Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan warsoul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 243,208
Ynt: Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

Arkadaslar oncelikle sunu soylemeliyim ki cizim T4 un gercek olculerine gore yapildi sadece tavandaki daralma payini veren hic bir cizim bulamadim nette. Ben zaten bunu yaparken herkese uygun demiyorum. Insallah olursa ileride kendime yapmak icin fikir alisverisinde bulunuyorum. Su anda cocugum yok esim ve ben. Cok buyuk araclar kullanmayi ve onlar ile ise gitmeyi sevmiyorum. Insallah olurda icinde ufakta olsa bir dus sigdirabilirsek aytakla oturma grubunuda ayirabilirsek 2 kisilik boyle bir karavan gelistirmek. Dedigim gibi bunun icin fikir alisverisi yapiyorum. Zaten dus sigdiramiyorsam ve yatak ile oturma grubunuda ayiramiyorsam o zaman zaten 5+1 minubus alcak tavan olanlarindan alir karavan donusumune gerke kalmadan kullanirim bir sekilde.

Simdi gelelim yeni fikirlere Oncelikle bence iki parca biri sabit duzen dusunmustum. Sizin dediginiz gibi tvan cok daraliyorsa (resimler insani yaniltiyor), bir parca arkada sabit olup digeri onu uzerine konabilir. Bu durumdada resimlerde ussteki yatagin tam ortasindan gecen cizgi orta noktasidir oradada gorulebilecegi gibi mutfagi ve masayi kullanmayi etkilemeyecektir. Karsilikli koltuklardan birinin uzerinde kalacaktir. Biraz dikkatli oturup kalma ile buda halledilebilir. Cunku tavandan yatak icin 50 cm biraktigimizda asagida kalan alan 144 cm olacaktir buda altinda birinin oturmasi icin yeterli. AYrica cizimdeki yatak 180 cm boyunda ama kendim icin dusunursem benim boyum 180 ama yattigimda uzunlugum hic bir zaman 155 i gecmez. Benim su andaki aracimin arkadasi 160 cm ve cok rahat sigiyorum. Cunku hep buzuserek uyurum. Bunu dusunursek yatak uzunlugunu 160cm cekersek yatagin sabit parcasi koltugun ustunden ancak 10 cm gibi bir yer kaplar. Buda oturup kalkarken problemsiz bir oturma grubu saglar.

Ikinci alternatif ise Yatak sistemi 2 parca yerine 4 yada 5 parcadan olusur. 40 cm enindeki plakalar toplanip tavan tam acik kullanilabilir. Cem in belirttigi gibi ust uste sigmadigi icin bunlara tavanin iki yaninda 2 tane cep yaptirilir. Her cebe 2 plaka konur ve baglanir. Bu ihtimalde yatak toplama zorunlulugu cikar fakat tuma rac boyunca tam tavan yuksekliginden faydalanilabilinir.

Etiketler

Melih,

1. Minderleri nereye koyacaksın? Onları da 40 cm. lik 4 parça mı yapacaksın?

2. 50 cm. üst yükseklik kesinlikle yetmez. Benim yatağım minderden tavana 51 cm. Ben yatarım ama emin ol burada benden başka çok az kişi yatabilir. Rahatlık isteniyorsa bu yükseklik en az 65 cm. olmalı.

1,5 sene mb 100 alkovanli karavan kullandim malumunuz. Sonra t3e gectim.
Seviyorum camperimi. Ust katta yatak olmazsa zor tabii. Ayrica ayakta dik durmakta onemli
Yatak darligi ile hic sorun yasamadim. Hep ustte yattim. İri bir adamim malum. 55 cm yukseklikte yatiyorum.Hic ama hic sorun yok. Tabii kimileri buna inanamiyor. Dizinizi kiviramiyorsunuz bir tek. Onu da tavandaki pencereye denk getirirseniz sorun cozuluyor. Ben kucuk camperlerin daha islevsel olduguna inaniyorum. Yeterki toplanma derdi olmasin. Kamperin kucuklugunu yatak belirlemiyor. İcinden hic cikmadan yataklari acabilmek ana kriterim. Ozellikle kisin bu cok onemli.

Merhaba sevgili dostlar!
VW lt 28 ve benzeri araçlarda benim favorimdir ancak yürütebileceğimden emin olmadığım için almak istemedim.
MB100 filamingo'larıda bir süre inceledim,onlarda en beğendiklerimlerdendir.Bir ara İstanbul'da sahibinden satılık vardı.Yazılanlara göre,motor 240 D binek Mecedes'lerdeki 85 beygir motor.Benim binek aracım 84 model ve bunlardan biri,280 bin kilometrede.Aracım 1450 kilo.Km tablosu 160 ve düz yolda bu hızı her zaman yapıyor.10 yıldır kullanıyorum(ikinci sahibiyim),sadece radyatör ve devirdaim degiştirdim.Benim araştırıp bildiğim kadarıyla uzun süre kullanılabilecek araçlar.(Google'da Mercedes 240 D yazarak bilgi edinebilirsiniz)Parçaları İspanyol ve orijinal olmak üzere iki çeşit var diye(parçacıların sunduğu) biliyorum.Karavanda kasa ağır gelmiyorsa,kesinlikle alınabilir diye düşünüyorum.

orsaalabanda' Alıntı:
Melih,

1. Minderleri nereye koyacaksın? Onları da 40 cm. lik 4 parça mı yapacaksın?

2. 50 cm. üst yükseklik kesinlikle yetmez. Benim yatağım minderden tavana 51 cm. Ben yatarım ama emin ol burada benden başka çok az kişi yatabilir. Rahatlık isteniyorsa bu yükseklik en az 65 cm. olmalı.

Cem minderlerin cozumu basit 4 parca 40 cm eninde ve olabildigince ince ama yuksek density minder olursa onlarinda ikisini sag ikisnin sol tavan kenarina baglayabiliriz.

Dedigim gibi bu araci ilk basta kendi kriterlerime gore dusunuyorum. Ben 50 cm dede yatarim ama eger 4 parca toplanan bir yatak sistemi yapacaksan o zaman yatagin camlarin basladigi hizaya hatta dahada altina kadar inmesinde biz sakinca yok. Cunku yatak toplaninca geride iki kenardaki tahtalarin oturdugu ayaklar kalacak o kadar. Benim hem asidaki koltuklari yatak olarak kullanayim diye bir derdim yok tek derdim birimizden biri yatinca digeri oturmaya devam edebilsin (ki bu genelde ben oluyorum). Resimdede goruldugu gibi yatak sadece bir koltugun ustune geliyor yatagi asagi cekip koltugun tekini kullanilmaz hale getirsek bile digeri halen islevsel.

Yani hep dedigimiz gibi kamperlarin ic dizaynlarini kisisel ihtiyaclar belirliyor. Bu yuzden Egekaravan in diyazni bana gore degil (oturma grubundan yatak) ve eminim benim gibi dusunen bir cok insan var burada. Bu yuzden kendi aramizda degerlendirip belkide daha uygun bir ic dizayn bulabiliriz. :smiley:

racoed' Alıntı:
Merhaba sevgili dostlar!
VW lt 28 ve benzeri araçlarda benim favorimdir ancak yürütebileceğimden emin olmadığım için almak istemedim.
MB100 filamingo'larıda bir süre inceledim,onlarda en beğendiklerimlerdendir.Bir ara İstanbul'da sahibinden satılık vardı.Yazılanlara göre,motor 240 D binek Mecedes'lerdeki 85 beygir motor.Benim binek aracım 84 model ve bunlardan biri,280 bin kilometrede.Aracım 1450 kilo.Km tablosu 160 ve düz yolda bu hızı her zaman yapıyor.10 yıldır kullanıyorum(ikinci sahibiyim),sadece radyatör ve devirdaim degiştirdim.Benim araştırıp bildiğim kadarıyla uzun süre kullanılabilecek araçlar.(Google'da Mercedes 240 D yazarak bilgi edinebilirsiniz)Parçaları İspanyol ve orijinal olmak üzere iki çeşit var diye(parçacıların sunduğu) biliyorum.Karavanda kasa ağır gelmiyorsa,kesinlikle alınabilir diye düşünüyorum.

Maalesef mb100lerin parca sorunu var. Motor haric tabii. 240 dizel en bilinen motor. Sorun yok.Ama egerki fari kirdiniz yandiniz. Motorun omru en fazla 250 bin. Benim motor hafiften ufuruyordu. Ona ragmen cok memnundum motordan. Cok ama cok iyiydi. Cok yol yaptim. En ufak bir sorunum olmadi.
Rampalarda ise cok basarili idi. Himil himil cikardi. Hic hararet yapmadi. Sadece rampalardan inerken kompresyon yapamadiimdan balata yaktim. O kadar.
Tavsiye ederim. 10 sene daha binilir.
İcinde her turlu konfor var. Sicaksuyuna kadar.
Bir arkadasa aldik. Cok ama cok memnun. 80 binde hemde. Citir citir.
LT ile sekli cok ayni. Bence almanlar araklamis birbirinden modeli.

Cem bey öndeki ikili yolcu koltuğunu yatarlı sizmi yaptırdınız bendede 2000 modeli var ama yatmıyor.

Tanju hocam öndeki ikili yolcu koltuğum sadece öne katlanıyor. Ben yaptırmadım. Aldığımda öyle idi. Önde dönerli tekli yolcu koltuğu da çok güzel bir şey ama bu koltuk öne katlandığında tam düz bir yüzey elde ediliyor. Fazlalık eşyaları üzerine koymak ve gerektiğinde masa olarak bile kullanmak mümkün. Kalabalık olduğumuzda burada arkaya dönük olarak iki kişi oturabiliyor bir de. Bu yüzden vazgeçemiyorum.

Koltukla ilgili bir dip not söyleyeyim,gerçi olanlar zaten biliyor ama benim gibi acemiler bilmiyor.Bende sağ koltuk dönerli, akşamları eve 3 kişi gittiğimiz için (abim arkada armutta oturuyor)acaba standart 2 li mi olsaydı diye düşündüm hatta ruhsatta kişi yerini biraz tuhaf yazmışlar ve tam belli olmuyordu,ben hemen sordurdum eğer aldığım adam işletmemişse hemen 2 liyi koyacaktım ama işlettiği için koyamadım.Bu maltepe buluşmasında döner koltuğun ne anlama geldiğini anladım bir kişi kazandığınızdan değil,koltuğun arkasının size duvar gibi gelmesinden,yani koltuk dönünce aracın içi hiç ummadığım bir şekilde büyüdü.

Çok önemli bulduğumuz bir proje idi. Konu, moderasyon tarafından T4 transporter için tavan yükseltme kalıp projesinin tartışılmaya başladığı yerden bölünüp ayrı başlık olarak düzenlenmiştir.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=67429.new#new

Cem öne yatar koltuğun mükemmel. Resmen bayıldım. Katlanma mekanizmasının detaylı fotoğraflarını koyabilir misin foruma ? Ben de yaptırmak istiyorum.
Veya nerede yapılmış öğrenmen mümkün mü ?

Ben öne tekli koltuk koymak istiyordum ama yer açılması açısından bu bizim için çok daha iyi bir çözüm olacak. Hem ruhsatta değişiklik ve proje gibi sorunlar da olmayacak.

Sabırsızlıkla cevabını bekliyor olacağım.

orsaalabanda' Alıntı:
Tanju hocam öndeki ikili yolcu koltuğum sadece öne katlanıyor. Ben yaptırmadım. Aldığımda öyle idi. Önde dönerli tekli yolcu koltuğu da çok güzel bir şey ama bu koltuk öne katlandığında tam düz bir yüzey elde ediliyor. Fazlalık eşyaları üzerine koymak ve gerektiğinde masa olarak bile kullanmak mümkün. Kalabalık olduğumuzda burada arkaya dönük olarak iki kişi oturabiliyor bir de. Bu yüzden vazgeçemiyorum.

Tamam ya :smiley:

Ben hayran hayran senin öne katlanır koltuğu incelerken eşim: "ya bu bizim arkadaki koltuk, öne takmışlar onu" dedi :smiley: şimdi çözüldü olay.
Yani bizim 4+1 Cityvan'ların arkadaki ikili koltuğu bu. Ama fikir süpersonik güzel.

Bu arada haftasonu Orhangazi Keramet ve Bursa civarında olacağım. Sevgiler selamlar.

Burakd' Alıntı:
Cem öne yatar koltuğun mükemmel. Resmen bayıldım. Katlanma mekanizmasının detaylı fotoğraflarını koyabilir misin foruma ? Ben de yaptırmak istiyorum.
Veya nerede yapılmış öğrenmen mümkün mü ?

Ben öne tekli koltuk koymak istiyordum ama yer açılması açısından bu bizim için çok daha iyi bir çözüm olacak. Hem ruhsatta değişiklik ve proje gibi sorunlar da olmayacak.

Sabırsızlıkla cevabını bekliyor olacağım.

Burak, tam ben de bu koltukların hazır olarak bulunabileceğini yazacaktım... Katlama mekanizmasının koltuğa sonradan ilave edilmiş olduğunu düşünmüyorum. Her iki yanında da parmakla geriye çekilen yaylı küçük birer plastik pim var. İkisini birden çekmek gerekmiyor. Hangisinden istersen ondan basarak katlıyorsun koltuğu. Belki daha ergonomik modelleri de vardır. Fırsatım olduğunda yakın plan fotoğrafını çekerim.

Ancak koltuğu değiştirdiğinde üzerindeki mevcut emniyet kemeri dişi yuvasına uygun olacak şekilde makaralı yolcu emniyet kemerini de değiştirmen gerekebilir.

Keramet Ilıcası'nın suyu bu havalarda ısıtacak kadar sıcak değil, aklınızda bulunsun (36-37 ºC ) Üşütüp hasta olmayın... Sıcak su keyfi için Yalova Termal'i tavsiye ederim. Programımız olmasa eşlik ederdik. Selamlar...

Ahah tamam işte. Tam bizim arkadaki koltuk :smiley:

Bilgi için teşekkürler. Ama ok yaydan çıktı bir kere. Gazı aldık gideceğiz. Varsın Ilıcaya giremeyelim :smiley:
En kötü bir Sansarak Kanyonu yaparız. Sonra Yenişehir üzerinden Bursa. Ne havaya aldırıyorum ne yağmura çamura.

İnsan işten güçten, günlük stresten bazen o kadar daralıyor ki, biraz yol yapmak, sabah bir köyde, ağaçların altında uyanmak bile iyi geliyor. Bunu yapabildiğimde zaten "iyi ki almışım şu arabayı, iyi ki uğraşmışım bu kadar" diyorum.

İstanbul'a Trakya taraflarına gelirseniz biz de sizi bekleriz.
sevgiler

melihbozkurt' Alıntı:
Haldun bey;

Dayimin T5 araci var. Orjinal 3 kisilik arka koltugun aynisindan ve ayni kumastan cekyat mekanizmasi yaptirdi. Muayenelerde bile problem cikmiyor. Cunku koltuk eskisinin aynisi, sadece sirt kismi yatiyor ve oturulan kismin altindan bir tane daha cikiyor. Boylelikle yatak oluyor. Bundan once 2 adette T4 kullanmisti ayni mekanizmalar ondada vardi. Hic sorun olmadi. Yanliz dayimin araci 5+1 dir. Eger araciniz 7 yada 8 koltuklu ise bazi koltuklari cikartmaniz gerekebilir cekyata yer acmak icin o zaman muayenede sorun yasarsiniz. Eger 5+1 ise yani arkada sadece 1 adet 3 kisilik koltuk varsa dedigim gibi bir cekyat ile hic bir problem olmaz.
selamlar
Melih BOZKURT bey,
biz vw t5 aldık dayın gibi koltuk yaptırmak istiyoruz ama bulamadık.Bize nerede yapıldığı veya dayının telefonu (irtibat nasıl kurabileceksek) yardımcı olabilirsen sevinirim

Selamlar...
VW T5 transporter cityvan aldım.Camper olarak kullanacam lasım olduğunda bana arka koltuğu nasıl yatar hale getireceğim veya o halde satılık orjinal yatar hale gelebilen koltuk nasıl nerede bulabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim.

sevgiler saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR