Motokaravan Dönüşüm Mevzuatında Son Durum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Omeradali Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,881

Omeradali

Yeni Üye
Merhaba, bir karavan imalat firmasıyla yaptığım görüşmede, Mart ayında çıkan bir kanun sebebiyle, her firmanın motokaravan dönüşümü yapmak üzere bir marka/model belirlemek durumunda kaldığını, bu seçtikleri modelin dışında hiç bir aracı artık motokaravana dönüştüremediklerini öğrendim.

Bu doğru bir bilgi mi, yoksa yanlış mı anladım? Yani ruhsatında panelvan yazan, veya uygulanan üstyapısı ruhsatına işlenmiş bir araçta teknik bir değişiklik yapmadan, sadece kabin içinde düzenleme yapmak suretiyle dahi motokaravana dönüşüm işlemi yapılamıyor mu?

Trafik kanunundaki değişiklikleri araştırdğımda anlamlı bir sonuca ulaşamdım.

Konuyla ilgili son durum hakkında bilgisi olan varmı?

Etiketler
Ynt: Motokaravan Dönüşüm Mevzuatında Son Durum

Ömer bey,

Sözünü ettiğiniz konu sadece yeni kasalı olarak imal edilecek yani alkovenli, integra veya sport tipler için geçerlidir. İç dizayn değiştirilerek Camper tipi araçlar buna dahil değildir.

Saygılarımla

Erdal Ötügen

Aydınlattığınız için teşekkürler. Peki camper türü için kriterler veya kısıtlamalar nedir? Kabinin fabrikasyon olması mı gerklidir yoksa sonradan yapılmış ama teknik ve hukuki açıdan tüm şartları taşıyan ve üstaypısı ruhsta kayıtlı bir araç da bu statüye girer mi?

Daha açık bir şekilde: örneğin frigofrig bir kamyonun kasasında herhangi bir kesme/ekleme işlemi yapmadan sadece iç düzenlemesiyle karavan haline getirmek mümkünmüdür?

Fabrikada imalat haricinde, bireysel olarak müsade edilen araç tipi, panelvan diye bildiğimiz kapalı kasalı kamyonetler ve camlı minibüslerdir...Daha önceden proje ile açık şase üzerine yapılmış frigo tipi kasalı araçlar karavana bireysel olarak döndürülemez..
Panelvan tipi araçlara proje ile sadece cam açıp, içini karavan olarak düzenleyebilirsiniz. 2 veya 3 kişik ruhsat alabilirsiniz, ruhsattaki yolcu sayısı kadar yatacak yer göstermeniz, yemek yapacak bir mutfak göstermeniz, karavan dönüşümü için yeterlidir, wc, banyo opsiyoneldir, ruhsat için şart deyildir...

Mercedes Atego 1018 şasisi üzerine bir kabin yaptırıp http://www.bimobil.com/website/expedition_ex480/start_d.php "expedition vehicle" tarzı bir araç yapmak istiyordum. Anlattığınız kadarıyla bu Türkiye'de mümkün görünmüyor. Başka bir çözümü olduğunu düşünüyormusunuz?

"...bireysel olarak döndürülemez" den kastınız bunun ticari amaçla yapılabileceği midir? Sadece bu araç için olsa dahi sanki üretim yapılacakmış gibi izin almak çok külfetli bir işmidir bilginiz var mı?

Panelvan içine serbest olan karavan yapmakdan başka bir yol, açık şaseye kasası ile karavan yapmakdır, böyle bir karavan yapmak için sanayi bakanlığından gerekli şartları yerine getirip tip onay belgesi almanız gerekir, bunlar prosedürleri olan pahalı işlerdir, zaten izin alabilirseniz, seri olarak üretim fabrikasıda kurabilirsiniz...
Size tavsiyem, standart yapılabilecek şeyler için uğraşın, hayal ettiğiniz karavanların herkesin ilgisini çektiğini unutmayın, eğer müsade olsaydı, biz de yapardık...

Herkesin ilgisini çekip çekmediğini bilemem. Hatta bir kamyonda seyahat etme fikrine benden başka kimselerinde sıcak baktığını öğrenmek şaşırttı :smiley:

Madem herkesin dikkatinde olan bir tarz, bu aynı zamanda ticari bir potansiyel demektir. Toplu bir ön sipariş talebi bu külfetli işin en azından maddi kısmını düşürecektir. Tabi fiilen kaç kişiye ulaşılır, ne kadarlık bir + maliyete sebep olur, araştırmak gerek.

Omeradali' Alıntı:
Herkesin ilgisini çekip çekmediğini bilemem. Hatta bir kamyonda seyahat etme fikrine benden başka kimselerinde sıcak baktığını öğrenmek şaşırttı :smiley:

Madem herkesin dikkatinde olan bir tarz, bu aynı zamanda ticari bir potansiyel demektir. Toplu bir ön sipariş talebi bu külfetli işin en azından maddi kısmını düşürecektir. Tabi fiilen kaç kişiye ulaşılır, ne kadarlık bir + maliyete sebep olur, araştırmak gerek.

Hazır yapılmışı var! Hemde yerli 4x4 ;)

http://turkar4x4.com.tr/tr/modeller/otak/14/

Merhaba, bir karavan imalat firmasıyla yaptığım görüşmede, Mart ayında çıkan bir kanun sebebiyle, her firmanın motokaravan dönüşümü yapmak üzere bir marka/model belirlemek durumunda kaldığını, bu seçtikleri modelin dışında hiç bir aracı artık motokaravana dönüştüremediklerini öğrendim.

Bu doğru bir bilgi mi, yoksa yanlış mı anladım? Yani ruhsatında panelvan yazan, veya uygulanan üstyapısı ruhsatına işlenmiş bir araçta teknik bir değişiklik yapmadan, sadece kabin içinde düzenleme yapmak suretiyle dahi motokaravana dönüşüm işlemi yapılamıyor mu?

Trafik kanunundaki değişiklikleri araştırdğımda anlamlı bir sonuca ulaşamdım.

Konuyla ilgili son durum hakkında bilgisi olan varmı?
En son neye karar verildi ?

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

F484cd93 2519 4b77 9be3 831d36f2a95c image for silan 13466108 580x435
E055dc22 1433 4e8a aa1d 79b52df2ac18 image for silan 13466108 580x435

Arkadaşlar merhaba; kapalı kasa kamyonet ve bu haliyle ağırlığı 3500 kg olan bu araç için, veya benzeri araçlar için,
m1 sınıfı motokaravana dönüşüm yapıp ruhsat alabilir miyim? Şİmdiden teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR