Çadır Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özlem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 404
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 321,166
Ynt: Çadır Seçimi

janissary' Alıntı:
Yahu çadırın iki katmanı biribirine dikilmiş değil. Hiçbir noktada temas etmiyorlar. İki katman arasında 10 santim boşluk var. Birbirlerine dokunmuyorlar. Yapmayın etmeyin. Bu bahar nasıl geçti biliyorsunuz. O yağmurlarda bile sorun çıkartmadı.

Çağrı bey,

Haklısınız çadırın iki katmanı birbirine dikilmiş değil ama iyi bir rüzgarda çok rahatlıkla birbirine deyebilir ancak burda şöyle bir durum var; içeriye su girmesi dışarıda ki yağmurdan değil içeride ki su buharından kaynaklanır. Yaptığınız yemek, nefes alışverişiniz vb. içeride su buharı oluşmasına sebeptir ve bu buhar dış tentenin iç kısmında birikir bir süre sonra da içeri yağmur yağmaya başlar :smiley: yani sadece tentelerin birbirine temas etmesei gerekmiyor tabi bu dış tente ile iç tentenin temasında içeriye su girmesine sebep olabilirde. Bu en dandik çadırda da en iyi çadırda da geçerli bir kuraldır. Mesela bazı çadır üreticileri iç tentenin yanlarına sünger koyarlar dış tente iç tenteye deymesin diye.

Yani siz havalandırmanızı iyi yaparsanız çok fazla sorun olmaz, ekstrem durumlar hariç.

Sevgiler

Etiketler

Gozak' Alıntı:
Çağrı bey,

Haklısınız çadırın iki katmanı birbirine dikilmiş değil ama iyi bir rüzgarda çok rahatlıkla birbirine deyebilir ancak burda şöyle bir durum var; içeriye su girmesi dışarıda ki yağmurdan değil içeride ki su buharından kaynaklanır. Yaptığınız yemek, nefes alışverişiniz vb. içeride su buharı oluşmasına sebeptir ve bu buhar dış tentenin iç kısmında birikir bir süre sonra da içeri yağmur yağmaya başlar :smiley: yani sadece tentelerin birbirine temas etmesei gerekmiyor tabi bu dış tente ile iç tentenin temasında içeriye su girmesine sebep olabilirde. Bu en dandik çadırda da en iyi çadırda da geçerli bir kuraldır. Mesela bazı çadır üreticileri iç tentenin yanlarına sünger koyarlar dış tente iç tenteye deymesin diye.

Yani siz havalandırmanızı iyi yaparsanız çok fazla sorun olmaz, ekstrem durumlar hariç.

Sevgiler

Söylediğinizin özel olarak bu çadırla bir ilgisi yok, bütün çadırlarda mevcut bir durum. Böyle oluyor diye bu çadırın almayın demenin bir anlamı yok, o zaman çadır almasın kimse. Böyle bir mantık yok. Gidip çadıra en aşağı 250 Euro vermedikten sonra düzgün bir şey alamazsanız. Bu başlığı açan arkadaş da vediği ürünle fiyat aralığını belirtmiş. Bu fiyata alabileceği en güzel çadırlardan birini tavsiye ediyorum ben de. Tutup bunu daha üst seviye şeylerle karşılaştıramazsınız.

Bu forumda malzeme konusunda garip takıntılar var. Bir iki ürün belirlenmiş, onun haricindeki herşey rezaletmiş gibi davranılıyor. Öyle bir şey yok. Adam daha yeni başlıyorum diyor. Belki kamp yapma işinden hoşlanmayacak. Niye gidip yüzlerce liralık Marmot ürünler tavsiye edelim şimdi bu arkadaşa? Elinde kalsa yazık olmayacak mı?

Sevgili Turgay,

Sizin için son derece ideal bir ürün bu gösterdiğiniz. Alırsanız hayırlı olsun.

janissary' Alıntı:
Söylediğinizin özel olarak bu çadırla bir ilgisi yok, bütün çadırlarda mevcut bir durum. Böyle oluyor diye bu çadırın almayın demenin bir anlamı yok, o zaman çadır almasın kimse. Böyle bir mantık yok. Gidip çadıra en aşağı 250 Euro vermedikten sonra düzgün bir şey alamazsanız. Bu başlığı açan arkadaş da vediği ürünle fiyat aralığını belirtmiş. Bu fiyata alabileceği en güzel çadırlardan birini tavsiye ediyorum ben de. Tutup bunu daha üst seviye şeylerle karşılaştıramazsınız.

Bu forumda malzeme konusunda garip takıntılar var. Bir iki ürün belirlenmiş, onun haricindeki herşey rezaletmiş gibi davranılıyor. Öyle bir şey yok. Adam daha yeni başlıyorum diyor. Belki kamp yapma işinden hoşlanmayacak. Niye gidip yüzlerce liralık Marmot ürünler tavsiye edelim şimdi bu arkadaşa? Elinde kalsa yazık olmayacak mı?
Marka takıntısı yapan falan yok , ben carrefourdan aldığım çadırı 4 senedir extreme koşullar hariç her hava koşulunda kullandım.Doğru düzgün kullanılırsa , yer yön tayini yapılıp kurulursa çadır sizi hertürlü korur.250 Euro vermeden de gayet düzgün ürünler bulunabilir.Bu konuda hemfikiriz. Ben bu çadıra verilecek para yerine güzel , makul bir dome çadır alınmasından yanayım.
Selamlar

janissary' Alıntı:

Sevgili Turgay,

Sizin için son derece ideal bir ürün bu gösterdiğiniz. Alırsanız hayırlı olsun.

Zaten ben de çadırla ilgili bir yorum değil tamamen su almasıyla ilgili teknik bir yorum yaptım.

Dediğiniz doğru belli markalara takılma var ama neden olduğu da açık, artık kimse doğaya giderken kötü çadır alıp ilk seferden kendine faaliyeti zehir etmek istemiyor, yine belli markaları tavsiye edenler de bu problemi yaşayıp bunun doğrultusunda önerilerini sunuyor. Ama ben hiçbir yerde (kendi yaptığım yorumlarda dahil) birilerinin diğer çadırlara tu kaka dediğini okumadım.

Kendinizi düşünün ilk faaliyetinize giderken idareten bir çadır alıp problem yaşamayı mı istersiniz yoksa iyi bir çadırla rahat etmeyi mi?

Tamam daha ilk faaliyette gidip 350-500€'luk çadır alsın demiyorum kimseye ama illa ki iyi çadırı olan birisi vardır, gidip onunla kalsın ya da alabiliyorsa ödünç alsın ama gidip 50 tl'lik çadır almasın.

Zaten işe gönül veren kişi, eğer biraz bütçesi de müsaitse, gidip iyisini alır sorun yaşamadan faaliyetin keyfini çıkartır.

Sevgilerimle
Güncel Özak

konuyu biraz okudum.Ben 20 gün önce isviçreden kızımın israrıyla 150 € ya çift kat (arası laskle bağlı) çadır aldım.2 gün kamp yerinde kaldık.bir gece şiddetli yağmur yağdı.hiçbir problem yaşamadık.kaldığımız yerde karda vardı(alplerde)2 uyku tulumu ve 2 yatağı var isteyen olursa verebilirim.TR ye dönünce kendim aracımın üzerine bağaj çadır yapmaya karar verdim.bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.Danimarkada gördüm.arabanın üzerinde açılıyor merdiveni var,aracın yanındada bir oda oluşuyor.çok kullanışlı fiyatını sordum 3000€ idi.biraz uğraşırsam sanırım yapabilirim

tcborem' Alıntı:
konuyu biraz okudum.Ben 20 gün önce isviçreden kızımın israrıyla 150 € ya çift kat (arası laskle bağlı) çadır aldım.2 gün kamp yerinde kaldık.bir gece şiddetli yağmur yağdı.hiçbir problem yaşamadık.kaldığımız yerde karda vardı(alplerde)2 uyku tulumu ve 2 yatağı var isteyen olursa verebilirim.TR ye dönünce kendim aracımın üzerine bağaj çadır yapmaya karar verdim.bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.Danimarkada gördüm.arabanın üzerinde açılıyor merdiveni var,aracın yanındada bir oda oluşuyor.çok kullanışlı fiyatını sordum 3000€ idi.biraz uğraşırsam sanırım yapabilirim
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-arac-ustu-cadir-ironman-4x4-irooftent001-46440106/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-goliath-arac-ustu-cadir-rt-005-48860975/detay

Bir şeyi çok merak ediyorum, bu 4 veya 5 mevsim çadırlar kışın çok güzel de, yazın nasıl oluyorlar? Normal 3 mevsim çadırlara göre daha mı sıcak oluyor? Malumunuz bazen sabah buhran içinde uyanabiliyoruz. 5 mesim çadırlarda bu daha da mı sıcak oluyor. Bilen, kullanan, varda cevaplarsa çok sevineceğim. Teşekkürler

Genelde 4 mevsim çadırlar 3 mevsim olanlara kıyasla daha kalın iç ve dış katmanlara sahip olurlar, file malzeme pek olmaz, havalandırma olmaz veya ufaktır. Bu nedenle yazları cidden sıcak olur, ben Vaude Space I kullanıyorum, yazın tulum kullanmak gerekmiyor ve gün doğunca içinde durulmuyor.

ilk seçtiğin çadır da kullanılan pol daha kalın buda rüzgara karşı dayanımı arttıracaktır.(mantıken tabi,kullanılan malzeme kalitesini aynı kabul edersek) ikinci çadır diğerine göre yarım kilo daha hafif.kamp yapılacak bölgeye araçla gidiliyorsa sıkıntı yaratmayacak ağırlık farkı uzun yürüyüşlerde kendini gösterecektir.Sitede ki birçok kullanıcıdan olumlu yorumlar almış bir marka husky,bende tavsiye ederim.

eğer kamp alanına yürüyorsan husky araçla gidiyorsan hannah ... ikisi de iyi marka çok büyük farklılıklar yok aralarında ...

Merhaba daha önce de açtığım konularda kamp olayına yeni başladığımı amatör ve bilinçsizce bakındığımı bakındıkça birşeyler öğrendiğimi söylemek istiyorum.

ne kadar birşeyler anlamaya çalışıyor olsam da hala eksiklerim var. gezinirken iki farklı çadır hoşuma gitti. sert hava koşullarında kamp yapmayacağımı en baştan belirtmek istiyorum. buna dayanarak aşağıda belirttiğim çadırlar veya alternatif önerileriniz konusunda bilgilerinizi bekliyorum.

http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-Easy-Summer-2-3-cadir_9742.html#0

http://www.atlaskamp.com/husky-cadir-bizam-4-mevsim-2-kisilik/

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri