Katalitik konvertör mü? yoksa küçük bir susturucu mu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rumelian Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,747

rumelian

Kamp III
Yer
istanbul
Merhaba arkadaşlar,

Benim frontera da katalitik konvertör iptali varmış.. muayene için aracı hazırlarken öğrendik. muayeneyi o halde geçtik. olmaması bana güya ekstra performans (egzostçunun tahmini) ve klasik amerikan araç gibi tatlı bi motor sesi veriyor. Ama katalitik konvertör olmaması durumu beni rahatsız etti. sonuçta bir faydası var ki onu oraya koymuş opel. ama katalitik konvertörn fiyatı da rahatsız etti :D
sizce universal tip katalitik konvertör mü? yoksa küçük bir susturucu mu?
ama biliyorsunuz ki bizim frontilerin motoru cüsseye göre küçük. yani K&N hava filtresi gibi beygir gücü arttırıcı önlemler düşünürken, takılan parçanın da performansı etkilesin istemiyorum.
sizce hangisi? yoksa umursamayayım mı?
not: muayene için değil, kullanım için?

Etiketler
Ynt: Katalitik konvertör mü? yoksa küçük bir susturucu mu?

sesten rahatsız olduysanız küçük bir susturucu uygundur.

konvertor egzos emisyonu ile ilgili bir durum, üretim kanunları çerçevesinde yapılmıştır.

ses rahatsız etmiyorsa umursamayın derim.
benim aracın konvertörüde bitikti çıkardım ufak bir susturucu taktım bu halinden memnunum..

rumelian' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Benim frontera da katalitik konvertör iptali varmış.. muayene için aracı hazırlarken öğrendik. muayeneyi o halde geçtik. olmaması bana güya ekstra performans (egzostçunun tahmini) ve klasik amerikan araç gibi tatlı bi motor sesi veriyor. Ama katalitik konvertör olmaması durumu beni rahatsız etti. sonuçta bir faydası var ki onu oraya koymuş opel. ama katalitik konvertörn fiyatı da rahatsız etti :D
sizce universal tip katalitik konvertör mü? yoksa küçük bir susturucu mu?
ama biliyorsunuz ki bizim frontilerin motoru cüsseye göre küçük. yani K&N hava filtresi gibi beygir gücü arttırıcı önlemler düşünürken, takılan parçanın da performansı etkilesin istemiyorum.
sizce hangisi? yoksa umursamayayım mı?
not: muayene için değil, kullanım için?

Yakıtı da düşünerek tabi ki katalitik konvertör demek lazım. Ayrıca katalitik konvertör iptali çevre açısından da uygun değil.

Yakıtta ne kadar fark yaratır.Benim aracımında konvektörünü aldığımda sökmüşlerdi,buna bağlı olarakta motor ikaz lambası sürekli yanık duruyor.

Katalitik konvertörler benzinle çalışma için tasarlanmış şeyler, ve LPG ile çalıştığında araçlar 5 sene gidecek bir katalitik konvertör birkaç ayda bitiyor. Sanırım Egzosa gelen ısı LPG de daha fazla olduğu için. Bu nedenle konvertörlerin yerine (benim araçda 2 tane arka arkaya var orjinalde) alev kesen koyuyorlar. Araç Zaten LPG ile çalıştığı için çevre kirliliği konusundada bir kaygımız olmuyor. LPG kullanıyorsanız zaten yeni katalitik konvertöre boşuna para verirsiniz.

arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim. benim orta ve son susturucularım yeni daha 1 sene oldu ve fazla km yapmadım. ama ileride katalitik konvertör yerine küçük bir susturucu yapsam sanırım daha iyi olacak. anladığım katalitik konvertör sadece çevre için ve aracım şu an bile egzoz muayenesinden geçecek şekilde olduğuna göre çevreye fazla zararımız yok.

geçenlerde konvertörü kontrol etsin diye egzoscuya aracı götürdüğümde tıkandığında susturucu ile değiştirsek ne olur dedim bana " olur mu abi motor segman dağıtır" gibisinden şu anki zeka seviyemle anlamadığım sonra da zaten üstünde de durmadığım bir cevap verdi ;D

konvertörle ilgili okuduklarım;
alt devirlerim gitti
motor rahatladı performans arttı
yakıt düştü

tabii bunların tam tersini söyleyenlerde mevcut
yakıt arttı
motor randıman vermiyor
vs vs vs....

bu konuda çok bilgili değilim açıkçası, benim araçta konvertörün çıkışında oksijen sensörü mevcut bir tane de önde var, susturucu ya da düz boru taktığımız zaman bu sensörün çalışma bozukluğu olacağı kesin bu yakıtı ve performansı etkilemeyecek mi? bu sensörle ilgili bir çözüm var mı yoksa amaaaannn zaten 45 yakıyorduk şimdi 50 yakıyoruz gibisinden Serdengeçti tavır mı yapıyoruz ;D

ciddi muallakta olan bir konu benim için çünkü bir gün o hazin son beni de bulacak ve konvertörüm cortlayacak.

Yalnız eğer katalitik konvertörleri iptal edip yerine alev kesen takmazsanız LPG ile kullandığınız orta susturucunuzu da bitirirsiniz. Mutlaka bir Alev kesen taktırın yerlerine.

segman dağıtır mevzusu iyiymiş. ;D ;D

ibrahim lpg de oksijen sensörlerini etkilemez alevkesici koyarsan.bende disco mpi varken onuda söktürmüştüm arac rahatlamıştı bana göre.(titizimdir)

şu anki araçta 33 mt lastik ve tampon şu bu ağırlıklarıyla 375-450 kuruş arası yakıyorum şehir içinde..

sevgili seco konvertorden yakmaz be lambayı..oksijen (lambda) sensörleri gidik olabilir.

çağlar' Alıntı:

ibrahim lpg de oksijen sensörlerini etkilemez alevkesici koyarsan.bende disco mpi varken onuda söktürmüştüm arac rahatlamıştı bana göre.(titizimdir)

şu anki araçta 33 mt lastik ve tampon şu bu ağırlıklarıyla 375-450 kuruş arası yakıyorum şehir içinde..

sevgili seco konvertorden yakmaz be lambayı..oksijen (lambda) sensörleri gidik olabilir.

sen ne diyon yaaaa ;D 375-450 falan

ben standart haliyle 50 den aşağı inemedim
acil gidip sağ ayağımı balansa sokmam gerek ;D ;D

dediğini dikkate aldım konvertörün ezanının okumasını bekleyeyim mi?
yoksa yaptırayım mı bu işlemi hemen ne dersin?
burada olmayacağı kesin eleman taktı benim segmanlara bu ara İstanbul yolcusuyum arada hallettireyim mi?

ilkakdeniz' Alıntı:
sen ne diyon yaaaa ;D 375-450 falan

ben standart haliyle 50 den aşağı inemedim
acil gidip sağ ayağımı balansa sokmam gerek ;D ;D

dediğini dikkate aldım konvertörün ezanının okumasını bekleyeyim mi?
yoksa yaptırayım mı bu işlemi hemen ne dersin?
burada olmayacağı kesin eleman taktı benim segmanlara bu ara İstanbul yolcusuyum arada hallettireyim mi?

yarım saatlik iş ,,hiç kafa yorulacak bişey değil hallet gitsin.zaten ya doluduriya kırıktır içi...

ayağa gelince eğit ayağını ,gaza gelme ışıklarda falan.sakin sakin. ;D ;D

çağlar' Alıntı:
yarım saatlik iş ,,hiç kafa yorulacak bişey değil hallet gitsin.zaten ya doluduriya kırıktır içi...

ayağa gelince eğit ayağını ,gaza gelme ışıklarda falan.sakin sakin. ;D ;D

eyvallah senin söylediğine güvenirim
ilk işim bu olacak
sağol
ayağımı bilemiyorum ki ::smiley: ::smiley: ;D ;D

Tempus' Alıntı:
Yalnız eğer katalitik konvertörleri iptal edip yerine alev kesen takmazsanız LPG ile kullandığınız orta susturucunuzu da bitirirsiniz. Mutlaka bir Alev kesen taktırın yerlerine.

daha lpg taktırmadım ama alev kesen nedir? şimdiden taktırıyım. ucuz bir şey mi?

rumelian' Alıntı:
daha lpg taktırmadım ama alev kesen nedir? şimdiden taktırıyım. ucuz bir şey mi?

Egsoza takılabilenler içinde en ucuzu, bir nevi düz susturucu gibi bişey içerisinde alevleri dağıtan kesen kademeler var.

çağlar' Alıntı:

Oksijen sensörüyle ilgili ne yapmak lazım,hiçbişey yapılmasa zararı varmıdır?

lambda sensörleri aracı yakışını ayarlayan sensörlerdir. bozulması aracın çalışması performansı ve yakıt sarfiyatın olumsuz etki yapar.
benim ilk sensör bozulmuş geçen hafta yeniledim marş basması bile farklılaştı aracın

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,492
Kayıtlı Üye Sayımız
172,154
Kaydolan Son Üyemiz
1karus

Geri