Çift Dingil Karavan Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kurtadam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,852
Ynt: Çift Dingil Karavan Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Hoşbulduk,teşekkür ederim.karavanı iki kişi olarak kullanıcaz birde köpeğimiz ;D ilk düşüncem küçük bir karavandı fakat kullanım alanlarının çok dar ve wc/duş sıkıntısının olması itibariyle bu düşüncemden uzaklaşıyorum.karavanı çekecek aracım 2500 4x4 olduğu için biraz daha büyük ve istediğim nitelikte bir karavanı çekme konusunda sıkıntı yaşamam sanıyorum.benim derdim karavanı asfalt dışındaki yollarda da kullanabilmek,kampingler dışındaki bakir yerlerde konaklama yapabilmek.bu tarz köy yolları,çakıl,toprak ve hafif arazi ortamlarında hangi dingil karavanla rahat seyir ederim.üstüne üstlük daha önce hiç karavan çekmemiş biri olarak.

Etiketler

Nadir bey araçta sorunyok ama yol olmayan yerlerde kullanmak istediğiniz için bence mümkün oldukça kısa bir karavan almanız uzun karavan hareket kabiliyetinizi kısıtlar .

Dört tekerli çekme karavanlar haliyle uzun olduğundan, asfalt dışına çıktığınızda örneğin ufak bir cukur yola inip çıkacağınızda (Yolların böyle iç kısımları çoktur.)
Karavanın arkasını devamlı olarak kontrol altında tutacaksınız. Belki bazan arkataraf, araç çukuru çıkarken karavan sürtünerek çıkacak. Tabiki bu durum girdiğiniz yollara bağlı.

Yolda seyehat ederken 100-150 metre aşağıda göl kenarında arabaları görüyorsunuz, haydi inelim diyorsunuz, inanın bazan sadece binek araçla bile altını vurmadan zor giriyoruz.

Fakat geniş bir karavanın rahatlığı bir başka...

Bilgiler için teşekkür ederim,kısa karavandan kastınız nedir bilmiyorum fotığraftaki gibi bişeymi mesela?yoksa daha mı kısa?[attachment=1]

Karavan

bu karavan baktığım ilanlar arasında mesela.fakat içinde kapı yanında bir bölüm,pencere yanlarında bir bölümde sızdırma veya nemden kaynaklı lekeler var.bu büyük bir sorunmu,çözümü varmı?[attachment=1]

Karavan1

bence çift dingil çekme karavan sadece asfalt yollar için imal edilmiş araçlardır ve Türkiye yollarına hiçte uygun değildir, sadece bir nevi yazlık gibi kullanılacak çok fazla hareket ettirilmeyek boyutlardadır, devamlı gezecek çekme karavan mümkün olan küçük boyutlarda olmalıdır

nadir' Alıntı:
bu karavan baktığım ilanlar arasında mesela.fakat içinde kapı yanında bir bölüm,pencere yanlarında bir bölümde sızdırma veya nemden kaynaklı lekeler var.bu büyük bir sorunmu,çözümü varmı?[attachment=1]

bence bu lekeler bir yerden su aldığını gösterir ve altını söktüğünüzde nasıl bir çürüme ile karşılaşacağınız meçhul, evet bu bir sorun en başta suyu nereden aldığını bulup önleminizi almanız sonra iç tadilatını yapmanız gerekir

nadir' Alıntı:
Hoşbulduk,teşekkür ederim.karavanı iki kişi olarak kullanıcaz birde köpeğimiz ;D ilk düşüncem küçük bir karavandı fakat kullanım alanlarının çok dar ve wc/duş sıkıntısının olması itibariyle bu düşüncemden uzaklaşıyorum.karavanı çekecek aracım 2500 4x4 olduğu için biraz daha büyük ve istediğim nitelikte bir karavanı çekme konusunda sıkıntı yaşamam sanıyorum.benim derdim karavanı asfalt dışındaki yollarda da kullanabilmek,kampingler dışındaki bakir yerlerde konaklama yapabilmek.bu tarz köy yolları,çakıl,toprak ve hafif arazi ortamlarında hangi dingil karavanla rahat seyir ederim.üstüne üstlük daha önce hiç karavan çekmemiş biri olarak.

Nadir Bey,

Bir çok çift dingil karavan ağır ve büyük hacimlidir. Böyle büyük bir karavanı çekmek asfalttan (hatta otobandan) uzaklaştıkça daha zor bir hale gelecektir. Eğer benim çift dingil bir karavanım olsaydı 4X4 bir araca sahip olmak isterdim. Ama eğer 4X4 bir aracım olsaydı karavanımı biraz daha küçültüp güzel doğa parçalarına daha kolay erişmeyi isterdim. Yurtdışında ashalt yolları kullanarak pek çok güzel yere ulaşmak mümkün olduğu için konfor talebiyle pek çok karavancı çift dingil karavana sahip ve "geziyor". Türkiye'de ise durum o kadar iyi değil.

Bence içinde rahat edebileceğiniz en küçük ve kaliteli karavanı arayın. Bu karavanın tek dingil olması işinizi kolaylaştıracaktır. 3,5-4,5 metreli bir karavan işinizi görür sanırım. Yabancı kaliteli bir karavan daha az sorunludur(yürüyen aksam, su yalıtımı, dolap, kapı pencere vs). Yerli alırsanız özellikle dingil ve torsiyon sistemini gözden geçirmek hatta güçlendirmek iyi olabilir.

Bu arada bozuk yollarda aracınız içinde az hissettiğiniz salınımların, karavanda dolap kapaklarını açıp rafları boşaltacak etkiler yapabileceğini aklınızda bulundurun.

Selamlar, mutlu geziler.

Doğan

Nadir bey bu lekeler fotoğrafta da açıkça görülüyor. Malesef bu lekeler silinmez. Ayrıca bu karavan yukarıdan su almış demektir.

Bana kalırsa başkalarına bakmanız. Ahşap aksamlar su aldıktan bir zaman sonra kabarma yapar. Değiştirmek gerekir.
Yeni aldığınız karavanınızın tavan üstünü kontrol edersiniz, birleşim yerlerinin su almaması için (gerekirse) silikon çekersiniz.

bu karavan eleniyor o zaman ve yine ilk baştaki fikrime dönüp tek dingil ve kısa (3,5-4,5 m) karavan aramam daha mantıklı.zaten karavan istememizdeki amaç yaptığımız doğa gezilerinde çadıra nazaren daha uzun ve rahat bir konaklama.yanımızda saray taşımak değil ;D ayrıca karavanı aldıktan sonra ilk etapta çok fazla masraf yapabileceğimi zannetmiyorum.yani alacağım karavan en azından kuru havalarda bizi taşımalı diye düşünüyorum.

İnşallah gönlünüze göre bulursunuz. Aynı dert bende de var. Karavanınızı alınca zaten zaman içinde ihtiyaçlarınız belli olur ve ona göre döşeyip ayarlarsınız. O zaman bir
saray gibi olur. :D

Önemli olan önce ihtiyacınızın ne olduğunu tesbit etmek. Bende sizin gibi bir çekme karavan hevesi ile yandım tutuştum. Forumu zaman içinde iyice araştırdım ve çok bilgiler edindim.

Ama daha önemli olanı benim bir çekme karavana ihtiyacım yokmuş. Ben özellikle tarihi ve doğa güzellikleri olan yerlere seyehat ediyorum. Aynı zamanda fotoğraf çekmeyi seviyorum. Benim gittiğim yerlerde asfalt yollar yok. Hep kara yolu var. Örneğin önümüzdeki aylarda birtakım kanyon gezileri düşünüyoruz. Forumda aynı zamanda
çok güzel tasarımlar ve fikirler edindim.

Şimdi bir aydır çift kabin kamyonet araştırıyorum. Arkasını forumdan edindiğim bilgiler doğrultusunda kapalı sistem dizayn edeceğim. Şoför kabininin üzerini ise tavan bagajı
ile kapatacağım ve balkon gibi kullanacağım. aynı zamanda fotoğraf için gözlem yapabileceğim. Üstelik bu araçlar 6 kişi kapasiteli.

Forumda kamyonetlerini karavan gibi kullanan arkadaşlar var.

Düşünün nereden nereye!.................Eğer hemen gidip bir çekme karavan alsaydım buralara gidemeyecek mişim. Karavanın üzerine çıkamayacakmışım.

Bu yüzden ihtiyacınız hangi karavana ise ona kavuşmanızı temenni ediyorum.

süvari bey önceleri benimde niyetim öyleydi fakat aracımı pajero olarak almak nasip oldu ve şimdide ona uygun olarak bir karavan almak düşüncesindeyim.yoksa gönül bir unimog ister(ileriki zamanlarda hobi aracı olarak inşallah).
ayrıca bahsettiğiniz kasaya uygulanacak olan karavan modüllerinin (örnek başoğlu)ağırlığı 800-1000 kg araladında zannediyorum.buda kullanılacak aracın maksimum kapasitesi gibi oluyor buda ne kadar avantajlı bilmiyorum.yolda illaki dezavantajları olacaktır diye düşünüyorum.

ancak insanın düşüncelerinin öğrendikleri doğrultusunda sürekli bir değişim ve gelişim içinde olduğuna katılıyorum.umarım hepbirlikte ihtiyaçlarımıza cevap verecek karavanlara kavuşuruz ve bir tanışma turuna çıkarız diyorum.ilginize çok teşekkür ederim

Evet Nadir kardeşim, Unimog benimde kapanmayan yaram. :D

İyi dileklerinize bende teşekkür ederim. Belki biryerlerde karşılaşırız. Her şey gönlünüzce olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR