Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 343,011
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Teşekkürler.

Haziran ayında İstanbul'a gittiğimde epey bir malzeme almıştım (izolasyon, kontra, vs.). Bunları finanse etmek için kısa dalga telsizlerimin birini satmıştım.
Solar panelleri (hepsini olmasa da büyük oranda) finanse etmek için bir önceki fotoğraf makinemi (Canon EOS 450D) [bana göre biraz fazla ucuza da olsa] sattım.

Şimdi sırada Almanya'dan aldığım ama düşük basınç istemesi nedeniyle satılığa çıkardığım Truma Therme TT2 su ısıtıcısı var: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=78134.0

Müşteri olan / bulabilen olur ise minnettar kalırım.

Sevgiyle,
BKA

Etiketler

Bekır bey hayırlı olsun.
Panellerınız 18 mı 36 volt mu ? . Kacırmışım konuya tam vakıf olmadıgım için (henuz oralara gelmedıgım için esaslı bır araştırmam yok) için bılgı dagarcıgımı genışletmekteyım. deneyımlerınızden de açoklamalar yapacagınıza inanıyorum .
Hoşcakalın selamlar.

Henüz kontrolörü olmadığı için panelleri henüz kullanmaya başlamadım. Yalnızca tavanı rahat kapatabilmek için kablolarla işimin bitmesini istedim ve bu yüzden erken aldım. Panellerim 2 x 100 Watt. Ölçtüğümde 20.3 V enerji verdiklerini gördüm. Ankara'da Önder bey'in firmasından aldım. Solar panellerle ilgili başlıkta mesajlarını (ve iletişim bilgilerini) bulabilirsiniz. Gezenbilir üyelerine özel indirim yapıyor.

Kemal bey;
Levent beyin sayfasını çok işgal etmiyeyim diye konuyu buraya taşımak istedim. aslında bir dördüncü enerji alternatifi daha var. Ama araştırılması gerekli. Teknelerde kullanılan rüzgar gülü. Bildiğim kadarı ile yaklaşık 50 km sürratte esen rüzgarlarda verimli oluyor. Ancak araştırmaya değer. Çünkü ikinci alternatör takacak olursanız ilerde klima seçeneğinizi körlemiş ve aynı zmanda motora ilave yük binmiş olacaktır. Ben bu konuda bir şeyler bulursam paylaşırım gene. Yelkenlilerde, seyirde iyi sonuç alanıyordu bir dönemler.

Saygılarımla

Rıza

Teşekkürler. Rüzgar gülünü ben de düşündüm ama temelde iki konuyu kafamda çözemediğim için bir karar veremedim:
1. Sabitte ne kadar verimli olur?
2. Araç hareket halindeyken çalıştırmak ne kadar pratik (ya da sakıncalı) olur?

Araç klimasına zaten çok sıcak bakmıyorum. Birincisi çalıştırabilmek için aracın çalışmasını gerektirdiğinden, ikincisi çoğunlukla yalnız sürücü kabinini soğutacağı için. Bunun yerine (gerekirse) Atila beyin yaptığı gibi küçük bir elektrikli klimayı kısa süreli çalıştırmayı düşünüyorum. (Şu anki planlarımda klima hiç yok.)

Alternatörün motora bindireceği ilave yük konusunda, şarj akımı vermediği takdirde yük bindirmeyeceği söylendi. Yani aküleri şarj etmeyecekse motora bir etkisinin olmadığı söylendi. Bu bilgi yanlış mı?

Rüzagar gülü sabit bulunduğunuz yere(Konaklama noktasına) bağlı olarak rüzgar alırsa az da olsa takviye eder. Ancak esas işi araç hareket halinde iken yapar. Burda bir kritik olay varki, o da verimli kullanım için nispi sürrat gereksimini kaç kilometre/saat olmalıdır? Bunu gerçekten bende şu an bilmiyorum. Araştırılması gereken bir husus.
Alternatöre gelince, haklıısnız sarj gerekmedikçe motora yük binmez.
Ama ben gende bir karavan yük planını bekleyin derim. Ona göre alternatif üretmek daha kolay olacak diye düşünüyorum. Diğer türlü çok bilinmeyenli denkleme devam eder gibi geliyor bana:smiley:)))))
Saygılarımla

Rıza

Sürekli olarak: Yazın buzdolabı, kışın kalorifer + led ampuller. (Sıcak suyu nasıl elde edeceğimi hala bulamadım), hidrofor.
Gerektikçe: Telsizler, vantilatör, vs.

Aracı aldığımda, benden önceki sahibinin yaptırdığı bir kısım saç levhalar vardı. Önce bunların ne olduğu konusunda tereddüt geçirmiş ama sonra estetik açıdan alt tarafı kapatmak için yapıldığına kanaat getirmiştim. Bu parçaları atmadım ve boyattım. Bu hafta sonu onları monte etmeye giriştim. Boyacıya, elektrik kablolarını olduğu yere gelen kısmı kesmesini söylemiştim. O da o kısma kabloların geçeceği bir pencere açmıştı. Ama ne yazık ki yanlış yere açmış. Sol taraftaki sacı monte ettim ama sağ taraftaki kaldı. Düzeltmesi için götürüp başına ekşimem gerekecek.

[attachment=1]

Bugün de yan duvar karkaslarının bir kaç tanesini yapıştırdım. Daha çok yolum var. Ama küçük de olsa bir başlangıç yaptım...

[attachment=2]

DSC 0056

DSC 0057

Kolay gelsin,
Hele bir "Piçoğlu Osman vede Giresun karşılaması" eşliğinde devam ederseniz varya yorgunluk filan kalmaz.
Ben bazı uzun yolculuklarda Durkaya'nın kasetini koyup "gece, gündüz, yağmur, güneş" demeden inceden bir sallanıp dinlenip tekrar 5-6 saat yola devam ederdim.Şimdiki arabada CD çalar var bizimkiler eski kaset onları CD haline getirdimmi birde THMüziği kasetlerimi artık beni yol yormaz.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Bekir bey kolay gelsin, aracınızın içi benimkine nazaran çalışmaya daha müsait görünüyor, fazla eğri ve girinti çıkıntı yok, ben izolasyonda kullandığınız folyolu malzemeyi merak ettim, adı nedir ve kalınlığı ne kadardır, ayrıca buzdolap havalandırması için kullandığınız mazgalın boyu nedir?
Tekrar kolay gelsin.

Bekir bey bende ikinci bir alternatör araştırması yaptım, hatta ikinciyi taktırmaya gerek yoktu çünki piyasada 200amp şarz dinamosu mevcut eskisini çıkarıp onu takıyorlar fakat mazot sarfiyatınız artıyor bu yüzden vazgeçtik, bence başka masrafa ve maceraya girmeden üçüncü bir panel ve yaşam akülerinizide mümkün olan yüksek amp almanızda fayda var
3ad 100w panel, 150amp x 2ad jel akü elektirik sorunuzu kökten çözecektir, yanlışmıyım Rıza bey

izolasyonda kullandığınız folyolu malzemeyi merak ettim, adı nedir ve kalınlığı ne kadardır, ayrıca buzdolap havalandırması için kullandığınız mazgalın boyu nedir?

İzocam'ın Armaflex isimli ürünü. Taban ve tavanda 9mm olanı iki kat, yan duvarlarda 19mm olanı tek kat olarak kullanmayı planlıyorum.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=50754.20

adresli sayfada 28 ve 29. no.lu mesajlarda fiyatlar ilgili ayrıntılı bilgi var.

bence başka masrafa ve maceraya girmeden üçüncü bir panel ve yaşam akülerinizide mümkün olan yüksek amp almanızda fayda var

Maliyet olarak dediğiniz doğru. Ama serde afetçilik var. İlla herşeyi yedekli /alternatifli yapmak / kullanmak gibi saplantılarım var :D

buzdolap havalandırması için kullandığınız mazgalın boyu nedir?

Buna cevap vermeyi unuttum, pardon. Ezbere bilmiyorum ama tahminen 20cm gibi boyu var sanırım. Benzer ürünler Marintek'te var:

http://www.marintekstore.com/?catId=8&pId=1901

Estafurullah levent bey;
Enerji bankı konfigirasyonu konusunda haklısınız ama kişişel alışkanlıklarında bunun üzerinde etkisi var.O yüzden sayfanızda sizden gunluk su kullanma miktarını sordum. bazen bağzı kişişel saplantılar bu konuda yanlış kabüle sebep olabilir.Mesala ben tura çıksam su sarfıyatı ve hıdrafor elektrik sarfyatından gümlerim. (Hanım sagolsun ;D)
Ancak kısaca özetleyecek olursak sizin konfigrasyon normalde yeterli görünüyor.Ancak genede ben akü secimini ve panele yapılacak ilaveyi tüm cihazlar belli olduktan sonra yapma taraftarıyım..
Ayrıca arabanızda mevcut akü kaç AH bilmiyorum ama 100 amperlik bir şarj dinamosu işinizi fazlası ile görür diye düşünüyorum..Ama genede hepsini en son düşünelim diyorum..

Saygılarımla

Rıza

Üzerinden bir aya yakın vakit geçti. Ama aracın ilk seyahat / gezi amaçlı kullanımını Ağustos ayındaki Uluslararası Fenerler Haftasonu'nda yaptığımız telsiz çalışması için gittiğimiz Yason Burnu'nda yaptık. Aracı fenere kadar yanaştırmak mümkün olmadığı için yine çadırda kaldık. Ama kullanmadığımız malzemeyi indirmek zorunda kalmamak bile bir avantajdı. Gezinin en güzel yanı ise ziyaretimize gelen İsmail bey'le (Amiral) yüzyüze tanışmak ve fırsattan istifade karavanını incelemek oldu. (Fotoğrafları başkası çektiği için bende o kareler yok maalesef.)

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

01

02

03

04

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR