750 Kg Karavan Için Araç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan esrefaydin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 84
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,676
Baktığınız 1.6 dizel Focus ve Mazda dizel aynı araç zaten bildiğim kadarıyla (motor ve yürüyen anlamında).

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
evet hocam doğrudur.mazda3 focus s40 aynı platformda üretilmiş araçlar ama ufak farklılıklar var tabi motorda ve yürüyende

Etiketler
Merhaba bende konuya yancı olacam ama kusura bakmayın. bende 2009 toyota corolla mmt (yarı otomatik) 1.6 elegant var tüplü ve öfkeli :smiley: bu 4,25 karavan için uygun değilmidir?

ben özel sektör çalışanıyım izmirde oturuyorum karavan kullanım amacım yazın bir yere götürcem sabit kalacak cumartesi gitcem pazar akşam geri döncem karavan olmadan. yılda 1 veya 2 defada karavanımı alıp bi yerlere gitcem amacım o Allah c.c. nasip ederse... sizce bu kullanım için araç uygunmudur.

*aracımda daha çeki demiri bile yok :( onuda yaptırcam hele bi karavan satınalabilirsem inşaAllah...
Merhaba, yerinizde olsam MMT şanzıman ile karavan çekmeye korkar, Toyota' dan bilgi isterim.

"Yokuşu gozume kestirdim mi açarim dugmeyi istedigim vitesle çikarim gaza abanmadiktan sonra araç boyle bir şeyden zorlanmaz."

Sn.Yücel Gündüz,

Kaç HP lik güç ve ne kadar NM lik çekişli arabanızla, yokuşları
istediğiniz vitesle çıkabiliyorsunuz, doğrusu merak ettim.

Tekniğe uygun iddialar değil bunlar.

Bindiğiniz Lada Samara, en iyi şartlarda 78 HP güç ve 118 NM tork veriyor.
Bu değerlerle mi yokuşları,istediğiniz vitesle çıkacaksınız..

Teknik konular;
"Benim arabam çeker arkadaş" la gitmiyor.
Karavanı yokuşlarda istediğiniz hız ve vitesde çekmeniz için,yeterli güç ve torka sahip olmanız şarttır.
Aksi durumlarda sağdan usul usul gidersiniz yokuşlarda.
Lada bu iddialar uygun bir araç değil.
118 NM ne kadar güçlü çekiş sağlayabilir ki..
Yokuş uzadımı, düşün vitesi bire, basın gaza, ancak çektirirsiniz.

Yeni karavan almışsınız, güle güle kullanmanızı ve güzel geziler yapmanızı dilerim yeni karavanınızla.
Ben Ender Beyi ve GÜNEY karavanı severim

Ayrıca bir mühendis olarak şunu da ilave, edeyim;
Lada ya ilave ettiğiniz fan, evet motoru daha rahat soğutur, ama sadece bu veriye bakarak gaza yüklenirseniz
arabanıza yazık edersiniz, arıza hararetten değil bir başka zayıf noktadan patlak verir.

Ladalar dayanıklı, orta kalite ve kullanışlı arabalar.
Ama şartları çerçevesinde.

Önden çekişli, gücü düşük araçlarla karavan çekerken çok dikkatli olmakta yarar var.

İyi, mutlu, sağlıklı gezileriniz olsun.

Son düzenleme:

Anıl Bey merhaba.
Bence Almanlar da kafasız.
Ne luzum var 4.2 litre diesel yapmaya..

Porsche düzde 3-4 metre kıpırdatmış..
Koy tüplü bir araba, düz yokuş neymiş bassın gitsin..

Reklamlardan teknik veri çıkmaz.
Adam sırtıyla lokomotif çekiyor....
Onun torku ne acaba?
Ama raylar dümdüz veya belli belirsiz öne eğimli..
Olsun. Hareket ettiriyor ya..
7-800 HP lik motor güçleri gereksiz o zaman.

Önemli olan aracı çok zorlamadan,
kullanıcının da kan ter içinde kalmadan, kullanmak.
Ayrıca kimseyi de zorlamadık, elinizdekini satın, asgari şu güçte,
şu tork da araç alın diye.

Bu işe yeni girenlere, doğru dürüst öneride bulunduk.
İsteyen öne at bağlasın, onunla çeksin..

Yıllar önce bizde Levent TM60 vardı.
Düzde iyi kötü gidiyordu.
Yokuşa gelince, iş bitiyordu.
Bizim şoför, kendi aksanıyla BMC ile güzel dalga geçerdi.
"Abi bu yokuş aşağı arabası. iNİŞTE valla uçak bilene bunu yakalaymaz!!!" :smiley:

Bu muhabbet bana bunu hatırlattı.
Porsche uçak çekiyor, Lada karavanı yokuşta istediği vitesde götürüyor.. :smiley:)
Hoş muhabbet oldu, sağolun.
Mevcut araçlarınızı güle güle kullanın!

Son düzenleme:

frigotek haklısın hocam.ben yarı mühendis sayılırım 3.sınıf makine müh. öğrencisiyim bu torklarda zorlanmadan rahat yokuş çıkması zor.

Frigotek size de merhaba. (İsminiz yazmıyor kusura bakmayın)

Yukarıdaki videoya bugün denk geldim. Konuya neşe gelsin diye paylaştım.

Karavan çekme hakkındaki düşünceme gelirsek. Aşağıdaki mesajı yazan benim.

Çeki Demiri Ve Karavanhakkında
Bir 2006 freelander kullanıcısı olarak karavan çekmek için freelander almanızı tavsiye etmem.
2000 motor olmasına rağmen çok güçlü bir araç değil.
Karavan çekmek için yeni alınacak bir aracın güçlü olması taraftarıyım.
Lakin elinizde bir araç varsa ve imkanlarınız bunu değiştirmeye yetmiyorsa, her araba ile her karavanın çekilebileceğine inanıyorum.
Tabi ki sürüş konforunuz ve sürüş güvenliğiniz etkilenecektir. Bunları kabul ederek tedbirli bir sürüş gerçekleştirirseniz her araba ile her karavan bir yerden bir yere gidecektir.
Debriyaj ve fren balatalarınız çabuk biter, yakıt sarfiyatınız çok artar veya hararet yaparsınız ancak tekerlekli olan her şey bir yerden bir yere çekilebilir.
Kaldı ki siz de daha önceki mesajlarınızda benimkilere benzer cümleler kurmuşsunuz.

Hem bir mühendis, hem de 90 lı yıllarda bir dönem lada samara ile seyahat etmiş biri olarak ben de birşeyler ilave edeyim;
Lada lar Türkiyenin özellikle yaz dönemindeki hava şartlarına uygun üretilmemiş araçlardır.
Özellikle yaz aylarında düz yollarda bile hararet yapması çok muhtemeldir. (Birçok kez başıma geldi, aynı dönem Broadway ile hiç böyle bir sorun yaşamadım.)
Bunun nedeni sizin de tahmin edeceğiniz gibi rusların bu araçların bu kadar sıcak havada kullanılacağını düşünmemesi ve soğutma sistemine önem vermemesidir.
Bu nedenle ekstra fanın Lada samara da faydalı olacağına inanıyorum.

Amacım tartışma yaratmak veya tartışma körüklemek değil. Forumun teması gereği herkesin keyif için bu forumda olduğunu ümit ediyorum.

Herkese keyifli günler dilerim.

Tartişacak bir şey yok. Aracimin tadilati uzman bir muhendis tarafindan yapildi ve 980 kg ceki kapasitesi var. Bu yasal bir teknik rakam. Insanlari gereksiz yere urkutuyorsunuz. Benim 1.3 toyota corolla ile de çeken arkadaşim vardi yillarca 1000 kglik karavani çekti. Siz gonullu olduktan sonra her seyi yapar her yola çikarsiniz.
En eski en kullanişsiz yontemle aracinizin her 100cc si başina 70kg hesaplarsaniz lada da baska bir aracin da istediginiz karavani cekip cekemeyecegini anlarsiniz. Boş yere dolduruşa gelmenin luzumu yok.
Selamlar...

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ayrica yokuş gibi durumlarda maksimum tork degil lastiginizin yere tutunabildigi kadar guçlu olacaksiniz. Eger gevşek zeminde patinaj yapip kalacaksaniz bunun uretebildiginiz maksimum torkla hıçbir alakası olmayacaktir.

Arkadaşlar araç duşuk viteste gaza abanmazsaniz zorlanmaz. Belli bir devirde yavaş yavaş çikarsiniz. Buna motor zorlaniyor diyemeyiz. Zaten bizim acelemiz falan yok 110 nm tork az bir tork degil bunu neden başka araclarla kiyaslama noktasina getiriyorsunuz. Sonucta yokuşlari cikacaksiniz ve hicbir sorun da yaşanmayacak.

Konunun özü ne kadar ekmek o kadar köfte.
Ben aracımı aldığımda bir arkadaşım bu tam karavan çekmek için demişti..
4x4 Ssangyong Actyon Sports
Ama bende karavan yok. Yakın zamanda plan da yok. Ama inşallah ileride satın almadan önce bir kere kiralama ile gezmek isterim.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Anıl Bey, yarı espri yaptığınızı anlamıştım.
Şöyle anlaşalım, hitap size değil . :smiley:

Diğer arkadaşımıza da bir lafımız yok,
o aracının gücüne ve torkuna çok sahip çıkmış,
110 Nm ye çok güveniyor.
Daha evvel motor kullanmanın getirdiği bir zan herhalde,
bir şey diyemeyiz.
Herkes bindiği arabanın düdüğünü çalıyor,
normal insan duygusu, olabilir der geçeriz.

Tartıişmayı körüklemek istemem, demişsiniz.
Benim için zaten tartışılacak bir konu yok.
Konuların teknik tarafı tartışılır.
Hamasi lafların tartışması olmaz..

Deneyimledik paylaştik o kadar.... Herkes istedigini yapmakta ozgur. Bundan once de bir çelebi deneyimim var renault 11 flash ile. Yedi yillik cekme karavanciyim. Bu satirlardan gerekeni yazdik.

Herkes kendi ustune duşeni alsın. Ben çekiyorum diyen insana herhalde yok kardeşim çekemezsin denmesinin bir anlami yok.

Selamlar...

Arkadaşım bende Dacia Duster 4X4var, 110 ps 240 tork, kesinlikle tavsiye ederim, yeni model olmak koşulu ile.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Bence burdaki asıl soru bu karavanı ne ile çekerim değil.?
Bu karavanın TİP onay belgesi varmı trafiğe çıkış izni varmı
bu karavanla Allah göstermesin kaza yaparsam hangi sigorta nasıl işlem yapar halimiz nice olur cevabı olan varmı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR