Discovery'de Gres Yağlama Yapılan Yerler !..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erdalyaman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,171
Ynt: Discovery'de Gres Yağlama Yapılan Yerler !..

aslında ilk alımdığımızdaki yağ değişiminde yaptık yani araca hiç binmeden değişmişti

şu an araçta hiç bir sızma damlama yok şanzımanı değiştirirken keçeler değişti hatta karpuzlardakiler bile kontrol edildi hepsi gayet iyi

usta sızdırma olması durumunda gress basabiliriz demişti

ama dediğiniz gibi bir sonrası bakıma girdiğinde olması gerektiği gibi 90 numara ile değiştiririz

Etiketler

altug onaran' Alıntı:
aslında ilk alımdığımızdaki yağ değişiminde yaptık yani araca hiç binmeden değişmişti

şu an araçta hiç bir sızma damlama yok şanzımanı değiştirirken keçeler değişti hatta karpuzlardakiler bile kontrol edildi hepsi gayet iyi

usta sızdırma olması durumunda gress basabiliriz demişti

ama dediğiniz gibi bir sonrası bakıma girdiğinde olması gerektiği gibi 90 numara ile değiştiririz
Gres basarız mantığıda ne demek hiçmi bilmiyorlar defenderin ön aksını nasıl bişey oldugunu gresle yağlama yapmaz
daha jeep ciler bire bu aks sistemine geçemedi mühendislik dehası gibi
sizcede gres bu aksı tam anlamıyla yağlayabilirmi

Aks

Yavuz abi , Yunus, ellerinize sağlık, çok güzel anlatmışsınız. Aslında arayıpta bulunamıyacak bir konu olmuş. Başlık sabitlense herkesin gözünün önünde dursa çok iyi olur. Saygılar. HakanY.

Nerelere yağ koyulacagını söyledik ama nasıl koyulacagınıda söyleyelim bari öyle huni vs ile yağ doldurmak çok zor olur
bu pompayı kullanmanız gerekir
yada bı bakıyım daha pratik bişey bulabilecekmiyim

4018 medium

Ön karpuzlara gres basıldığını ben de gördüm. araç sahibi sorun yok diyor... ama bilemedim hangisi mantıklı. ısınan gres de eriyecektir sonuçta.

Land Rover'ın tavsiye ettiği bir gres var. http://www.landroverclub.net/Club/HTML/SwivelHousing.htm sayfanın sonunda resmi var. Tam adı Land Rover Swivel Housing Grease; parça numarası (STC3435). Ben bir ara aramıştım ama bulamadıydım.

edaghan' Alıntı:
Ön karpuzlara gres basıldığını ben de gördüm. araç sahibi sorun yok diyor... ama bilemedim hangisi mantıklı. ısınan gres de eriyecektir sonuçta.
Önce gres neden basılır ? kacırıyor diye
kacıran biryere dışardan su ,toz , çamur girermi ? girer
O gres orda ne hale gelir ? tahmin edin
karpuzlar çokta iisınan bir bölge delildir gres kenarlara savrulur aks yağsız çalışmaya devam eder
He bu demek olmuyorki hemen aks zarar görür yavaşş yavaşş :smiley:
sonra gidersin yeni aks almaya eee bunun yan sanayisi yokmu onu alayım
kisa zamanda gene aynı olur

Motor ,şanzıman ,diferansiyel , vs yaglar tamamen çalışan parçaların birbirine ölçü toleranslarıyla ve ısı durumuyla alakalı olarak yağın numarası seçilir

yunus kardeşim mükemmel olmuş enim gibi cahil birisine bu desteği alçak gönüllülükle verdiğiniz iin teşekkürler bide yağ nasıl koyulur dedeiğiniz gini huni işe yarar mı düzcede görüşmek üzere

Düzceye gelip gelemeyeceğim belli degil işanlah görüşürüz
Pompa olmadan nasıl yağ koyulur bende bulamadım
bende pompa olduğu için alternatif düşünmemişim :smiley:

yunus bager' Alıntı:
Düzceye gelip gelemeyeceğim belli degil işanlah görüşürüz
Pompa olmadan nasıl yağ koyulur bende bulamadım
bende pompa olduğu için alternatif düşünmemişim :smiley:

yağdanlıkla ;D ;D ben öyle yapıyorum , ucundaki kısmı söktüm yağdanlığın, ucu esnek olanlardan , gayet güzel iş görüyor tavsiye ederim , hem spor niyetinede güzel, başparmak kası 90 numara yağı basınca baya bir güçleniyor ;D ;D

discovery-V8' Alıntı:
yağdanlıkla ;D ;D ben öyle yapıyorum , ucundaki kısmı söktüm yağdanlığın, ucu esnek olanlardan , gayet güzel iş görüyor tavsiye ederim , hem spor niyetinede güzel, başparmak kası 90 numara yağı basınca baya bir güçleniyor ;D ;D
;D ;D ;D
Abi ben onu düşündümde herkez senin gibi degil hele ben hiç değil ;D

yavuz bey gerçekten yadanlıklamı şakamı pazar günü denemesini yapacam . görevdeyim inşallah yangın çıkışı yapmayızda pazarımız sakin geçer. yağlama işini aradan çıkartırım. temmuz 2008 de arabayı aldım ilk bakımını ankarada yapırdıktan sonra hergangi bir bakım yaptırmadım sadece geçenlerde yağ biraz eksilmişti motora yağ kodum.düzce gezisi öncesi ve artık sene bir seneye gireceğinden acaba neler yapmalıyım.
1-yağdanlıkla yunus kardeşimin dediği 3 yere 90 numara dişli yağı 1 yerede atf kırmızı yağ tapalara kadar tamamlayacağım daha sonra acaba neler yapmalıyım ????????????????????????????? teşekkürler

itfaiyeci' Alıntı:
yavuz bey gerçekten yadanlıklamı şakamı pazar günü denemesini yapacam . görevdeyim inşallah yangın çıkışı yapmayızda pazarımız sakin geçer. yağlama işini aradan çıkartırım. temmuz 2008 de arabayı aldım ilk bakımını ankarada yapırdıktan sonra hergangi bir bakım yaptırmadım sadece geçenlerde yağ biraz eksilmişti motora yağ kodum.düzce gezisi öncesi ve artık sene bir seneye gireceğinden acaba neler yapmalıyım.
1-yağdanlıkla yunus kardeşimin dediği 3 yere 90 numara dişli yağı 1 yerede atf kırmızı yağ tapalara kadar tamamlayacağım daha sonra acaba neler yapmalıyım ????????????????????????????? teşekkürler

yoo gayet ciddiyim, yağdanlığın uç kısmını sökerseniz iş görüyor , ama kalın yağı pompalamak çok kolay değil, biraz güç uygulamak gerekiyor, fakat yağlar çok az eksildiğinden genelde 5-10 pompalama eksiği tamamlıyor, ATF için yağdanlık yeter artar oldukça ince olduğundan kolay pompalanıyor.

Bunların yanında bir gres pompası edinin, mafsallar çok önemli, onların periyodik greslenmesi şart aşınmaya başladıkları anda hem tirteşim, hem ses hemde kopmalara sebep oluyorlar. Bu işi her serviste yaptırabilirsiniz çok kolay bir işlem ama deneyim gerekli, aracı gres noktaları denk gelinceye kadar öne arkaya hareket ettirebilirsiniz yada lift veya krikoyla çevirerek gresleyebilirsiniz.

Selamlar

itfaiyeci' Alıntı:
3 değil 5 yere 90 numara yağ 1 yerede ATf
--------------------------------------------------------------
ön ve arka diferansiyeller
arazi şanzımanı
ön karpuzlar sağ sol
90 numara
----------------------------------------------------------------
vides kutusu
ATF
---------------------------------------------------------------

Birde direksiyon kutusu var ama o biraz zor işte diğer araçlarda yorum yapamam ama düz dizellerde hava filitresinin tasıyla beraber sökülmesi gerekir üsteki tapada seviye işaretine kadar 90 numara koyulur ama yanlışlıkla ayar vidasını sökerseniz direksiyonun ayarı bozulur sorun olur zate hava filitresinin tasını sökmekte okadar kolay değil

Bazı benzin istasyonlarında Arazi araçları ve iş makineleri için yağlama ve yağ değiştirme bölümleri var.
Eski aracın GAZ varken sürekli kontrol ettirip eksilen kısımları tamamlattırıyordum.
Burası Ümraniye tepeüstündeki Coşkun Petrol.
Tüm yağlanacak yerleri kontrol edip eksiklerini tamamlıyorlar.
Ve inanılamayacak kadar çok ucuza yapıyorlar.
Örneğin tüm yağlanacak yerleri kontrol edip tamamladıktan sonra bana yarım litre yağ kullandıklarını ve bunun ücretinin de
:D :D ÇOK KOMİK :D :D 3 YTL olduğunu söylediler. İnanamadım.
Yakınlarınızda böyle yer varsa yağ almaya aracın altına yatmaya hiç gerek yok.
Gözünüzün önünde 5 dakikada hallediyorlar.

Aynı yerde araç altı yıkatma veya komple çamurlu halde yıkatmaya 25 TL alıyorlar.
Dün maslakda sadece aracın altını yıkattım 50 TL istediler. Aslında 70-80 lira alıyorlarmış Bunada inanamadım.
Eğin otoda alt yıkama ve sonrasında sabunlu dış yıkamaya yine 25 TL alıyorlar.
Adam ben bu fiyata lifte bile kaldırmam dedi.
Benmi fiyatları bilmiyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.