50mm Lens Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cengizvur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,456

cengizvur

Yeni Üye
Yer
Trablus, LIBYA
Arkadaslar,

Nikon D90 + 18-200 VR II lens satin aldim, bir hafta icinde elimde olacak. Ancak bir de 50 mm bir lens alip dusuk isik problemini de asmak istiyorum. 50mm 1.4 ve 1.8 arasinda ciddibir fiyat farki var. Sizce o kadar para verip 1.4 mu almak lazim, yoksa 1.8 de hayat kurtarir mi? Tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim. Saygi ve sevgilerimle.

Cengiz VUR
Not1: O simdi makinasini bekliyor :smiley:
Not2: imkan olursa 2.ci el ekonomik bir 1.4de dusunebilirim :smiley:

Etiketler
Ynt: 50mm lens secimi: 1.4 mu, 1.8 mi ?

Paran varsa kıyarsan 1.4 al. Yoksa 1.8 tabiki yeterli olur. Ama gece çekimlerinde 1.4 aradığım zamanlar oldukça çoktur.

Aldığınız ekipmanı ve ayırdığınız bütçeyi düşünürek benim tahminim 1.8 sizin için hayat kurtarır. :smiley: Gelecek olan lens f:3.5'dan başlıyor. Hep daha iyisi vardırı unutmayalım.

Arkadaşlar merhaba,

Objektif alırken, odak uzaklığı ve diyafram açıklığı dışında başka nelere dikkat etmemiz gerekir?

cengizvur' Alıntı:
Ancak bir de 50 mm bir lens alip dusuk isik problemini de asmak istiyorum.

50mm sabit bir lenstir. Düşük ışık problemini aşmak isterken mesafe problemi ile karşılaşabilirsiniz. Ne çekmek istediğinize göre tercih yapmanızı öneririm. İki lensin arasında 400-500 TL fiyat farkı var.

rahan35' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,
Objektif alırken, odak uzaklığı ve diyafram açıklığı dışında başka nelere dikkat etmemiz gerekir?

Makinenizin türü (full frame, normal)
Lensi ne amaçlı kullanacağınız
Fiyat performans oranı

berksito' Alıntı:
Makinenizin türü (full frame, normal)
Lensi ne amaçlı kullanacağınız
Fiyat performans oranı

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, sayenizde full frame ve normal gibi terimlerin olduğunu da öğrenmiş oldum :smiley:

Makinam D90 ve okuduklarımdan anladığım kadarıyla full frame değil.
Fotoğrafçılıkta piştikten sonra manzara çekimleri için geniş açı lens alma niyetindeyim. Nikon'un sayfasındaki uyumlu lenslere baktığımda, aşağıdak iki lens gözüme ilişti;

AF-S DX 12-24mm f/4G IF-ED
AF-S DX NIKKOR 10-24mm f/3.5-4.5G ED

Burada merak ettiğim "G", "IF" ve "ED" harfleri ne ifade etmektedir? Bir de düşük odak uzaklıklarında daha düşük "f" değeri olan lensler bulmak mümkün müdür?

Ynt: 50mm Lens Seçimi

Bu soruların "net" cevaplarını ben de göremedim. Nikon'un bir sözlüğü var, oradan yola çıkabilirsiniz: http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/glossary.htm

DX: Nikon'un dijital makineler için ürettiği lenslerdir. Full frame makineler için önerilmez. D90, D300 gibi seriler için uygundur.
G: Lens üzerinde diyafram değiştirebileceğiniz bir özellik yok demektir. Genelde dijitallerde böyledir zaten.
IF (Internal Focusing): Netleme sırasında objektifiniz boyut değiştirmiyor. Herşey lensin içinde gerçekleşiyor gibi düşünebiliriz. Nasıl bir faydası var, anlamadım.
ED (Extra-low Dispersion): Burası biraz karışık gelebilir. Dağılma minimize edilmiş demektir. Yani iyi bir özellik olarak düşünebiliriz.
VR (Vibration Reduction): Bilirsiniz muhakkak. Titreşim önleyici. Özellikle elde çekimler açık, tripodlu çekimlerde kapalı tutmanız tavsiye edilir. İyi bişi.

Bunların haricinde bakılacak çok şey var aslında; fakat optik bir bilim dalı olup, konuya dışardan hakim olmak hakkaten çok zor. Optik bilimi ile direkt ilgisi yok sanırım ama arkadaşlar boş yere fotoğrafçılık bölümlerinde lisans, master vs yapmıyorlar. :smiley:

Düşük odak uzaklıklısı her lens için bulunmaz. Bunun için Nikon lens sayfalarına bir gözatabilirsiniz.

İhtiyaçlarınızın zamanla ne olduğunu göreceğiniz için acele etmeyin derim.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, yolun daha çok başında olduğum için hepsi altın değerinde :smiley:

Makinayla birlikte gelen kit lensin beni uzunca bir süre için idare edeceğini düşünüyorum, bu sürede dediğiniz gibi tecrübe edindikçe ne istediğim daha net şekillenecektir.

Biraz konu dışına çıkıyoruz ancak merak ettim, tripodla çekim esnasında VR'nin açık ya da kapalı olması ne tür bir etki yaratır?

50 mm göze en yakın objektifdir Sıradınlığa yakın kareler çekildiği için makbul bir lens değildir diye biliyorum ama yeni nesi objektifler değişik olabilir. en ucuzlarda 50 mm idi Kimse almadığı için. Ben eskilerden bahsediyorum :smiley: :smiley:

Merhabalar, ben sizlere göre çok amatörüm, bu konuyu en yeni cevapların yazıldığı konu başlığı gördüğüm için sizlere bir kaç şey sormak istiyorum.

ilk fotoğraf hobime zenik k212 diye bir modelle başladım ama pek iyi gitmedi,istediğimi elde edemedim. bu makinayla çok fotoğraf çektim hatta aynı kareyi bi kaç defa çektim, çıkan resimleri beğenenler oldu ama ben pek beğenemedim :smiley:

son 2 yıldır bu hobim yine alevlendi ama bir anda uçup profesyonel makina almak yerine kodak zd710 aldım. 10x optik zoom ve 7.1 mp özelliği var. kendimi tam hazır hissedene kadar bu makinayı kullanmayı düşünüyorum.
Şuan TROFF üyesiyim ve ekiple gezilere katılıyorum,araç kullanmadığım için ekibin fotoğraf yükünün büyük kısmı üzerimde. sabit çekimler ve daha çok zorlayan araçlar hareket halindeyken çekimler yapıyorum.
Sizce nasıl bir yol izlemem gerek?
Kendimi bu konuda geliştirmem için dikkat etmem gereken püf noktaları nelerdir?

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=55859.0
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=55023.0

yukardaki konulardaki resimlerin çoğu bana ait, ama karma oldukları için bir ayrım yapamayacığım. yinede ilgilenirseniz ve önerilerinizi tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ben 50 mm için o kadar çok para vermek yerine, nikonun 1.2, 50 mm'lik eski lenslerinden almıştım 50 liraya. Usta bir fotoğrafçı tavsiye etmişti. Otofokus değil tabiki, ama d200'ün üzerinde çok da iyi iş görüyordu.

ufukozkan' Alıntı:
50 mm göze en yakın objektifdir Sıradınlığa yakın kareler çekildiği için makbul bir lens değildir diye biliyorum ama yeni nesi objektifler değişik olabilir. en ucuzlarda 50 mm idi Kimse almadığı için. Ben eskilerden bahsediyorum :smiley: :smiley:

Siradanligi cekmek istediginde lazim zaten ;D

SLR makineler için öyledir belki ama DSLR'lerdeki sensör ebadıyla ilişkili olarak durum farklı bildiğim kadarıyla.
Canon'larda 1.6, Nikon ve Pentax'larda 1.5 gibi bir çarpan devreye giriyor. Dolayısıyla dijitalde 30-35mm, analogtaki 50mm'e karşılık geliyor diye biliyorum.

ufukozkan' Alıntı:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR