Benim Camperim; Yüksek Tavan Vw T4

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan chatlak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 83
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,067

Etiketler

Ynt: Benim Camperim; Yüksek Tavan Vw T4

DOLAPLAR ve DEPOLAMA ALANLARI

Daha önce de yazdığım gibi camperımızın içinde üstümüze üstümüze gelen dolaplar istemiyorduk. Nihayetinde iki kişiydik ve az ama öz dolaplar istiyorduk. Bunun için de aracın ölü noktalarını kullanıp kendimize ferah bir alan yaratmak istedik.

Dört dolap yerimiz vardı ve bu yerler bize yeter gibi duruyor. Ön koltukların üstü, çekyatın altı, çekyatın üstü ve arka tarafta zeminle yatak arasında kalan kısım.

Bu kısımlarda da yine 18 mm’lik kavak kontra kullandık. Montaj öncesinde alıştırarak kapaklarımızı kestik. Mutfakta kullandığımız kilitleri burada da kullandık. Köşeler için 18'lik kavağın girebileceği oval alüminyum profiller aldık.

IMG_20140918_153010.jpg

IMG_20140919_150610.jpg

IMG_20140923_160029.jpg

IMG_20140924_134903.jpg

Aracın üstüne yerleştirdiğiniz güneş paneli sadece akü şarjı yani elektrik elde etmek için kullanılıyor dimi?
Yani hem akü şarj edip hemde sıcak su elde etmek için kullanamıyoruz

aslan28' Alıntı:
Peki sıcak su için olanlarıda varmı kravanlar için?
Tavandaki alanın bir kısmını su ısıtacak paneller için ayırırsanız neden olmasın? Ama buna değer mi? O ayrı bir konu.

Geçen yaz misafirimiz olan karavancı dostlarımız yeni bir şey denediler. 10 lt.lik pet şişeyi sprey boya ile siyaha boyamışlar. Kahvaltı ederken otların içine attılar. Kahvaltıyı bitirdiğimizde içindeki su el değmeyecek kadar sıcaktı.

Kısacası, basit düşünün. 10 lt sıcak su dolu pet şişeyi baş aşağı asın. Kapağını delikli bir kapak ile değiştirin. Olsun size duş. Aracın arka kapılarını açın. Arasına bir bez gerin. Olsun size duş kabini.

Bu konularda Kemal bey (AKA) bir dehadır. Epeydir yazmıyor. Ama cin fikirleri müthiştir. Keza Rıfat Tülün'ün de öyle. Onların topiklerini mutlaka okuyun. Basit çözümler konusunda ustadırlar. Levent beyi (buralpdi) de ihmal etmeyin.

Bekir abi karavan bölümlerindeki tüm topikleri okuyorum ileride alacgım karavan için bana faydası çok oluyor.
Fakat aklıma takılanlarıda böylelikle sorup öğrenmeye çalışıyorum
Bu arada önümüzdeki ay Giresuna geliyorum bir isteğin olursa haber vermen yeterli

TA2RX' Alıntı:
Tavandaki alanın bir kısmını su ısıtacak paneller için ayırırsanız neden olmasın? Ama buna değer mi? O ayrı bir konu.

Geçen yaz misafirimiz olan karavancı dostlarımız yeni bir şey denediler. 10 lt.lik pet şişeyi sprey boya ile siyaha boyamışlar. Kahvaltı ederken otların içine attılar. Kahvaltıyı bitirdiğimizde içindeki su el değmeyecek kadar sıcaktı.

Kısacası, basit düşünün. 10 lt sıcak su dolu pet şişeyi baş aşağı asın. Kapağını delikli bir kapak ile değiştirin. Olsun size duş. Aracın arka kapılarını açın. Arasına bir bez gerin. Olsun size duş kabini.

Bu konularda Kemal bey (AKA) bir dehadır. Epeydir yazmıyor. Ama cin fikirleri müthiştir. Keza Rıfat Tülün'ün de öyle. Onların topiklerini mutlaka okuyun. Basit çözümler konusunda ustadırlar. Levent beyi (buralpdi) de ihmal etmeyin.

http://turkish.alibaba.com/product-gs/gk-69-water-bag-for-camping-60113208760.html

yuksek bir yere asıyorsunuz,güneste ısınıyor,sıcak duş imkanı, 2 lt su,1 metre hortumu,duş almaya yeter...bunlardan 2-3 tane bulundurunca sorun kalmaz...

Bu daha iyiymiş,20 litre,hem siyah daha çok güneş ışığı çeker...

AHŞAPLARIN BOYANMASI

Aslında ilk etapta kaplama düşünüyorduk ama sonrasında, hatta son gün fikrimiz değişti ve boya yapmaya karar verdik. Tüm malzemeler söküldü. Ne yazık ki işin en sıkıcı yanı bu. Monte ettiğiniz tüm malzemeleri tek tek sökmek. Sonra yerine denk gelecek mi, gelmeyecek mi sorularını sormak falan.

Neyse… Bir tanıdığımızın atölyesinde bu sökülen tüm parçaların budaklı, dokulu kısımları macunlandı, zımparalandı ve boyandı. Biz renk olarak gri istedik. Baktığımız birçok sitede gri mobilyalar hoşumuza gitmişti ve biz de uygulamak istedik. Bittiğinde renk tercihimiz bizi üzmedi diyebilirim. En azından şimdilik.

Boyama ve kuruma sonrasında da yeniden montaj yaptık. Şimdi ufak tefek işleri, rötuşları kaldı… Kulpların 1-2 tanesi hariç hepsi takıldı. Ufak ayarlar, bazı noktalara alüminyum L’ler attıktan sonra işlem tamamdır.

Fotoğraflarda detayını göreceğiniz bu yapıştırıcı ise ahşabı ahşaba yapıştırma konusunda başarılı. Üzerine bir de vida attığınızda çift kat etki yaratıyor.

IMG_20141112_180939.jpg

IMG_20141113_142232.jpg

IMG_20141113_172120.jpg

IMG_20141113_174933.jpg

IMG_20141113_182423.jpg

Kolay gelsin Mustafa bey, resimler sanırım "sanal gaib"de tatile çıktılar ? Görebilsek fena olmazdı hani. (Yenileri gözüküyor)
Resmini koyduğunuz "zımbırtı"ları 20 litre olarak, baş hizası üzerinde asmak her yiğidin harcı değil inanın.
Doldururken hava bırakmamak da lazım. Üstelik önemlisi uzun zaman dayanmıyorlar. Benimkisi miadını doldurduktan sonra yenisini almayı düşünmedim.
Gemiciler bilir, sabun ve şampuansız duş için en fazla 1,5 litre su yeterli. Bekir beyin bahsettiği çözüm icin 5 litrelik PET şişeler bile uygun olmalı ama bu seferde dışarıda nerede duş alınacağı sorusu gündeme geliyor. Şehir vede yakınları mümkün değil, kamplarda duş zaten var ıssız yerlerin gerçekten ıssız olması gerekiyor. Hanımlar için açık alanlar daha da sorunlu. Kış kendi başına dert. Sahillerde sabunsuz duş alma imkanı olabilsede şampuansız duş almanız gereken bir yerde en azından günü kurtarmak için köpürmeyen kuru şampuan kullanıp, sadece su dökünülebilir. Tabi meraklılardan kendinizi kurtarabilirseniz ? Yaz gezgini olarak karavanımızda duş yok. Bütün bunlara rağmen tekrar alsam yine duşsuz alırım. Her neyse sebepleri ayrı bir başlık konusu.

Sanırım kışlarıda uzun sure yollarda olmayı planlıyorsunuz. Yoksa enerji sarfiyatı benimkine eşit karavanınızda, yazları 2. aküye ve 50W panele ihtiyacınız olmazdı ?

Acaba dalgıç pompa ve sadece 50 litrelik su deposunu alternatif listenize almış mıydınız ? Çünkü biz, 42 litre depo ile yazları ancak 4. günde su dolduruyoruz. 2X1,5-2 litre duş buna dahil. Ancak bulaşıkları hazır ıslak mendille temizledikten sonra, sadece 2-3 damla bulaşık sabununu, kapağını ufacık deldiğimiz yarım litrelik kalın plastik şişe yardımı ile yıkıyoruz. Bu yolla sabah tuvaleti içinde pek sarfiyat yok. Bilirsiniz, dalgıç pompanın elektrikli ayak şalteri ile tutumlu kullanımı da mümkün.
Böylelikle sizden akü dahil ~100 kilo kadar daha hafifiz. Yolda yanınızdan hızla geçen bir karavan görürseniz bilin ki biziz. :D

En kısa zamanda zevkli geziler dileğim ile, yolunuz açık olsun.....

Not. Ebespächer ve Indel ile turnayı gözünden vurmuşsunuz. Tam size uygun.

Öncelikle iyi akşamlar

YouTube deki "T3 camper" videolarını incelemenizi öneririm. Hayırlı olsun

Sent from my iPad using Tapatalk

Mesut bey merhaba,

Yolladığım 20 litrelik duş torbasından bende yok. Benim zaten aracımın arkasına uzanan bir duşum var. Bilgi amaçlı paylaştım. Eskiden Vosvosum ve 1973 model T2 busum varken yaptığım kamplarda arkadaşlarım bu duş torbasıyla defalarca duş aldılar. Ağaca asarak... Genelde 2 veya 3 kişilik aileler oldukları için de bi torba o 2-3 kişiye yetti. 1,5-2 litre ile duş alınabilir bilmiyorum, denemedim. Denize girdiysem eğer tuzlu yatmayı da severim, kendi adıma elzem bir ihtiyaç değil. Fotoğraflar hard diskimde olacak. En kısa sürede yollayacağım "gaipler kampını" :smiley:

Su depom 100 litre. Kervan yolda düzülür derler, o sebeple net bir şekilde neye ihtiyaç duyacağım hususunda hatalar yapmış olabilir. Ama yapmış olmayabilirim de. Bunu kamplarda test ederek göreceğiz. Yola çıkarken 100 litre ile yol almayı düşünmüyorum. 100 litreyi misal İstanbul'dan Muğla'ya taşımak oldukça saçma. Her benzincide su var, gideceğim yere yaklaştığımda doldurmayı planlıyorum. Ha, ihtiyacım kadar örneğin 20 litreyi yanıma alır, yolda lazım olsukça kullanırım. Bu sebeple yanımdan hızla geçer misiniz bilemiyorum ama sonra tavşanla kaplumbağa hikâyesine dönmesin bizim hikâyemiz :smiley:

Dalgıç pompa kullanmayı düşünmüyorum.

Tüm bunlara ek olarak Datça ve civarında 25 kişi, 10 klasik VW, çeşmesiz, tuvaletsiz, elektriksiz yerlerde bir hafta kamp yaptım. Yani mahsur kalmadıkça aşılacak şeyler bunlar. Çözülür.

Enerji planlamamızı yaparken hem sarfiyata, hem maddiyata, hem de yer durumumuza baktık. Aküleri çok uygun rakama aldım. 2 adet 150 Amper jel akü için ödediğim rakam bir adet için herhangi bir yerde söylenen rakamdan daha ucuzdu. Güneş panelleri ona keza. Koyacağım maksimum panel alanı buydu ve hepsini değerlendirmek istedim. Ek 50W panelin maliyeti düşünülünce, bir süre sonra "hadi bi panel daha takayım" deyip onca emeği bir defa daha harcamak/harcatmak mantıksız geldi. Bu şartlarda hesapta bir şaşma olmazsa 4-5 gün güneşsiz bir havada da karavandan faydalanabilirim gibi görünüyor.

Tabii ki bunların tümü yollarda, kamplarda şekillenecek. Uzun yollar olur mu? Bilmiyoruz. İstiyoruz ama. İstemek bu işin yarısı :smiley:

---

Barış bey merhaba,

Videoları izlerim izlemesine de araç neredeyse bitti. Kendimce içime sinen bir iş çıktı, çıkıyor. Ferah, sade, kullanışlı. Biz iki kişiyiz ve istediğimiz buydu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,490
Kayıtlı Üye Sayımız
172,150
Kaydolan Son Üyemiz
namso

Çevrimiçi üyeler

Geri