Kendi Karavanını Yapanlar; Çelebi Mini Çekme Karavan - (yugun)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 971
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 385,944
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Çelebi Mini Çekme Karavan - (yugun)

Doğru, Zaten bilinçli olarak böyle bir tercih yaptık.
Ayrıca karavan için stepne, kriko, bijon anhtarı da taşımayacağız.
Son tahlilde lastik sayımız arttığı için ikinci bir stepne karavana da koymayı düşünebiliriz ama yine de arabayla aynı ölçüde olmasının avantajı olacaktır.
Karavanın iki lastiğinin birden patlaması gibi.

Etiketler

Böyle güzel bir konuyu kaçırmışım.
Yücel bey daha önce yaptığınız uygulamalardan sonra bende böyle bir girişim bekliyordum. Eminimki ihtiyaç ve beklentilerinize uygun bir karavan ortaya çıkaracaksınız. Teknik olarakta beceri olarakta böyle bir birikime sahip olduğunuz belli oluyor. Umarım en kısa zamanda emek verdiğiniz ÇELEBİ ile yollara düşersiniz.
iyi çalışmalar kolay gelsin.

Bugün yan genişlemeler için sanayiiye gidip 4x4 2mm profil alarak ölçülerine uygun kestirdim.
Sonrasında çalışmaya başladım. Bir ara yağmur geçisi oldu. Çalışma mekanımı toplamadım ve gördüğünüz geçici çözümü buldum.
hpim1630.jpg

hpim1631x.jpg

hpim1632.jpg

Tabii şasenin açıkta kalan yerleri ıslandı, Ama olsun zaten boyadan önce iyi bir zımpara gerekecek.
hpim1633.jpg

hpim1634.jpg

Günün sonunda hem sol hem de sağ yandaki genişlemeleri bitirebildim.
hpim1637.jpg

hpim1640.jpg

Bugün fren sistemini de kurmayı planlıyordum ama başka bir çalışma gününe kaldı. Genişlemelerin alt yüzleri de henüz kaynaklanmadı.
hpim1641.jpg

İşte bugünlük de bunları yapabildim.

Bugün fren sistemini kurmakla uğraştım.
Gergili çeki oku, siz frene bastığınızda geri gelerek fren için bir kuvvet yaratıyor.
Yaratıyor ama bu kuvvetin balatalara kadar aktarılması için basit bir mekanizmanın kurulması gerekiyor.
Aslında mekanizma basit ama neredeyse bir günümü aldı doğrusu.

İlk önce fren tellerinin geldiği yere, Frenlerin kılıflarını dışarıda tutacak bir nokta yapmam gerekiyordu.
hpim1642.jpg

hpim1643e.jpg

Bu iş için tam plastiğin montaj yerine uygun iki civatayı kaynattım.
hpim1646t.jpg

Gördüğünüz tel fren teli koparsa kablonun ucunun yere düşüp tekerlek altına gitmesini önleyecek.
hpim1647s.jpg

Daha sonra kuvveti tersine çevirecek, Yani itme kuvvetini çekme kuvvetine çevirecek mekanizmamı kurdum.
hpim1654j.jpg

Bu iş için demir kapılarda kullanılan menteşelerden ve z n in köşelerinde hareketli olabilecek halkalı çelik civata kullandım.
Son olarak da çeki okuna geçen kısmı monte ettiğimde işim bitti.
hpim1659.jpg

Evet Çelebi frenlerine kavuştu, Artık istediği yere gidebilir.

Vee gitti de...

İlk defa arabaya bağlandı...
hpim1660.jpg

Ve dışarı çıktı...
hpim1661.jpg

hpim1662.jpg

Küçük bir test için çok gezdiğim parkurlarda küçük bir tura çıkma vakti geldi...
hpim1663.jpg

Vee test sürüşü başladı.

Ne normalde ne de fren esnasında sağa sola çekme yok,
Hafif olmasına ragmen bozuk yollarda hiç zıplamadı,
Çok gezdiğim yollarda hangi vitesi kullanıyorsam onunla çıktım. Ama kalkış süresi biraz uzadı ama çok değil.
Fren mesafesinde belirgin bir fark hissetmedim. Frenler oldukça başarılı, Frenajda da stabil kalması iyiydi.
İlk defa romork kullanmama rağmen hiç zorlanmadım.
Ben nereden gidiyorsam o da oradan geliyor. Kuyruk gibi.
Arabadan daha geniş olmaması büyük rahatlık.
Son olarak da biraz zor olsa da çıktığım bahçeye girebildim.
Herhalde atelaj sürücüsü olarak doğuştan getirdiğim yeteneklerim var,
Ya da bu iş bana anlatıldığı kadar zor değil.
Şaka bir yana gerçekten çocuk oyuncağı ve çok zevkliymiş.
Testimizin olumsuz sonuçlarına gelince...
Amortisörlerin koruma kapakları zaman zaman lastiğe temas edip kendi ekseninde dönmüş olacak ki,
Döndüğümde amortisör somunları gevşemişti. Amortisörler kapaksız takılacak, Herhalde zararı olmaz...

İşte bir haftasonuna daha böyle veda ediyoruz...
Selamlar,

Yücel bey kolay gelsin,
çelebinin temelleri atılmış ve güzel oluyor, en kısa zamanda tamamlayıp bol bol gezersiniz inşallah :smiley:
işçilik güzel :smiley:

Levent Bey,
Teşekkür ederim.
Taşınmadan önce şaseyi yetiştirmeye çalışıyoruz.
Sonrasında uzunca bir ara vereceğiz.
Taşınma yerleşme telaşı, Ardından kısa bir dinlence derken bu yaz geçecek zaten.
Sonbaharla yeniden başlayacağız.
Elimizi çabuk tutabilirsek ve kısmet olursa seneye kış aylarında Çelebi ile kamp yapmaya başlayabiliriz diye düşünüyorum.
Selamlar,

Bugün yine malzemeciye gidip 1,5mm kalınlığında sac ve tampon için 3x2cm 2mm profil aldım. Öncelikle lambaların takılacağı bölümün ve lamba arkalıklarını sacdan kesip bu işi tamamladım.
hpim1666.jpg

hpim1665.jpg

Sonrasında da lambaları koruyacak tamponu birleştirip yerine geçici de olsa kaynaklayabildim.

hpim1668.jpg

hpim1667.jpg

İşte bugün bunları yapabildim.

Yücel Bey Mhb nasılsınız, beğeni ile izliyorum çalışmalarınızı, gerçekten güzel bir iş çıkarıyorsunuz ortaya, biran önce sizi el emeğiniz karavanınızla kamplarda görmek istiyoruz. Selam ve saygılar.

Bülent Bey,
Merhabalar.
Yapım nedeniyle bu yaz kamplı gezi planlamıyoruz,
İnşallah seneye yine kamplarda karşılaşırız.
Yorumlarınız ve ilginiz için teşekkürler.
Selamlar,

Yücel kardeş ellerine sağlık çok güzel olmuş Allah tamamına erdirsin,tam ben seyehate çıktığım zamana gelmiş konu açman o sebeple göremedim ve şimdi baştan sonuna kadar okudum yapım aşamasını birden heyecanlandım keşke yakında olsaydımda çok sevdiğim kaynak işi için hemde inverter makinayı yeni almışken ;) deneme şansımızda olurdu,sen işi zaten çözmüşsün bizde elimizden geldiğince buradan gaz veririz ;D sana kolaylıklar diliyorum tayin işinizde hayırlı olsun umarım daha rahat çalışma ortamı bulursun,gözü kaynak almasına karşı bir fikirde benden yuvarlak yuvarlak kesilmiş patatesleri gözünün üstüne koyup bir tülbentle bağlıyorsun bayağı faydalı oluyor sızıyı alıyor yüz derisi birkaç kez değişen biri olarak bu konuda deneyimim bayağı var ;) ;D.

Ercan Bey Teşekkürler,
Yusuf Usta, Teşekkürler. Normal kaynaklarda pek zorlanmadım. Ama sac&sac birleşimleri çok zorladı. İnverter olmasa da kaynak makinemden çok memnunum. Ama oksijen kaynağına çok yerde ihtiyaç duydum.
Selamlar,

Yoğunluk nedeniyle bir haftadır günlük olarak yazamadım. Bu yüzden bugünkü yazım bir haftalık yapılan işlerin küçük bir özeti olacak.

İlk önce tampon bölümünün sağlamlaştırması yapıldı, Sonra bütün şasedeki kaynak noktaları tekrar elden geçirildi.

Sonra Sacdan yapmaya karar verdiğim iç çamurlukları kestim ve montajını yaptım.
hpim1672j.jpg

Sonra şasede bazı ucu açık kalan profillere sacdan kapak yapıp kaynattım.

Sonra frenli çeki okunun ana yaylı kısmını üstten kapatacak bir kapak kesip yerine monte ettim.
Sonra ileride geri vites pimi takılacak kısmı ayarladım ve montajını yaptım.
hpim1676v.jpg

Sonra çamurluk iç ve dışlarında ve şase üzerinde gereken yerlerde Dayson mastikle ekstara izolasyon yaptım.
hpim1678c.jpg

Bu arada Arabadaki elektrik sisteminin kurulumunu yaptım. Şase ana desteklerden boydan boya geçen kabloyu geçirip, Plana uygun şekilde fişini takıp bağlantılarını yaptım.

Vee son olarak ilk kat primer boyasını attım.
hpim1679x.jpg

hpim1681.jpg

Ve işte bu hafta bunları yapabildim. Aslında planıma göre şu anda bitmiş olmalıydı ama her gün yağan yağmur nedeniyle ancak bunları yapabildim.

''geç olsun güç olmasın'', sağlıkla biter inşaallah, kendiniz beğenmesenizde güzel ilerliyorsunuz, kolay gelsin :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,474
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR