A101 E Gelen Erba Karavan, Çekme Karavan Alacaklara Tavsiyeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Elifmamavus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,643

Elifmamavus

Yeni Üye
Herkese merhaba, aranıza yeni katıldım ismim Elif :smiley:
Hayalim çekme karavan almak fakat bu karavanı seçmek konusunda da oldukça deneyimsiz kalıyorum..bütçem de pek geniş diyemem..200-250bin tl bandında..
Önerileriniz ve deneyimleriniz benim için oldukça önemli, bir çekme karavan alırken en çok nelere dikkat etmeliyim, güneş enerjisi mutlaka olmalı mı, mobilyanın cinsi(kavak,mdf..) çok önemli mi vs.. ve asıl sormak istediğim 26 Ekimde a101 e 200bin tl ye gelecek erba marka karavan alınır mı..? Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.
Teşekkür ederim :smiley:

IMG 0687

Etiketler
erba4.00
2 seneye yakın erba 5.25 kullandım. Ardından ağır diye yabancıların haftasonu karavanı dedikleri 750kg altı modellerden güney bombe 370 kullandım. Erba ve bu tarz küçük karavanlar hakkında 1-2 tecrübe paylaşayım.

Erba köklü ve Türkiyenin ilk karavan firmalarından biridir. Merdivenaltı üretim yapmaz. Sakarya'daki fabrikasında üretim yapar. Aldığınız karavanın son sahibi siz olmazsınız, piyasası vardır. Bunlar firma hakkında genel geçer bilgiler.

Ürünlerine gelince; kullanışlı fakat zamanla bakım gerektiren ürünlerdir. Sözün özü eliniz tornavida tutabilmeli. Ufak tefek problemlere çözüm üretebilmelisiniz. Gerçi bu erba özelinde bir konu değil. Duyduğunuz, bildiğiniz tüm yerli karavanlar için geçerlidir. Örneğin tüm mobilyalar suntalam ya da mdf'tir. Bu malzeme yapısı gereği patlamaya müsaittir. Hele nemli bir ortamdaysa yumuşar ve vidaları bırakır. Bu vidaların yenilenmesi gerekebilir zaman zaman. Kaliteli bir şarjlı tornavida seti ve bir silikonu ve tabancasını bagajınızda tutmanız zamanı geldiğinde işinize yarayacaktır. Bir de bence her karavanda olması gereken çift taraflı kaliteli bir bant öneririm.

Ha bir de erba'nın ağırlıkla ilgili bir olayı vardır ki 750kg altında diye sattığı karavanların neredeyse hepsi 750kg üstüdür. O nedenle teslim sonrasında bir kantara alıp araç çeker hesabınızı ona göre yapmanızda fayda var.

Gelelim küçük karavan konusuna. Küçük karavan hafiftir çeki okuna tek başına takarsın gidersin. Yani avantajı küçük ve hafif olmasıdır. Gel gelelim dezavantajı da aynıdır. Küçüktür. Dolayısıyla saklama alanları çok azdır. Bir önceki karavanımda 370'lik bir karavan olmasına rağmen 100 litrelik su deposu vardı. Bu durum gereksiz yere koca bir alanın depo tarafından kullanılmasına sebep oluyordu. Karavanda saklama alanı çok önemli bir konudur. İlk başlarda pek dikkat edilmez ancak kampa başladığınızda hele ki 3 günden uzun süreli kamplar düşünüyorsanız olmazsa olmazdır. Bu nedenle bu karavandaki 30 litrelik su deposu bence yerinde bir yaklaşım olmuş. Baktınız su çok hızlı tükeniyor bu durumda hidroforu daha düşük debili bir hidroforla değiştirirsiniz tüketiminiz otomatik olarak azalır.

Su konusunda ise her zaman hortumla doldurabilme fırsatı olmuyor. Bu gibi durumlarda ben 19 litrelik bir damacana ve kılıfından sıyrılmış kaliteli bir katlanabilir pazar arabası iskeleti taşıyordum karavanda. Genel olarak tavsiye ederim. Damacana iskeletin tam ortasına oturuyor ve 19 litre suyu çekçekle rahatlıkla taşıyabiliyorsunuz bu şekilde. Yine aynı iskeleti portatif tuvalet kasetini taşırken de kullandığım olmuştur mesafe uzaksa.

En iyisi diye bilinen avrupa karavanlarla aynı hatta daha pahalı fiyatlarla satılan yerli karavanlar bile 3-4 farklı anahtarla teslim ediliyor, hala tek anahtarla çözemiyorlar. Yani genel bir olmamışlık hala mevcut maalesef yerlilerimizde. Ancak bütçe durumları da seçimlerimizde belirleyici olabiliyor çoğu zaman. Bu durumda benim tavsiyem hep aynı. Yollarda en az 10.000km yol yapmış ve en az 2 kış görmüş karavanları olan bir karavan firmasından alın yerli alacaksanız. Aksi halde argenin bir parçası oluveriyorsunuz. Erba bu tavsiyeme uyan bir firma.

Bu model özelinde benim eleştirebileceğim konu belki tek panel kullanılması olabilir. Üstadlar bu konuda daha iyi bilgi verecektir bence ancak 100A aküye 205w panel biraz hafif gibi geldi gözüme.

Son not : Çeşitli tecrübelerimi paylaştığım şu konuları da incelemenizi öneririm.

Erba instagram hesabında konusu olan karavnala ilgili biraz daha detaylı bir bilgi var. İnceleyebilirsiniz.

Video: https://www.instagram.com/p/CysnGcnItMU/
Emek verip uzun uzun yazmışsınız.,çok teşekkür ederim öncelikle.. a101 deki karavanı alamadım ne yazık ki, tuvaletin dahil olmaması birincil sebebimdi.. sizin önerebileceğiniz başka firmalar var mı? Kavak ağacı mobilya tercih etmek fiyat farkına değecek bir özellik mi olur bizim için, 2. El çekme karavan önerir misiniz.. ? Tavsiyeleriniz bizim için oldukça değerli..

Etiketler
erba4.00
Emek verip uzun uzun yazmışsınız.,çok teşekkür ederim öncelikle.. a101 deki karavanı alamadım ne yazık ki, tuvaletin dahil olmaması birincil sebebimdi.. sizin önerebileceğiniz başka firmalar var mı? Kavak ağacı mobilya tercih etmek fiyat farkına değecek bir özellik mi olur bizim için, 2. El çekme karavan önerir misiniz.. ? Tavsiyeleriniz bizim için oldukça değerli..

Estafurullah, bilgi ve tecrübe paylaşılıyorsa bir işe yarıyor.

Portatif tuvalet o kadar mühim bir ayrıntı değil bence karar değiştirecek kadar. 1000 liradan 5000 liraya kadar çok rahatlıkla kendiniz seçerek alabileceğiniz bir şey. Tabi içinize sinmemişse ayrı.

Bahsettiğiniz bütçelere göre benim de son kullandığım karavan markası olan Güney karavanı inceleyebilirsiniz. Yıl dönümü vesilesiyle yeni ürünlerinin lansman sebebiyle avantajlı fiyatı ve bir ürünlerinde de güzel bir kampanyaları var. İnstagram hesaplarında detaylar mevcut.

Her neye karar verirseniz verin, verebileceğim en önemli tavsiye, içine girip oh be demediğiniz bir karavanı satın almayın. Önce görün, içinize yüzde yüz sinsin sonra alması kolay.

İkinci el karavan tabi ki alınır. Ancak alınacak karavanı bir bilenle incelemek şart.

Son düzenleme:

Estafurullah, bilgi ve tecrübe paylaşılıyorsa bir işe yarıyor.

Portatif tuvalet o kadar mühim bir ayrıntı değil bence karar değiştirecek kadar. 1000 liradan 5000 liraya kadar çok rahatlıkla kendiniz seçerek alabileceğiniz bir şey. Tabi içinize sinmemişse ayrı.

Bahsettiğiniz bütçelere göre benim de son kullandığım karavan markası olan Güney karavanı inceleyebilirsiniz. Yıl dönümü vesilesiyle yeni ürünlerinin lansman sebebiyle avantajlı fiyatı ve bir ürünlerinde de güzel bir kampanyaları var. İnstagram hesaplarında detaylar mevcut.

Her neye karar verirseniz verin, verebileceğim en önemli tavsiye, içine girip oh be demediğiniz bir karavanı satın almayın. Önce görün, içinize yüzde yüz sinsin sonra alması kolay.

İkinci el karavan tabi ki alınır. Ancak alınacak karavanı bir bilenle incelemek şart.
çok teşekkür ederim, bahsetiğiniz markayı inceleyeceğim hemen..2. el konusunda da forum dışında bir bilenimiz yok ne yazık ki..ihityaç duydukça yine sizlerin kapısını çalacağım gibi.. iyi günler diliyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR