Ducato Karavanımı Kendim Yapmak Istiyorum. 12,8 M3

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ALPAY TOLGA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 118
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,435

İyi çalışmalar Alpay öğretmenim. Sizi cesaretinizden dolayı sizi kutluyorum. Siz ilk mesajı yazdığınızda kendi yaptığım karavanımla geziyordum. Okuldaki işlerden dolayı foruma giremedim. Yazınızı yeni gördüm. Aracınızı yaparken kapalı yeriniz yoksa ve zaman sıkıntınız varsa estetik yönden geri kalabilirsiniz. Elektirik ve su tesisatı konusunda kimseye para vermenize gerek yok kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. Güneş paneli konusunda POLİ ve MONO arasında bizim gibi amatör kullacınıların fark edeceği belirginlik yoktur. Sattığı ürünün arkasında duran satıcı bulmanız gerekir. Akü konusu bence güneş panelinden daha önemlidir. Akü kapasitesi mümkün olduğunca büyük olmasında fayda var. Ama ağırlık olarak dezavantaj. Atık su deposunu polyesterden kendiniz rahatlıkla dökebilirsiniz. Benim polyester konusunda hiç bilgim olmadığı halde ben atık su deposunu kendim döktüm. Temin su için de kromdan yapabilir ya da yaptırırsınız.

İyi çalışmalar Alpay öğretmenim. Sizi cesaretinizden dolayı sizi kutluyorum. Siz ilk mesajı yazdığınızda kendi yaptığım karavanımla geziyordum. Okuldaki işlerden dolayı foruma giremedim. Yazınızı yeni gördüm. Aracınızı yaparken kapalı yeriniz yoksa ve zaman sıkıntınız varsa estetik yönden geri kalabilirsiniz. Elektirik ve su tesisatı konusunda kimseye para vermenize gerek yok kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. Güneş paneli konusunda POLİ ve MONO arasında bizim gibi amatör kullacınıların fark edeceği belirginlik yoktur. Sattığı ürünün arkasında duran satıcı bulmanız gerekir. Akü konusu bence güneş panelinden daha önemlidir. Akü kapasitesi mümkün olduğunca büyük olmasında fayda var. Ama ağırlık olarak dezavantaj. Atık su deposunu polyesterden kendiniz rahatlıkla dökebilirsiniz. Benim polyester konusunda hiç bilgim olmadığı halde ben atık su deposunu kendim döktüm. Temin su için de kromdan yapabilir ya da yaptırırsınız.
Teşekkür ederim hem desteğiniz hemde bilgiler için. Dün güneş panellerini yerine montaj yaptım ve gün bitti biraz zorladılar. Akülerin bağlantılarını cumartesi yapacaktım ama İzmir'e kayın valideye gidiyoruz :smiley: artık gelince bağlayacağım, salı günü yine yarım günüm yine boş o zaman bağlayacağım. Dediğiniz gibi elektrik ve su tesisatını kendim yapmaya çalışacağım. Amaç ekonomik olmak ve işten zevk almaksa öğrenmeliyim. Ancak temiz su deposu için krom fiyatlı biraz yüksek çıktı hazır alacağım galiba, ya da onuda polyesterden döksem mi?

Temiz su deposu polyesterden sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Kromdan (paslanmaz Sac) 1,5*100*200 bir tabaka alsanız büktürüp kendiniz paslanmaz elektrotla kaynatırsanız fazla pahalı olmaz. Hem kullanışlı hem de sağlam olur. Adana'da Arşipel'in (karavan) sahibi Hakkı Bey hem temiz su deposunu hem de pis su deposunu arabanın altına kromdan kendisi yapmıştı. Kaynakla aranız iyi değilse polietilen 100 litrelik bir depo alabilirsiniz. Kendiniz yapınız ister hazır alınız deponuzun yüksekliği 30-35 cmyi geçmesin. İyi çalışmalar.

Temiz su deposu polyesterden sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Kromdan (paslanmaz Sac) 1,5*100*200 bir tabaka alsanız büktürüp kendiniz paslanmaz elektrotla kaynatırsanız fazla pahalı olmaz. Hem kullanışlı hem de sağlam olur. Adana'da Arşipel'in (karavan) sahibi Hakkı Bey hem temiz su deposunu hem de pis su deposunu arabanın altına kromdan kendisi yapmıştı. Kaynakla aranız iyi değilse polietilen 100 litrelik bir depo alabilirsiniz. Kendiniz yapınız ister hazır alınız deponuzun yüksekliği 30-35 cmyi geçmesin. İyi çalışmalar.
O halde krom yapmaya çalışacağım. Ancak yükseklik konusunu anlayamadım. Benim düşüncem sağ arka teker çıkıntısı içte kalacak şekilde bir depo yapmak idi yükseklik 60 cm genişlik 30 cm uzunluğu 110 cm. Şimdi yüksekliği 35 e düşürürsem orası olmaz.

Arkaya ranza sistemi yapacaksanız (genelde öyle yapıyorlar) aşağıdaki yatağı mümkün olduğunca zemine yakın yapmak gerekir. Yataklar arasında mümkün olduğunca fazla boşluk olması kullanış açısından önemli. Yataklar arasında 70+70+40=180 cm eder. 40 cm su deposu ve üzerinde bir miktar boşluk olabilir. Sizin düşündüğünüz depo yaklaşık iki yüz litre kapasiteli olur.

Anladım. Ancak ben araya yatak yapmayacağım. Pup-up diye tabir ettiğiniz sistemi yaptım. Bu sebepten yüksekliği arttırmam da bir sorun yok dimi (Ayrıca dalga kıranda olucak içinde)

Depo konusu benim için iyice sıkıntı oldu. Paslanmazların fiyatı uçmuş. Galvanize de pas konusunda güvenemiyorum. yine plastiklere dönücem galiba ama onunda ancak 100 tl olanını koyabiliyorum az bir miktar geliyor. :(:(:(:(:( kısmet artık plan da biraz oynama yapıp depoya bir yer bulucam.

12108262 1032000966822443 7385669816745983433 n
12144725 1032001420155731 7720725619889232590 n
10881719 1032001340155739 632017859736828376 n
haklısınız Alpay bey 3 hafta önce bende paslanmaz 2 adet depo yaptım 2 mm. 2 plaka paslanmaz saç sadece 800 küsür tl. lazer ve büküm hariç
12108262 1032000966822443 7385669816745983433 n

Teşekkür ederim deponun bir tanesi 150 lt. digeri 220 lt, 2 adet depo yaptım fakat paralel olucak tek giriş tek çıkış şeklinde agırlık olarak tartmadım yaklaşık herbiri 30 kg. civarı sanırım .
Ayrıca 3 depoyuda yarı ayrı sevi kontrollü için elektronikçi arkadaşımda bana plc ekranlı benim tasarladıgım kontrol paneli hazırlıyor sizin çalışmalar biraz yavaşladı sanki Ayhan bey :smiley: ama güzel gidiyor . Depoya devre kesici siwiçh yerleştiricem çok orjınal bir ürün su bittigi zaman motor hareketi olmayacak çok faydalı olacagına inanınıyorum .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,448
Kayıtlı Üye Sayımız
172,103
Kaydolan Son Üyemiz
tolgacevik

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.