Kendi Karavanını Yapanlar; 2008 15m3 Jumper (atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 477
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 188,128
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; 2008 15m3 Jumper (atiladi)

Bu gün, mafsallı orjinal 3 mt tentenin kutusunu açıp montaj parçalarını inceleyip montajı için çalışma yaptım...
Tente ve 3x150 =450 watt güneş panelini ortak bir sistemle tavana bağlamayı düşündüğüm için tentenin orjinal bağlantı aparatını, güneş panellerini bağlayacağım sisteme entegre edebilmek için bazı ek parçalar gerekmekte, bu parçanın tesbitini yaptım, parçaların imalatını yaptıktan sonra, paneller ile birlikte tenteninde montajını yapacağım...

20141119 183031

20141119 183012

Etiketler

Bu gün, tente+güneş panellerinin ortak bağlantı sisteminin, prototipini yaptım, strafordan tente kesiti yapıp sanal olarak tavana oturttum, ilk bağlama prototipinde bazı ölçü değişiklikleri yaparak, bağlantı elemanlarının imalatını yaptım...Güneş panellerini tutacak profil tavan pimlerine bir aparat ile bağlanacak, tentede başka iki aparat ile güneş panellerinin bağlandığı profile bağlanacak...Hafta sonu hava durumu müsade ederse, zaten bağlantı ayrıntılarını fotoğraflar ile göreceksiniz...

20141121 184322

20141121 184332

20141121 184400

Atilla tebrik ederim hepsi için ama özellikle cam için umarım testler de iyi olur. Ayrıca unutma sen gezginsin, kaç arasıra.

Bülent, cam çalışmalarıda karavana paralel olarak ilerliyor, şu an için 10 adet cama ihtiyacımız var uygulamayı denemek için çalışıyoruz...Yap bi kutsal mekan buluşması işi gücü bırakım koşarak gelelim...

İlhan abi, yağmurlar tam olarak başlamadan şu temeli bir atayım, camlar için bekleme zamanı olacak sanırım, bu arada gezilere açığız, ama yollardan ziyada nokta adreslere biz ve pop-up II her an hazırız...

Bu gün, havanın bozuk olmasına aldırış etmeden çalışmaya devam ettim...Önce güneş panelleri bağlantı aparatlarına son şekli verip, tavan pimlerine montajladım, sonra aparatları karavanın sağ ve solunda L profil ile birbirine bağladım, L profilin arasına 148x67 cm'lik 150 watt'lık 3 adet güneş paneli montajlanacak, montajlanırkende sağ-sol profillerde birbirine bağlanmış olacak...Güneş panellerinin birbirine paralel bağlayıp karavan içine taşıyacak enerji kablosununda imalatını yaptım, kablo 6 mm2 kesitli..Güneş panelleri ön havalandırmanın hemen arkasından başlayarak arka tarafa doğru yerleştirilecek, aracın en arkasında 4 üncü panel ve bir uydu TV anteni montajlanabilecek yer boş olarak bırakılacak, anten için kablo tesisatı her ihtimale karşı döşenecek...
Panel bağlantı profili montajlandıktan sonra, tentenin bağlanacağı ayak aparatlarınada son şekli verilip, aparat olarak iç montajlarını yaptım, araç tavanında montajlanacak yerlerini işaratledim, yarın hava müsade ederse, tenteninde montajını bitireceğim...

20141122 152458

20141122 152512

20141122 165131

20141122 165150

Bu gün, sabah ilk iş güneş panel kablo bağlantısını araç tavanını delip, özel aparat ile karavan içine girişini yaptım, sonra panelleri dün hazırladığım L profiller arasına yanyana dizip, önce her panelin +,- fişlerini takıp, elektr,k bağlantısını yaptım, sonrada panelleri L profillere yanlardan bağladım...Böylece tavanda yan profiller paneller ile birlikte satabil bir platform oluşturdu..
Yine dün hazırlamış olduğum tente bağlantı aparatlarını önce aracın sağ üst oluk yanına civataladım, sonrada panelleri pağladığım L profile civatalayarak, tente açık konumunda yükün panel bloğuna paylaştırılmasını sağladım..
Günün son işi ise güneş panellerinden gelen kabloların LCD ekranlı şarz regülatörüne bağlanması ve regülatörden çıkan enerjininde aküye bağlanarak sistemin çalıştırılması...Karavan santral artık enerji üretmeye başladı...

20141123 141814

20141123 150027

20141123 150040

20141123 141809

20141123 142347

Abi bu tente daha öncekilerden farklı mı? Marka ve model yazar mısın? Kolay gelsin selamlar.

Teşekkür ederim Yücel, istanbulda havaların yağışlı olması çalışmayıda etkiliyor...

Bu gün alış veriş günü idi, menüde ise karavana açılacak küçük deliklere takılacak sistemler ve elektrik tesisatı için kablo alım günü...
220v tesisat için 2x2,5 (50 mt), led aydınlatmalar için 2x0,75 (100 mt), 12v didraforlar için 2x6 (60 mt) kablo aldım...
Tavan havalandırması, karasal mobil tv anteni, mobil klima egzost çıkışı, akü kutu havalandırması, 220v şebeke elektrik girişi, temiz su dolum ağzı, sıcak-soğuk dış duş kutusu, 12v prizleri...
Bu gün birde ilk defa kullanacağım yeni özel bir malzeme aldım, "dış musluk" kapaklı içinde bahçe sulama sistemi stoplu aparatlı bir çıkış, sisteme ilava yine bahçe sulama sisteminin klipsli takılan musluk aparatı, aparat musluk çıkışa "klik" sistem takılıyor ve dış musluk kullanıma hazır hale geliyor, böylece basit el yıkamaları için karavan içine girmeye veya karavan dışana musluklu bir el yıkama bidonu taşımaya gerek kalmayacak, montaj sırasında detay fotolarını paylaşınca sistemi daha iyi anlayacaksınız, bu bir ilk olacak ama karavanların vazgeçilmezi olacağından da eminim...

20141123 231926

20141123 232021

20141124 173754

20141124 174604

Bu gün, karavan sacına delikler açılarak montajlanacak tesisatın son kontrolleri yaptım...Çalışma düzeni için karavan içinde bir çalışma masası oluşturdum..
Kapaklı Şebeke 220v girişinin önce imalatını yaptım, boş olarak aldığım kutunun içine uzatma kablosuna uygun TR'ye uygun fiş yerleştirerek montajladım....
Akü grup kutusunda bulunacak inverter, 220v akü şarj aletinin soğutulması ve akülerden çıkabilecek olası gaz çıkışlarını tahliye edebilmek için bir havalandırma menfezi taktım, tabiki menfezin fanı yoktu, bir bilgisayar havalandırna fanı montajı ile menfezi fanlı hale getirdim....
Sıcak-soğuk dış duş oval yapısından dolayı sacın kesilmesinde her zaman sorun yaratır, bunu gidermek için kutu için açılacak deliğin kesim ölçü kalıbını çıkarttım...
Bu gün buzdolabı havalandırmasıda geldi...

Sonra bir iş sıralaması yapmam gerkti, çünkü bu karavanda kendi imalatımız olan camları kullanmayı düşündüğümden, camların imalat zamanlaması bana uymayacağı için karavanın içinde yapılacak işlerin bir sıralamaya sokulması gerekti, daha önce izlemiş olduğum imalat sırasında çok farklı bir yol izlemem gerekeceği belli oldu, zaman kayıplarına engel olmak için bir iş sıralaması yaptım..
Giriş bölümünde; araca temiz su girişi, yeni musluk çıkışı, dış duş, 220v şebeke girişi, akü havalandırması, buzdolabı havalandırması, klima egzost çıkış, tavan havalandırması, açılarak bunların montajları yapılacak...
1. bölümde; Elektrik tesisatının çekilmesi ve tavan izolasyonu vede tavanın kontra kaplanması..
2. bölümde; Tavan yan köşe dönüşlerinin izolasyon ve kontra ile kaplanması..
3. bölümde; Taban kontralarının montajı.
4. bölümde; Yan duvarların, bel altı izolasyonu ve kontra kaplanması.
En sona 5. bölüm olan camların açılıp montajları, izolasyonu ve iç kaplamalarını bıraktım, bu bölüme kadar camların imalatı gerçekleşirse ne ala gecikme olursa bu bölümde bekleme yapılarak, diğer teferruat ile oyalanılacak...

20141125 154303

20141125 154212

20141125 154247

Dometic havalandrma

Alma sras

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR