Kendi Karavanını Yapanlar; Off-road,Raodhopper (Arif Hüküm)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Arif Hüküm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 374
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 108,907
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Off-road,Raodhopper (Arif Hüküm)

teşekkürler arif bey ben karkasımı 3x3 2mm profilden yaptım, birde alukobont yaparsam iyice ağırlaşacak, kontraplak olayı hafifliğinden dolayı kafama yattı, ancak teardroplar gibi ahşap olarak görünsün istemiyorum. sizin yaptığınız uygulama gibi bir uygulamayı becerebilirsem, tabiki kontraplağı tercih edeceğim bu yüzden sordum. güvenlik konusunda hiç bir kaygım yok.
teşekkür ederim, işe başladığımdasizi tekrar rahatsız edeceğimden emin olabilirsiniz:smiley:

Etiketler

enginizm35' Alıntı:
teşekkürler arif bey ben karkasımı 3x3 2mm profilden yaptım, birde alukobont yaparsam iyice ağırlaşacak, kontraplak olayı hafifliğinden dolayı kafama yattı, ancak teardroplar gibi ahşap olarak görünsün istemiyorum. sizin yaptığınız uygulama gibi bir uygulamayı becerebilirsem, tabiki kontraplağı tercih edeceğim bu yüzden sordum. güvenlik konusunda hiç bir kaygım yok.
teşekkür ederim, işe başladığımdasizi tekrar rahatsız edeceğimden emin olabilirsiniz:smiley:
Karkasın yapısı hakkında tam bilgim yok ama 3x3 2mm ölçüsü açıkcası beni biraz ürküttü.Bittiği zamanki ağırlığı konusunu gözden geçirerek emin olmanızı tavsiye ederim.
Bigi paylaşımı konusunda hiç sıkıntım yok,her zaman bildiğimi aktarmaktan zevk alırım.

Herkese selamlar. Arif abi özelliklede sana... Ben karavanın yapımını çizim ve tasarım aşamasından TV anteninin detaylarına kadar her türlü sorununu, çözümünü, yaşadığın zorlukları, yorgunluklarını, malzeme arayışlarını, bitime yaklaşırkenki heyecanlarını çok yakından takip eden biri olarak, (forum için açıklama: Arif abinin yanında çalışıyorum.) neredeyse her parçasını üretildiği hafta görmüş olmama rağmen foruma eklediğin ilk fotoğraftan sonuncuya gidene kadar müthiş heyecan duydum. Nekadar sabırlı ve yetenekli bir insan olduğunu bilmeme rağmen, hem böyle zorlu bi aracı yaparken gösterdiğin sabırdan, hemde becerinden ötürü tekrar tebrik ederim. Dahada önemlisi; insanların (haklı endişelerden ötürü) keşfettikleri yerleri bile paylaşmaya çekindikleri bir sitede, aracın tüm detaylarını paylaşarak benzer üretimler yapan ve yapmayı planlayanlar için bulunmaz bir kaynak oluşturmanda ayrıca takdir edilecek bir konu. Emeğine sağlık.

gokhanhat' Alıntı:
. Dahada önemlisi; insanların (haklı endişelerden ötürü) keşfettikleri yerleri bile paylaşmaya çekindikleri bir sitede, aracın tüm detaylarını paylaşarak benzer üretimler yapan ve yapmayı planlayanlar için bulunmaz bir kaynak oluşturmanda ayrıca takdir edilecek bir konu.

Karavan bölümünde, kaç tane arkadaşımız, karavanlarının yapım aşamalarını, hemen her türlü ayrıntısıyla paylaştılar/paylaşıyorlar; doğrusu, ne demek istediğinizi pek anlayamadım!... ???

Cavid Sezen

gokhanhat' Alıntı:
Herkese selamlar. Arif abi özelliklede sana... Ben karavanın yapımını çizim ve tasarım aşamasından TV anteninin detaylarına kadar her türlü sorununu, çözümünü, yaşadığın zorlukları, yorgunluklarını, malzeme arayışlarını, bitime yaklaşırkenki heyecanlarını çok yakından takip eden biri olarak, (forum için açıklama: Arif abinin yanında çalışıyorum.) neredeyse her parçasını üretildiği hafta görmüş olmama rağmen foruma eklediğin ilk fotoğraftan sonuncuya gidene kadar müthiş heyecan duydum. Nekadar sabırlı ve yetenekli bir insan olduğunu bilmeme rağmen, hem böyle zorlu bi aracı yaparken gösterdiğin sabırdan, hemde becerinden ötürü tekrar tebrik ederim. Dahada önemlisi; insanların (haklı endişelerden ötürü) keşfettikleri yerleri bile paylaşmaya çekindikleri bir sitede, aracın tüm detaylarını paylaşarak benzer üretimler yapan ve yapmayı planlayanlar için bulunmaz bir kaynak oluşturmanda ayrıca takdir edilecek bir konu. Emeğine sağlık.

Gökhan bey benim karavanımın paylaşımı tam 89 sayfa sizce bende çekinmelimiyim acaba korkulacak şey nedir eğer burada paylaşma başımıza iş açacaksa bizde kaldıralım paylaşımlarımızı :-\

Bence gokhan beyin bu cumlesi "Dahada önemlisi; insanların (haklı endişelerden ötürü) keşfettikleri yerleri bile paylaşmaya çekindikleri bir sitede" sanki siteyi elestirir gibi olmus ama,
Belkide insanlarin kendi yaptigi seyleri olumsuz elestiriler almaktan cekindikleri icin paylasmadiklarini soylemek istemis olabilir. Arid beyde karavanini tamamen bitirdikten sonra yayinladi, belkide oda boyle dusundu bilemiyorum.
Yaklasik 3-4 aydir forum neredeyse hergun takip ediyorum, motorkaravan veyakamperini kendi yapmak isteyenler icin degil ama cekmekaravan yapmak isteyenler icin yapilan butun yorumlar neredeyse vazgecirmek adina yapiliyor, (agir olur, hilkat garibesi gibi olur, orjinali gibi olmaz, ikinci el birtane al vb) bunlari ilk okudugumda gercekten caravan yapmaktan vazgeciyordum.
Gokhan bey bunu kasdetmis olabilir..

Gezenbilir sitesi hernekadar gezilen, görülen , keşfedilen yeni yada eski mekan yada bölgelerin üyeler arasında paylaşılması, tartışılması amacıyla kurulmuşsada bu üyelerin hepsi doğaya ve insanlara saygılı olmayabiliyor, bu nedenlede sanıyorumki birçok üye yeni keşfettikleri yerleri paylaşmaya çekiniyor yada paylaşıp detaylı ulaşım belgesi vermekten kaçınıyor. Tabiki ''haklı nedenlerle'' kelimesini kullanmamın nedeni bu insanların hiç bozulmamış doğa harikası yerleri bıraktıkları gibi bulabilme endişesi taşımaları. Mesajımda anlatmaya çalıştığım konu insanların paylaşım sitesinde paylaşma endişesi yaşadığı bir sitede (haklı nedenlerle) ülkemizde örneğine çok az rastlanan bir doğa aracının tüm üretim detaylarını yorulmadan sıkılmadan vermek takdir edilecek bir konu bana göre. Ayrıca; belkide ticari değeri olabilecek bir tasarım ve üretim olduğu için izinsiz kullanılma hakkınıda serbest bırakmış oluyorsunuz. Yoksa bu tür bir üretimi paylaşmanın bildiğim kadarı ile yasal bi sıkıntısı olamaz kendi tasarımınız ve üretiminiz olduğu sürece. Sizide aynı nedenlerden dolayı tebrik ederim, diğer paylaşım sahiplerinide. Sonuç olarak sıkıntı paylaşma kısmında değil, keşke 500 hatta 1000 kişi karavan üretimi yapsa, yapım aşamalarınıda paylaşsa yapan yada yapmayı düşünen hiçkimse kaynak sıkıntısı çekmese.

Arif bey, harika bir çalışma ve güzel bir başlık olmuş, ellerinize sağlık, hatta birkaç iş bilen adamla seri üretim bile yapabilirsiniz gibi geliyor. Caretta'ların ünü malum.
Ben kullandığınız uydu antenin neticesini merak ediyorum.
Ayrıca belki biliyorsunuz bilmiyorum, bir cam filmi var, zorda olsa piyasamızda mevcut, camı kırılmaz hale getiriyor.

gokhanhat' Alıntı:
benzer üretimler yapan ve yapmayı planlayanlar için bulunmaz bir kaynak oluşturmanda ayrıca takdir edilecek bir konu. Emeğine sağlık.
Gökhan teşekkür ederim,temel amacım yeni başlayacaklar için kaynak oluşturmak.
Senin eleştrin de bu noktada paylaşmayanlarla ile ilgili.
enginizm35' Alıntı:
butun yorumlar neredeyse vazgecirmek adina yapiliyor, (agir olur, hilkat garibesi gibi olur, orjinali gibi olmaz, ikinci el birtane al vb) bunlari ilk okudugumda gercekten caravan yapmaktan vazgeciyordum.
Enginizm35 inde bahsettiği gibi olumsuz eleştririlere cevapta sayılabilir.
Tekrar teşekkürler.

Aka' Alıntı:
Arif bey, harika bir çalışma ve güzel bir başlık olmuş, ellerinize sağlık, hatta birkaç iş bilen adamla seri üretim bile yapabilirsiniz gibi geliyor. Caretta'ların ünü malum.
Ben kullandığınız uydu antenin neticesini merak ediyorum.
Ayrıca belki biliyorsunuz bilmiyorum, bir cam filmi var, zorda olsa piyasamızda mevcut, camı kırılmaz hale getiriyor.
Sayın Aka, gördüğünüz uyu antenini kullanmaktan vazgeçtim,udu yön bulucuyla arattığımda sinyal seviyesi %45 geçemiyor, bu nedenle cok az sayıda kanal gösterebiliyor.
Üretici firmaya mail attım,onlarda bu ürünü avrupa için geliştirdiklerini dolayısı ile Türkiyede pek verimli olmadığını söylediler. :eek: Niye Türkiyede satıyolarsa!
Övgüleriniz için teşekkürler.

gokhanhat' Alıntı:
Gezenbilir sitesi hernekadar gezilen, görülen , keşfedilen yeni yada eski mekan yada bölgelerin üyeler arasında paylaşılması, tartışılması amacıyla kurulmuşsada bu üyelerin hepsi doğaya ve insanlara saygılı olmayabiliyor, bu nedenlede sanıyorumki birçok üye yeni keşfettikleri yerleri paylaşmaya çekiniyor yada paylaşıp detaylı ulaşım belgesi vermekten kaçınıyor. Tabiki ''haklı nedenlerle'' kelimesini kullanmamın nedeni bu insanların hiç bozulmamış doğa harikası yerleri bıraktıkları gibi bulabilme endişesi taşımaları. Mesajımda anlatmaya çalıştığım konu insanların paylaşım sitesinde paylaşma endişesi yaşadığı bir sitede (haklı nedenlerle) ülkemizde örneğine çok az rastlanan bir doğa aracının tüm üretim detaylarını yorulmadan sıkılmadan vermek takdir edilecek bir konu bana göre. Ayrıca; belkide ticari değeri olabilecek bir tasarım ve üretim olduğu için izinsiz kullanılma hakkınıda serbest bırakmış oluyorsunuz. Yoksa bu tür bir üretimi paylaşmanın bildiğim kadarı ile yasal bi sıkıntısı olamaz kendi tasarımınız ve üretiminiz olduğu sürece. Sizide aynı nedenlerden dolayı tebrik ederim, diğer paylaşım sahiplerinide. Sonuç olarak sıkıntı paylaşma kısmında değil, keşke 500 hatta 1000 kişi karavan üretimi yapsa, yapım aşamalarınıda paylaşsa yapan yada yapmayı düşünen hiçkimse kaynak sıkıntısı çekmese.

Şu tespitinize kesinlikle katılıyorum,ben kendime göre özel yerleri mi kesinlikle paylaşmıyorum,aynı betimlediğiniz gibi bozulmasından korktuğum için,bunu da yeri geldiğinde bir kaç defa söylemiştim.Kimler bozacak diye sorarsanız bu ayrı bir tartışma konusu olur ve bundan da kimse mutlu olmaz.Diğer teknik konulara katılmadığım anlamı çıkmasın evet bazen kişiler kendi teknik sırlarını vermek istemiyor ama ben bu durumun paylaşanlardan daha az olduğunu düşünüyorum.

Gökhan bey hoşgeldiniz,

Temel noktada Gökhan beyde bizler gibi emeği ve ürünü onurlandırmak adına güzel bir teşekkür yazmış lakin karavan bölümünün
tamamına vakıf olmadanda kısmen eleştirel bakışınıda bizimle paylaşmıştır. Ancak üretim kopyalama konusu tamamen kişiseldir.
Burada paylaşılan herşey gönüllülük adınadır,zaten dikkatle incelendiğinde forumda profesyonel imalatçıların olmadığıda farkedilecektir.

Diğer dostlarımız belki bu konudaki yazıya cevap yazarken önemli bir detayı olumsuzluk olarak yazabilmişlerdir. Çekme karavanlar kamper
imalatından daha zordur, 750 kg kaygıları ve olmayan imalat izinleri dahası ruhsat problemleri dahada ötesi yapılacak hatalı karkas imalatı
nedeniyle yolda trafiğe risk oluşturma olasılıkları düşünüldüğünde çekme karavan imalatı yapacak arkadaşlara ikazı yanlış anlaşılabilmektedir.

Çekme karavan imalatındaki 2 örnek dışında yapım aşaması olmadığından ikaz amaçlı yazılanların birsüre daha dikkate alınması adına önemli
olduğuna inanıyorum. Başarabilen ve yollarda olan tüm paylaşımcı dostlarımıza teşekkürler.

Arif bey öncelikle gönülden tebrik ediyorum sizi....Eğer plaka görünmese ve başlığı görmesem yurt dışı imalatlarından zannederdim....Gerçekten ülkemizde bu tip bir başarıyı görmek beni sevindirdi.....İmkanların kısıtlı olduğu ülkemizde neler ortaya çıkarılıyor......Tekrar tebrik eder hayranlıklarımı sunarım.....Selamlar.....

dr.hunter' Alıntı:
Arif bey öncelikle gönülden tebrik ediyorum sizi....Eğer plaka görünmese ve başlığı görmesem yurt dışı imalatlarından zannederdim....Gerçekten ülkemizde bu tip bir başarıyı görmek beni sevindirdi.....İmkanların kısıtlı olduğu ülkemizde neler ortaya çıkarılıyor......Tekrar tebrik eder hayranlıklarımı sunarım.....Selamlar.....
Özgür bey,çalışınca oluyor, benim diyceğim budur.... ;)
Övgüleriniz için teşekkürler...selamlar...

Plan, proje, tasarım, mimari, mühendislik, teknik, ustalık.. 32 kısım tekmili birden mükemmel bir çalışma olmuş.

Türkiye koşullarında "benim" diyen ustanın ya da profesyonel firmaların yapamayacağı - ya da belki yapmak istemeyeceği - bir çalışma çıkarmışsınız ortaya. Ticari anlamda malzeme ve emeğinizin karşılığını alabilir misiniz, ya da böyle bir hevesiniz olabilir mi bilmiyorum ama bence patentini alıp profesyonel üretime geçirilebilecek bir uygulama..

Bu tarz çalışmaların bedelini fazla fazla ödemeye razı olsa bile yaptıracak, derdini anlatacak, detaylarıyla uygulatabilecek ustalar - firmalar - bulamıyor insanlar...

Saygı, takdir ve beğeniyle izledim. Emeğinize sağlık...

*** Uzun zamandır merak ettiğim bir konuyu da bu vesile ile dile getirme zamanı geldi belki de.. 750 kg. ve altındaki çekme karavanların, römorkların ruhsat gerektirmediğini biliyoruz. Peki bunlar için "tip onay belgesi" de gerekmiyor mu?

Piyasadaki çekme karavanların üzerinde çakılı, üretici firma tarafından basılmış ağırlığını belirten plaketler görüyoruz. Bu plakaları isteyen istediği gibi bastırabiliyor mu? Bir prosedürü yok mu? Hatta belki de ürettiğiniz bu karavanı trafikte sorunsuzca kullanabilmek için bir karavan firmasından faturalandırıp o firmanın plaketni çakmak zorunda mı kalacaksınız?

Kontrolsüz olmaması gerektiğine inanıyorum.

Öyle ya, şimdi siz çok düzgün mühendislik hesaplarıyla yaptınız ve sorun teşkil etmeyecek belki. Ama domates kasası çakar gibi yapan bir başkasının, olmayacak bir araçla trafikte kendinin ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmayacağının garantisi yok ki?

Bunu hangi yasa, nasıl düzenliyor ve kim kontrol ediyor acaba?

Arkama ruhsata işli çeki demiri ile çekilmek kaydıyla 750 kg. altı olduğu için at arabasını bağlayıp otobanda 120 km. ile çekebilir miyim mesela?

Benim de bilmediğim ve merak ettiğim konular..

****** Sucuk konusunda orta yapmış arkadaşlar ama ben topa girmeyeceğim. Tercih sizin :smiley:

Cem, söylenecekleri söylemiş, dört başı mamur, örnek olacak bir ürün çıkmış ortaya. Sizi gönülden kutluyorum ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,474
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR