Jeeplere Konulan Yağlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ulusotomotiv Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,832

ulusotomotiv

1941 den günümüze jeep yedek parça ve aksesuarları
Yer
istanbul
Web
www.ulusoto.com
selam  arkadaşlar  öncelikle son zamanlarda  yaşanan  konulardan  dolayı  herkesle  bi  konuyu  paylaşmak  istedim  ve  binici  olarak  fikilerinizede  görüşlerinize almak  istedim.. jeeplere  konan  yağlarda  ne  özellik  taşıdığını  kaç km d eğiştiğimiz  gibi  konularla  birlikde  fiyatları  ve  özellikleri  ilede  en  azından  birşeyler  paşlaşaçağımızı  umuyorum  öncelikle  eski  cj  serisi  araçlarımıza  20/50 motor yağı  kullanırız  daha  yeni  model  jeelerimizde  ise  genellikle  10/40  kullanırız  şimdi  gelelim  konunun  özüne  ve  sizlerden  riçama  eski  yağların  topanıp  kimyevi  işlerden  geçip  tekrardan  satıldığını  sanıyorum  herkes  biliyodur şimdi  zararları  bi  düşünelim sürtünen  metal  akşamlarda  görev yapamadığı için  motor şanzıman ve  defransiyellerde  arıza  meydana  getiriyo  bildiğimiz  gibi  artık lpg  li  araçlar için  var motor  içi temizleme  özelliği  olan  var ..sadece  size  birkaç  örnek için  ve  bilginiz  olsun  diye  yağ  litre fiyatlarını  vereceğimki  örnek  olsun  elnizde  ve  aldığınız  yaların  arkasını  mutlaka  okyup  özelliklerine  bakın 
shell  10/40 yarı sentetik (formula) 1 lt  14.75  tl  dir
mobil 10/40 yarı sentetik              4 lt    54.65 tl
catrol  gtx  10/40  yarı sentetik    1 lt    14.00 tl 

speedol  20/50  motor yağı        1 lt    10.00 tl
whapex  20/50  motor  yağı        4 lt    27.00 tl

speedol  20/50  lpg  li  araçlar  için  yarı  sentetik  4  lt  38.00  tl
whapex  20/50  lpg  araçlar  için    yarı sentetik  3 lt    23.00  tl

80/90  dişli  yağı      1 lt  11.00  tl
80/90  dişli  yağı  spesiyal  1  lt  18.75

atf  hidrolik  yağı  yani  direksiyonlara  koyduğumuz  1  lt  10.00 tl
dot 3  hidrolik bedix  marka  500  ml  7.50  tl
dot 4  hidrolik bendix          500  ml  10.00  t

bunlar  perakende  satış  fiyatları  bunlar  orjinal  yani  eski  yağa  işlem  görmeden  müşteriye  sunulan  orjinal  yağlardır 

kendi  yağınızı  kendiniz  alıp  yağ  değişebileçeğiniz  yerlere  gittiğinizde  kaça  değişiyolar  bi  fikrinizi  öğrenmek  istiyorum  yada  sizler  yağ değişen  yerlerde  bi  üçret  ve  yağların  özelliklerine  bakarsanız  ve  benle  paylaşırsanız  sevinirim böylece  eminimki  birçok  yaşanan  srun  aydınlığa  kavuşaçakdır  değerli  bilgilerinizi  bekliyorum l

bu konuda yaşadığınız sorunlar varsa iletmenzide önemle belirtirim

Etiketler
Ynt: Jeeplere Konulan Yağlar

ankarada benzinliklerde yağ değişimi ücreti almıyolar ister ordan satın alın ister kendiniz götürün
ben cj de normal 20 50 kullanıyorum lpgli araçlar için olandan hiç kullanmadım. kullanmalıyım sizce?

işde anlatmak istediğimde bu idi ozan araçlarımız artık lpg li olarak kullanıyoruz genelde araçlarımızda kullandığımız yağların özelliklerini ve fiyatlarını gercekden bilmiyoruz :smiley:) evet aslında lpg li araçlar için farklı 20/50 yağlar mevcut

Ben Erzurum'da yaşadığım için zj 5.2 aracıma 5/40 kullanıyorum. Donmaya karşı daha dirençli olduğunu düşündüğüm için, fakat sıcak havalarda bir dezavantajı olurmu bilmiyorum.
Birde şanzıman yağı için orjinal moparın lt fiyatı ne kadardır bilen var mı?

ben yaglarını kendim degiştirdigim için 16 kg. teneke yag alıyorum castrol 20/50 100tl ama lt olarak 18lt gibi çıkıyor daha hesaplı oluyor

evet teneke olarak almak her zaman daha hesaplıdır ambalaj büyüdükçe fiyat düşer :smiley:) erzurumlu arkadaşım yazın yağ eksiltir aracın kullandığın ölçü fuul sentetik ölçüsüdür bu arada erzurumda askerlik yaptığım için bilirim oranın soğuklarını :smiley:) land donmuldu giderken kendim yaşamasam inanmazdım :smiley:)

özelden gelen sorular üzerine genel bi açıklamada yapayım şanzıman ve defransiyel yağlarıda belli zamanlarda ve kullanıma göre değişir eksik yağ tamamladıkmı olur diye bişe yoktur eğer eksiltme varsa kaçak var demekdir aynı yerden su ve camurda alır ..basit conta değişimi ilede düzelir böylece dişlilerin sürtünme olayı kesilir yoksa arıza vermesi kaçınılmazdır

95-Grand Cherokee-ZJ-5.2-V8 için yağlar...

95 ZJ 5.2 V8 için:

*Max. Her 10.000-km' de veya max. 6 ayda bir veya arazi sürüşlerinden sonra veya akla geldikçe alt yağlama yapılması gerekiyor....
Önde ve ön şaftta, toplam Sekiz noktada yapılıyor.
NLGI NO.2 EP eşdeğeri olacak veya MOPAR Multi Purpose Lubricant GC-LB eşdeğeri...
Lifti veya kanalı olan benzinliklerde, yağcılarda 10 15 liraya yaptırılır. Yapan adamın başında durmak lazım. Genelde işi savsaklarlar....

*Her 10.000 km.' de veya max 6 ayda bir motor yağı ve filtresi değişmeli....
Aracın üreticisi Doğu Anadolu gibi soğuk yerlerde SAE 5W-30 tavsiye ediyor. Normal mevsimli yerlerde SAE 10W-30. Ama o zamanlar 5 40 yoktu, 10 40' ta. Günümüzde SAE 5w-40 var. İyi olur. Ama bence bu yağ çok ince.
90' lı yıllarda sentetik yağ teknolojisi bu kadar iyi değildi. Dolayısı ile bu motorlar mekanik yağa uygun. Tam sentetik yağ sakın kullanmayın. Motoru kırarsanız. En fazla yarı sentetik yağ kullanın. Ben 87 Bmw 3.20i' ye tam sentetik yağ koydum. Eksozdan yağ dumanı çıkmaya başladı. Yani yağ yakmaya başladı. Hem üstten idiriyor tam sentetik yağı, Hemde yağ segmanından kaçıyor yanma odasına. Mekanik yağ koydum. Beyaz dumanı kesti.
Bizim araçlara ben tüm mevsimlerde SAE 10W-40 öneriyorum.
Ben Amerika üretimi olan Castrol GTX SAE 10W-40 kullanıyorum. Sadece 1 litrelik ambalajı var. Pek ekonomik değil. 4.7 lt. 5lt yağ alır yağ filtresiyle birlikte. 1 litresi 10-euro.

Yağ filtresi: Mopar Pn 5281090-7-euro

*Her 50.000 km'de veya 2 yılda motor soğutma suyu değişmeli. Yarı yarıya Mobil antifiriz ( 9 Lt.si 60TL ) ve Saf su tavsiye ederim.

*Aracın ithalatçısı 20.000 km'de, Amarikan bakım yayınları her 50.000-km.' de ana/otomatik şanzman yağı ve filtresi değişimi tavsiye eder. 5lt civarı yağ alır. Filtre+Mantar conta takımdır. Mantar contayı ilk başta çok sıkmamalısınız. Biraz terleme yapıp damlatacaktır. Sonra biraz sıktırırsınız, kaçak, terleme kesilir. İlk başta sıkmadığınız için yırtılmamış olur.
Şanzman yağı değişiminde bant ayarlamalarını unutmayın ve Over drive yayını kesinlikle kontrol ettirin. Genelde kırılır ve başında durmazsanız/söylemezseniz bakmazlar.

Yağ için MOPAR PLUS 4 ATF 7176 veya eşdeğeri.
Ben TOP1 ATF Multi Vehicle Dextron Type T-4 SP-3 Kullanıyorum. 1 lt.si 7-euro

Filtre ve conta seti 20-euro.

*Aracın ithalatçısı 20.000 km'de, Amarikan bakım yayınları her 50.000-km.' de difransiyel yağı değişimi tavsiye eder. Dana 30 ön 1 Lt. Dana 35 2 Lt yağ alır. Yağı değiştirirken enjöktörle çektirmeyin delikten. Kapağı açtırın ve temizlettirin içini önce. En fazla 10 15 lira sıvı conta parası daha verirsiniz.

Ön Dana 30: 75W-90 API GL-5
Arka Dana 35 : 90W API GL-5
Kilitli dif.'ler için Mopar synthetic gear lubricant veya 15W-140 API GL-5 veya 90lık(75 90 da olur) yağa kilit katkısı eklenir.(mopar)

Benim servisim iki dif.' ede 80W-90 kullanıyor. Sorun yok.

AC Delco 80W-90 dif yağı: 1 lt'si 7 euro.
MOPAR Lİmited Slip Additive: 10 euro.

*Her 50.000 km' de veya 2 yılda fren hidroliği değişmeli. Bizim araçlarda DOT3 yazıyor, ama o yıllarda DOT4 yoktu. Daha iyi DOT4. Ama karıştırılmayacak ikisi.
DOT4, DOT3 yerine kullanılabilir. DOT3, DOT4 yerine kullanılamaz.

MOBIL DOT4 Tavsiye ederim: 8 euro.

*Her 50.000 km' de veya 2 yılda direksiyon yağı değişmeli.
Dextron 3, Dextron 4 olur...... 4 tavsiye ederim. Karıştırmayın... 1lt' si: 7 euro.

*Her 50.000 km' de aktarma kutusu/arazi şanzmanı yağı değiişmeli.
Mopar transfer case sıvısı veya eşdeğeri. 1.5lt. felan alıyor. Lt'si: 7 euro.

Yukarıdaki fiyatlar PAHALI, farkındayım. Yağcılardan 1/4 ucuza alabilirsiniz.

Tüm periyodik bakım kriterlerini v.s. ayrı bi konuda detaylı yazıcam vakit bulunca...
Kolay gelsin...

verdiğin bilgiler için sağol en baştada savaş arkadaşımada söylemek istediğim bu idi zaten :smiley: yağ deyip geçmeyin motorda olsa aktarma organlarıda olsa önemlidir ilave yağ yaptığınızda bozuk yağ iyi yağıda bozar bunuda ilave etmek isterim

Sadece Yağ ve yağ filtresi değişimine hiç biyer işçilik almaz. Yağın kar marjı yüksektir.....
Lpg' li yağı kullanmanıza gerek yok. Amerika' da ve Avrupada bizden çok daha önce lpg kullanılıyordu. Motorlar lpg' ye uygun üretiliyor. Fakat yağın az gittiği yerleri benzin yağlar. Özellikle KURŞUNLU benzindeki kurşunun bayağı bi yağlama özelliği vardı. Lpg Benzinden daha temiz bi yakıttır. Hatta yağın ömrünü uzatır. Ama ucuz diye ordan burdan lpg almayın. Markadan şaşmayın. En iyisi shell. Opet bozuyor bazen. Benzinliğin markası kadar kendiside önemli. Tanklarını en az senede bi kere temizlettirmeleri lazım. Baruta benzer pislik dolar depomuza. Haftada 1 gün benzin kullanın, ıslak yakıtlada çalışşın motor. Sıralıda gerek yok buna, zaten motor soğutma suyu belirli bi sıcaklığa gelene kadar benzin kullanıyor. Klasik gazlarda, akşam benzine alın stop etmeden önce. Aracınız karbüratörlü ise hazneyi doldurmuş olursunuz, sabaha hazır olur. Sabahta motor ısısı 50' ye gelmeden sakın lpg' ye almayın. Kuru yakıtla soğuk çalışma öldürür makinayı, 40 derece su ısısında benzini kapatın. 50 dereceye kadarda hazneyi boşaltmış olur, sonra lpg' ye geçersiniz. Normal kullanım şartlarında ayda en fazla 20 lira benzin harcarsınız motoru korumak için. Klasik lpg' li enjöktörlü araçlar daha kolay bu işte, karbüratör haznesinin boşalmasını felan beklemiyorsun.
Tüm bu iyiliklerine rağmen lpg' nin motor ömrünü kısalttığı gerçek. Ama %5 felan. 300.000 de motor yaptıracağına 285000' de yaptırıyorsun. Yani 15 yılda motor yaptıracağına 14 yılda yaptırıyosun. Ne farkeder.

Alfonse, senden nefret ediyorum....!!!! :mad:
Benim arabanın damarlarında kimbilir ne alakasız yağlar dolaşıyor.... ::smiley:
Yine sardın kafama birşey, :' :-\
İyi bir yağlamacı yolu göründü......!!!

Offff....., Ooooffff.....!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,097
Kaydolan Son Üyemiz
nakturk25

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR