Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kardelensena1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 178
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 93,688
Ynt: Aynı Haftada Hem Çöl Hem Kum Ve Deniz...tunus...

Tunus taki favorim; armut suyu ,tüm tatil boyunca bundan içtim İrandakilerin yerini tutmadım ama güzeldi,2. resim Tunus un meşhur harissa sı, çok acı çok, patlıcan közleme ve acı yeşil biber karışımı bişey

DSCN1182

DSCN1183

Etiketler

yemeklerde hep zeytin var fakat ilginç olan kahvaltıda yoktu ilk 3 otelde...sağdaki salata tunus salatası üzeri ton balıklı, diğeri domates salatası, komik ama yemeğin resmini çekmeyi unutmuşuz açlıktan olsa gerek

DSCN1184

Büyük Sahra Çölü macerası başlamak üzere. Douz dayız.Serap denilen yanılsamaya yol boyunca tanık olduk. Tuz Gölü'nden geçerken, yol kenarında derme çatma kulübelerde birşeyler içebilir ya da çöl gülü satın alabilirsiniz. Çöl gülünü çiçek zannetmeyin! Kalsiyum fosfatın, kumların altında yeraltı sularıyla birleşip yarattığı kristal bir oluşum. Hem ucuz, hem de dönüş için güzel bir hediye. Görüntüsü sizi yanıltmasın, kolay kırılmıyor, ama ağır. Tunus'da her yerde yapmanız gerektiği gibi, satın alırken sıkı bir pazarlık yapın. Bir de kırmızı, yeşil ya da maviye boyanmış olanlarını değil, doğal renkli olanlarını alın. işte ...

DSCN1185

biz aldık mı hayıır, sevmedik çünkü, işe yarar bişey olmayınca onu ne diye taşıyalım, bu da eşimle yöresel kıyafetli bir Tunus lu

DSCN1187

Douz için, 'Sahra'nın giriş kapısı' diyorlar. Jipler, develer, bedeviler burada sahneye çıkıyor. 'İngiliz Hasta' ve 'Star Wars' gibi filmlerin doğal platolarından olan bölgenin her yerinde, turistik deve kervanlarına rastlayabilirsiniz. Balonla, 'microlight'la uçabilir, 'scooter'larla vahalarda dolaşabilirsiniz. Douz'a gidilecek en özel zaman, Aralık ayının son haftası. Bu zamanda, çölün en görkemli gösterisi olan Uluslararası Sahra Festivali yapılıyor. Binlerce Bedevi, Berberi ve Kuzey Afrikalı göçebe halkların buluştuğu festivali yaratıyorlar. Deve yarışları, geleneksel çöl düğünleri, av gösterileri, şahin uçurmalarla dolu üç gün yaşanıyor kumların üzerinde. Fotoğrafçılar için de, az bulunur bir buluşma Sahra Festivali.

evet yemekten sonra douz un medinasını gezmeye başlıyoruz, kare şeklinde bir çarşı iç kısmı hep dükkanlardan oluşuyor, bir dükkanda gezinirken dükkandaki çocuk eşimle konuşmaya başlıyor çölde gezmeyi düşünüyor musunuz babında, eşim de pazarlığa girişti 100 dinardan başladık , 65 e kadar ancak indirebildik, neyse ısrar etmenin anlamı yok deyip kabul ettik, program şöyle:yaklaşık 40 km. yolculuk sonrası bir bedevi köyünde dinlenme( çocuğun arkadaşının ailesi o köyde) ve nane çayı içme, ve 1 saat çölde deve gezisi. bedevi köyünde ev sahibinin annesi ile foto aşağıda, birazdan deve yolculuğu başlayacak

DSCN1194

Çöl fotoğraflarına bayıldım. Biz de Dubai'de bir çöl safarisi yapmıştık. Gerçekten çok güzel bir deneyim. Yazınızın devamını heyecanla bekliyorum.

çok teşekkür ederim, çok farklı hislerdi... beni 1400 yıl öncesine götürdü... hep derdik ya ne kadar zor bir yaşam sürmüş peygamber... küçük yaşta anne babasız kalmış, sonra amca ve dedesiz... kimsesiz.. kavmi tarafından yapılan eziyetler... fakat iklim şartlarını hiç düşünmemiştim, o zorluklara bir de zor çöl şartlarını ekleyince insan çok farklı duygulara kapılıyor... o sıcakta (ki 45 dereceyi gördük) günlerce deve üzerinde yolculuk, ki bazen bu yolculuğun sonu savaş... neler çekmiş yaaa... biz çok kolay bir iklimdeyiz.. Kuran da "Yeryüzünde gezip dolaşın ki....." diye başlayan ayetin hikmetine biraz olsun ermek çok güzel...

DSCN1207

bizi dolaştıran bedevi köylü...çok sıcakkanlı insanlardı köy halkı...resim çektirmek istemediler ben de silmek zorunda kaldım, sanırım bizim eskiden gördüğümüz ve şu an yol olan resim çektirmek haram anlayışımızdan ... bu amca çölde çok iyi bir rehber, bazı turist gruplarını çöle götürüp uzun soluklu bir tatil kamp yaptırıyor, fotolarını gösterdi...bazen bir iki ay bile kaldığı oluyormuş bazen de 10 gün. çölde yeri kazıp nasıl ekmek ve yemek pişirdiğini de fotolarla gösterdi, çöl iklimini iyice solumak için doğrusu ben de kalmak isterdim ama bizim için imkansız...

DSCN1208

DSCN1209

çölde yürümenin bu kadar güzel olacağını hiç düşünmemiştim, düşünebileceğiniz en yumuşak ve en tüylü halıdan daha güzel.. hafif hafif bata çıka...dünyanın diğer çölleri nasıl bilmem ama fotolardan gördüğüm ürdün ve iran bu kadar değil gibi... velhasıl haaaarikaydı...

DSCN1213

DSCN1215

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR