Karavanda Kullanılacak Elektirik Malzeme Listesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Bay19 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,239

Bay19

Yeni Üye
Herkese selamlar kolaylıklar diliyorum karavan yapımını katogorilere böldüm elektirik su mobilya gibi ilk olarak elektirik kısmında biraz çalışmalar yaptım kendimce bu çalışma hakkında eksiklerimi veya yanlışlarımı gidermemde sizlerden destek istiyorum

karavanda kullanacağım cihazlar
BUZDOLABI 12V COOL LİFE CM 90 LT
TELEVİZYON 12V
HİDRAFOR 12V
UYDU ANTENİ
İÇ VE DIŞ KAMERA
WEBESTO
MACERATOR
CEP TELEFONU 2AD
LEPTOP
SPOT LAMBA 5 AD
DIŞ AYDINLATMA 4 AD
25 M LEON ŞERİT LED

almam gereken malzemeler
SIRA NOİSİMKAÇ AMPERKAÇ WATKESİT/KALINLIKADET
1GÜNEŞ PANELİ MONO KRİSTAL2052
2DC OTAMATİK SİGORTA301
3MPPT ŞARJ CİHAZI301
4AKÜ LİTYUM LİFEPO41001
5İNVERTOR TAM SÜNİS10001
6KAÇAK AKIM ROLESİ1
7KABLO6MM12
8KABLO16MM2
9KABLO35MM3
10KABLO10MM10
11KABLO2X2.51
12KABLO2X1.51
13KABLO3X2.51
14KABLO10MM1
15DC OTAMATİK SİGORTA301
16DC OTAMATİK SİGORTA1001
17DC OTAMATİK SİGORTA301
18SİGORTAB254
19SİVİÇ SİGORTA10LU1
20KABLO PAPUÇ6MM4
21KABLO PAPUÇ16MM6
22KABLO PAPUÇ35MM8
23KABLO PAPUÇ10MM12
24KABLO PAPUÇ2,5 1,5 KABO YUKSÜ SET1
25PANO1
26SİVİÇ AÇ KAPA3
27PAPUÇLARA GÖRE PLASTİK1
28SİGORTA RAYI2
29KABLO KANALI2
30KABLO EK PLASTİĞİ ISITILAN1
31BAKIR BARA10MM1
32PANEL1
33220 DIŞ GİRİŞ1
34DIŞ AYDINLATMA2
35ŞERİD LED25
36220 PİRİZ8
37USB SOKET5
38AKÜ GOSERGESİ1
39AKÜ KORUYUCU1
40SPİRAL BORU1

1. 2 x 205W = 410W / 12V = 34,17A. Yani 30A MPPT regülatör yetmez.
2. Bir tane 100A akü yetersiz kalır.
3. Malzeme listenizde adet olarak gösterdiğiniz kablo, spiral, vs. için yazdığınız rakamlar metre ise yetmez. Top ise fazla gelebilir. Dahası spiral için kullanacağınız kablonun kalınlığına göre farklı kalınlıklarda spiral düşünün.
4. Kanal kullanacaksanız spiral gereksiz olabilir. (Nereden geçirmeyi düşündüğünüze bağlı.)
5. Kablo, pabuç, vs. sarf malzemesi için kesin rakamlar koymayın. Uygulamada farklı miktar ihtiyaçları olabiliyor. Bunları yola çıkış rakamları olarak düşünüyorsanız mesele yok.
6. Hangi tür pabuç kullanmayı düşünüyorsunuz bilemiyorum. Yassı olanları planladıysanız, plastik kılıf olarak beyaz olanları tercih edin. Diğerleri kısa kalıyor.

1. 2 x 205W = 410W / 12V = 34,17A. Yani 30A MPPT regülatör yetmez.
2. Bir tane 100A akü yetersiz kalır.
3. Malzeme listenizde adet olarak gösterdiğiniz kablo, spiral, vs. için yazdığınız rakamlar metre ise yetmez. Top ise fazla gelebilir. Dahası spiral için kullanacağınız kablonun kalınlığına göre farklı kalınlıklarda spiral düşünün.
4. Kanal kullanacaksanız spiral gereksiz olabilir. (Nereden geçirmeyi düşündüğünüze bağlı.)
5. Kablo, pabuç, vs. sarf malzemesi için kesin rakamlar koymayın. Uygulamada farklı miktar ihtiyaçları olabiliyor. Bunları yola çıkış rakamları olarak düşünüyorsanız mesele yok.
6. Hangi tür pabuç kullanmayı düşünüyorsunuz bilemiyorum. Yassı olanları planladıysanız, plastik kılıf olarak beyaz olanları tercih edin. Diğerleri kısa kalıyor.
bilgilendirme için çok teşekür ederim
1. ) MPPT cihazı için sizin hesaba göre 40a yetrli 2 panel için bu sisteme göre

Bu konuda aklıma birşey takıldı 2x205W panel 60A MPTT cihazı bu şekilde kullanabilirmiyim ilerde bir panel daha eklersem MPTT cihazını değiştirmemek için gerekirse sadece panel ilave edeceğim gerekmezsse 2 panelle olurmu

2.) akü kısmında aslında 2 tane 100a jel akü düşünmüştüm internette LİTYUM LİFEPO4 aküsünün 100a 200 ampere eşdeğer olduğu söyleniyordu o yüzden 1 akü yazdım

bu konuda sizin fikrinizide almak isterim 2x100A jel akü uygunmudur

3.) koyacağım mppt sigortalar invertor bunların hepsini bir panoda toplamayı düşünüyorum o yüzden kalın kablolar kısa tutum tesisat kabloları ise şimdilik gideceği mesafe adete göre değişkenlik gösterecek koyacağım mesafeyi ölçüp ona göre net metreyi bulurum
sipiral boru kullanmayı düşünüyorum 14mm 18mm sipiral borudan tüm tesisat kabloları geçiyor denedim

5.) bu konuda haklısınız dediğiniz gibi yola çıkış için gerekirse fazla veya değişiklik gösterecek

6.) yassı papuç kullanacağım plastik kılıf için uyarınızı dikkate alşacağım

7.) yediyide de ben ekleyim :smiley: bilgilendirme için tekrar teşekür ederim yine kafama takılan birşey olursa sorarım

bilgilendirme için çok teşekür ederim
1. ) MPPT cihazı için sizin hesaba göre 40a yetrli 2 panel için bu sisteme göre

Bu konuda aklıma birşey takıldı 2x205W panel 60A MPTT cihazı bu şekilde kullanabilirmiyim ilerde bir panel daha eklersem MPTT cihazını değiştirmemek için gerekirse sadece panel ilave edeceğim gerekmezsse 2 panelle olurmu

2.) akü kısmında aslında 2 tane 100a jel akü düşünmüştüm internette LİTYUM LİFEPO4 aküsünün 100a 200 ampere eşdeğer olduğu söyleniyordu o yüzden 1 akü yazdım

bu konuda sizin fikrinizide almak isterim 2x100A jel akü uygunmudur

7.) yediyide de ben ekleyim :smiley: bilgilendirme için tekrar teşekür ederim yine kafama takılan birşey olursa sorarım

1. Evet ve evet

2. LifePo4'ler konusunda çok bilgim yok. Genelde satıcıların iddialarını çok kaale almamayı tercih ederim. Bilen, kullanan arkadaşlar daha sağlıklı bilgi vereceklerdir.

2x100A jel akünün yeteceğini sanıyorum. Ama bu biraz da sizin neyi ne kadar kullanacağınıza bağlı. Örneğin buzdolabının kapağını ne sıklıkla açıp kapadığınıza, TV kaç saat seyrettiğinize, vb. gibi.

1. Evet ve evet

2. LifePo4'ler konusunda çok bilgim yok. Genelde satıcıların iddialarını çok kaale almamayı tercih ederim. Bilen, kullanan arkadaşlar daha sağlıklı bilgi vereceklerdir.

2x100A jel akünün yeteceğini sanıyorum. Ama bu biraz da sizin neyi ne kadar kullanacağınıza bağlı. Örneğin buzdolabının kapağını ne sıklıkla açıp kapadığınıza, TV kaç saat seyrettiğinize, vb. gibi.
çok teşekür ediyorum değerli bilgiler için

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,463
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

SON KONULAR

Geri