Jeep ZJ - XJ İle Araziye Giderken Araçta Bulunması Gerekenler ...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ssbman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,379

ssbman

Zirve
Yer
Ankara
Selamlar ,
Arkadaşlar ve sevgili üstadlar acaba böyle bir liste yapsak mı ? ZJ ve XJ için ayrı ayrı da olabilir . Teknik Bölümde benzer bir konu var ama o genel anlamda açılmış ve gerçekten hayli faydalı . Ama daha özele inerek bir liste yapsak diyorum . Mesela bizim araçlarımız için yanımızda hangi lokmayı , hangi el aletlerini götürmelyiz nereyi sökmek için nasıl birşeyler taşımalıyız vs ... Hangi hortum vs yedek olmalı gibi , hatta açık parça ismi ve ortalama piyasa fiyatınıda belirtebiliriz listeyi geliştirmek için .

Gereksiz olur derseniz kaldırabiliriz de :smiley:

Aklımdaki format şu şekilde :

ZJ ve XJ için Ortak Gereklilikler :

1-

ZJ İçin Gerekenler :

1-

XJ İçin Gerekenler :

1-

Etiketler
Ynt: Jeep ZJ - XJ İle Araziye Giderken Araçta Bulunması Gerekenler ...

Bence her araziye giden araçta olması gerekenler.
1.Mafsallı ve değişik uzatma şaftlı lokma takımı.(metal çantasında 35.40 parçalı olanlardan)
2.Açık ve kapalı ağızlı somun anahtar takımı.(15-20 parçalı olanlardan.)
3.Yıldız tornavida ve düz tornavida çeşitli boy ve ağız yapılarında.
4.Aracınıza uygun yedek sigortalar.(Ve sigortaların yanık olup olmadığını anlamak için şasiden test edilen kontrol kalemi.Yedek ampuller
5.V kayışı.Bir takım buji,tevzi makarası,
6.Fren hidroliği.(aracınıza uygun olan)
7.Pense,yankeski,kargaburun,sekman pensesi,çekiç,ingiliz anahtarı,
8.Çeşitli boylarda aracınızda hortumların çapına göre tornavida ile sıkıştırılan metal hortum kelepçesi,
9.Delinen veya su kaçıran radyatörün geçici tamiri için çeşitli ürünler,
10.Kuvvetli yapışan sıcak suya dayanıklı bant ve ısıya dayanıklı yapıştırıcı,
11.En az 2 veya 3 litre motor yağı,
12.Direksiyon yağı 250 ml.
13.Şanzuman Yağı 3 litre.
14.WD40 sprey yağ.
15.Distribitör sudan etkilenmemesi için özel yağlar ve spreyler.
16.Kazma ,Kürek,Balta,Keser,
17.Ateş yakmak için kibrit veya çakmak,
18.İçme suyu
19.Metal kap veya çaydanlık
20.Gideceğiniz mevkininin uzaklığına göre yanınıza fazladan 1 gün yetecek kadar yiyecek almak,
21.Çeki halatı,u halka kilitli,
22.H-jack kriko,
23.En az araçınızın hararet yapma sorununu göz alarak 3 veya 6 litre su almak.(radyatör için)
24.Varsa çadır ,
25.El feneri ve yedek pilleri.
26.Balıkçı çizmesi bele kadar olanlardan.
27.aracımda yer kalmadı .
aklıma gelenler bunlar.

tabiki dahada yazmak mümkün ama en gerekli diye düşündüklerim bunlar. en az kaliteli ürünler için 750 ila 1000 tl gözden çıkarın. orta kalite 650 ila 900 arası.adi kalite malzemeler için 250 ila 450 arası.

Abi sen atölyeye iki tekerlek atıp beraber götürsen daha iyi.....:smiley:

İçkiye karşı değilim ama günübirlik arazi gezilerinde karşıyım kamplı olursa eyvallah . Arazide ayık kafalı olmamız gerekirken.Şarampole uçmuş bir araçta efes yudumlamak bana göre değil.

Şöyle gözümde bagajı canlandırdım yedek lastiği bas kolonu ve lpg tankını söktüm hayalen.. Ama yok yine sığmadı! Bunları geziye gelecek birbirine yakın araç sahipleri üçe bölüp paylaşarak getirir ancak :smiley:

Quick lock

;D

alpaslanepli' Alıntı:
Şöyle gözümde bagajı canlandırdım yedek lastiği bas kolonu ve lpg tankını söktüm hayalen.. Ama yok yine sığmadı! Bunları geziye gelecek birbirine yakın araç sahipleri üçe bölüp paylaşarak getirir ancak :smiley:

Yaşasın....!!! artık bende kilitleyebiliyorum.... ;D ;D ;D ;D ;D

Quick lock

bu yazdıklarımın hepsi benim aracımda mevcut. ama port bagajda.arka bagajda sadece winç kumandası ve el feneri var.Aracın ağırlığına gelince extra istepne lastik ve port bagaj dahil 115 kg.gibi bir ağırlığa sahip oldu.

serdaragdas' Alıntı:
bu yazdıklarımın hepsi benim aracımda mevcut. ama port bagajda.arka bagajda sadece winç kumandası ve el feneri var.Aracın ağırlığına gelince extra istepne lastik ve port bagaj dahil 115 kg.gibi bir ağırlığa sahip oldu.

Seninle her geziye varım.....:smiley:

serdaragdas' Alıntı:

E artık gezilere gel öyleyse Serdar.. Özlettin kendini :smiley:

..............çekirdek ........... kalabalık gezilerde batıpta çıkamayanları azda olsa izlerken iyi olur ;D

serdaragdas' Alıntı:
Bence her araziye giden araçta olması gerekenler.
1.Mafsallı ve değişik uzatma şaftlı lokma takımı.(metal çantasında 35.40 parçalı olanlardan)
2.Açık ve kapalı ağızlı somun anahtar takımı.(15-20 parçalı olanlardan.)
3.Yıldız tornavida ve düz tornavida çeşitli boy ve ağız yapılarında.
4.Aracınıza uygun yedek sigortalar.(Ve sigortaların yanık olup olmadığını anlamak için şasiden test edilen kontrol kalemi.Yedek ampuller
5.V kayışı.Bir takım buji,tevzi makarası,
6.Fren hidroliği.(aracınıza uygun olan)
7.Pense,yankeski,kargaburun,sekman pensesi,çekiç,ingiliz anahtarı,
8.Çeşitli boylarda aracınızda hortumların çapına göre tornavida ile sıkıştırılan metal hortum kelepçesi,
9.Delinen veya su kaçıran radyatörün geçici tamiri için çeşitli ürünler,
10.Kuvvetli yapışan sıcak suya dayanıklı bant ve ısıya dayanıklı yapıştırıcı,
11.En az 2 veya 3 litre motor yağı,
12.Direksiyon yağı 250 ml.
13.Şanzuman Yağı 3 litre.
14.WD40 sprey yağ.
15.Distribitör sudan etkilenmemesi için özel yağlar ve spreyler.
16.Kazma ,Kürek,Balta,Keser,
17.Ateş yakmak için kibrit veya çakmak,
18.İçme suyu
19.Metal kap veya çaydanlık
20.Gideceğiniz mevkininin uzaklığına göre yanınıza fazladan 1 gün yetecek kadar yiyecek almak,
21.Çeki halatı,u halka kilitli,
22.H-jack kriko,
23.En az araçınızın hararet yapma sorununu göz alarak 3 veya 6 litre su almak.(radyatör için)
24.Varsa çadır ,
25.El feneri ve yedek pilleri.
26.Balıkçı çizmesi bele kadar olanlardan.
27.aracımda yer kalmadı .
aklıma gelenler bunlar.

tabiki dahada yazmak mümkün ama en gerekli diye düşündüklerim bunlar. en az kaliteli ürünler için 750 ila 1000 tl gözden çıkarın. orta kalite 650 ila 900 arası.adi kalite malzemeler için 250 ila 450 arası.

Hocam list için teşekkürler . Benim araçta da hemen hemen hepsi var ama birazda malzeme azaltmak için , ara göre biraz özelleştirme yapabilirmiyiz diye düşünmüştüm ama pekte mümkün değil sanırım . 5-19-22-26 Numaralar hariç tamamı ve fazlası oluyor birde yedek aküler vs olunca heryer doluyor gerçekten :smiley: Yalnız su 10-15 litre olsa iyi olur . Şu katlanan su bidonları var şefaf . Bunlar güzel iş görüyor .

Kamplı gezise efes yerine yaş üzüm de tercih edilir ;D Birde kamp yerine yakın soğuk bir su kaynağı mutlaka bulunmalı...

Konu pek işe yaramayacak sanırım . Kaldırsam mı acaba ???

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR