Sudüşen Şelalesi Ve Dere Tırmanışı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nedesek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,928

nedesek

Kamp I
Mesajlar
120
Tepkime Puanı
143
Maalesef ben sağlık nedenlerinden dolayı yapamıyorum ama macerayı da seven profosyonel üyeler için çok iyi bir haftasonu rotası olduğuna inanıyorum. Rize Güneysu ilçesi orman köylerinden olan Asmalıırmak köyü biitiminde 40 56 16N 40 36 28E koordinatları doğusunda iki dere birleşmektedir. Karaırmak ve Güneli dereleri . Karaırmak yola paralel giden dere olup bizim ilgimizi çeken insan eli değmiş bir yapısı olmayan ve tamamen yaban hayatına ev sahipliği yapan bir vadi ve vadi içerisinden akan büyük olmasa da 30-40 metre yüksekliğindeki su düşen şelalelsi.

Şelalenin google earth de konumu 40 55 53N 40 36 28E civarında . Şelaleye gitmek için çok eski patika var idi . 5-6 sene önce çıktığımızda kısmen de olsa muhafaza edildiğini gördük. Muhafaza edilen insanlar değil özellikle domuz sürüleri olduğunu belirtmekte fayda var. Zira alan oldukça sık ve bitki örtüsü hayvanlara dahi yer bırakmayacak kadar yoğun.

Derelerde sadece avlanması yasak olan kırmızı benekli alabalıklar ve ormanda da ayı, geyik, ceylan ve domuzlar görünenler. Geçmişte anadolu aslanı görüldü hikayesi mevcuttur. Bölge Osmanlı dan itibaren orada yaşayan sülalenin odun amaçlı kullandığı alanlar iken zaman içerisinde ormana geçmiştir.

Bölgeye giriş için Güneysu Kaymakamlığı ndan izin almanız durumunda Asmalıırmak muhtarı da sizlere yardımcı olacaktır.

Bu şelale resmi kayıtlarda henüz yoktur. Amatör fotoğrafları bile nadirdir. Şelaleye giden dere oldukça diktir ve ekipman gerektirecektir. Yaban hayatına karşı önlem alınmalıdır. Profosyonel anlamda yapılacak bir gezi bu şelale yerel anlamda bilinmekle birlikte gerçek tanınmasına da vesile olacaktır.
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,533
Mesajlar
1,519,492
Kayıtlı Üye Sayımız
172,200
Kaydolan Son Üyemiz
RoberHatemoBagimlisi

Çevrimiçi üyelerGeri
Üst