Karavan/araba Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tayo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,191

tayo

Yeni Üye
Merhaba herkese ilk kez bir foruma yazıyorum yanlış bir şey yaparsam veya yazarsam kusura bakmayın. Ben son sınıf üniversite öğrencisiyim ve mezun olduktan sonra çekme karavan almayı düşünüyorum ama aklımda birkaç soru var ve size danışmak istedim. Öncelikle çekme karavan için araba almam gerekiyor ama malum araba piyasası ortada alabileceğim en ucuz ve en az sorun çıkaracak 750kg altı karavan çekmeme yeterli olacak araba tavsiyeleriniz var mıdır? Bunun dışında çekme karavan almak sizce ne kadar mantıklı? Özellikle günümüz ekonomisini düşündüğümüzde. Yoksa boşver ne uğraşıyorsun mu diyorsunuz? Gerçekten çok hevesliyim ama düzgün bir yol haritası çizmem gerekiyor kendime. Bu sebeple fikirleriniz benim için çok önemli.

Çekme karavanla gidilecek ve rahat edecek kamplar da en azından otel fiyatının yarısı. Motokaravan alıp sıcağın alnında kampdışı yaparsan bu daha mantıklı ücret olarak. Bu iş benim zevkim, Kaç para olursa olsun yapacağım diyebiliyorsan, o durum farklı...

aslında ben hem gezme hem de en azından 1, 2 yıl böyle bir çekme karavanda kalmayı düşündüm. Çünkü gerçekten bu tür şeyler bana zevk veriyor ve kamp yapmayı vs. de seviyorum yabani alanlarda o yüzden bana göre bir iş değilmiş vazgeçtim demeyeceğimden eminim. Ama maddi olaraktan araba beni endişelendiriyor çekme karavan için.
Çekme karavanla gidilecek ve rahat edecek kamplar da en azından otel fiyatının yarısı. Motokaravan alıp sıcağın alnında kampdışı yaparsan bu daha mantıklı ücret olarak. Bu iş benim zevkim, Kaç para olursa olsun yapacağım diyebiliyorsan, o durum farklı..

Belirli bir geliriniz olmadan ne otomobil, ne de karavan almanızı önermem. Ayrıca karavanda yaşamak dışardan görüldüğü gibi kolay değil. Hem teknik hem de insan psikolojisi açısından zorlukları var.

Belirli bir geliriniz olmadan ne otomobil, ne de karavan almanızı önermem. Ayrıca karavanda yaşamak dışardan görüldüğü gibi kolay değil. Hem teknik hem de insan psikolojisi açısından zorlukları var.
Anladım peki çekme için önerebileceğiniz en uygun araba nedir fıyat olarak?

En uygun fiyatlı arabalardan birisi LADA SAMARA, Ben yıllarca bir Lada SAMARA ile karavan çektim. Ancak yaşı itibarıyle çok sorun çıkartır. Ayrıca 112NM torkuyla en iyi karavan çekicisi de değildir.
Karavan için imkan varsa 200NM torkun altında bir araç olmasın. Mesela 1.5 DCİ Renolar olabilir.

Neden çekme karavan ihtiyacı duydunuz?
Çekme karavanla kamping haricinde şehir içlerinde park sorunu yaşayacaksınız.
Şehir içlerinde kalacaksanız, kampinglere ayrıca konaklama ücreti ödeyeceksiniz.
Araç kullanmada sıkıntınız varsa ,manevra ve geri parklarda sıkıntı yaşıyacaksınız.
Kurallara uymayıp 80 km/h üzerine çıkacaksanız, savrulma ve kaza riski yaşayacaksınız.
Kullanmadığınız zaman çekme karavanı nereye park edeceksiniz ? evinizin önünde güvenli park edecek yeriniz varmı? yoksa onuda parka yada kampingde bırakacaksınızı yani ayrıca aylık kira ödeyeceksiniz.
Bütceniz kısıtlı ise neden kendinizi zorluyorsunuz?

Çekme karavan için zaten araba almak durumundasınız.Öncelikle araç üstü çadırla işe başlayın.Orman gibi doğa içinde daha korunaklı (hayvanlara karşı) olursunuz.Portatif wc -duş çadırı , portatif wc, araca monte edilen yan tente/cadır/oda ,musluklu bidon,piknik tüp,birde portatif masa sandalye size daha ucuza kamp yapmanızı sağlar.Deneyiminiz yada geliriniz arttıkca ve yukarıda saydıklarım size yetmezse diğer alternatifleri tekrar gözden geçirirsiniz.

Son düzenleme:

.
Hele tek başına iseniz ve karavancılığa yeni başlıyorsanız, @kartalveat enfes bir öneri vermiş. Hatta içinde yatabileceğiniz büyüklükte bir araç belki daha da uygun olabilirdi ?..
Senelerce sadece karavanda yaşamak herkesin işi değil. Önce bu tarzla karavancılığa girip deneyin derim.

Son düzenleme:

Ben tek kişi olsam "micro camper van" yapar keyfime bakardım. Ne işim olur çekme karavanla?

Video: https://youtu.be/hgo2tiMilzI?t=97

Önceden izlediğim başka bir videoda bir çift, doblo tarzı bir araçla Londra'nın en merkezi caddesinde geceleyip, içerde yemek bile yapıyordu. "Stealth camper van"

En güzeli, içerde gecelediğini dışardan anlaşılmayacak şekilde bukalemun karavanının olması. İster deniz kenarında, ister şehrin göbeğinde kamufle şekilde gezinmek.

Neden çekme karavan ihtiyacı duydunuz?
Çekme karavanla kamping haricinde şehir içlerinde park sorunu yaşayacaksınız.
Şehir içlerinde kalacaksanız, kampinglere ayrıca konaklama ücreti ödeyeceksiniz.
Araç kullanmada sıkıntınız varsa ,manevra ve geri parklarda sıkıntı yaşıyacaksınız.
Kurallara uymayıp 80 km/h üzerine çıkacaksanız, savrulma ve kaza riski yaşayacaksınız.
Kullanmadığınız zaman çekme karavanı nereye park edeceksiniz ? evinizin önünde güvenli park edecek yeriniz varmı? yoksa onuda parka yada kampingde bırakacaksınızı yani ayrıca aylık kira ödeyeceksiniz.
Bütceniz kısıtlı ise neden kendinizi zorluyorsunuz?

Çekme karavan için zaten araba almak durumundasınız.Öncelikle araç üstü çadırla işe başlayın.Orman gibi doğa içinde daha korunaklı (hayvanlara karşı) olursunuz.Portatif wc -duş çadırı , portatif wc, araca monte edilen yan tente/cadır/oda ,musluklu bidon,piknik tüp,birde portatif masa sandalye size daha ucuza kamp yapmanızı sağlar.Deneyiminiz yada geliriniz arttıkca ve yukarıda saydıklarım size yetmezse diğer alternatifleri tekrar gözden geçirirsiniz.
Çok teşekkür ederim bilgiler için ben de zaten yeterli bilgiye sahip olmadığım için bu tarz bir öneri bekliyordum zorlukları vs. nedir ne değildir diye. Gerçekten yararlı oldu dediklerinizi araştıracağım

.
Hele tek başına iseniz ve karavancılığa yeni başlıyorsanız, @kartalveat enfes bir öneri vermiş. Hatta içinde yatabileceğiniz büyüklükte bir araç belki daha da uygun olabilirdi ?..
Senelerce sadece karavanda yaşamak herkesin işi değil. Önce bu tarzla karavancılığa girip deneyin derim.
bir süre içinde yaşamayı denemek istediğim için aklıam gelen ilk fikir buydu ama önerilerinizi araştıracağım teşekkür ederim.

Ben tek kişi olsam "micro camper van" yapar keyfime bakardım. Ne işim olur çekme karavanla?

Önceden izlediğim başka bir videoda bir çift, doblo tarzı bir araçla Londra'nın en merkezi caddesinde geceleyip, içerde yemek bile yapıyordu. "Stealth camper van"

En güzeli, içerde gecelediğini dışardan anlaşılmayacak şekilde bukalemun karavanının olması. İster deniz kenarında, ister şehrin göbeğinde kamufle şekilde gezinmek.
Ben de tek kişiyim benim aklımda olan 1 - 2 yıl bi karavanda yaşamak ve ardında ihtiyaçlarıma göre yükseltmek veya değiştirmekti. Sizin bu bahsettiğiniz videoda anladığım kadarıyla benim istediğim olayın en basit ve başlangıç seviyesi bir tarzı yanlış anlamadıysam.

peki bu tarz bir araç yaptırmak ne kadar tutar günümüz şartlarında türkiyede? Başlangıç için en azından benim için gayet yeterli gibi gözüküyor bu tarz bir şey. Hem başa çıkı çıkamayacağımı da öğrenmiş olurum diye düşünüyorum.

peki bu tarz bir araç yaptırmak ne kadar tutar günümüz şartlarında türkiyede? Başlangıç için en azından benim için gayet yeterli gibi gözüküyor bu tarz bir şey. Hem başa çıkı çıkamayacağımı da öğrenmiş olurum diye düşünüyorum.
Karavan işinde kullanılan malzemeler çok değiştiği için normalde maliyet vermek zordur. Hele hele şu anda imkansız.

Benim önerebileceğim, Doğrucu Davut'un dediği gibi başlangıçta karavan yapmak yerine içinde yatılabilecek bir aracı minimum donanımla alıp kullanmak. Örnek verecek olursam;

Gece camları biraz açık uyumak lazım hem taze hava için hem de ağızdan çıkan su buharından aşırı rutubet olmasın diye. Dolayısıyla bir veya iki cama Sinek, böcek için sineklik tül lazım.

Yalıtım işi başlangıçta es geçilebilir. Eğer karda kışta kullanılacaksa ve maliyeti karşılanabilirse her şeyi söküp yalıtım malzemesi yapıştırılabilir. Ama yazın gerek yok bence. Kışın bile olsa bir webasto ile yalıtımsız da idare edilir. Hatta bazı insanlar uyku tulumuyla kışın bile webastosuz karda kışta yatıyorlar arabada. Ben yapamam şahsen ama videolarda görüyorum.

Duş için ufak dalgıç pompalı duş başlıkları var. Aracın dışında kullanılabilir veya hamamlarda veya ara sıra ucuz pansiyonlarda banyo işi yapılabilir.

Wc illa olsun dersen 4bin TL'ye kaliteli Porta Potti seyyar wc var. Ama onu da ucuza getirmek için su şişesi ve çöp poşeti de kullanılabilir. Üzerine poşet takılabilen katlanır, hafif ve oturaklı portatif wc'ler var kampçılarda.

Yatak için ikea Luröy 80x200, 90x200 cm karyola latasından faydalanabilirsin. LİNK
Duruma göre kısaltılabilir de veya farkı boyutları da var.

Kampçı olduğuna göre zaten mutfak için az yer kaplayan hafif çanak çömleğin vardır. Zaten karavanın içinde yemek yapmak pek iyi olmuyor. Hem yazın içerisini ısıtıyor ve nemlendiriyor hem de her mevsim pişen yemeklerin kokusu içeriye siniyor. Hele hele yağda bir şeyler yapıyorsan vay haline. Yani karavanın olsa bile mecbur kalmadıkça dışarda pişirmek en iyisi her halükarda.

Temiz su için de 10 veya 20 lt'lik bidon veya damacana kullanırsan, sökülebilir olduğu için her yerden (camiden, parklardaki çeşmelerden) çaktırmadan doldurursun. Yoksa sabit depo olsa ya yine bidonun olacak ya da hortum kullanman gerekecek. Bulaşık, el yıkamak için şu şarjlı pompaları 5 lt'lik bidona bile takılıyormuş. LİNK Ben de alacağım günübirlik piknikler için.
Şöyle çakmaklıktan çalışan dalgıç pompaları da kullanılabilir. LİNK

Neticede, karavanı sadece geceleri uyumak için kullanacaksın. Başlangıçta o kadar masrafa girmeye gerek yok. Baktın hoşuna gitti bu sistem, ufak ufak paran oldukça kendine göre aciliyeti olan işlerden eklemeler yapıp camper van'ını geliştirmeye devam edersin ;-)

Son düzenleme:

Karavan işinde kullanılan malzemeler çok değiştiği için normalde maliyet vermek zordur. Hele hele şu anda imkansız.

Benim önerebileceğim, Doğrucu Davut'un dediği gibi başlangıçta karavan yapmak yerine içinde yatılabilecek bir aracı minimum donanımla alıp kullanmak. Örnek verecek olursam;

Gece camları biraz açık uyumak lazım hem taze hava için hem de ağızdan çıkan su buharından aşırı rutubet olmasın diye. Dolayısıyla bir veya iki cama Sinek, böcek için sineklik tül lazım.

Yalıtım işi başlangıçta es geçilebilir. Eğer karda kışta kullanılacaksa ve maliyeti karşılanabilirse her şeyi söküp yalıtım malzemesi yapıştırılabilir. Ama yazın gerek yok bence. Kışın bile olsa bir webasto ile yalıtımsız da idare edilir. Hatta bazı insanlar uyku tulumuyla kışın bile webastosuz karda kışta yatıyorlar arabada. Ben yapamam şahsen ama videolarda görüyorum.

Duş için ufak dalgıç pompalı duş başlıkları var. Aracın dışında kullanılabilir veya hamamlarda veya ara sıra ucuz pansiyonlarda banyo işi yapılabilir.

Wc illa olsun dersen 4bin TL'ye kaliteli Porta Potti seyyar wc var. Ama onu da ucuza getirmek için su şişesi ve çöp poşeti de kullanılabilir. Üzerine poşet takılabilen katlanır, hafif ve oturaklı portatif wc'ler var kampçılarda.

Yatak için ikea Luröy 80x200, 90x200 cm karyola latasından faydalanabilirsin. LİNK
Duruma göre kısaltılabilir de veya farkı boyutları da var.

Kampçı olduğuna göre zaten mutfak için az yer kaplayan hafif çanak çömleğin vardır. Zaten karavanın içinde yemek yapmak pek iyi olmuyor. Hem yazın içerisini ısıtıyor ve nemlendiriyor hem de her mevsim pişen yemeklerin kokusu içeriye siniyor. Hele hele yağda bir şeyler yapıyorsan vay haline. Yani karavanın olsa bile mecbur kalmadıkça dışarda pişirmek en iyisi her halükarda.

Temiz su için de 10 veya 20 lt'lik bidon veya damacana kullanırsan, sökülebilir olduğu için her yerden (camiden, parklardaki çeşmelerden) çaktırmadan doldurursun. Yoksa sabit depo olsa ya yine bidonun olacak ya da hortum kullanman gerekecek. Bulaşık, el yıkamak için şu şarjlı pompaları 5 lt'lik bidona bile takılıyormuş. LİNK Ben de alacağım günübirlik piknikler için.
Şöyle çakmaklıktan çalışan dalgıç pompaları da kullanılabilir. LİNK

Neticede, karavanı sadece geceleri uyumak için kullanacaksın. Başlangıçta o kadar masrafa girmeye gerek yok. Baktın hoşuna gitti bu sistem, ufak ufak paran oldukça kendine göre aciliyeti olan işlerden eklemeler yapıp camper van'ını geliştirmeye devam edersin ;-)
Benim aslında düşündüğüm en azından içinde bilgisayar kullanabileceğim bir ortam olması. Burada arabanın içinde yatılacak şekilde dizayn etme gerçekten hoş bir fikir ama tek problemim şuan benim için araba içindeki yükseklik ve kısıtlı alan. En azından bir laptop koyup rahat çalışabileceğim bir ortam düşündüm. Ama yine de güzel bir öneri ve araştırıyorum nasıl yapılabilir diye. Teşekkürler.

Benim aslında düşündüğüm en azından içinde bilgisayar kullanabileceğim bir ortam olması. Burada arabanın içinde yatılacak şekilde dizayn etme gerçekten hoş bir fikir ama tek problemim şuan benim için araba içindeki yükseklik ve kısıtlı alan. En azından bir laptop koyup rahat çalışabileceğim bir ortam düşündüm. Ama yine de güzel bir öneri ve araştırıyorum nasıl yapılabilir diye. Teşekkürler.

O zaman şöyle iç içe geçen bir sistem düşünülebilir. Oturmak için yatak yarı yarıya küçülür enine doğru.
google: sliding bed for rv

1686914619283

Aracın yüksekliği kurtarırsa kuşetli tren vagonlarındaki gibi duvara doğru katlanan menteşeli yatak da düşünülebilir. Bu yöntem daha pratik aslında yatağı toplayıp açmak için. İki ucundan zincirle bağlanıp, alttan menteşeyle çevrilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

SON KONULAR

Geri