Karavana Taşınacağım Yardım.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BayKukla Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,443

BayKukla

Yeni Üye
Merhabalar
uzunca bir süre siteye kayıt olmadan buradaki tüm gönderileri okumuş kararınca bilgi sahibi olmuş birisiyim ve şimdi hayatımı tamamiyle izole edebileceğim şekilde oluşturmak istiyorum. Sorum şu;

uzunca bir süre sıkıntı çıkartmayacak bir araç arıyorum ve mümkün olduğunca uygun olmasını istiyorum. elimde şuanlık 150 bin bütçe var ve bu bütçe içinde hem aracı hem de iç dış sistemini oluşturup hazır hale getirmem gerekiyor. Soruyu siz daha iyi cevaplamanız için ne amaçla kullanacağımı yazayım

Sokak sanatçısıyım aynı zamanda freelance tasarımcıyım. yani laptobun elektrik alabildiği her yerde yaşayabilirim. Hatta laptoba bile gerek yok geleneksel sanatlarla da uğraştığım için Konserler/topluluklarda stand şeklinde de işlerimi yürütebilirim.Aynı zamanda göçebe kültürünü tekrar benimsemek istiyorum. O yüzden tamamiyle karavana taşınacağım. Konfor takıntım yoktur. Bu amaçla bana eşlik edebilecek derdi az olan araçlar var mıdır?

Aklımdaki ve çok bahsedilen araç örneklerini de yazayım ;

Daewoo damas
Daihatsu hijet
------
keşke daha fazla param olsaydı detirtenler
suzuki carry de var aklımda ama daha geniş olan L300 ile fiyatı başabaş gidiyor.
bu araçlar dışında pek bilgim yok. bazılarının radyatörü sorun çıkartacak yerde elden geçirilmesi gerekiyor suzuki gibi.

bir de son soru... araç aldıktan sonra hedefim için karavan olacak şekilde tüm parçalar proje ruhsat takım taklavat + olarak ortalama ne kadar tutacak? Ona göre kendime bir yol çizmem gerekiyor çünkü tek atımlık mermim var.
----edit--
Yurtdışına seyahate de çıkabilirim.

Son düzenleme:

Açıkçası ideal motorkaravan fiyatları 2 milyon civarı olduğu için şapkadan tavşan çıkarmanız gerekiyor.
Bu bütçe ile sadece kullanabileceğiniz araç alın ve içine yatak atın bence.

Sonra sırayla;
1. Havalandırma ( En azından karşılıklı iki pencereye ızgara, yoksa içeride uyuyamazsıniz
2. Kış geliyor , ısıtıcı . Elektrik olan yer imkanı varsa elektrikli , yoksa dizel ısıtıcı
3. 40 litre üstten kapaklı 12V buzdolabı ( artık çok marka var , 10 bin lira civari)
4. 100 AH akü, 190 Watt gunes paneli
5. Porta Potti tuvalet
6. 15 litre temiz su içeren seyyar mutfak, tüp vs.

220V Elektrik, su, tuvalet, banyo imkanı olan bir yerden destek alabilirsiniz işiniz çok kolaylaşır.

Açıkçası ideal motorkaravan fiyatları 2 milyon civarı olduğu için şapkadan tavşan çıkarmanız gerekiyor.
Bu bütçe ile sadece kullanabileceğiniz araç alın ve içine yatak atın bence.

Sonra sırayla;
1. Havalandırma ( En azından karşılıklı iki pencereye ızgara, yoksa içeride uyuyamazsıniz
2. Kış geliyor , ısıtıcı . Elektrik olan yer imkanı varsa elektrikli , yoksa dizel ısıtıcı
3. 40 litre üstten kapaklı 12V buzdolabı ( artık çok marka var , 10 bin lira civari)
4. 100 AH akü, 190 Watt gunes paneli
5. Porta Potti tuvalet
6. 15 litre temiz su içeren seyyar mutfak, tüp vs.

220V Elektrik, su, tuvalet, banyo imkanı olan bir yerden destek alabilirsiniz işiniz çok kolaylaşır.
evet elimdeki bütçe ile zor arkadaşlar.
bartek in bahsettiği gibi parça parça oluşturacağım gibi görünüyor. Detaylı adımları sıraladığın için de teşekkürler. işim biraz koalylaştı diyebilirim.
kafa yoran herkese teşekkür. tekerinize taş değmesin.

Sürekli karavanda yaşam, teoride hoş görünebilir, hatta internet kullanmayı bile bilmeyen "yapay zeka" gerizekalısına göre, nerede akşam orada sabah, hür ve bağımsız bir yaşamın temel unsuru gibi algılanabilir. Oysa tek bir somut gerçek, bunun asla mümkün olmayacağını ve karavanda izole yaşamın bir ütopya olduğunu "acı gerçek" kategorisinden kafamıza vurur.

Karavanla istediğiniz yerde istediğiniz gibi konaklayamazsınız. Belki bir-iki defa denk gelebilir ama eninde sonunda, şehirlerde zabıta ve polis, şehir dışında jandarma tarafından taciz edilir, bir karavan parkında konaklamaya, oraya kimlik bilgilerinizi vermeye ve orası için takdir edilmiş ücretleri ödemeye mecbur edilirsiniz. Bu da karavanla yaşamı hem sınırlar, hem de bir evde yaşamaktan daha pahalı bir hale getirebilir.

Asıl ve temel sorun budur. Diğer olumsuzlukların hepsinin üstesinden azim ve tecrübe ile gelinebilir ama bu konaklama, park etme, kalma, aynı zamanda sosyalleşme (ki geçinmek için gerekecektir) konusunda karavanda yaşamın en büyük handikapı olacaktır.

Diğer olumsuzlukların hepsinin üstesinden azim ve tecrübe ile gelinebilir ama bu konaklama, park etme, kalma, aynı zamanda sosyalleşme (ki geçinmek için gerekecektir) konusunda karavanda yaşamın en büyük handikapı olacaktır.
Kolluk kuvvetlerinin bulunduğu şehir içi ve yakınlarında konaklamayacağım. Halihazırda büyükşehirde yaşamıyorum. Taşra bölesindeyim. İzole derken bundan bahsetmiştim. bu sebeple rahatsız olan da olmayacaktır. Keza buna bağlı olarak da sosyalleşmeyi gözümüzde çok büyütüyoruz. işimi internet ile halleden biriyim ve İşitme cihazı kullanıyorum. yani bahsettiğiniz zorluk benim için hiç bir şey. Öneriler için teşekkürler.

Merhabalar
uzunca bir süre siteye kayıt olmadan buradaki tüm gönderileri okumuş kararınca bilgi sahibi olmuş birisiyim ve şimdi hayatımı tamamiyle izole edebileceğim şekilde oluşturmak istiyorum. Sorum şu;

uzunca bir süre sıkıntı çıkartmayacak bir araç arıyorum ve mümkün olduğunca uygun olmasını istiyorum. elimde şuanlık 150 bin bütçe var ve bu bütçe içinde hem aracı hem de iç dış sistemini oluşturup hazır hale getirmem gerekiyor. Soruyu siz daha iyi cevaplamanız için ne amaçla kullanacağımı yazayım

Sokak sanatçısıyım aynı zamanda freelance tasarımcıyım. yani laptobun elektrik alabildiği her yerde yaşayabilirim. Hatta laptoba bile gerek yok geleneksel sanatlarla da uğraştığım için Konserler/topluluklarda stand şeklinde de işlerimi yürütebilirim.Aynı zamanda göçebe kültürünü tekrar benimsemek istiyorum. O yüzden tamamiyle karavana taşınacağım. Konfor takıntım yoktur. Bu amaçla bana eşlik edebilecek derdi az olan araçlar var mıdır?

Aklımdaki ve çok bahsedilen araç örneklerini de yazayım ;

Daewoo damas
Daihatsu hijet
------
keşke daha fazla param olsaydı detirtenler
suzuki carry de var aklımda ama daha geniş olan L300 ile fiyatı başabaş gidiyor.
bu araçlar dışında pek bilgim yok. bazılarının radyatörü sorun çıkartacak yerde elden geçirilmesi gerekiyor suzuki gibi.

bir de son soru... araç aldıktan sonra hedefim için karavan olacak şekilde tüm parçalar proje ruhsat takım taklavat + olarak ortalama ne kadar tutacak? Ona göre kendime bir yol çizmem gerekiyor çünkü tek atımlık mermim var.
----edit--
Yurtdışına seyahate de çıkabilirim.
Neler yaptınız hocam, bir gelişme var mı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR