Havalı Süspansiyon

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tyamac Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,058

Motokaravan ilave havalı süspansiyon hakkında bilgilendirme ve tecrübe paylaşımı

Merhabalar Karavan Severler,

Kravanlarda kullanılan İlave Havalı Süspansiyon Sisteminin Avantajları ile ilgili bazı bilgiler vermek isterim;

Havalı Süspansiyon Nedir ?

Havalı süspansiyon basınçlı havanın kaçuktan yapılmış bir hacim içine sıkıştırılmasından oluşan yaylardan meydana gelir. Kapalı hacim içerisindeki hava basınçı değiştirildikçe yay karakterstiğide değimektedir. Bu özellik havalı süspansiyonların en belirgin karakteristiği olan ayarlanabilen yay özelliğini ortaya çıkarmaktadır.

Peki bu özellikler motokaravanlarda nasıl kullanılabilir ?

Metal yaprak (makas) süspansiyonlu araçlarda metalin yapısı gereği zamanla esnekliği kaybetmektedir. Özellikle motokaravanlar gibi uzun süre yük altında sabit olarak bekleyen yaylar özelliğini yitirip aracın (genellikle arka dingilinin) çökmesine ve takoz üzerine oturmasına sebep olmakta.Genellikle bu soruna çözüm ilave yarak (makas)
koymak ile giderilmeye çalışılır. Bu ise süspansiyon sisteminin yay katsayısını arttırmakta yaylanma kabiliyetini azaltmaktadır. Aynı durum uzun bir tatile çıkmak için yüklenmiş motokaravanlar için de geçerlidir.

Takoz üzerinde çökmüş durumda seyahat eden bir aracta isi sürekli şaseye darbe oluşturmakta yolcuları rahatsız eden bir titreşime sebep olmaktadır.


Şase ile makas arasına yerleştirilmiş havalı süspansiyon körüğü sayesinde ise yüksekliğiYükten bağımsız olarak aracın her zaman aynı yükseklikte sürüş yapmasına olanak sağlar.

Aracın arkası ağır yüklendiği zaman alçalmaz.Araçın yük durumuna veya ihtiyacınıza göre hava basıncını kolyaca arttırıp azaltarak aracın yerden yüksekliğini değiştirmek mümkün hale gelir.

Ayarlanabilir Yer Yüksekliği

Standart ilave havalı süspansiyon sistemi bir kompresör ile donatılmıştır. Bu sayesinde anahtar aracın yüklenmesi-boşaltılması veya bir römork bağlanması-çıkarılması, engelliler için geliştirilmiş sistemlerin araçlara kolay aplikasyonu için imkan tanır.

KonforHava-süspansiyon sistemi yolun bozukluklarını filtreler, böylece yolcular daha az sarsıntıya maruz kalırlar. Yolcular bunu olumlu olarak hissederler ve sistem yolculuk yorgunluğunu azaltır.

Sonuç olarak her geçen gün daha çok araç üreticisi ürettikleri araçlarda hava süspansiyonunu kullanmaktadır.

Detaylı bilgi için :On Air Suspension
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,503
Mesajlar
1,518,936
Kayıtlı Üye Sayımız
172,162
Kaydolan Son Üyemiz
EKSPERİM İLYAS

Çevrimiçi üyeler

SON KONULARGeri
Üst