Çekme Karavanla Yurt Dışı Seyehatinde O1 Ve O2 Farkı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan anbarcilar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,763

anbarcilar

Yeni Üye
2020 de caretta karavanım ile yunanistan seyehatim olmuştu ve hiç bir problem yaşamadım, ancak yeni alacağım karavanım 4m. ve 900 kg civarı. bu karavanı O1 yada O2 belgeli olarak alma şansım var. O1 alırsam yurt içinde muayne ruhsat ve kdv olarak bir sürü avantajı var gibi, ancak yılda bir yurt dışı seyehatinde problem yaşarmıyım bilemedim. her ihtimale karşı ehliyetimi BE olarak değiştirdim. tabii sadece yurt dışı değil ileride yurt içinde de kantar vs. sorun olurmu karasız kaldım. gerçekte 750 kg üstü ama O1 belgesi olan birçok karavan modeli var, bu tarz bir karavanla yurt dışına çıkan yada yurt içinde kantar sorunu yaşayan oldumu acaba

2020 de caretta karavanım ile yunanistan seyehatim olmuştu ve hiç bir problem yaşamadım, ancak yeni alacağım karavanım 4m. ve 900 kg civarı. bu karavanı O1 yada O2 belgeli olarak alma şansım var. O1 alırsam yurt içinde muayne ruhsat ve kdv olarak bir sürü avantajı var gibi, ancak yılda bir yurt dışı seyehatinde problem yaşarmıyım bilemedim. her ihtimale karşı ehliyetimi BE olarak değiştirdim. tabii sadece yurt dışı değil ileride yurt içinde de kantar vs. sorun olurmu karasız kaldım. gerçekte 750 kg üstü ama O1 belgesi olan birçok karavan modeli var, bu tarz bir karavanla yurt dışına çıkan yada yurt içinde kantar sorunu yaşayan oldumu acaba

Selamlar,

Diğer ülkeleri bilemeyeceğim ama İngiltere için £5000 + £1000 para cezası yiyebilirsiniz bir denetimde. Acımazlar. Bu da yaklaşık 188,535 türk lirası yapıyor. Ödemediğiniz her günde inanılmaz faizler işler. Üstelik karavanı bağlarlar. 12 ceza puanı üst limittir 9 ceza puanına veda edersiniz. Üstelik yetersiz ehliyetle ya da ehliyetsiz araç kullanıyor durumda olacağınız için insafta etmezler, başka bir kusur bulmak kolay olacaktır, ehliyetinize bile veda edebilirsiniz. Karavanı gerçek sınıfı dışında sınıflandırmak ciddi bir durum.

Son düzenleme:

Selamlar,

Diğer ülkeleri bilemeyeceğim ama İngiltere için £5000 + £1000 para cezası yiyebilirsiniz bir denetimde. Acımazlar. Bu da yaklaşık 188,535 türk lirası yapıyor. Ödemediğiniz her günde inanılmaz faizler işler. Üstelik karavanı bağlarlar. 12 ceza puanı üst limittir 9 ceza puanına veda edersiniz. Üstelik yetersiz ehliyetle ya da ehliyetsiz araç kullanıyor durumda olacağınız için insafta etmezler, başka bir kusur bulmak kolay olacaktır, ehliyetinize bile veda edebilirsiniz. Karavanı gerçek sınıfı dışında sınıflandırmak ciddi bir durum.

Bu O1 maskaralığını muhtelif şekillerde dillendirmiştim.
oldukça beğendiğin full bir karavan aldım,
Guya O1 belgeli, kantarda boş depo 960 Kg..
Üreticiye O2 belgesi için müracaat ettim,
" Biz hep böyle satıyoruz, sorun olmuyor." mealinde cevap veriyor.
daha doğrusu O2 belgesi yok ve alma konusunda en ufak bir gayreti ve isteği yok.

Son düzenleme:

merhaba, benim karavan 730 Kg civarı içine Lpg, şohben, 100 Lt su yiyecek içecek eşyalar yorgan yastık vs koyunca tahminen 900 kg olacak. O1 belgeli, Avrupada kantar vs çıkacağı zaman içindeki eşyalar ile mi tartılıyor ? yoksa karavanın kendisi mi tartılıyor acaba? Yada durdurup kantara çıkartıp bakıyorlarmı.. Her ihtimale karşı BE ehliyet almak iyi fikirmiş..

merhaba, benim karavan 730 Kg civarı içine Lpg, şohben, 100 Lt su yiyecek içecek eşyalar yorgan yastık vs koyunca tahminen 900 kg olacak. O1 belgeli, Avrupada kantar vs çıkacağı zaman içindeki eşyalar ile mi tartılıyor ? yoksa karavanın kendisi mi tartılıyor acaba? Yada durdurup kantara çıkartıp bakıyorlarmı.. Her ihtimale karşı BE ehliyet almak iyi fikirmiş..

Karavan, yolda giderken içinde ne varsa beraber tartılıyor.

Karavanda fazla aǧırlık olduǧunda çekici aracın bu aǧırlıktaki bir karavanı çekip çekemeyeceǧi de kontrol ediliyor. Ayrıca ehliyete de bakılıyor.

Avrupa ülkelerinde aǧırlık kontrollerinde farklı uygulamalar var. Örneǧin Almanya’da karavanla (veya çekici araçla) yola devam edebilmek için fazla aǧırlıǧın araçların azami toplam aǧırlıklarının % 10’unu geçmemesi gerekiyor. 750 kiloluk bir karavanın % 10‘ u 75 kilo olduǧuna göre, karavan 825 kilonun altına düşerse yola devam edebiliyor. Başka ülkelerde bu tolerans daha az olabilir.

Cevap için teşekkür ederim. Daha önce bu sitede bir link bulmuştum. Avrupada ki tüm ücretli -ücretsiz park alanları, ücretsiz su alınabilecek noktalar vs karavan için ihtiyaç duyulabilecek noktalar haritada gösteriliyordu. Bu siteyi şimdi bulamıyorum. Sanırım siz paylaşmıştınız. bir çok po noktası dosyası buldum ama site daha kullanışlı gelmişti.

Cevap için teşekkür ederim. Daha önce bu sitede bir link bulmuştum. Avrupada ki tüm ücretli -ücretsiz park alanları, ücretsiz su alınabilecek noktalar vs karavan için ihtiyaç duyulabilecek noktalar haritada gösteriliyordu. Bu siteyi şimdi bulamıyorum. Sanırım siz paylaşmıştınız. bir çok po noktası dosyası buldum ama site daha kullanışlı gelmişti.

Avrupa’da karavan parklar süratle çoğaldı. Buralarda konaklamak, atık boṣaltmak, su, elektrik almak mümkün. Belediyelere ait yerlerde atık boṣaltmak çoğunlula ücretsiz. Ben gezilerimde karavan parkları ararken aṣağıdaki üç app’i kullanıyorum. Bu app’lerle karavanpark ararken Google hesabında bulunduğumuz yeri Google’nin bilmesine izin vermek lazım (yazdıklarımı biliyor olabilirsiniz).

Google Maps’le Almanya’da karavan park ararken „Wohnmobilstellplätze“ Fransa’da ararken „Aires de Camping Car“yazarak aradığımda yakınımda olan karavanparkları görebiliyorum. Avrupa ülkelerinde bu iki dil yeterli oluyor ama en iyisi bulunulan ülkenin dilinde karavan park yazmak

Campercontact ve Park4nigt‘te harita değiṣtikçe „burada arayın“ yazan yere tıklamak lazım.

Avrupa gezisine çıkmadan bir kaç hafta önce bu app’ler üzerinde çalıṣmakta fayda var.

Google Maps

Campercontact - Die schönsten Wohnmobilstellplätze zum Greifen nah

park4night - Home

Güzel geziler…

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR