Tuvalet Kimyasalları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nejat ural Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,791
Ynt: Tuvalet Kimyasalları

Haldun, Hüseyin ağabey bir konuda çok haklı. Bu konuyla barışık olmalısın. B.kunla kavga etmekten vazgeç bence... ;D Bu konuyu eşelemekten vazgeçmezsen muhabbetinden de kurtulamazsın ;)

Kasetli thettfordların ev klozetine benzer yeni modellerinin atık haznesi oldukça küçük. Sıkıntı olacağını sanmıyorum. Diğer büyük hazneli olanları da sık boşaltmak gerekmeyeceği için boşaltacak uygun bir yer bulunur elbet.

Bana göre bu tercih gezi alışkanlıklarıyla birebir ilgili. Bizim gibi 2-3 günlük hafta sonu gezileri ağırlıklı gezenler için devasa septik tanklar gerekmiyor. Gezi dönüşü aracı atıklarla birlikte 1 hafta yatırmak istemeyeceğin için tankı boşaltıp, temizleyip öyle bırakmak isteyeceksin. Bu durumda büyük olması avantaj değil. 15-18 lt. atık tankı bizler için ideal gibi...

Etiketler

orsaalabanda' Alıntı:
Diğer büyük hazneli olanları da sık boşaltmak gerekmeyeceği için boşaltacak uygun bir yer bulunur elbet.

Emin misin? ;D
Zurnanın tamda zırt dediği nokta burası... ;)

Not: Kendi adıma ne yapacağım net, o konuda sıkıntım yok... İlgilenen arkadaşların dikkatine... :D

Haldun Hocam yine cok titizleniyorsun. Bauhaustan al iste bir tane 12 ay taksitle. 130 lira mi ne? Eseledikce kokar bu konu. Begenmiyorum diyene kadar 2 sene geciyor. Bir sene de atsam mi yav bunu ile gecirdin etti 3. Yenisini ararken de tabii yine eldekini kulaniyorsun. Toplamda tahmini 5 sene sonra en iyisi senin oluyor. Eskisinin de zaten hosafi cikmis oluyor. :D

O notu sana yazmışım demek ki İnsel hocam... ;)
Ben zaten alıyorum portapottiyi...
O konuda sıkıntı yok...
Ama şu Thetford ların boşaltma işi cidden merak ettiğim bir konu...
Neyse, eşelemeyelim... ;D

Sevgili "taiga"
Benim thetford karavanım yapılırken bulabildiğim bir tip idi ve kabinin konumuna ve ölçülerine çok iyi uyuyordu.
Bir daha karavan yaptırırsam daha küçük tiplerini tercih edeceğim.
Restaurant ve cafelere çaktırmadan dökme konusunda biraz zorlanıyoruz ama adamlar kafayı çalıştırıp kasetleri fok balığı, yunus filan gibi daha şirin dizaynlar yapana kadar idare edeceğiz cümleten. ;D
Ne yaparsanız gülümseyerek yapınız karavancılıkta !.. :D

Unutmadan, bu arada Bozcaada'dan ortak dostlardan selam var !... :smiley:

Rüzgar

Zorlansanz da glmseyiniz

Bu ve benzeri elektikli ürünler ,kullanılacak kimyasal (parçalıyıcı) ihtiyacını azaltmaz mı?

http://www.yatmalzemeleri.com/Elektrikli-Wc-DELUXE-EV-Tipi-12-volt,PR-8654.html

platon' Alıntı:
Bu ve benzeri elektikli ürünler ,kullanılacak kimyasal (parçalıyıcı) ihtiyacını azaltmaz mı?
http://www.yatmalzemeleri.com/Elektrikli-Wc-DELUXE-EV-Tipi-12-volt,PR-8654.html

Azaltır elbet hatta gereksiz kılar ancak atığı ne yapacaksınız yada nerede depolayacaksınız ? Malum önerdiğiniz ürün yat tipi tuvalet yani
def-i hacetten sonra denize boca. Karavanda bu durum olamayacağına göre aracın altında kocaman bir depo ve bilmem kaç lt. atıkla
buca edebileceğiniz yer ararsınız.
Levent

Benim kullanımım sabit olacagı için, hem camp hem karavan ortak kullanımını düşünüyorum WC açısından,böyle olunca da deponun 1 gün idare edebilecek kadar (20-25 LT) olması sanırım yeterli olacaktır.Atıkları tıpkı portatif WC lerde oldugu gibi gergün campın WC sine boşaltmak zor olmasa gerek diye düşünüyorum.Ne dersiniz?
Ayrıca karavanın duşunu ve lavabosunu da aynı mantıkla kullanmak istiyorum.Tabi bu sefer depo 100-150 LT kadar olacak ve tahliye için uygun olan noktaya max. 30-40 mt mesafeden pompa ve hortum la basmayı düşünüyorum.Bu konuda da görüş öneri ve elştirilerinize ihtiyacım var çünki tamamen teorik yaklaşım benimki,daha dogrusu çadırdan karavana ilk defa geçecek birisinin teorileri.
Bu seçimlerimin altında 2 önemli sebep var
1-Tuvaleti gece boyunca kullanma zorunlulugum
2-Kimyasallara karşı olmam.

platon' Alıntı:
Benim kullanımım sabit olacagı için, hem camp hem karavan ortak kullanımını düşünüyorum WC açısından,böyle olunca da deponun 1 gün idare edebilecek kadar (20-25 LT) olması sanırım yeterli olacaktır.Atıkları tıpkı portatif WC lerde oldugu gibi gergün campın WC sine boşaltmak zor olmasa gerek diye düşünüyorum.Ne dersiniz?

Sanırım aşağıdaki başlığı incelemediniz,yat tipi tuvalat kullanımı kolay olsada deşarjı sıkıntılı bir okadarda doğaya zararlı olarak görülmektedir.Ne şart altında olursa olsun
karavanda kullanımı hoşgörü ile bakılmayacak tercihtir. Türkiye'deki hiçbir kampingde yat tipi tuvaleti deşarj edebileceğiniz sistem yoktur. Sadece Evcan kampingde
banyo ve mutfak atığı için merkezi sistem pis su sistemi vardır.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=45460.0

Şimdi aklım iyice karıştı.

1-Üretilen atık madde değişmeyeceğine göre ve aynı noktaya deşarj edileceği halde (kampın alaturka WC si,herkesin yaptıgı gibi yani) neden yat tipinin atıkları dogaya daha zararlı ?
2-Üstelik kimyasal madde ihtiyacının, daha az olacağı hatta hiç gerekmeyeceğini de siz söylemiştiniz. ???

Portatif tuvaletin atık deposu, 20 litrelik bidon taşır gibi götürülüp umumi wc'ye dökülür, ama atıkların aracın altındaki depoya yollandığı yat tipi wc'nin atıklarını aracın atık deposundan alıp umumi wc'ye götürecek özel bidonlu taşıma arabası gerektirir..Bidonu tutup götürmek varken, özel tekerlekli bidonu aracın altına sok, eğil vanayı aç, depo dolunca kapat, sonra el arabası gibi wc'ye götür, bu bir çok kişiye zor geldiği için, işin kolayına kaçıp, asvaltta ilerlerken durup atık deponun vanasını açıp, araca binip yola devam ediyorlar, 5 km sonrada inip vanayı kapatıyorlar, işte karavancılığın yüz karaları böyle yapanlar..Bunun için yat tipi wc'leri karavancılar sevmez, portatif veya kasetli tuvaletleri tercih eder...

Tabi bu igrenç bir davranış,nefret uyandırmasıda çok normal.Ancak ben ilk sorumu aynen tekrar veriyorum, çünki bu "yola salma" ile uzaktan yakından ilgim olamıyacagı bir konaklama seçtiğim orda da vurgulu.
Buna uyan tavsiyelerinizi rica ediyorum.Teşekkurler.

İLK SORUM:

Konunun defalarca ve detayli tartisildigi Almanya´daki bir karavan forumda gördügüm, WC´ye konulan kimyasal maddeye alternatif olabilecek öneriler.

-Tanki bosaltip yikadiktan sonra icerisine biraz suyla iki adet protez temizleme tableti konulur. Ben bunu yillardir uyguluyorum. Depo hergün bosaltildiginda (cok sicak havalarda biraz da ilac ilave ederek) tahammül edilebilecek cözüm oluyor. Bu tabletlerin bir önemli görevi de depodaki kireclenmeyi önlemek.

-Yikanmis tanka biraz su ve biraz da yesil sabun konulur. Bunu ben hic denemedim.

-Yikanmis tanka biraz su ve biraz da bulasik yikama ilaci konulur. Bunu da denemedim.

Ayrica yillardir uyguladigim bir baska kolaylik var. Bu bir nevi kagit torba ( Almanya´daki kamping malzemeleri satilan yerlerde var). WC´nin üst kapagini actiktan sonra bu torba, Deligin üzerindeki bosluga yerlestiriliyor (önce alttaki deligin kapali olmasi lazim). Isinizi gördükten sonra , öndeki kolu cekerek deligi actiginizda, kagit torba icerigi ile beraber alttaki tanka düsüyor. Bir kac denemeden sonra cok faydasini gördügüm bu torbalar bitince, Türkiye´de marketlerde satilan mutfak pecetelerini (silindir halinde satilanlar) denedim ve cok faydasini gördüm. Bu peceteler torba halinde degil ama bir peceteyi deligin üzerine uygun sekilde yerlestiriseniz, ayni görevi yapiyorlar.
Bu isin önemli tarafi, ihtiyacimizi gördükten sonra wc büyük ölcüde temiz kaliyor ve fazla su kullanmaya gerek kalmiyor.

Denemek isteyenlere basarilar.

Icinde kimyasal madde kullanilan WC´leri aslinda bu kimyasal maddeyi zararsiz hale getirebilecek özel yerlere bosaltmak gerekir. Tabii varsa.

Hüseyin Sahin

Akdeniz45' Alıntı:
Ayrica yillardir uyguladigim bir baska kolaylik var. Bu bir nevi kagit torba ( Almanya´daki kamping malzemeleri satilan yerlerde var). WC´nin üst kapagini actiktan sonra bu torba, Deligin üzerindeki bosluga yerlestiriliyor (önce alttaki deligin kapali olmasi lazim). Isinizi gördükten sonra , öndeki kolu cekerek deligi actiginizda, kagit torba icerigi ile beraber alttaki tanka düsüyor. Bir kac denemeden sonra cok faydasini gördügüm bu torbalar bitince, Türkiye´de marketlerde satilan mutfak pecetelerini (silindir halinde satilanlar) denedim ve cok faydasini gördüm. Bu peceteler torba halinde degil ama bir peceteyi deligin üzerine uygun sekilde yerlestiriseniz, ayni görevi yapiyorlar.
Bu isin önemli tarafi, ihtiyacimizi gördükten sonra wc büyük ölcüde temiz kaliyor ve fazla su kullanmaya gerek kalmiyor.

Denemek isteyenlere basarilar.

Icinde kimyasal madde kullanilan WC´leri aslinda bu kimyasal maddeyi zararsiz hale getirebilecek özel yerlere bosaltmak gerekir. Tabii varsa.

Hüseyin Sahin

Hüseyin bey bu kağıt torbayı görebileceğimiz bir adres veya resim var mıdır?

Sayin Astroshero, adi gecen torbayi asagidaki linklerde görebilirsiniz.

http://www.fritz-berger.de/fbonline/__shop__/product/fritzberger_katalog/WCCamperbag59752/detail.jsf

http://www.fritz-berger.de/fbonline/__shop__/bigProductPicsPopup.jsf?productid=WCCamperbag59752&mediaPackageIndex=0&3d=0

Selamlar.

Hüseyin Sahin

Merhaba arkadaşlar.

Karavan da kullanılan kaset wc'lerin atık bölümüne atılan ATIK YOKEDİCİ BAKTERİ ( bilmediğimden ismini bu şekilde telafuz ettim ) üründen bahsedildi,

Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. web adresi veya linkin yazarsanız sevinirim.

Kolay gelsin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,473
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR