Karavan Tavsiyesi...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erolkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,481

erolkan

Zirve
Yer
Fethiye
Merhaba arkadaşlar.Bu ara çekme karavan alma nıyetındeyım.750 kg altı almayı düşünüyorum.4 kişilik bir aileyiz.Arada haftasonları veya ızın zamanımızda tatıl amaçlı maxımum 4-5 gun içinde yaşabılecegımız karavan bakıyorum.
Maliyeti maxımum 250.000Tl civarını geçmeyecek ,sorun çıkarma ıhtımalı düşük hangi marka ve modelı onerırsınız..

İlanlarda bir sürü marka ve model var.Fiyatları yaklaşık aynı.Alırken benım anlayabılecegım nelere dıkkat etmem gerekır?

Antalya bize yakın oldugu için Bozkurt Karavan,Csv Karavan ve Varyant karavanın ürünleri üzerinde yoğunlaştım..

Hepsi birbirine benziyor tip olarak. Burada kullanıcı olarak dikkar edeceğim noktalar neler olabilir?
Ben de bu aşamadayım bir aydır araştırıyorum, birbirine benzeyen standart tipdeki 390 model ürünleri bir kaç üreticide gidip inceledim.

Bazılarında inanılmaz kötü işçilik ve montaj hataları vardı. Ben şahsen "200 bin TL altında bir karavan alayım, elimden her türlü tamir tadilat onarım işi gelir, eksiğini gediğini yapar hallederim" diye düşünüyordum ama hiç de düşündüğüm gibi değil.

Benim de yeni öğrendiğim dikkat edilmesi gereken noktaları yazayım size de;

1 - Alt şase mutlaka galvenizli olmalı, eğilip bakınca ucuz modelelrde kırmızı astarlı standar kutu profil kullanıldığını gördüm. Tamam kaplin dinil ve ana şase galvenizli ama karavan tabanının oturduğu ızgaralar kutu profildi.

2 - Mutlaka tavanda Tavan Heki olmalı, içeride biriken sıcak havanın tek çıkış noktası fizik kuralı gereği tavandaki havalandırmadır.

3 - ön cam mutlaka açılır olmalı, ön ve yan camlar sürgülü değil pistonlu, yukarı doğru açılır olmalı. Bunun avantajı hem yağmurlu havada camı açabiliriz, hem de akşam yatarken bu camları yaz konumunda kilitleyip hava almaya devam edebiliriz az da olsa.

4 - Mobilya kavak kontra olmalı, hem hafif hem suya dayanıklı çünkü. Ucuz işlerde mdf/sunta kullanılıyor, hareketli karavanda vida yerleri zamanla sıkıntı yapacaktır, ekstra ağırlık cabası.

Ben şahsen 4. maddeyi çok önemsemedim, elimden bu işler gelir, gerekirse zamanla mobilyayı değiştiririm diye düşündüm diğer 3 madde olduktan sonra.

Öncelikle hayırlı olur inşallah.

İçinde tüm aile zaman geçirmek -mümkünse bir kaç gün deneyim sahibi olmak daha iyi ama-, o dar alanda yaşam uyumunuz nasıl ona bakmak ilk önceliğiniz olmalı.

İzolasyon,
Enerji sistemleri,
Gerçek ağırlık,
Çekecek aracın gücü.

Çoğu 750 kg altı gerçekte değil tabii. Çoğunda gri su tankı bile görmedim. Hatta büyük çoğunluğunun gri tankı olmadığı için bulundukları yerlere sala sala vakit geçirdiklerini gördüm.

Yapan firmanın Google İşletme ve diğer sosyal medya yorumları.
Sıkıntı durumlarda ki hareket tavırları v.b...

Forumda çekme karavan başlıkları mevcut,

Öncelikle hayırlı olsun, aldınız mı almadınız mı bilmiyorum ama alacak olanlara da belki bir fikir verir diye yazmak istedim.

Bende aynı düşüncelerle araştırmaya başladım. Doluya koydum almadı boşa koydum dolmadı. Bir karavan fiyatı 200bin TL diğeri 500bin TL. Biri yerli kullanıyor biri full ithal. Hangisi iyidir hangisi sorun çıkartmaz. Yerli alalım milli olsun vs gibi bir sürü düşünce kafamdan geçti. Yorumları okudum videoları izledim sonunda bir çıkar yol buldum.

İlk olarak fuara gittim ve bütün karavanları gezdim. İyi yönlerini kötü yönlerini görüntülerini not aldım. Sonra eve gittim hepsini analiz ettim. 3-4 karavana kadar düşürdüm seçenekleri. Buraya kadar diyeceksiniz ki ne kadar da ince eleyip sık dokuyan biri. Evet maalesef öyleyim. Ama burada bir yaşam alanından bahsediyoruz. Her ne kadar rahatıma düşkün değilsem de sonuçta burada belki de 1 ay boyunca yaşayacağız. Aynı zamanda bunu da bir aracın çekmesinden bahsediyoruz. Can sağlığı da var işin ucunda.

Sonuç olarak şunu düşündüm. Karavanda yaşayacağım ve ilk deneyimim olacak. İçime sinmeyen ya da ucuz bir karavan ile bu maceram sonlanır mı? Ya da gözüme de hoş gelen bir karavan malzemeleri de kaliteli olunca daha mı rahat ederim. Bu tarz düşünceler ışığında kaliteli malzemelerden üretilmiş, nispeten fiyatı biraz daha yüksek yorumları da gayet iyi olan bir karavanda karar kıldım. Nerdeyse 2 kat para ödedim belki ama aklıma da gözüme de hoş gelmesini tercih ettim.

Tabi bu benim fikrim. Nispeten daha uygun bir karavan alıp deneyimlemekte bir seçenekti.

herkese selamlar ben de karavan alma arifesindeyim. İlk önce aracımı değiştirdim dizel manuel bir araca geçiş yaptım qashqai 1.5 . Bu arada forumda bir çok konuyu inceledim, bir çok şey öğrendim öncelikle karavan konusunda bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim. İlk önceliğim gerçek 750 kg altı olan 2 kişilik kullanıma uygun mümkünse sabit yataklı, tüm alt yapı alko veya knot olan bir karavan. Bütçem sınırlı olduğu için ilk etapta avrupa bir karavan alamam. Açıkcası yeni karavancı olacağım için çok fazlada masraf yapmak istemiyorum zamanla, tecrübe ile yol beni yönlendirir diye düşünüyorum aşağıda incediğim görüştüğüm karavan modelleri var bu konuda tecrübesini bildireceklere minnettar olurum.

SALY CARABINATA ORIGINAL (TENTE+SOLAR SİSTEM) 2020 model​

325 PİNO 2018 model​

Onyx Saphire 3.60 - 2021 model​

Kampkon prens lüks modeli monoblok 3.50 - 2023 model

Travan 330​

TOSBİQ KARAVAN 3.80 - 2022 model​

herkese selamlar ben de karavan alma arifesindeyim. İlk önce aracımı değiştirdim dizel manuel bir araca geçiş yaptım qashqai 1.5 . Bu arada forumda bir çok konuyu inceledim, bir çok şey öğrendim öncelikle karavan konusunda bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim. İlk önceliğim gerçek 750 kg altı olan 2 kişilik kullanıma uygun mümkünse sabit yataklı, tüm alt yapı alko veya knot olan bir karavan. Bütçem sınırlı olduğu için ilk etapta avrupa bir karavan alamam. Açıkcası yeni karavancı olacağım için çok fazlada masraf yapmak istemiyorum zamanla, tecrübe ile yol beni yönlendirir diye düşünüyorum aşağıda incediğim görüştüğüm karavan modelleri var bu konuda tecrübesini bildireceklere minnettar olurum.

SALY CARABINATA ORIGINAL (TENTE+SOLAR SİSTEM) 2020 model​

325 PİNO 2018 model​

Onyx Saphire 3.60 - 2021 model​

Kampkon prens lüks modeli monoblok 3.50 - 2023 model

Travan 330​

TOSBİQ KARAVAN 3.80 - 2022 model​

Ben bu seçenekler arasından SALY öne çıkar derim.

Ben bu seçenekler arasından SALY öne çıkar derim.
İlginiz için çok teşekkür ederim benimde ilk tercihim saly tek sorun kapısının arka tarafta olması beni biraz düşündürüyor belki arka ağırlığı azaltmak için tercih ettiler ancak çok kullanışlı olmayabilir diye düşünüyorum. yarın satıcı ile yüz yüze görüşme imkanı olacak daha detaylı inceleyeceğim tekrar teşekkürler.

İlginiz için çok teşekkür ederim benimde ilk tercihim saly tek sorun kapısının arka tarafta olması beni biraz düşündürüyor belki arka ağırlığı azaltmak için tercih ettiler ancak çok kullanışlı olmayabilir diye düşünüyorum. yarın satıcı ile yüz yüze görüşme imkanı olacak daha detaylı inceleyeceğim tekrar teşekkürler.
O söylediğiniz yarısı kesilmiş modelleri ben de hiç beğenmiyorum. Yolda duruşlar biraz komik . "BU KARAVANIN DİĞER YARISI NEREDE?" DENSE YERİDİR.. Benim önerim 4.06 v.b modelleri.

O söylediğiniz yarısı kesilmiş modelleri ben de hiç beğenmiyorum. Yolda duruşlar biraz komik . "BU KARAVANIN DİĞER YARISI NEREDE?" DENSE YERİDİR.. Benim önerim 4.06 v.b modelleri.
evet haklısınız 4.06 çok daha iyi, hem dizayn açısından hem de kullanım olarak yalnız yüksüz ağırlığı 1040 ekstralar (güneş paneli,akü vs) ve eşyalı hali 1400 bulur sanırım aracımın çekme sınırı 1200 kg bu nedenle carabinata da karar kıldım. 2 kişi olduğumuz için amatörlük geçene kadar bizi idare eder diye düşünüyorum. çok teşekkürler ilginiz için. Sizlerin tecrübesinden yararlanmak çok faydalı oluyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR