Maddi İmkanlar Dahilinde Bende Karavanımı Yapmaya Başlıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ynsgny Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,214
Ynt: Maddi İmkanlar Dahilinde Bende Karavanımı Yapmaya Başlıyorum

mesut bey dıştan içe doğru başlamak gerçekten işi çok kolaylaştırıyor :smiley: evet içten başlamak bıraz tecrube istıyor .. ben amatörüm kulaktan dolma bılgılerımle ve sızın gıbı tecrubelı ınsanların buradan bana verdıgı bılgılerle bıseyler yapmaya calısıyorum ve ısın hem zevkınde hemde uygun malıyet pesındeyim

güvenlik konusu benım en cok dıkkat ettıgım nokta.. zaten farkındaysanız 750 kg lımıtın neredeyse 500 kg sase ve dıs kaplamaya ayırdım ve gerekırse saglamlık guvenılırlık için ıcerısındekı teferruatından ve konforundan vazgececegımı soledım..

daha once cekmek karavan hıc kullanmadım ama dorselı tır kullandım bence karavanın guvenlı olmasından zıyade kullanacak kısının tecrubesı cok onemlı dıe dusunuyorum cunku vıdeoları ızlıyoruz adam avrupa karavan almıs a dan z ye tam donanım ama yapıstırmıs arabanın ıbresını 120 140 km sora bı cukur bı kasıs hoooop alabora.. ben kendı karavanımı kendım yaptıgım ıcın nerde ne kosulda nasıl gıtmem gerektıgını hesaplayabılırım dıye dusunuyorum .. cunku karavanımı tanıyorum butun kemıklerını bılıyorum oyuzden baştan guvenlıgın % 60 ını ben elıme aldım dusunuyorum gerı kalan ışçilik ve bakım hassasıyetınede önem verdıkten sora Allah büyük ..

Saygılar Sunuyorum ..

Etiketler

Sase işini bitirdik artık kaplama zamanı gelddi
yola devammm..

IMG 20150605 162627

IMG 20150605 162612

IMG 20150605 163528

IMG 20150605 164607

IMG 20150605 162616

Alüminyum kompoziti zemine önce su girmeyecek şekilde silikonla yapıştırıp vida ile sabitledik üzerine 11mm osb lerimizi yerlestirdik ayrıca kalan osb malzememizle ranzamizin üst katinida kurmuş olduk.. sıra dış cephe kaplamamizda onuda son karar alüminyum kompozit olucak..

IMG 20150608 114647

IMG 20150608 130110

IMG 20150608 115816

IMG 20150608 140746

IMG 20150608 144148

Merhaba.
Öncelikle kolay gelsin ve bitirmek, kullanmak nasip olsun diyorum.
İşin yarısını bitirmişsiniz bile.
Bence kaplama kararınız doğru. Alüminyum hafif ve pratik bir kaplama malzemesi.
Kaç mm düşünüyorsunuz bilmiyorum, Güney bunu 0.50/0.60 mm ile hallediyor.

Al. kaplamada malzemenin ısısı çok önemli.
Levhaları sıcak bir havada, en az 1/2 saat güneşe serin, malzemeler iyice ısınsın ve genleşsin.
Kaplamayı da bu ısınmış levhalar ile güneş altında yapın.
Söylemeye gerek yok, tamamiyle potsuz ve kastırarak sabitliyeceksiniz.

Kaplamayı bu şekilde yapmanız, soğuk ve serin havalarda kaplamanızın
her zaman gergin ve düzgün olmasını sağlayacaktır.
Soğuk havada yapılan Al. Kaplamanın en büyük handikalpı, sıcakta levhaların genleşerek,
çirkin/dalgalı görüntü vermesidir.
Siz şu anda bu konuda şanslısınız.

Başarılar dilerim.

NOT: Unutmuşum, ekliyeyim: Aksınız kesinlikle torsiyonlu olsun ve mutlaka frenli dingil kullanın.
750 Kg. ın az üstü az altı kavramı bu konuda çok önemli değil. Bu kullanım emniyeti için şart.
Bir de 750 Kg. kavramını açıklıyalım: Bu yük kesinlikle, karavanın yoldaki kullanım ağırlığı ile ilgilidir.
Boş ağırlığı 650 Kg. bir karavan yapın, kirli ve pis suyunuz, mutfak eşyalarınız, tüpünüz,
giysileriniz, portatif masa-sandalyeniz v.s 200 Kg. tutsun.
Sizin karavanınız 850 Kg. dır ve kesinlikle ruhsata tabidir ve şu andaki mevzuatta
D sınıfı ehliyet ile kullanılmaldır.

Hayırlısı olsun. Kolaylıklar dilerim. Zor ve meşakkatli bir iş.
Sonuçta, ağız tadıyla gezmek, nasip etsin.

Bilgileriniz ve İyi Dilekleriniz İçin Çok Teşekkür Ederim ..

Kolay gelsin harika işçilik fakat tammamı çalik konstruktion.
umarı 750 kg altında kalırsınız.
fakat işçilik harika.
alt şase römork ile ilgili nasıl çalışacaksınız.
saygılar

Bugün dış cephe kaplamamiza başladık aynı zamanda cam yerlerini ve sanroof havalandırma yerlerimizi ayarladik dis cephe alüminyum kompozitlerimizi önce yerlerine göre kesip hazırladık sika cam silikonu ile yapistirarak kenarlarindan akıllı vidalarla sabitledik en son koselerimizi aluminyum kosebent ile vidalarimizi ve ek yerlerimizi gizleyerek estetik bir görünüm elde edeceğiz

IMG 20150616 125453

IMG 20150616 125432

IMG 20150616 132427

IMG 20150616 132726

IMG 20150616 145403

Alüminyum levhalar iyice genlessin die güneş altında çalışmak :-X gerçekten çok zor birgundu :'(

IMG 20150616 145414

IMG 20150616 152555

IMG 20150616 153432

IMG 20150616 162406

IMG 20150616 162419

Güzel bir iş çıkıyor emeğinize sağlık , inşAllah kazasız belasız biter, hayırlı güzel günlerde kullanmanız dileğiyle darısı başıma ;)

Güzel bir iş çıkıyor emeğinize sağlık , inşAllah kazasız belasız biter, hayırlı güzel günlerde kullanmanız dileğiyle darısı başıma ;)

iyi dileklerinize teşekkür ediyorum ... çalışmalarımıza devam edıyoruz yalnız sıteye resım yukleyemıyorum hata verıyo daha sonra deneyın dıor yardımcı olabılırmısınız ..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR