4x4 vanlarin girebildigi tum yollara girebildiklerini asiri bozuk yollara zaten 4x4 van ile de karavan icindeki hassas ekipmanlar yuzunden girilemeyecegini anlatiyorlar.
Video: https://youtu.be/qYSgLOP63NE

Öncelikle siteye yeni üye oldum ancak neredeyse 6 aydır konu ile ilgili araştırma yapmaktayım..Ben aslında motorcuyum..Motorla 30 ülke toplamda 40 ülke gezdim..Bekarım..Çocuğum yok..Seyahatlerimi en fazla iki kişi yapacağım ( kız arkadaşımla ya da iş ortağımla) Seyahat edecekler arasında en uzun benim ve boyum 178.. İlk tur planım kız arkadaşımla avrupa..İkincisi ise iş ortağımla japonya..Hondanın msx 125 modeli olan yüksekliği aynalar çıkarılınca 90 cm ağırlığı 104 kg olan motorsikletini satın alıp yatağın altına (doğru okuyorsunuz) koyacağım...Böylece karavanla şehir içine girmeden motorla şehir turlarını daha pratik bir şekilde yapabileceğim..Aylarca 15 m3 ducato jumper sprinter gibi araçlara kafa yordum.. Ama artık ford transit düşünüyorum.. Ben bir vasıta ile 41.000 km de 2014 model klimalı çok temiz bir uzun şase transit buldum ve kısmetse haftaya alacağım.. Neden transit ? Birincisi arkadan çekişli..Diğerleri önden..İkincisi herkesin malumu daha dayanaklı.. Üçüncüsü 155 beygir..Daha güçlü..Dördüncüsü çok daha konforlu..Şimdi birçoklarının dilinde sakız olan tek dezavantajından bahsedeceğim.. Ducato ya da türevlerinden fazla yakıyor..( 100 km de ortalama 1.5 litre ) Ama şöyle bir durum var ki piyasada 41.000 km de ducato bulmak neredeyse imkansız olduğu gibi orjinal göğüs kliması olan ducato bulmak da çok ama çok zor.. Piyasadaki en iyi 2014 ducatolar en az 80.000 km de..Alacağım transitten daha pahalı olup kliması olmayan ducatoya taktıracağım klima 4.500 tl.. Transitin ducatodan fazla yaktığı 1.5 litre mazot ise 100 km de 10 TL.. Yani ducato ile 45.000 km yaptığım zaman klima parasını amorti etmiş olacağım.. Bu km ye ancak 2 senede yapacağım avrupa ve japonya turlarının sonunda ulaşabilirim.. :smiley: Bu arada orjinal kliması olan fordun kilometresi de 2 sene sonunda 85.000 olacak ve klimasız alacağım ducatonun km olan 80.000 km ye ancak ulaşacak.. :smiley: Kaldı ki fordu da ducatodan daha ucuza alacağım.. Ekonomik diyorlar ama hesap kitap ortada..Herkesin tercihine saygı duymakla beraber benim şahsi fikrim sektör ve tüketicileri tutturmuş bir ducato da ducato..Mevzu öyle gidiyor.. An itibariyle bana çok ama çok mantıksız geliyor ford transit varken ducato ve türevleri.. Taşıma sektöründeki birçok kişi ile yaptığım istişarelerde de herkesin ağız birliği yapmışçasına söylediği şey ford ile ducato ve türevlerinin mukayese dahi edilemeyeceği..Gelelim transitin campera dönüşmesi konusuna..Anladığım kadarı ile bu konu eski kasa üzerinden açılmış..Ben de artık yeni kasa 5 yaşını doldurduğundan konunun hortlatılmasının faydalı olacağı düşüncesindeyim.. Yeni uzun şasi fordun ölçüleri : UZUNLUK 420 cm GENİŞLİK 175 cm ve YÜKSEKLİK 209 cm.. 15 m3 ducatodan 13 cm uzun 12 cm daha dar ve 13 cm yüksek.. Uzunluk ve yükseklik konusunda daha avantajlı ancak genişlik konusunda dezavantajlı..Ben 15 m3 ducato da alsam yatağın altına motor koymak istediğimden yatağı enine değil dikine ve ortadan yukarı açılır şekilde yerleştirmeyi düşünüyordum..Ancak yükseklik az olduğundan yatak üstü mesafem daralacaktı..Fordun daha yüksek olması bu konuda bana avantaj olacak..Ancak affınıza sığınarak sormak istiyorum..Fordun yeni kasasında da eskisi gibi genişlik konusunda taban orta ve tavandaki ölçüler değişken mi ? Ayrıca ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz ? İlgi ve alaka gösterecek herkese şimdiden teşekkür ederim..

.

Ali bey :smiley:

* Ford’un son broşüründe yazılanlarla sizin verileriniz farklı galiba ?
* Motosikletinizi pratik kullanım amacı için araç içine almanızı anlayamadım.
* Araç planını Sketchup ile yapmanız bence yararınıza. Planınızı yükleyebilir misiniz ?
* Google Maps maceranız için Pasifik’e kadar 3 hafta diyor.
Umarım yollardan yazarsınız ?

Hoşgeldiniz..:yum:

...
Westfalia yapımı Ford Transit ile 2 yıl üzeri aktif kullanımla, son 7 senede 80.000 km üzeri yol yaptım.
Kısaca memnunum.
Tabi kargadan başka kuş tanımama durumu da olabilir ? ;)

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,098
Kaydolan Son Üyemiz
mesut44dg

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR