Kuş Gözlemciliği Fotoğrafçılığı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SDC Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,331
Ynt: Kuş Gözlemciliği Fotoğrafçılığı

Mustafa Bey, siz virüsü kompakt makinayla kapmışsınız, daha sonra bu işi hakkıyla yapacaksam gerekli ekipmanımı temin etmem gerekiyor kanısına varmışsınız ve hiç de azımsanmayacak bütçeyle ekipmanınızı güncellemişsiniz. Şimdiyse ekipmanınızla çektiğiniz fotoğraflar sizi tatmin ediyor. Ben de diyorum ki; eğer yeterince tatmin olamayacaksak virüsü hiç kapmayalım:smiley:
Saygılar...

Etiketler

Kesinlikle böyle düşünmeyin, sonuçta kuş fotoğrafçılığı veya genel tabirle fotoğrafçılıkta ekipman tatmini diye birşey mümkün değil, arkadaşlar bütçe olarak 500mm ve 600mm fiyatlarından bahsetmişler,

http://laughingsquid.com/99000-canon-1200mm-f56l-ef-usm-super-telephoto-lens/

şu andaki üst sınır sıfır bir arazi aracından daha fazla bütçe gerektiriyor, tatminkar sonuç şimdilik böyle bir fiyat, aslolan bu işten keyif almanın yollarını görmek, kuş gözlemciliği çok düşük bir bütçe ile yapılabilmekte, bir kuş kitabı ve bir dürbün virüsü kapmak için yeterli.

kuş fotoğrafçılığında ekipman hedef türlerinize göre değişiyor, küçük ötücüler bahçelerimizde çok güzel pozlar verebiliyorlar kompakt makinelere, ancak 100 metre yüksekten geçen kartalın göz detayını almak istiyorum diyorsanız mutlaka bütçe katlanarak yükselecek.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=39068.0

bir kaç sonra başlayacak kuş gözlem şenliğimize bekleriz, bu tip faaliyetlere katılanların % 80'inde kalıcı etkiler bırakıyor kuşçu virüsü:smiley:

selamlar.

Etkinliğin duyurusuna daha önceden de gözatmıştım. Orada bulunmak, o atmosferden faydalanmak, tecrübe edinmek isterdim elbette fakat zamanı itibariyle bana uymayan bir etkinlik. Virüsü ne zaman, nerede kapacağım şimdilik meçhul:smiley:
Selamlar...

Kompak makinaya bir kaç örnek.
Benim makinam Sony DSC H1, kompakların ilk versiyonu.
100 m öteden uçan kuşun gözünü çekemiyor ama kendisini alıyor :D

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

DSC06053

DSC06075

DSC09972 2

DSC09974 2

Mustafa doğru yazmış.Bu işten zevk almak o heyecanı yaşamak önemli.Ben de dahil olmak üzere çoğumuz ekipmanlarımızı geliştirdik.İlk makinam D40 ve 70-300 sigmaydı. Daha sonra para biriktirerek bu seviyeye geldim. Mustafa nın dediği gibi ucuz bir ekipman, bilgi ve tecrübeyle çok güzel fotoğraflar elde etmek mümkün. Elinde 500mm-600mm olup da 70-300 sigma lensle çekilen fotoğraflardan çok daha kötü çekilmiş fotoğraflar gördüm.

Not: (sigma 70-300 ü kötü fotoğraf çeker anlamında değil odak uzaklığı ve diğer markalara göre daha ucuz olduğu için örnek verdim.)

hakan68' Alıntı:
Mustafa doğru yazmış.Bu işten zevk almak o heyecanı yaşamak önemli.Ben de dahil olmak üzere çoğumuz ekipmanlarımızı geliştirdik.İlk makinam D40 ve 70-300 sigmaydı. Daha sonra para biriktirerek bu seviyeye geldim. Mustafa nın dediği gibi ucuz bir ekipman, bilgi ve tecrübeyle çok güzel fotoğraflar elde etmek mümkün. Elinde 500mm-600mm olup da 70-300 sigma lensle çekilen fotoğraflardan çok daha kötü çekilmiş fotoğraflar gördüm.

Not: (sigma 70-300 ü kötü fotoğraf çeker anlamında değil odak uzaklığı ve diğer markalara göre daha ucuz olduğu için örnek verdim.)

Aranıza bir kuş fotoğrafçısı daha katıldı....:smiley:

Kuş fotoğrafları çekmeden önce avcı malzemeleri satılan yerlerde 70 liradan başlayan (walther 10x60) bir dürbün edinip elimize basitten başlayan bir teşhis kitapçığı alarak kuş gözlemciliği yapmak çok daha zevklidir. Fotoğraf işi sadece başkalarına göstermek ve dökğmantasyon amaçlı olabilir o nedenle illa da her kuş gözlemcisinin fotoğrafçı olması da gerekmez. Ayrıca kuş gözlemi için illa da çok uzaklara gitmek gerekmiyor geçen hafta yaban hayatı ekolojisi dersinde mkü kampsünde 25 dakikada 9 farklı tür kuşu öğrencilerle gözlemledik gözlem öncesinde öğrenciler hocam bunların hepsi serçe derken 25 dakika sonra benim haklı olduğumu görmüşlerdi :smiley: evin balkonu penceresi ya da arabayla bir yere giderken yol kenarlarındaki kanalardaki sazlıklar pekala güzel kuş gözlem yeri olabilir mesele bu işi kendimize hobi edinmek. Sonrası gelir.

Sevtap hanım memeli hayvan gözlemi için www.tramem.org adresinden bilgileri de ekleyelim mi ?

ilk vakit bulduğumda ben ekleyeceğim tembellik edip gecikirsem siz bir çıkartma yaparsınız :smiley:

yasarergun' Alıntı:
...Sevtap hanım memeli hayvan gözlemi için www.tramem.org adresinden bilgileri de ekleyelim mi ?
ilk vakit bulduğumda ben ekleyeceğim tembellik edip gecikirsem siz bir çıkartma yaparsınız :smiley:

Evet yapalım bunu, çok iyi olur :smiley:

http://www.gezenbilir.com/index.php?board=293.0

Yukarıdaki linkte bu konu için bir alt başlık açıp birlikte ilerletiriz...

ilk kez burada gördüm. burda yapıldığını düşünmemişim

Çok güzel fotolar paylaşım için teşekkür ederim

Merhaba, ben 2003 yılından bu yana DSLR ile daha çok portre, sokak ve manzara çektim. Önümüzdeki günlerde Manyas kuş cennetine bir aile gezisi yapacağız, elimde en telephoto lens bir 70-200f4, bununla idare edicez artık :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR