Akıllı Inverter Akü Voltaj Değeri Problemi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmet_hakan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,768

mehmet_hakan

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime Puanı
0
Merhaba, yapılı aldığım karavanımda 1kw akıllı invertör kullanıyorum.3 adet panel (toplam 585 watt) 2 adet 150 Ah paralel bağlı jel akü var. Aküleri yeni aldım ve ölçtürdüm sağlamlar. Bazı günler, sabahları özellikle, invertörün ekranında gösterdiği akü voltaj değeri sigortaların bulunduğu panel üzerindeki değerden çok düşük oluyor. Mesela invertör 11.5 gösterirken panel 12.8 gösteriyor.
İnvertörün akü girişinde akülerden invertöre gelen kablonun yanına, invertörün girişine yine başka bir kablo takılarak ordan direk 12v sigorta paneline gönderilmiş. Yani 12v sistem direk aküden gelen kablo ile besleniyor gibi.
Bir elektrikçi arkadaş invertörün sağlam olduğunu, 12v buzdolabı ,led gibi 12v kullanan cihazları akülere direk bağlamanın çok yanlış olduğunu çünkü aşırı tüketimde akü voltajı düştüğünde akım kesilmediğinden akünün bittiğini, bitince tam şarj olamadığını, sorunun da bu olduğunu, paneldeki değerin yanlış olduğunu söyledi. Ama invertör 11.5V gösterirken normalde çalışamaması gereken akülere direk bağlı 12v buzdolabı çalışıyor mesela. Ayrıca aküleri tek tek ölçtürdüğümde de ölçülen değerle invertöre bağladığım zaman invertörün gösterdiği değer yine farklıydı. İnvertör 0.5A az gözteriyordu.
Akıllı İnvertör ve panelin farklı değerler göstermesinin sebebi ne olabilir acaba? Bir de bu bağlantı gerçekten yanlış bir bağlantı yolu mudur? Normal solar şarj kontrol cihazlarının 12v çıkışı var. Akıllı invertörde 12v çıkışı yok çünkü.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

20221209 234139
 
Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,514
Mesajlar
1,519,113
Kayıtlı Üye Sayımız
172,172
Kaydolan Son Üyemiz
avukatomersefacanata

Çevrimiçi üyeler

SON KONULARGeri
Üst