Bir Aceminin Çekme Karavan Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,500
1 yıl bizi sırtında taşıyan ilk karavanım için @s.bulbul54 arkadaşımızın bir ahbabından kaparo alınmıştır. Hayırlı olsun.

1 haftaya bakımları ve muayenesini halledip Bilecik'e uğurlayacağım karavanı.

Bu vesileyle @s.bulbul54 ile de konuşup tanışmış olduk. O da ayrı güzelliği oldu.
Yardımlarından ve iyi niyetinden dolayı tekrar teşekkür ediyorum.Seninle tanışıp konuşmakta çok keyifliydi ama bunu burada bırakmıyoruz karavanı almaya Uğur ile birlikte gelicez nasipse yüzyüzede görüşmüş olacaz.Benden kurtulamazsın pasolvon.Nice kamplarda görüşmek üzere...

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Yardımlarından ve iyi niyetinden dolayı tekrar teşekkür ediyorum.Seninle tanışıp konuşmakta çok keyifliydi ama bunu burada bırakmıyoruz karavanı almaya Uğur ile birlikte gelicez nasipse yüzyüzede görüşmüş olacaz.Benden kurtulamazsın pasolvon.Nice kamplarda görüşmek üzere...

Her zaman beklerim. Başım üstüne.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Favori modellerim;

Adria Aviva 472pk ya da Weinsberg CaraOne 480 QDK
------------------------------------------------------------------------------

Dinçer merhaba..
Kanaatimi, biraz da soru katarak, kısmen açıklayayım:

Bu iki karavan yanyana gelince, bunlardan birinin, ötekinin yanında adı bile geçmez.
Acaba hangisi üstün..!?

Dinçer merhaba..
Kanaatimi, biraz da soru katarak, kısmen açıklayayım:

Bu iki karavan yanyana gelince, bunlardan birinin, ötekinin yanında adı bile geçmez.
Acaba hangisi üstün..!?
Weinsberg yaklasik 50 cm daha fazla (uzun) alan saglamasina ragmen ağırlıkları hemen hemen aynı. Ha bi de alaman işi. Opsiyonsuz altyapısı da daha güçlü.

Ancak aviva serisinin de kullanışlı özellikleri çok ince düşünülmüş. Örneğin en basiti tüplük kapağındaki çamaşır ipleri bile güzel bir ayrıntı. Bir de ön cam nedeniyle daha aydınlık. Weinsberglerde ön cam yok.

Tabi fiyat ta önemli bir ayrinti. Avivanin fiyati belli de weinsberg hakkinda agus karavanla bir gorusmek lazim.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ancak aviva serisinin de kullanışlı özellikleri çok ince düşünülmüş. Örneğin en basiti tüplük kapağındaki çamaşır ipleri bile güzel bir ayrıntı. Bir de ön cam nedeniyle daha aydınlık. Weinsberglerde ön cam yok.
Dinçer merhaba.
İş beğeniye gelince fazla lafa gerek kalmaz.
Ama:
Tüplüğe çamaşır sermenin çok esprisi bence yok.
Yatak yerleşimi çok biçimsiz.
Yatak konik bir ölçüye sahip, bir kişi bacaklarını mutlaka diğerinin üstüne doğru atacak,
yoksa boşlukta sallanır..
WC maaşallah yatağın başucunda, nazarlık gibi duruyor, bana çok ters bir durum.
Önde cam olması güzel.

Weinsberge gelince...
Ön cam olmayışı eksiklik.
Karavanın aydınlık olması konusunda pek çekincem yok.
Ama yattığım yerden aracımı görmeyi önemli görüyorum.
Bu ön cam noksanlığı yanında, bence mükemmel bir karavan.

Ama bu iş,Mecnun'un Leylayı sevmesi gibi bir olay.
Sevgiye ve beğenmeye karışılmaz.

İnşallah beğendiğini satın alırsın.

Sağlıcakla kal..

Son düzenleme:

Weinsberge gelince...
Ön cam olmayışı eksiklik.
Karavanın aydınlık olması konusunda pek çekincem yok.
Ama yattığım yerden aracımı görmeyi önemli görüyorum.
Bu ön cam noksanlığı yanında, bence mükemmel bir karavan.

----------------------------------------------------------------------------------

İşte bu eksikliği gideren mükemmel QDK !

Video: https://www.youtube.com/watch?v=W0xOcKR-pUo

Türkiyede satışı da var: 145.000.- TL

Arkadaşlar,
Bunlar çok pahalı oyuncaklar,
Bir insana yetindiği de yeter.
Sürekli pahalı şeylere bakmaya gerek yok.
Yine mesela ihtiyacınız yoksa,
fuara gitmeye ve kendinizi reklam bombardımanına maruz bırakmaya da gerek yok.
Bence böyle...

Takip edenler bilir. İlk karavanımı sattım. Dün Bilecik'e yolcu ettik. Bu vesileyle @s.bulbul54 ile yüz yüze de tanışmış ve yeni iki karavancı dost kazanmış oldum.

Satış konusunda anlaştıktan sonra karavanın muayenesi ve kışlık tavan bakımını yaptırmak için kolları sıvadım.

İlk olarak muayene konusuna girelim ki gözlerde büyütülen muayene konusunun ne kadar kolay olduğunu bir anlatalım.

Öncelikle tüvtürk sitesinden online randevu alıyorsunuz. Araç tipi olarak römork seçmeniz ve ruhsattaki seri no ile plakayı girmeniz yeterli. Benim karavan Ömerli'de olduğundan Şile istasyonundan Cuma 14:00 olarak aldım randevuyu. Yollar yağmurlu olduğundan acele etmeden ortalama 50km hızla 13:00 gibi istasyonun önüne park ettim. Şile istasyonu İstanbul'daki diğer istasyonlara göre nispeten daha sakin bir istasyon. Dolayısıyla karavanı dışarıya park edebilmek için bile bir çok yer mevcut. Park ettikten sonra vezne bölümüne gidip sıra numaramı aldım. Sıra numarası alırken araç muayenesinde olduğu gibi kiosktan plaka ve km bilgisi girerek alıyorsunuz. Römork olduğu için kilometre bilgisini 0 olarak girdim. Sıram gelince memura yaklaşık 20TL'si 1 haftalık gecikme cezası olmak üzere 360TL ödeme yaptım. Karavan olduğu için konuya sempatik yaklaştılar ve güvenliğe yönlendirip bant boşaldıktan sonra saat gelmeden alabileceklerini söylediler. Velhasıl öyle de oldu.

Randevu saatim 14:00 olmasına rağmen saat 13:15 gibi adımı ve girmem gereken bantı anons ettiler. Banta girdiğimde ilk olarak şasideki no ile ruhsattaki noyu ve bilgilerin doğruluğunu teyit ettiler. Akabinde ruhsatta yazan renklerin karavandaki varlığını kontrol ettiler. (Erba için beyaz, sarı, gri yazıyor ruhsatta. Karavanın etrafındaki şeritlerin bile renklerini tek tek kontrol ettiler.) Ardından içeri aldılar ve dışardan takip ettiğim kadarıyla fren, geri vites, sinyaller ve park lambalarını kontrol ettiler. Fren sistemini ölçtüler. Burada benim de merak ettiğim konu nasıl yaptıklarıydı. Dingili fren ölçme bölümüne bindirip çekici araç ile ani geri gidip bu şekilde fren yaptırıp fren ölçümünü yapıyorlar. Tüm bu işlemler yaklaşık 15 dakika kadar sürdü. Daha sonra karavanı arka taraftan çıkartıp muayeneden geçtiğini ve 5 dakikaya muayene evrağını getireceklerini söylediler. Gerçekten de 13:45 gibi karavanı almış yola çıkmıştım.

Bu konuda diyeceğim odur ki başka bir maniniz yoksa muayeneden çekinip 750 altı olacak diye daracık karavanlara mahkum etmeyin kendinizi. Hepsi hepsi yarım saatlik bir işten bahsediyoruz.

Son düzenleme:

Bir sonraki post karavan kışlık tavan bakımı için sokak sokak şehir içine girmem ve şans eseri çok sevdiğim lise hocamın 40 yıllık karavancı çıkması ve karavan bakım onarım üzerine bir işletmesi olması, ce belgeli yerli üretim pleksi karavan penceresi ve amortisör sistemleri ile birlikte yine tamamen yerli olarak cep telefonundan da kontrol edilebilen karavan elektronik kontrol birimlerini üretmesi üzerine olacak. Vallahi gurur duydum yaptıklarını görünce.

Hocamdan pleksi camlar ve amortisörler ile ilgili belgeler ve fiyat bilgileri gelince buradan paylaşacağım.

Merhabalar, bende 5.25 erba karavanımı 18 Ocak’ta teslim aldım, 21 Ocak’ta annem, babam ve 2 çocuğumla beraber Abant’a gitmeye karar verdik, karavanım tam donanımlı olması sebebi ile sanırım 1500 kg civarında (Otomatik Uydu, Güneş Paneli, Macertörlü WC, Şofben, Webasto, Klima) aracım Jeep cherokee 2.8 Crdi, istanbuldan seyahate çıktığımız gün aşırı rüzgar vardı fakat yolda herhangi bir olumsuzluk savurma yalpalama vs ile karşılaşmadık, karavan çeki oku ile çok uyumluydu, km ortalama 90-100 seyir ettik ve sanki arkamızda karavan yok gibiydi. Aracım gidiş dönüş olarak ortalama 11 lt mazot yaktı, Abant’ta kamp alanı dışında kaldık ve webasto çok başarılıydı, güneş panelleri de havanın sürekli karlı ve kapalı olmasına rağmen şarj etti. Abant’ta 3 gece kaldıktan sonra uzuntarlada bulunan ormanya kamp alanına geçtik, tesiste mükemmel bir hayvanat bahçesi var ve elektrik su ücretsiz, kısacası karavanın yol tutuşu ve kış şartlarında 5 kişi olmamıza rağmen bizi yormaması içimdeki çoğu endişeyi sildi. Karavancı olmak için çok geç kalmışım çok keyifliydi:smiley:) Herkese mutlu sağlıklı gezmeler

Merhabalar, bende 5.25 erba karavanımı 18 Ocak’ta teslim aldım, 21 Ocak’ta annem, babam ve 2 çocuğumla beraber Abant’a gitmeye karar verdik, karavanım tam donanımlı olması sebebi ile sanırım 1500 kg civarında (Otomatik Uydu, Güneş Paneli, Macertörlü WC, Şofben, Webasto, Klima) aracım Jeep cherokee 2.8 Crdi, istanbuldan seyahate çıktığımız gün aşırı rüzgar vardı fakat yolda herhangi bir olumsuzluk savurma yalpalama vs ile karşılaşmadık, karavan çeki oku ile çok uyumluydu, km ortalama 90-100 seyir ettik ve sanki arkamızda karavan yok gibiydi. Aracım gidiş dönüş olarak ortalama 11 lt mazot yaktı, Abant’ta kamp alanı dışında kaldık ve webasto çok başarılıydı, güneş panelleri de havanın sürekli karlı ve kapalı olmasına rağmen şarj etti. Abant’ta 3 gece kaldıktan sonra uzuntarlada bulunan ormanya kamp alanına geçtik, tesiste mükemmel bir hayvanat bahçesi var ve elektrik su ücretsiz, kısacası karavanın yol tutuşu ve kış şartlarında 5 kişi olmamıza rağmen bizi yormaması içimdeki çoğu endişeyi sildi. Karavancı olmak için çok geç kalmışım çok keyifliydi:smiley:) Herkese mutlu sağlıklı gezmeler
Öncelikle hayırlı olsun Erba candır fakat kişisel eşyalarınızla birlikte 1900 kg ları bulabilirsiniz ilavesiz ağırlığı 1300 kgdır 5,25 in

Zehri almışsınız. Hayırlı olsun. En güzel tatilleriniz eminim ki bu karavanda geçecek.

Ancak 80km/h üzeri römork çekmek için riskli hızlardır. Şu derlememi okumanızı öneririm.

Çekme Karavanda Hıza Bağlı Savrulma Hareketinin Dinamikleri

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,469
Kayıtlı Üye Sayımız
172,121
Kaydolan Son Üyemiz
tto

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR