L200 Magnum Bakımı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mimin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,300

mimin

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime Puanı
0
Merhaba
2005 model 4x2 k64Turbo magnum var. Tuzla civarı oturuyorum. Motor yağını 15w40 maximus turbo dizel ve şanzıman yağını ep 75w90 petrol ofisinden koydular ve araç kışın çok zor çalışıyor, vitesler ilk 5 -10km icinde yazın olsa bile zor geçiyor. Biraz kullanınca hem motor hem de şanzıman çok rahat oluyor vites geçişleri kolaylaşıyor. Araştırmalarıma göre yabancı forumlarda şanzıman yağının sentetik olması ilk çalışmadaki geçişlerin kolaylaşmasını sağlıyormuş. Mineral madeni yağların yoğunluğunun kendine gelmesi için uzun süre çalışması gerektiğinden bahsediliyor. Sene olmuş 2021, hala magnum klavuzunda yazan ACEA A1-A2-A3 veya API SG or higher motor yağı seçiminin doğru olmadığını düşünüyorum. Mobil delvac ve shell r4 X araştırmalarıma göre bu sınıflara uyuyor.

Sorularım şöyle:
1- 15w40 hangi yağı kullanmalıyım(marka, model)? 160 bin km'de araç. Yeni teknoloji 10w40 sentetik bir yağ kullansam sorun olur mu?
2- 75w90 hangi şanzıman yağı kullanmalıyım(marka, model)?
3- Tuzla civarında sağlam dürüst işi bilen titiz ustanız var mı?
4- Debriyaj setini hangi marka hangi model taktırıyorsunuz? Boş viteste iken gürültü yapıyor mu?

Uzun süre bu aracı kullanmış ve deneyimlerinle bana yol gösterebilecek biri varsa memnun olurum.
İyi günler
 

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Mesajlar
1,518,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,125
Kaydolan Son Üyemiz
erozaydin

Çevrimiçi üyeler

SON KONULARGeri
Üst