Dijital SLR Makina Üreten Markalar Arasında Hangisini Tercih Edersiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Templar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,407

Hangi dSLR?

• Kullanılan toplam oy
    107
Ynt: Dijital SLR Makina Üreten Markalar Arasında Hangisini Tercih Edersiniz?

Her ne kadar markaların fanatizme alet olmasıyla bu anketin cevabı verilebilecek olsada, ben yine de model kıyaslaması yapmanın daha mantıklı olduğunu düşünenlerdenim. Nikon'la Canon'u kıyasladığımızı ve bütçeyi bir anlık da olsa sınırsız gibi düşünelim. D90 ile 450D aynı seviyede; kıyaslanabilecek makineler mi, sizce? (Canon'cu arkadaşlar kızmasın :D)

Adet yerini bulsun... Nikon diyelim. O'nun amblemi daha güzel. 8)

Etiketler

Nikon
1 Kalitesine ve özelliklerine göre aynı kalite ve özellikte ya da altında bulunan diğer markalardan daha ucuzdur. Türkiyedeki fiyatlarını bilmiyorum ama japonya fiyatları gerçekten ucuz. Bir yıl önce D90'ı 720 usd'ye aldım kargo dahil.
2 Lens uyumu mükemmeldir 20 yıl önce üretilmiş lensi son model nikonda sorunsuzca kullanıyorum. Bu nikonun neden bir sürü lensi bulunmadığının nedenlerinden biri.
3 Kullanımı kolaydır. Nikon fm2 kullanmış olan ben ilk digital nikon makinede hiç yabancılık çekmedim hemen kullanmaya başladım ama canon'un filmli modellerinde bile her zaman sorun yaşadım. Bir modelden diğerine geçişte alışana kadar çok uzun zaman geçmesi gerekti.
4 Servisi sorunsuz ve mükemmeldir. İki yıl önce aldığım makine için fabrikayı aradım ve benim japonca okuma imkanım olmadığını kullanma kılavuzunu kullanamadığımı söyledim. Benim için türkçe kullanma kılavuzu aradılar bulamayınca özür dileyip başka hangi dilleri bilebileceğimi sordular ingilizce olur dedim gönderdiler. Ayrıca ordaki elemanlardan biri sağolsun bu kılavuzu okuyamıyorsa cd içindeki programlarıda kullanamaz diye düşünüp ingilizce programları bir cd ye kopyalayıp onlarıda göndermişti. ( Bu servis tokyodaki nikon Türkiyedeki ile karıştırmayın. Ordakilere böyle bir şey sorarsanız sizi döverler. ;D)
5 Tasarımı iyidir elde dengeli durur. Makineyi sallamadan net fotoğraf çekmek için dengeli olması çok önemlidir. Tek elle bile rahatlıkla çekim yapılabiliniyor. Tasarımcısı ferrarileri tasarlayan adamdır o nedenle makineler çirkin görünmüyor. Diğer makineler biraz daha kaba ve çirkin görünüyor.
Nikon'u tercih nedenlerim bunlar biraz düşünürsem başka şeylerde çıkar belki ama neden canon almıyorum diye düşündüğümde ilk aklıma gelen cevaplar bunlar.

Bende yeni bir makina almayı planlıyorum ama marka konusunda karar veremiyorum bir türlü.Burada da çok çeşitli fikirler var :(

Valla ben Nikonun vizöründen bakarken zevk alıyorum, canonun vizöründen bakarken almıyorum. Nikon (D70s) benim için hobi, eğlence, arkadaş, alet, makine, herşey.
canon ise (400D) sadece çalıştığım firmadaki iş için kullanmak zorunda olduğum 3 yıldır halen istediğim gibi bir fotoğraf çekemediğim iş aracıdır.
Olayı başka yoldan anlatayım, her kadının aşagı yukarı aynı özelliklerde vücudu vardır ama her erkek bunlardan bazıları ile aynı yatakta olmak ister. Bazıları ile istemez ben Nikonu seçtim nede iyi ettim :smiley:

Güzel bir anlatımdı,gayet net :D Teşekkürler..

hazanfer' Alıntı:
Rica ederim umarım sizde zevk alabileceğiniz erke.. pardon fotoğraf makinesini seçebilirsiniz :smiley: ;D
Başarılar ve iyi şanslar.

;D)))

Canon'cuyum, çünkü ISO 1600'de bile güzel fotoğraflar çekebilmeyi seviyorum :smiley:

Valla o canona özel bir durum değil tamam benim D70s ile 600 ıso üzeri kalite bozulyor ama bunun D80, 90, 300, 700 ve yukarısı var ki canondan bir farkı yok (farkı yok derken ıso kalitesi olarak yanlış anlaşılmasın)

PrometheusTR' Alıntı:
Canon'cuyum, çünkü ISO 1600'de bile güzel fotoğraflar çekebilmeyi seviyorum :smiley:

hazanfer' Alıntı:
Valla o canona özel bir durum değil tamam benim D70s ile 600 ıso üzeri kalite bozulyor ama bunun D80, 90, 300, 700 ve yukarısı var ki canondan bir farkı yok (farkı yok derken ıso kalitesi olarak yanlış anlaşılmasın)

Ben Canon EOS 350D ile yapıyorum ama bu dediğinizi :D D70'ten bile ucuz :smiley: Bizim de 5D, 1D vs. makinalarımız var malum :p

canon 350D neden ondan iki sene öncesine ait D70'den bile ucuz biliyomusunuz kötüüüüüü çok kötü kimse almıyoda ondan ama dah eski teknolojiye sahip daha eski D70 serisi ise yok satıyor :smiley:
kusura bakmayın ama öyle iyi olsaydı D70s'den bir yıl sonra çıkıpta ondan daha ucuz olmazdı :smiley: şimdi bana canonun fiyat politikası diyeceksiniz bu ucuzluk ikinci elde geçerli canonun fiyat politikası ile alakalı değil yani.
şimdi canon 300D ile Nikon D70 vardı baktı olmuyor 350D'yi sürdü piyasaya karşısına D80 çıktı 400D'yi çıkarttı sahalara...

Bu böyle gitti dolayısı ile 300D ile D70 veya D70s(bu ikisi aynıdır bi ark yok aralrında);
350D ile D80;
400D ile Yine D80 karşılaştırılmalı D80 ikisinede yeter. :smiley:

hazanfer' Alıntı:
canon 350D neden ondan iki sene öncesine ait D70'den bile ucuz biliyomusunuz kötüüüüüü çok kötü kimse almıyoda ondan ama dah eski teknolojiye sahip daha eski D70 serisi ise yok satıyor

cidden çok nesnel bir karşılaştırma olmuş tebrik ediyorum özellikle bu konuda sizi :D

Bence karşılaştırma yapacağınız zaman her iki markanın alt modelleri değil en üst modelleri arasında karşılaştırma yapmanız daha doğru olur. Alt ve ara modellerde her iki firma da satışa bakar ona göre özellik ekler çıkarır. Bu firmanın kalitesini ya da kalitesizliğini göstermez. Bu şekilde davranmayan firma batar. Yapabildiğinin en iyisi ise firamanın kalitesini, teknolojisini ve o konudaki tecrübesini gösterir. Nikon için şu anda en üst model D3x Canonun en üst modelini alıp ikisi arasındaki özellik, kalite, performans ve fiyat farklarına bakarsanız şu an için en iyi olanın hangisi olduğunu ortaya çıkarırsınız. Ara modellerdeki seçimler bazı özel isteklerinize ve bütçenize göre değişir her iki markanında bir birlerinde bulunmayan özellikleri bulunuyor. O nedenle ara modeller bir markayı iyi ya da kötü yapmaz.

Ömer bey size tamamen hak veriyorum doğru söylüyorsunuz ama firmaların en üst modelleri benim için ulaşılmaz olunca hangi firmanın daha iyi olduğuna değil paramın yettiği en iyi makinaya bakarım.
Daha da önemlisi yukarlarda bir yerde de yazmıştım sonuçta üç aşagı beş yukarı mantık aynı ağbi diyafram - estantene ve kadraj o makina bu makina yalan hepsi.
Doğru kadrajda doğru ayarları oturtda sen sonuca bak ve bu sonucu hangi makina ile çekerken zevk alıyorsun ona bak ben bu güne kadar ilkden geriye doğru: canon, fed5, minolta, kodak, nikon, canon sıralaması ile baya bir makineyi uzun süreli olarak kullandım ama içlerinde beni bir tek nikon sevdi bende onu.
Yoksa her makine benzerdir asıl olan kullanandır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

SON KONULAR

Geri