Çekme Karavan Hakkında Aklımdaki Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 156
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,266
Akın bey bahsettiğiniz EFB akü jel akü değil !

Aradığım özellik zaten bu değilmi..:smiley:

Varta’nın karavanlar için tavsiyesi ise bu sayfada.

İnterneti alt üst ettim. Belirttiğin akünün Türkiyede satışı/satanı yok.
Var olan şu:

https://urun.gittigidiyor.com/otomo...-105-ah-h15-agm-aku-start-stop-plus-411307645

Bulduğun bir yer olursa, önerdiğin akü için, bildirirsen memnun olurum.
Sen çok çok iyi bir araştırmacısın, buna inanıyorum.
--------------------------------------------------------------------------------------------
(Aziz dostum, önceki maillerden birinde, 68 de ne cenahta olduğumu sormuştun,
ne cenahta olduğum belli değil mi.. Deli dolu gençlik yılları..
67-68-69 da dev-genç cenahındaydım, fakat 70 de bazı şeylerin
yanlış değerlendirildiğini farkedip, bu guruptan/ akımdan ayrıldım.
Ve de o yıl dev-gence karşı, tarafsız, karşıt ve mutedillerin oyunu
alarak talebe cemiyeti başkanlığını kazandım.....
Tabi ondan sonra tehdidin ardı arkası kesilmedi..
Üniversite kampüsüne beni sokmadılar..:tired: ...
Samimi ve aklı başında o cenah dostlarım sayesinde bir müddet sonra tehditler bitti...
Sonra 71 ihtilali oldu, bunların alayını topladılar. Bir çoğuna da yazık ettiler.
Neticede çoluk çocuktu bunlar.Kırsalda halk hareketi yapacaklardı..!
Hayal işte ..
Şimdi tabii ki kalanların hepsiyle yine dostum..
O dönemden dürüst bir arkadaşımın bir iyiliğini hiç unutmam,
benim biraz gazetecilik/yazarlık geçmişimde var, arkadaşların gazına gelip,
aşırılıklarla dolu, basit bir tiyatro oyunu yazmıştım.
Hatta sahneleme provalarına da başlamıştık.
İhtilal olunca,bu arkadaşım, benim bütün teksirle çoğaltılmış nüshaları yakmış.
Allah razı olsun, o nüshalar yakılmasa, ihtimal, ben de içeride olacaktım.
Hayatım kararacaktı.
Bana bu iyiliği yapan arkadaşım 3 sene içeride kaldı.
Çok şükür şu anda çoluk çocuk sahibi ve işveren konumunda. )

Son düzenleme:

Etiketler
.

Akın bey sanırım sizin de bildiğiniz şöyle bir durum var.
AGM akü jel akü gibi çok çevirim özelliğine sahip olsa da, ayni zamanda örn. mover’e yüksek akım verme veya marş aküsü olarak kullanılma özelliğine sahip. Yani AGM kullanılma amacına göre bu iki hedeften birine daha yatkın üretilmekte.

* Varta Silver Dynamik AGM akü-> Start-Stop kontrollü araçlar için. Bu araçlarda marş önemli fakat, frenden kazanılan elektrik dolumu ve gelişmiş elektronik tüketimi, çevirim sayısının da yüksek olmasını gerektiriyor.
Varta bunların çevirim sayısını, normal sulu akülerin 3 misli demekte.

* Varta Professionel Deep Cycle AGM akü-> Karavan ve marin için gerekli çok çevirim sayısına sahip cins. Bunlar ise normal sulu akülerin 8 misli çevirim sayısına erişmektelermiş. Galiba haklısınız Türkiye'de yok ?

Varta bildiğim kadarıyla jel akü üretmediğinden mesela doğrudan bir jel akü tercihinde iç rahatlığıyla çok çevirimli bir akü seçmiş olurdunuz diye düşünüyorum.

Jel akü olarak kalitesini bildiğim tek marka ise benim 8. senesine giren Exide.

.

Az önce Yiğit Akü den bir teknik yetkili ile, benim konumu detaylandırarak görüştüm.
AGM aküler ile ilgili web sayfasındaki bilgileri okudum, içinde karavan kullanımı olmadığını söyledim.
"Karavanda kullanmanın gereği yok, ana kullanım yerleri sayfada açıklanan yerler" , diye tekrarladı.

AGM derin deşarj aküler:
"Yüksek Performans, Tamamen Tam Bakımsız  Düşük Oranda Kendi Kendine Deşarj  % 100 kesin kalite testi, istikrarlı kalite ve yüksek güvenilir performans  Benzersiz ızgara alaşım formülü ve güncellenmiş üretim tekniği  Floating ve standby kullanım: 8 yıla kadar  Döngü kullanımı 1: 260 a kadar çevrim :% 100 DOD’da  Döngü kullanımı 2: 500 a kadar çevrim :% 50 DOD’da
Uygulamalar -Telekomünikasyon -Haberleşme güç kaynağı -Kesintisiz güç kaynağı(UPS) -DC güç kaynağı -Elektrik enerjisi sistemi (EPS) -Otomatik kontrol sistemi -Acil yedek güç kaynağı -Alarm ve güvenlik sistemleri ."

Jel akü olarak kalitesini bildiğim tek marka ise benim 8. senesine giren Exide.

Ve ilginçtir sevgili Çelebi,

senin kullandığın akü türünü, yani JEL AKÜ yü önerdi !!!

"Başlangıçta alternatörden akım biraz fazla geliyor ", dedim.
"Süresi 30-45 Dk. civarında maksimum" deyince,
"2-3 saat sürmüyorsa önemli değil", dedi.
Kurduğum devreyi de beğendi, çekinmeden kullanın bu şartlarda, diye ekledi.

Şüphelendiğimiz ve kanına girdiğimiz jel mi taşıyacak bu işi... :p

Son düzenleme:

Bu da bir başka jel akü seçimini destekleyen bilgi:
Adam aküsüne güvenmiş, kapasitesinin %25 i oranında(Max.) şarj akımı vermiş.
Demek ki....180 Ah lik aküde, kısa süreli 20-25 A den hiç çekinmemek gerekiyor.
Bu bilgi sayfası, beni rahatlattı.
Eldeki180 A.h lik aküyü de rahat kullanacağım.. :smiley:
Elin gavuru ( ... :weary: ...) 40A vermişse,
bizimkiler de 25 A i kaldırır herhalde. :rolleyes:

Select Jel Serisi Jel Akü
TipKapasite 20 saat (Ah)Uzunluk (mm)En (mm)Yükseklik (mm)Ağırlık (Kg)MAKSİMUM ŞARJ AKIMI (AH)MARŞ BASMA AKIMI 0-C lcc
SLMG 12-555522813720717,5014380
SLMG 12-707025916820821,5018550
SLMG 12-808025916820823,3020620
SLMG 12-909030516820827,0022680
SLMG 12-10010030516820828,4025780
SLMG 12-11011033217421332,2027960
SLMG 12-12012040817622735,40301020
SLMG 12-13513534017328039,80351160
SLMG 12-15015048217024244,30381300
SLMG 12-16016053020921457,40401440
SLMG 12-20020052024022066,00501670
SLMG 12-23023052126920371,00571870

Son düzenleme:

,

Hatta okuduklarıma göre 150 Amperlik alternatörlerin, oldukça boş akülere başta gönderebildkleri 25-30 Amperlik akım, zaten akülerin doldukça yükselen iç gerilimleri dolayısıyla bir saat sonra yarı yarıya azalıyor denmekte.
Hele akü değeri 150 A üzeri ise galiba evhama hiç gerek yok.

Bence bu kısa süreli stresler sorun oluşturmuyor.
En azından benim emektarın oflayıp pufladığını duymadım..:yum:

....
Bu bilgi sayfası, beni rahatlattı.
.
Beni de gücendirdi. :confused:
Artık ben de size tavsiyelerimi bundan sonra Almanca yazacağım.. :p
Zaten bilgilerimi edindiğim yerler oraları..

.

Son düzenleme:

Sevgili Evliya Çelebimiz Mesut Bey i gücendirdi isek üzülürüz..
Onun bilgi ve tecrübesine her zaman ihtiyacımız var.
Ama araştırmayı, test etmeyi ve sağlamcılığı da çok severim.:p

Bilgilere ve alakaya teşekkürler.

Üstatlar merhaba.

Üstatlar diyorum çünkü bu forumda genelde kanıtlı bilgi sunan nadir kişilersiniz :smiley:

Aşağıdaki ürün 12 V kompresörlü bir buzdolabını ne kadar çalıştırır peki? Evimde şarj edip 2 gecelik kamplarda kullanmak istiyorum. Lityum Ion seçmemdeki sebep hem içindeki enerjiyi sonuna kadar kullanabilmek hem de yer ve hafiflik ölçütü. ürün nispeten pahalı ama Panel+Akü+şarj cihazı+kablolar vs derken tutacak toplam masraf ile aşağı yukarı yakın sayılmaz mı? Hafifliği ve enerjinin tümünü kullanabilmek bu ürünü tercih ettirmez mi sizce?

PowerOak PS5 - Portable Power Bank - Energy Anywhere Anytime

Merhaba.
Çok güzel bir güç kaynağı seçmişsiniz,gerek şarj da, gerekse çıkışta çok alternatifi var.
Araç buzdolabının kullanımı ve harcadığı güç hakkında aşağıda verdiğim linkte harika bilgiler var.
Bunlar aynı zamanda sizin güç kaynağının buzdolabında kullanım süresini de direkt etkileyecektir,
dikkatle uygulamakta büyük fayda var.

Kompresörlü araç Buzdolabı Aküyü bitirir mi?

(Bu kısmı geri aldım..
Bir daha incelemek için.)

Güle güle kullanın.

(Üstad lafı da karavan tekniği konusunda, daha çok Çelebimize yakışır, acaip araştırmacı ve karavan sevdalısı.
Benim Sn. Çelebi nin bilgi ve tecrübesinden istifadem, çok oldu.)

Son düzenleme:

Yanıtınız için teşekkür ederim. Yanında 40 W esnek taşınabilir bir güneş paneli ile 2500 TL'ye mal oldu. Paneli ve güç kaynağını da güneşin konumuna göre ayarlayabileceğim için sanıyorum enerji konusunda sıkıntı çekmeyeceğim. Toplam fiyat olarak ağır panel ve jel akülere harcayacağım parayı bu güç kaynağına harcamakla iyi ettim diyebilirim sanırım.

.
Örnekte verildiği gibi, 60W gücünde bir kompresör ise;
60/12 =5 W.h güç harcayacaktır.
Kaba yaklaşımla 400/5 = 80 saat güç çekebilirsiniz.
.

Sanırım burada bir hata var.
Hesap sonundaki 5, Amper değeri olmalı ?

Zaten prospektin 11. sayfasında 60W buzdolabı için 4 saat veriliyor.
Bu değer salt çalışma zamanı tabi.

Son düzenleme:

.

BMS pillerin tam boşalmasına müsaade etmediğinden 1/3 çalışma baz alındığında, @ince999 ‘nin de dediği gibi, 12 saati gerçekci bir değer kabul etmek bence de yanlış olmaz.

Prospekte rastlamadığım halde bilmem aletin içinde ~16 civarında kalem Li-PO pili olduğunu düşünebilir miyiz ? (4+4 seri ve parelel kombine bağlanmış olarak)
Tabi çıplak satıp satmadıkları da ayrı konu.
Benzeri bir alette (galiba Neco Genius’du) böyle bir durum olduğunu okumuşdum çünkü.

Fakat alet fiyat/fayda performansında göz doldurmuyor. Üstelik kapasitesi de sınırda.
Girdiğim forumlarda karavancıların böyle çözümlere meyl ettiğine rastlamadım..

.

Son düzenleme:

Sayın evliya çelebi ve İnce999

Bu sistemi 40W lık taşınabilir bir panel ile destekleyeceğim güneş yönüne göre de hareket ettireceğim. Sadece dolap çalıştıracağım ve dolabı da kamp alına gelip giderken aracımın bagajındaki 12V'ye bağlayacağım. Kamp alanına yerleşince taşınabilir sisteme monte edeceğim. Bu durumda 2 günü kurtarırım diye düşünüyorum. yanılıyor muyum?

Bu sistemi tervih etmemdeki en büyük sebep ağırlık ve boyuttu. Daha uzun ömürlü ve sabit bir sistem karavanıma koyabilirdim ama 750 kg sınırını aşmış olacağımdan göze almak istemedim.

Sizlerin değerli bilgileri ile doğrularımızı yanlışlarımızı daha iyi görüyoruz. Teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR