736. Mevlana Şeb-i Arus Törenleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cengo1965 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,460
Ynt: 736. Mevlana Şeb-i Arus Törenleri

Yarım asrı bulan kamp ve karavancılık yaşamımda "muhitimden" ayrı çok günlerim geçti ve değişik yaşamları izleme olanağı buldum.
1998 de aynı yıl içinde Kudüs' ü de gördüm Norveçin Norddkap'ınıda,Yunanistanın Chalkidikisini de...
Bu denli farklı bölgelerin insanları da bazen iklimden, bazen lokasyondan bazen de ortalama yaşam tarzlarından etkileniyor şüphesiz.
Bakın aynı yıllarda bir gezimden dönerken neler düşünmüşüm, yazmışım;

Doğayı, çevreyi, ülkeleri ve insanları tanımanın en doğru yolunun karavancılık olduğunu düşünüyoruz. Gezilerde yaşanan dinamizmin insanın düşünce ve eylemlerinde yarattığı gelişmeyi, her türden dil, din, ırk ve milliyete sahip insanları tanımanın dönerek kendi tabularını, açmazlarını sorgulamaktaki inanılmaz başarısını tartışıyoruz...

Kimbilir karavancının kafasında taşıdığı ağır yükdenmidir nedir...Zor iştir gerçek karavancılık, zor...

Rüzgar

Etiketler

" Doğayı, çevreyi, ülkeleri ve insanları tanımanın en doğru yolunun karavancılık olduğunu düşünüyoruz. Gezilerde yaşanan dinamizmin insanın düşünce ve eylemlerinde yarattığı gelişmeyi, her türden dil, din, ırk ve milliyete sahip insanları tanımanın dönerek kendi tabularını, açmazlarını sorgulamaktaki inanılmaz başarısını tartışıyoruz... "

Hüseyin beyin ( rüzgâr ) yukarıdaki tanımlamasına çok büyük oranda katılıyorum. Sadece " en doğru " ifadesi belki çok iddialı diye düşünülebilinir.

Çok ama çok katılıyorum, zira karavancılık size o kültürün içinde yaşayabilmek gibi bir olanak sağlıyor.
Yani yoldasınız,
sıradansınız,
ortalamasınız ve onlarla birliktesiniz.

Yani, ne bir yedi yıldızlı yolculuk gemisinin, ne de lüks bir tur şirketinin korumacı fanusunun içindesiniz. Olağanlık ve doğallık içinde tam da yaşamın göbeğindesiniz.

Üstelik " muhitinizden " uzakta olmanın bir parça getirmiş olduğu tedirginliğe rağmen olur da, farklı bir " muhitte " kendiniz gibi birilerini bulup da yaşamı paylaştınız mı !?

Hele bir de Mevlâna'nın yanına, daha niceleri katıp sohbeti koyulaştırdınız mı, üstelik bir de yanına, artık rakı mı olur viski mi bilmem, iki kadeh de barış suyu kattınız mı ?!...

Oradan ayrılırken, tokalaştığınız ellerinizde yüreklerdeki sıcaklığı hissederek içinizden şu düşünceler geçebilir ve adına işte mutluluk bu diyebilirsiniz.

Dünyanın bu köşesinde benden birileri var ve ben yalnız değilim...

RÜZGAR' Alıntı:
Kimbilir karavancının kafasında taşıdığı ağır yükdenmidir nedir...Zor iştir gerçek karavancılık, zor...

Rüzgar
İşte öyle bir zor ile yollardayım... Bursadan sonra Balıkesirden saygılar,sevgiler mola verdiğim bir yerden (susurluk) yazıyorum.akdenize doğru yola devam.daha önümüzde 3bin kilometremiz var. forumlarda görüşmek üzre.

Yola çıkmadan önceki Kemal ile döndükten sonraki Kemal i yazın bizlere.
Şu güzelim kış günlerinin bazen soğuk bazen de ılık tadından birşeyler de bizlere düşer umarız...
Mutlu ve sorunsuz bir gezi dilerim,

Rüzgar

RÜZGAR' Alıntı:
Yola çıkmadan önceki Kemal ile döndükten sonraki Kemal i yazın bizlere.
Şu güzelim kış günlerinin bazen soğuk bazen de ılık tadından birşeyler de bizlere düşer umarız...
Mutlu ve sorunsuz bir gezi dilerim,

Rüzgar
Gezimiz çok güzel ve formunda geçiyor.rahatımız ve keyfimiz çok iyi kış gezisi olmasına rağmen gezimiz bol güneşli geçiyor.
Ayrıca gezimiz oldukça tarihi eserleri ziyaretle geçiyor.binlerce resim çektim şimdi bir başlık açıp nasıl yüklüyeceğimi kara kara düşünüyorum.gezimi gezenbilirden bazı arkadaşları da ilk kez görmekle ve 29 yıldır ilk kez görmek istediğim asker arkadaşları görerek süslüyorum.inanılmaz keyifli ve zevkli bir gezi oluyor.istanbuldan başlıyarak,Geçtiğimiz yerlerden bazıları,yalova, ve dağları,inegöl,bursa içi ve uludağ,balıkesir,bergama,efes,meryemana ve selçuk,foça ve yeni foça,izmir,kemalpaşa,kuşadası,söke,didim,akbükkoyu, buarada pek uğranmayan anayolllardan içerileriden koyları ve tarihi eserleri olan bazı köyler,milas,ve gökovaya sahil orman yollarından ulaşım,akyaka,gökova,ve az sonra 20 km sonra köyceğizde olucağız inşallah.
Ayrıca çıkardığımız müzekart ile tarihi eserleri altına üstüne getirdik.girilmeyen ayrıntılara ve koylara girip ilginç tarihi eserleri ile harika koy köyleri gördük.
Bundan sonraki rotamız bir aksilik olmadıkça köyceğizden sonra tüm akdeniz sahil koy ve köyleri yine birkaç asker arkadaş ziyareti ardından yola devam alanyadan yukarıya konya mevlana H.z ile istanbula dönüş olacak inşaallah.
S.n RÜZGAR bey hiç şüphesiz bu gezi veya bu gibi geziler insana olumlu olumsuz etkiler elbette yapar. bu geziye ve gezilen yerlere bakış açısı ile ilgilidir. gerçi bu görüş heryerde her iş içinde geçerli bir düşüncedir.
S.n RÜZGAR bey ilgi ve alakanıza teşekkür ederim. tabiki gezimizi bir başlık altında toplamak istiyorum. hatta bunu gezi boyunca resimler çokta birikmeden yapmak istiyordum fakat resimlerin seçilmesi,boyutlandırması ve yazılar ile açıklanması epeyce maraton gerektiren bir uğraşı olduğunu sizlerde biliyorsunuz. bunuda sınırlı internet kullanımı ve yolculuk esnasında yapmak imkansız oldu sanıyorum artık yükleme işi istanbula dönüşte evden olacak. ocak ve şubat aylarında başarabileceğimi tahmin ediyorum.
Güzel temennileriniz için çok teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

Yolculuğunuzun güzel ve kültürel yönden zengin geçtiğini sevinçle izliyoruz.
Bol fotoğraf çekmek iyi de dediğiniz gibi bunları bir hâle yola koymak bir dert ama güzel bir dert...Öyle derdi olmasını isteyen çok arkadaş vardır bu gezinizi izleyen :smiley:

Mutlu günler geziler dilerim.

Rüzgar

AA
sadece toprağa gideceksin;
sonra toprak olacaksın,
sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin,
oradan özüne ulaşacaksın,
çiçeğin özüne bir arı konacak.
belki
belki o arı.....

malesef hayır

ama hala bu kareyi ve diğerlerini GÖRMEYE çalışıyorum

sır bunları GÖREBİLMEKTE gizli...

1

2

3

4

of diyorum of heleki son iki kare helal olsun ne kompozisyon o elinde künye olan ağlayan anneye küçük çocuk elinin teselli fotoğrafı aldı götürdü beni son karedeki bedensel engelli birine gönlünü vermiş sağlıklı kızın hiçbirşeye aldırmadan elinden tutup gemesi fotoğraf diye buna derim elleri dert görmesin çekenin.

Öncelikle izmirli Necat beye resimleri için teşekkür ederim.hem güzeller hemde çok manidar.
Bildiğiniz gibi bizim eşim ile olan uzun ( 60 günlük ) yolculuğumuz 4 bin km yol,10 bini geçik resmlerle halen sürüyor. yolculuğumuzun bu bölümünde hazır konyadan yeni çıkmış ve meşhurrr nasreddin hocamızın şehri olan akşehire ulaşmamın sevinci ile H.z Mevlananın henüz 2 gün önce amatör olarak çektiğim bir kaç resimlerini sizlerle paylaşmak istedim. ayrıca yetkililerin ifadesine göre artık avlu hariç iç kısımda resim çekimi yasaklanmış durumda. fakat yasaklanmadan bol bol çekilmiş ve internette yayınlamış olduğunu belirttiler.bu sebeble sadece dışarıdan çekilen kareleri aktarıyorum.yergök buz tutmuş fakat Mevlana H.z leri hala yerli,yabancı insanların kalblerini ısıtıyordu...
Bu arada manavgatta bir tarihi eser gezi sırasında tanıştığım ve tercümanları vasıtası ile konuştuğum hollandalı çifte (resimlerini daha sonra yayınlayacağım) istanbula gidip gitmediklerini sordum. onlarda gitmediklerini daha sonraki gelişlerinde gideceklerini belirtip şimdilik sadece Mevlana H.z lerini ziyaret edeceklerini söylediler.

[attachment=1] Büyük bir çalışma içinde olan işçiler türbenin iç kısmı ve dış çevre düzenlemesini önümüzdeki bahara hazırlıyorlar.
[attachment=2][attachment=3]Kalb tamirinde yerli yabancı ayırmıyor ve bu sebeb ilede onlarda bu dükkanı hiç boş bırakmıyor.

28012010 LS BLE DRSNDEN FAYDALI

28012010 KALB TAMRCS DKKANI

28012010 KALB TAMRNDE YERL YABANCI AYIRMIYOR

seyyah-34' Alıntı:
Öncelikle izmirli Necat beye resimleri için teşekkür ederim.hem güzeller hemde çok manidar.
Bildiğiniz gibi bizim eşim ile olan uzun ( 60 günlük ) yolculuğumuz 4 bin km yol,10 bini geçik resmlerle halen sürüyor. yolculuğumuzun bu bölümünde hazır konyadan yeni çıkmış ve meşhurrr nasreddin hocamızın şehri olan akşehire ulaşmamın sevinci ile H.z Mevlananın henüz 2 gün önce amatör olarak çektiğim bir kaç resimlerini sizlerle paylaşmak istedim. ayrıca yetkililerin ifadesine göre artık avlu hariç iç kısımda resim çekimi yasaklanmış durumda. fakat yasaklanmadan bol bol çekilmiş ve internette yayınlamış olduğunu belirttiler.bu sebeble sadece dışarıdan çekilen kareleri aktarıyorum.yergök buz tutmuş fakat Mevlana H.z leri hala yerli,yabancı insanların kalblerini ısıtıyordu...
Bu arada manavgatta bir tarihi eser gezi sırasında tanıştığım ve tercümanları vasıtası ile konuştuğum hollandalı çifte (resimlerini daha sonra yayınlayacağım) istanbula gidip gitmediklerini sordum. onlarda gitmediklerini daha sonraki gelişlerinde gideceklerini belirtip şimdilik sadece Mevlana H.z lerini ziyaret edeceklerini söylediler.

ben teşekkür ederim, sema'nın desturu verilirken çekilmiş olan kare olağan üstü, hala dönüp dönüp kareyi okumaya çalışıyorum

yabancı konuklarımızın ziyaret sıralaması oldukça manidar

emin olun benim bile bir amerikalı yazırın eserini okumak için üç ay sabırsızlıkla bekleyip sonuçta ortaya çıkan tablo karşısında çok şaşırdığım
üstüne hemen sonrası okumaya başladığım İranlı bir hanımefendinin yazdığı Kimya Hatun kitabının teşekkür bölümünde Pakistan x kütüphanesinden bahsetmesine

çok ama çok üzülerek şaşırıyorum, biz neden öz değerlerimiz içinde yer alıpta (şaman'lıkta bizim özümüzde yer alır, sufizm'de) üzerine kültürler kurduğumuz değerleri başkalarından
okuyup öykünüyoruz anlamakta da zorlanıyorum

size ve eşinize yolculuğunuzda bol ışık dilerim.

saygılarımla,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,098
Kaydolan Son Üyemiz
mesut44dg

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR