Bozcaada Belediyesinin O2 Belgeli Tinyhouse Römorkları Adaya Sokmaması Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ayrton Senna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,662
-Türkçesi varken diyelim-

Küçük ev denilince genelde milletin tarlasına, bahçesine kondurduğu konteynerdan bozma barakalar geliyor. Seçim aşkına geçen senelerde malum o barakalar birer tapulu ev oldu.

Belgeli bir aracın seyahatine engel olunması, anayasaca belirtilen seyahet özgürlüğüne ters bir durum. Bunu engelleyen ufak belediyelerin vizyonu dar olduğu için;
- kafadan "he he, gemiye bindirmeyek; kafamız rahat olsun", demişler geçmişler.

Küçük ev furyasını sanırım TLC/DMAX ikilisi yayın hayatına Türkiye'de girmesiyle bolca bilinçlendik. Gerçi arada TRT Belgesel'de verdi hakkını yemeyelim.

@Doğrucu Davut abimiz bahsetmiş çift dikiş yapmak istemem ama karavan ya da kamp hayatı ile ilgili bir durum değil bence de. Ne alaka.

Belli bir yerde (kendi/izinli/v.b arazinde) belirli bir süre / süresiz zaman geçirmek isteyenlerin hoş bir konsept ile inşaa ettiği yapı değil midir bu?

Zaten gece kondu gibi çiçek açmiş karavancı modellerinden herkes rahatsız. Bizlerinde anlayıp rahatsız olduğu durum kamu arazisine bu yapıyı kondurmak sanırım.

.

Ayrıca UKOME’nin belediyeye bağlı olduğunu atlamış olmalısınız.
... Ukome'nin belediye bünyesinde faaliyet gösterdiği hususunu atlamadım. Tartışma konusu karar belediye meclisince alınmış bir karar olmasına rağmen örneğinizde belirttiğiniz caddeyi trafiğe kapatma kararını meclisin değil, çok sayıdaki kurum temsilcisinin katıldığı Ukome tarafından alındığını ifade etmek istedim. Yani ukome yetkisi olan bir konuda karar almasına rağmen belediye meclisinin yetkisi olmayan bir konuda karar aldığını düşündüğümü ifade ettim.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam almanya'da gerekli olan tiny house kullanma izni Türkiyede YOK. Herkes Belediye ye danışmadan her hangi bir ruhsat çıkarmadan. Masraf etmeden. Arazisine TİNY House kondurabilir.
Belediyeler izin vermeye yetkili olmadıkları bir şeyi yasaklayamazlar.

Daha önce yazdığım Almanya’da izin konusunu biraz düzeltmem lazım.

Izin, küҫük evin iҫinde konaklanınca gerekiyor, temiz su ve atık bağlantıları nedeniyle. Böylece ҫevre temiz tutuluyor demek mümkün sanırım.

Küҫük ev yapılırken, aynı ҫekme karavanda olduğu gibi gerekli olan O2 onayı ve tescili ayrı bir konu.

Ҫekici araca bağlı olmayan bir ҫekme karavan Almanya’da ancak iki hafta hareket etmeden kamuya ait bir park yerinde durabiliyor. Türkiye’de de böyle mi bilmiyorum. Değilse ҫekme karavanların uzun süre kamuya ait bir yere konulma/bırakılma konusu da Türkiye’de yakında sorun olabilecek bir durum.

Almanya’dan devamlı örnek veriyorum ҫünkü, Türkiye’de ṣimdi karṣılaṣtığımız sorunlarla burada yıllar önce karṣılaṣılmıṣ ve bir resmi bir kurala bağlanmıṣ.

Daha önce yazdığım Almanya’da izin konusunu biraz düzeltmem lazım.

Izin, küҫük evin iҫinde konaklanınca gerekiyor, temiz su ve atık bağlantıları nedeniyle. Böylece ҫevre temiz tutuluyor demek mümkün sanırım.

Küҫük ev yapılırken, aynı ҫekme karavanda olduğu gibi gerekli olan O2 onayı ve tescili ayrı bir konu.

Ҫekici araca bağlı olmayan bir ҫekme karavan Almanya’da ancak iki hafta hareket etmeden kamuya ait bir park yerinde durabiliyor. Türkiye’de de böyle mi bilmiyorum. Değilse ҫekme karavanların uzun süre kamuya ait bir yere konulma/bırakılma konusu da Türkiye’de yakında sorun olabilecek bir durum.

Almanya’dan devamlı örnek veriyorum ҫünkü, Türkiye’de ṣimdi karṣılaṣtığımız sorunlarla burada yıllar önce karṣılaṣılmıṣ ve bir resmi bir kurala bağlanmıṣ.
Değerli Büyüğüm,
Türkiye'de Tiny house (küçük ev) için ruhsat gerekmediği gibi içindede yaşayabiliyorsunuz.(ARAZİ sizinse.)
Belediye Hizmet sağlarken Su ve kanalizasyon Tapuya bakıyor . Elektrik özelleştiği için abone olmanız nispeten daha kolay.
Kamuya ait bir yerde KARAVAN ile duraksama konusunda;
Türkiye'de şikayet edilene kadar durabilirsiniz. Bazen 1 gün - Bazen 15 sene. Bazen 1 saat.
Belediye ile aranız iyi ise . Özel izin alır kiralarsınız. Orası 49 yıllığına sizin olur.

.
“Sürekli” kelimesini kullanmanız gayet isabetli.
Bence de Bozcaada belediyesinin ruhsatlı bir çekiciyi tamamen men etmesi sorun barındırmakta. Bu duruma yukarıda dikkati çekmiştim.
Bu konuyla ilgili diğer bir yaklaşım ve eylemimi aşağıdaki başlıktan okuyabilirsiniz.

Ayrıca UKOME’nin belediyeye bağlı olduğunu atlamış olmalısınız.
Keşke direkt yönetimi Belediyeye bağlı olsa idi.
İstanbul Rahat ederdi.

Keşke direkt yönetimi Belediyeye bağlı olsa idi.
İstanbul Rahat ederdi.

İstanbul ve Ankara elden gidince ;Cumhurbaşkanlığı sistemi tarafından 2020 şubat ayında ani kararla B.şehir üye sayısı 11 de bırakılıp ,kamu kurumlarının 9 olan üye sayısı 14 e çıkarılarak Belediyeleri işlevesiz duruma düşürdüler.
İstanbulun yaşağıdı ulaşım, taksi,minibus vs gibi hususlardaki sıkıntılara çözüm getirlmesinin önü kapatıldı.

Konuya dönersek O2 belgesi var diye tiny hosue adı üstünde ne amaçlı yaptırıldığı belliyken çekme karavan muamelesi yapmak ,nalıncı keseri gibi her kural veya açıklığı menfatine göre yorumlamaktan başka bir şey değil.

Yukarıda bahsettikleri gibi kendi arazin varsa çekip getirir ve orada gene belli izinler almak koşulu ile yerleşilmesin önünde engel yok.

Kalkıp devlet arazisine ve şahıs arazisine belirli sürede olsa çekme karavan muamelesi yapılmasını beklemek ve buna engel olunduğunda anayasal suç işleniyor demekte doğru yaklaşım biçimi değil.
Amaç farklı mekanlarda konaklayıp gezmekse, çekme karavan alın ve gezin.
Tiny house la gezmek /konaklamak için gereksiz yere ,yok yasaldı ...değildi diye sıkıntı çekmeye gerek yok .

İstanbul ve Ankara elden gidince ;Cumhurbaşkanlığı sistemi tarafından 2020 şubat ayında ani kararla B.şehir üye sayısı 11 de bırakılıp ,kamu kurumlarının 9 olan üye sayısı 14 e çıkarılarak Belediyeleri işlevesiz duruma düşürdüler.
İstanbulun yaşağıdı ulaşım, taksi,minibus vs gibi hususlardaki sıkıntılara çözüm getirlmesinin önü kapatıldı.

Konuya dönersek O2 belgesi var diye tiny hosue adı üstünde ne amaçlı yaptırıldığı belliyken çekme karavan muamelesi yapmak ,nalıncı keseri gibi her kural veya açıklığı menfatine göre yorumlamaktan başka bir şey değil.

Yukarıda bahsettikleri gibi kendi arazin varsa çekip getirir ve orada gene belli izinler almak koşulu ile yerleşilmesin önünde engel yok.

Kalkıp devlet arazisine ve şahıs arazisine belirli sürede olsa çekme karavan muamelesi yapılmasını beklemek ve buna engel olunduğunda anayasal suç işleniyor demekte doğru yaklaşım biçimi değil.
Amaç farklı mekanlarda konaklayıp gezmekse, çekme karavan alın ve gezin.
Tiny house la gezmek /konaklamak için gereksiz yere ,yok yasaldı ...değildi diye sıkıntı çekmeye gerek yok .
Türkiyede yapılmış doğru düzgün bir Tiny house görmedim.(Tekerlekli çekilen)
Bizimkiler vinçle T.I.R.'a yükleyip öyle götürüyorlar.(Genelde) Tekrar vinç ile indiriyorlar.
Tiny house Çekmek bizim memlekette çok pahalı şu an. 2. vitesi geçmeyeceksiniz. 30 max 40 km saatte çekeceksiniz.
Yol bitmez. Yakıta güç yetmez.
Muhtemelen bu yüklü T.I.R. ları (gemi diyeceğim,adı aklıma gelmedi) gemiye almamışlardır.

Bir Çekme karavancı olarak beni rahatsız eden şey belediye meclisinin çok rahat şekilde Çekme karavancınında eğer varsa yasal haklarını kısıtlayabileceği oldu.
Kısıtlanma hissi aynı kendi kendinize otosansür uygulamak gibidir. Giderek körelirsiniz.
Karavan bahçede durur artık dışarıya çıkmak istemezsiniz.

Tiny house denen "şeyler" karavan DEĞİLDİR. İmar izni olmayan yerlerde kaçak yapılaşma için türemiş ucubelerdir. Kanunlardaki boşluklardan yararlanmak için şasesine O2 belgesi alınmış olması bu nesneleri "GECEKONDU" vasfından çıkarmaz.
Ben belediyelerin bu tutumunu olumlu buluyorum. Karavanı ile adaya geçen kimseye de sen geçemezsin demiyorlar. Olayları seyahat özgürlüğü veya anayasa gibi gerekçelerle sulandırmanın bence bir alemi yok. O tiny house ların imarsız alanlara konan gecekondular olduğunu herkes biliyor. Kimseyi aptal yerine koymayın lütfen.

Aynen iştirak ediyorum Sn. Malinovski'nin yorumuna.

Aynen iştirak ediyorum Sn. Malinovski'nin yorumuna.
ah üstadım. bu forum ne çileler çekiyor. tüm dertleri sırtlandık. SEO (serach engine optimisation) denen AI (nam-ı diğer IT) burada nice yiğitleri küstürdü. adına PR mı desek adversiment industry mi desek bilemedim ama burada bu kadar sapına kadar karavan sevdalısı İNSAN varken birileri gelip burada SEO manipülasyonu için anahtar kelimelerle topic açıp söylenen argümanlara cevap vermeden defolup gidiyorsa ben az bile söylemişim diyorum.

O2 belgesini sadece şaseye alıyorlar. ( ki bu da kanundaki boşuktan kaynaklanıyor)
Esasen tiny house denen ucubelere tonaj nedeniyle O3 belgesi almaları gerekiyor. O2 belgesini sadece şaseye aldıkları için kümülatif ağırlığı beyan edemiyorlar. Tiny house denen şey ile yüklü bir şase 3500kg üzerindedir ve bu şase O3 belgeli olmak zorundadır.
Kanuna göre arazisinde plakalı bir O3 belgeli römork park etmiş bir kişi römorkun üzerindeki yükü (yani gecekonduyu) şase ile bütünleştirmek çabasındadır. Bu bağlamda tiny house denen şey aslında bir karavan değil O2 veya O3 belgeli bir römork üstüne yüklenmiş bir eşyadır.
Bozcaada belediyesinin taşıyıcı bir römork üzerine yüklenmiş bu gecekondu vasfındaki YÜK leri ilçe sınırlarına sokmama kararının doğru olduğuna inanıyorum.
İnsanların aklıyla dalga geçmeyin. İmarsız tarlalrıi, SİT alanlarını talan ettiğiniz yeter. Bu pis rantçı zihniyetinize karavan hayatını benimsemiş insanları ORTAK EDEMEZSİNİZ.
Gidin bayındırlık bakanlığında yapın SEO çalışmalarınızı.
Tiny house kılıfı altında karavancılara ısrarla eklemlenmek isteyen bu rantçıları KABUL ETMİYORUM
Üslubumun da gayet düzgün olduğunu düşünüyorum.

Tiny House sektörcüleri lütfen Karavan dünyasından DEFOLUN........

Hocam ruhsat ve TÜV muayenesi trafiğe çıkma zorunluluğudur.. Özel arazisine Tiny House aracını çekmiş olan bir kişinin TÜV muayenesini her sene yaptırma zorunluluğu yoktur.
Bir sonraki muayenede ödeyeceğiniz faizi gördüğünüzde ;(Muayene tarihinin geciktirildiği her ay, muayene ücretinin %5'i kadar ceza ödenmektedir.) Kendinizi öyle savunursunuz. Ruhsatı iptal etmediğiniz sürece bu muayene faizi işlemeye devam edecektir.

İki dudak arasına sıkışmış işler bana her zaman yüksek riskli gelmiştir. Bir yetkili bu konuda dese ki ağırlığı x kilodan daha yüksek, boyutları şundan daha büyük olan araçlar karavan değil yapı olarak değerlendirilecek tiny house'ın dayanmaya çalıştığı incecik dal kırılmış olacak. hele ki bu konuda aktifte regülatif bir çalışma yapıldığını bile bile bu işe girişmek çok mantıklı gelmiyor.

Vaktiyle Uber Türkiye'ye geldiğinde koşa koşa vito almaya çalışan arkadaşlara da söyledim ben bunu. Yapmayın, bakın bu firma çok dayanamaz bu ülkedeki taksici baskısına dedim. Maalesef öyle de oldu. Millet vito kredilerini ödeyebilmek için araçları yok pahasına sattı.

İki dudak arasına sıkışmış işler bana her zaman yüksek riskli gelmiştir. Bir yetkili bu konuda dese ki ağırlığı x kilodan daha yüksek, boyutları şundan daha büyük olan araçlar karavan değil yapı olarak değerlendirilecek tiny house'ın dayanmaya çalıştığı incecik dal kırılmış olacak. hele ki bu konuda aktifte regülatif bir çalışma yapıldığını bile bile bu işe girişmek çok mantıklı gelmiyor.

Vaktiyle Uber Türkiye'ye geldiğinde koşa koşa vito almaya çalışan arkadaşlara da söyledim ben bunu. Yapmayın, bakın bu firma çok dayanamaz bu ülkedeki taksici baskısına dedim. Maalesef öyle de oldu. Millet vito kredilerini ödeyebilmek için araçları yok pahasına sattı.
Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar pirim.
Karavan yolculuğunuzun eğlenceli geçmesini dilerim.

Aklı selim kazanmış. İdari mahkeme Belediyenin kararını bozmuş. Artık O2 belgeli araçlar adaya giriş yapabiliyor.
Bada

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,448
Kayıtlı Üye Sayımız
172,103
Kaydolan Son Üyemiz
tolgacevik

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR