Kendin Yap - Teardrop Projem

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan RCR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 95
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,035

Etiketler
Bugün, uğraşlarımız sonucunda römorkum tamamlandı. Yarın kendi atölyeme çekip üstyapı çalışmalarına başlayacağım.
Ön oku direkt platforma kaynatmak yenine ikinci kayıta kadar tek parça profil ile imal ettik. Platformdan parça çıkararak arasına yerleştirdik.
Ekli dosyayı görüntüle 3640
Ekli dosyayı görüntüle 3641

Okun ön profilde gireceği yer plazma ile açıldı

Ekli dosyayı görüntüle 3642
Ve son hali
Ekli dosyayı görüntüle 3639
Güzel çalışma oluyor, elimize sağlık.Şaseyi yaparken bir plana göre mi yaptınız , bende böyle bir proje düşünüyorum ama sanki el yapımı profiller kırılır çatlar korkusu var mesela V şeklindeki profilin dayanıklılığı nasıl olur?

Yücel Bey ve Murat Bey beğenileriniz için çok teşekkür ederim.

Şasiyi gereğinden bile fazla sağlam yaptığımı düşünüyorum.
iki yandaki huş kontrplakların desteği ile de eğilmesi neredeyse imkansız.
V detayına 4 . Sayfada biraz değinmiştim. Benim uygulamamda V şeklindeki konumlanan profiller 2. Enine profile kadar eksiz devam ediyor.
Kaynak ta düzgün yapıldıktan sonra hiç bir sorun olmayacağı görüşündeyim.

Aklınızdaki projeyi bir an önce gerçekleştirmenizi dilerim.
Ortaya birşeyler çıktıkca alınan zevk katlanarak artıyor.
Yaptıklarını anlatmak, deneyimleri paylaşmak ta ayrı keyif veriyor.

Mutfak Dolap ölçülerine karar vermek için buzdolabı almam gerekiyor.

12 volt 60 litre önden kapaklı düşünüyorum.
tavsiyelere açığım.

Son düzenleme:

Geçen haftadan düne birkaç foto..

Arka kapakları. İskeletini oluşturdum.

Image

İçten kontrplak kaplaması
Image

Yatak altındaki gözlere ahşap koruyucu uyguladım
Image

Image

Tavan kenarlarına ışık bandı yapmak amacı ile bulduğum pvc malzemeler büküldüğünde dönüyordu.

bunu önlemek için kabin içindeki kemere benzer bir kalıp yaptım.
ısıtarak kemer şeklini verdim.

Image

Işık bandını kabin içinde iki taraflı yapmayı planlıyorum.

Image

İnternetten karavanım için 4 adet kamera almıştım.
Image

Kapının sağ üstüne tekerleği ve karavanın yanını hatta kapıyı görecek şekilde yerleştirdim.
kameranın dönüş açısının çok yüksek olmasına güveniyordum ancak yeterli olmadı.
45 derecelik bir ara parça yaptım. Boya tutarsa şık duracak.
Image

Kamera açısı denemesi.
(Sağ taraf karavanın duvarı.)

Image

Son düzenleme:

Ankastre ocağım ve 12 volt buzdolabım geldi.
Artık dolap ölçülendirmesine geçebileceğim.

Image

Kleo Kaysu firmasının ürettiği bir dolap.
Dağıtım merkezi balçovada isteyen olursa bilgilerini verebilirim.
Su an 1350 TL den satılıyor. 3 yıl garantili. 60 litre ve kompresorlu.
Ben başka biryerden 1 sene önce alınmış, paketi açılmamış ve garantisi başlatılmamış bir ürünü biraz daha uzuca buldum ancak başka kalmadı.
Zaten 12 volt kompresorlu buzdolapları arasında 1350 TL oldukça uygun bir fiyat.
internette aynı ürün 1400 1750 arası satılıyor.
KLEO KMB60 C olarak aratabilirsiniz.

detaylı gidiyor eller dert görmesin
Teşekkür ederim.

Ticari kaygı gütmeyen kendi karavanını yapmak isteyen arkadaşlara faydalı olması amacı ile elimden geldiğince detay paylaşmaya çalışıyorum.
Projenin yavaş gitmesinin nedeni estetik kaygılar kaynaklı.

Bu arada arka tarafın tasarımını aşağıdaki gibi düşünüyorum.
İki kapak olarak açılacak. Ocak tezgah altından çekmeceli olacak tezgah dışına 80 cm kadar uzayacak.
Alt kapak açılmadan da ocak çekmecesi açılıp kullanılabilecek.
Buzdolabı yukarıda yer alacak. Tezgah derinliği 50 Cm düşünüyorum.
Bir evye buldum, yanlış hatırlamıyorsam 33*40 cmdi.(henüz almadım)

Tezgahın bitimindeki dolap derinliği 33 cm. En üstteki dolap derinliği ise 60 cm gibi olacak.
Kapakları tekerleksiz sürgü, 4 mm Pleksi olacak.
Sizce Buzdolabının rahat çalışması için buzdolabının arkasından dış duvara bir havalandırma koyayım mı?

Şuan Dış kapak kilit sistemi üzerinde çalışıyorum.
Alt kapak iki yandan sürgülü olacak dışarıdan kolu olmayacak.
üst kapak hem iki yandan sürgülü hem de alt kapağa geçen bir dil ile kilitlenecek
Arka7

Tavsiyelere açığım. Mutfak kullanımı ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ederim.

tek kapak yukarı düşünün bir kapak ağırlığı ile kilit mekanizması daha az olacak ,sarsıntı daha az olur ve gölgelik daha büyük olacak ayrıca ayar problemi ilerleyen zamanlarda daha kolay olur tek kilit mekanizması olacağından eski ford transit kilit mekanizması kullanılabilir dayanıklıdır

Teşekkür ederim.

Ticari kaygı gütmeyen kendi karavanını yapmak isteyen arkadaşlara faydalı olması amacı ile elimden geldiğince detay paylaşmaya çalışıyorum.
Projenin yavaş gitmesinin nedeni estetik kaygılar kaynaklı.

Bu arada arka tarafın tasarımını aşağıdaki gibi düşünüyorum.
İki kapak olarak açılacak. Ocak tezgah altından çekmeceli olacak tezgah dışına 80 cm kadar uzayacak.
Alt kapak açılmadan da ocak çekmecesi açılıp kullanılabilecek.
Buzdolabı yukarıda yer alacak. Tezgah derinliği 50 Cm düşünüyorum.
Bir evye buldum, yanlış hatırlamıyorsam 33*40 cmdi.(henüz almadım)

Tezgahın bitimindeki dolap derinliği 33 cm. En üstteki dolap derinliği ise 60 cm gibi olacak.
Kapakları tekerleksiz sürgü, 4 mm Pleksi olacak.
Sizce Buzdolabının rahat çalışması için buzdolabının arkasından dış duvara bir havalandırma koyayım mı?

Şuan Dış kapak kilit sistemi üzerinde çalışıyorum.
Alt kapak iki yandan sürgülü olacak dışarıdan kolu olmayacak.
üst kapak hem iki yandan sürgülü hem de alt kapağa geçen bir dil ile kilitlenecek
Ekli dosyayı görüntüle 61218

Tavsiyelere açığım. Mutfak kullanımı ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ederim.
Bildiğim kadarıyla kompresörlü buzdolaplarının arkasının rahat hava alması gerekiyor ısındığı için.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tek kapak yukarı düşünün bir kapak ağırlığı ile kilit mekanizması daha az olacak ,sarsıntı daha az olur ve gölgelik daha büyük olacak ayrıca ayar problemi ilerleyen zamanlarda daha kolay olur tek kilit mekanizması olacağından eski ford transit kilit mekanizması kullanılabilir dayanıklıdır

Yan3

Arka kapağın iki parça olmasının nedeni karavanın uzaklaşma açısından kaynaklanmaktadır.
buna rağmen üst kapağın yüksekliği yaklaşık 1,20 metre. yani yeterli bir gölgelik olacağını düşünüyorum.
Alt kapağın ayrıca sabitlenmesi sayesinde kapak yan duvarlara da destek sağlayacak. Esnemeyi minimuma indirecek.

iki sistem arasındaki kilo farkı yok denecek kadar az. hatta tek kapak yapsam kapağı daha güçlü yapmam gerekeceğinden daha bie ağır olabilir.
Bildiğim kadarıyla kompresörlü buzdolaplarının arkasının rahat hava alması gerekiyor ısındığı için.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Buzdolabı montaj önerisi arkadan ve yanlardan 2 cm boşluk bırakılması gerektiğini söylüyor.
Montaj yerinde bir miktar boşluk bırakıcam.
Bakalım bir süre kullandıktan sonra karar vereceğim sanırım.

Teknemdeki buzdolabımda ekstra bir delik delmemiştim ama onun üzeri boştu. Bu tavana yakın olacak.

o zaman sizin dizayn daha uygun benim söylediğimden

ayrıca nette bazı modeller gördüm aslında hafiflik ve kullanım için uygun olabilir diye düşündüğüm yukarı sürgülü panjur mantığı ile de kapak olabilir son dönemde expedition kasalarda kamyonet arkasına yapılan modellerde çokça kullanılıyor

Geldik Sonuna kadar ama sonunu göremedik karavanın neden acaba?? :(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR