Doldurulabilir Lpg Tüpü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Memonun Serüveni Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 978

Memonun Serüveni

Yeni Üye
Merhaba Arkadaslar,

Klavyem maalesef henüz TR degil o_O

Ben Almanyadan Foruma yeni katildim. Yakin zamanda Karavanimla Türkiyeye kesin dönüs yapmayi planlamaktayim.

Ben bu doldurulabilr Karavan Tüpleri hakkinda bilgisi olanlardan yardim etmelerini bekliyorum.

Bir takim firmalar Alugas , Vantobe ve 7 A Mühendislik vb. Firmalar bu tarz Tüpleri satisa sunuyorlar.
Bununla ilgili deneyimi olan, daha dogrusu bu tarz Tüpleri Akaryakit Istasyonlarinda sorunsuz sekilde dolum yapilabilirmi ?

Kesin dönüs yapmadan önce Gaz sistemimi de Türkiyedede kullanilacak sekilde optime etmek istiyorum.

Yardim ve bilgileriniza simdiden tesekkür ederim.

Saygilarimi sunarim

Farklı başlıklarla bu durum aşılıyor sanırım. Doldurma konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Ancak bizde ki yerli doldurabilir LPG ler sanırım daha ARGE gibi.

Güvenlik testleri v.s var mı bilmiyorum.

Forum da tecrübesi olan yanıtlayabilir belki.

Farklı başlıklarla bu durum aşılıyor sanırım. Doldurma konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Bildiğim kadarıyla ülkemizde LPG tüp dolumu mevzuata aykırı. İstasyonlar dolduramaz zira ürünün adı "OTOGAZ" eskiden merdiven altı tüp dolumu yapan korsan işletmelere baskın haberleri yapılırdı kısaca sorunlu bir konu. En doğrusu Aygaz tüpe uygun dedantörle yerli tüp kullanmaya geçilmesi doğru yoldur. Doldurulabilir tüp depoya kaldırılır yurt dışı gezilerde kullanılsın derim.

Almanyada olan Alugas firmasinin testleri ve belgeri var, Türkiyede Alugas Tüpü(Gaz tanki olarak geciyor) AGUS firmasi tarfindan pazarlaniyor.
Umarim doldurulabilir tüpler kullanan ve deneyimi olan bir arkadas varsa cevabini bekliyorum.
Saygilar

Bildiğim kadarıyla ülkemizde LPG tüp dolumu mevzuata aykırı. İstasyonlar dolduramaz zira ürünün adı "OTOGAZ" eskiden merdiven altı tüp dolumu yapan korsan işletmelere baskın haberleri yapılırdı kısaca sorunlu bir konu. En doğrusu Aygaz tüpe uygun dedantörle yerli tüp kullanmaya geçilmesi doğru yoldur. Doldurulabilir tüp depoya kaldırılır yurt dışı gezilerde kullanılsın derim.
Tesekkürler,
bir somut cevap bulamazsam, yapilabilecek en mantikli fikir gibi.
Umarim doldurulabilir tüpler aktif kullanan ve deneyimi olan bir arkadas varsa cevabini bekliyorum.
Saygilar

merhaba,
Ülkemizde lpg tüpüne yakıt dolumu yasak ama küçük yerleşim yerlerindeki istasyonlarda tanıdıklar vasıtasıyla yapılabilir. Gezdiğim bazı yerlerde bu şekilde yapıldığını duydum. size tavsiyem tüpünüzü yanınızda bulundurun, böyle bir yer denk gelirse doldurursunuz.
bu arada işlemin güvenlik yönü ayrı bir konu.

Video: https://m.youtube.com/shorts/kpS7Eu3RCGA

Bizde çözüm bitmez.🙂

Üç kr için değmez ama gel ki anlat millete.
Düzenekten de anlaşılacağı üzere LPG tüp dolumu illegal bir iş. Karavanıyla kesin dönüş yapacağını beyan eden arkadaş yaygın dağıtım ağı olan LPG tüp firmalarından ülkede olduğu müddetçe sorunsuz tüp temin edebilir. Ayrıca belirtmekte yarar var OTOGAZ ile çalışan araç motoru LPG'nin likit kısmını yakıyor ve yakıt içinde yağ mevcut. Mutfak tüplerindeki LPG'nin ise yukarıya çıkan gazını kullanıyoruz. Likit Otogaz'dan yukarıya çıkan gazın özellikle ısıtıcıda kullanımı bazı sorunlara neden olduğu belirtiliyor ve Truma cihazlarındaki arızayı garanti dışı bırakıyor. Otoagaz'ın ÖTV avantajından yararlanmak için riske değermi? kişiye kalmış. Umarım durum netliğe kavuşmuştur.

Düzenekten de anlaşılacağı üzere LPG tüp dolumu illegal bir iş. Karavanıyla kesin dönüş yapacağını beyan eden arkadaş yaygın dağıtım ağı olan LPG tüp firmalarından ülkede olduğu müddetçe sorunsuz tüp temin edebilir. Ayrıca belirtmekte yarar var OTOGAZ ile çalışan araç motoru LPG'nin likit kısmını yakıyor ve yakıt içinde yağ mevcut. Mutfak tüplerindeki LPG'nin ise yukarıya çıkan gazını kullanıyoruz. Likit Otogaz'dan yukarıya çıkan gazın özellikle ısıtıcıda kullanımı bazı sorunlara neden olduğu belirtiliyor ve Truma cihazlarındaki arızayı garanti dışı bırakıyor. Otoagaz'ın ÖTV avantajından yararlanmak için riske değermi? kişiye kalmış. Umarım durum netliğe kavuşmuştur.
Verdiginiz bilgiler ve ilginiz icin herkese tesekkür ederim.
Evet, en mantiklisi dediginiz gibi yerel LPG tüp kullanmak gibi görünüyor.
Eklemek istedigim, bu doldrulabilir tüplerin valfli oldugu , %80 de otomatik dolumu durdugunu biliyorum. Bütün güvenlik belgeleri de var, ama henüz net bir cözüm yok, zannedersem önümüzdeki yillarda Genelge veya Yasa gibi bir sey cikar, cünkü Tank olarak vasiflandiriliyor.
Ben zaten sadece yemek,gazli mangal , Buzdolabi ve Truma isiticisi icin düsünmüstüm, Arac icin degil !

Saygilar ve selamlar

Kesinlikle Aygaz'ın karavan için ürettiği LPG tüpü almalısınız. Fantazi severlere Aygaz'ın Yazlık - Kışlık tüp seçeneği var. İçeriğinde propan gazı oranında değişiklik yapıyorlarmış!. Onların yalancısıyım :smiley:
Hocam, biri bütan propane karışımıdır. Mix deriz. Isıtılmaz ise tüpün dibinde likit kalır. Kışlık olan propandır. Hem kalorifik değeri yüksektir, hem de daha kolay gazlaşır. Likit kalmaz. Bence yaz kış propan kullanılabilirde. Fiyatları bilmiyorum ama toplam enerji bazında aynı fiyata geliyor da olabilir.

Hocam, biri bütan propane karışımıdır. Mix deriz. Isıtılmaz ise tüpün dibinde likit kalır. Kışlık olan propandır. Hem kalorifik değeri yüksektir, hem de daha kolay gazlaşır. Likit kalmaz. Bence yaz kış propan kullanılabilirde. Fiyatları bilmiyorum ama toplam enerji bazında aynı fiyata geliyor da olabilir.
Aslında aynı şeyi anlatmaya çalışıyoruz. Öyle bir ülkeye dönüştük ki bu tip tüpler vaat edildiği gibi mi dolduruluyor ona emin olamıyorum. Reklamlarına bakıldığında Hayaller Paris gerçekler Eminönü durumu!. Tüp bayisine gidip kışlık aygaz tüp istiyorum dediğinizde nasıl bir yüz ifadesiyle karşılaşılacağını tahmin edebiliyorum ;)

Paris

Aslında aynı şeyi anlatmaya çalışıyoruz. Öyle bir ülkeye dönüştük ki bu tip tüpler vaat edildiği gibi mi dolduruluyor ona emin olamıyorum. Reklamlarına bakıldığında Hayaller Paris gerçekler Eminönü durumu!. Tüp bayisine gidip kışlık aygaz tüp istiyorum dediğinizde nasıl bir yüz ifadesiyle karşılaşılacağını tahmin edebiliyorum ;)

Ekli dosyayı görüntüle 644245
Aygaz ve İpragaz da olmaz böyle yanlış dolum. Diğer markalar kalite kontrol konusunda o kadar hassas değiller maalesef. Hele anadoluda bazı bayiler kendileri kaçak dolum bile yapıyormuş. Çok tehlikeli. Her tüpün dolum sayısı bellidir. Belli süre veya sayıdan sonra mutlaka kesilip, yeniden tavlanıp, yeniden imal edilip yeni valf takılması lazım. Bu iki firma bunu mutlaka yapar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.