Abu Dhabi - Dubai

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edebiyatçı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 168
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,650
Ynt: Abu Dhabi - Dubai

CİNCİN' Alıntı:
Sevgili Edebiyatçı,
Çektiğiniz süper fotoğraflar ve her zamanki akıcı anlatımınızla bizleri Abu Dhabi'ye götürdünüz.
Çok teşekkürler :smiley:

Ben teşekkür ederim efendim.Beğendiğinize çok sevindim.

Etiketler

HARİKA bir yazı ve enfes fotoğraflar...işin gerçeği şimdiye değin dubai ye seyahat konusunda çok hevesli değildim. gezilecek bunca yer varken bu insan eliyle yaratılan yapay cennete gidilmez diyordum YANILMIŞIM...sayenizde ....

osoymen' Alıntı:
HARİKA bir yazı ve enfes fotoğraflar...işin gerçeği şimdiye değin dubai ye seyahat konusunda çok hevesli değildim. gezilecek bunca yer varken bu insan eliyle yaratılan yapay cennete gidilmez diyordum YANILMIŞIM...sayenizde ....

Açıkçası Dubai'yi görene kadar ben de sizinle aynı fikirdeydim. Üç beş gökdelen dikmişlerdir herhalde çöl ortasında daha ne olabilir ki diyordum.Ama hava alanına inerken bile uçaktan görüntüsü yanıldığımı gösterdi. En basiti nerdeyse her binaya bir havuz yapmışlar. Gökyüzünden bakınca yüzlerce havuz gözüküyor.Hani filmlerde çölde serap görüntüsü vardır ya.Küçük bir göl ve çevresinde yemyeşil ağaçlar. Aynen öyle. Bir tek dansözler eksik. :D Gözlerimi oğuşturasım geldi. Ben 5 günde sadece ilk etapta gezilecek turistik yerleri görebildim. Bir süre yaşayıp daha ayrıntılı görmeyi çok isterdim.Allah'ın yarattığına şaşırmam gücündendir ama insanoğlunun yapabildikleri inanılır gibi değil.

Piramit şeklinde olan Mısır temalı Wafi isimli alışveriş merkezi. Merak ediyordum ama vakit sıkıntısı yüzünden gezemedim.

Bu gökdelenleri de Newyork'taki Empre State binasına benzettim.Işıklandırması çok şık olmuş.

IMG 2937 Large

P1040904 Large

P1040897 Large

IMG 0010 - Hint yemeklerine yaklaşma dediler ama bir deneyelim dedik.Uzun olanın içinde kızarmış muz var.Yuvarlak olanlarının içinde haşlanmış patates var.Diğerlerini denemedik bile. :D :D

IMG 0006 - Bunlarda her gittiğimiz ülkede ilk aldığımız şey olan tropikal meyveler.Birkaç tanesini denedik. Özellikle büyük olan mango harikaydı.Bu kadar çok çeşit mango olduğunu bilmiyordum.Malesef Türkiye de bir türlü olgulunu bulamıyoruz.

IMG 0191 - Sağ alt köşedeki dikenli yeşil meyve durian. Belgesellerde hep görürdüm. Hatta bu meyvenin kokusu yüzünden bazı ülkelerde metroya,otobüse alınması yasaklanmış. Bence az bile yapmışlar.Niğmete de iğrenç denmez ama hayatımda duyduğum en iğrenç kokulardan biriydi.Alıp tatma gafletinde bulundum. kokusunu aratmayacak kadar kötü de bir tadı var.Hiç tavsiye etmem.

IMG 0010 Large

IMG 0006 Large

IMG 0191 Large

tropikal meyveler gerçekten hem çok çeşitli hem de enfes tatlara sahipler.uzak doğu seyahatimizde yemeklere yaklaşamayınca meyveler kurtarıcımız olmuştu.hatta bu lezzetleri çocuklar da tatsın diye küçük bir valiz dolusu tropikal meyveyi türkiye ye taşımıştık.
durian gerçekten iğrenç kokan bir meyve ama soyulup paketlenmiş olarak önünüze gelirse tadı fena değil ama bu iğrenç kokuya rağmen yenmesede olur !!!

osoymen' Alıntı:
tropikal meyveler gerçekten hem çok çeşitli hem de enfes tatlara sahipler.uzak doğu seyahatimizde yemeklere yaklaşamayınca meyveler kurtarıcımız olmuştu.hatta bu lezzetleri çocuklar da tatsın diye küçük bir valiz dolusu tropikal meyveyi türkiye ye taşımıştık.
durian gerçekten iğrenç kokan bir meyve ama soyulup paketlenmiş olarak önünüze gelirse tadı fena değil ama bu iğrenç kokuya rağmen yenmesede olur !!!

Hong Kong'ta biz de karnımızı meyvelerle doyurmuştuk.Gezi dönüşü sizin gibi bir poşet meyve getirmiştik. Herkese çok ilginç gelmişti. Bu sefer Dubai'den hurma ürünleri getirmeyi tercih ettik. Ama buradaki kadar meyve sebze çeşitliliğini hiçbir yerde görmedim.Dünyanın her yerinden insan toplanınca her yerden de meyve-sebze getirmişler.Hepsini deneyemedik tabi.Bu sefer favorim Guava isimli bir mervenin suyu oldu.Fırsatım olursa markette çektiğim sebze-meyve reyonunun fotoğraflarınıda yüklerim.

Dubai'de gördüğüm ilginç şeylerden biri de yol kenarına terkedilmiş, üzeri çöl kumu ile kaplı, bir çoğu oldukça lüks arabalar hatta jiplerdi.Arabaların sahipleri genellikle borçları yüzünden ülkeyi terk eden iş adamlarıymış.Bu arabalara bir süre sonra, arabanızı çekmezseniz kaldırılacaktır yazısı konuluyormuş. Yine çeken olmazsa devlet el koyuyormuş.Terk edilmiş arabalardan hava alanlarında daha çokmuş. Genellikle arabada seyir halindeyken gördüğümüz için durup fotoğrafını çekmemişim.Örnek olsun diye bir tane buldum.

Bmw dubai 8

hse li' Alıntı:
ilginç...
demek ki orada herkes kazanamıyor...
ticarette kaybeden de var...

Özellikle 2007 krizinde Dubai'nin çok fazla etkilendiği söyleniyor. İnşaatların bir çoğu durmuş. Yapılan yeni gökdelenlerin de büyük kısmı boşmuş.Ticaret her ülke de risklidir. Kimbilir ne kadar kaybettiler ki arkalarına bakmadan kaçmışlar. Geride bıraktıkları arabalarını bile ben bir devlet memuru olarak ömrümün sonuna kadar zor alırım. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR