Motokaravan ya da Camper Araçlarımız Ne Kadar Yakıt Yakıyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 72,845
Ynt: Motokaravan ya da Camper Araçlarımız Ne Kadar Yakıt Yakıyor?

Benim araç (VW T3 1.6 dizel) bu tatilde 100 km de ortalama 8.2 litre mazot yaktı. Araçta şöför + 2 yolcu vardı. Su deposu yedek su bidonları ve erzaklar dolu halde idi. Valizler ve kamp malzemeleri de mevcut halde idi. Ana yol harici tali yollara girdim. Uludağ'a çıktım. 3.5 saat dur kalk trafikte kaldım. Bunlar da ortalamayı artırmış olabilir.

Etiketler

Bir aracın nekadar yakıt tükettiğini yakıt göstergesine bakarak çeyrek depoyla şu kadar gittim gibi hesaplayarak söylüyorsanız, bu yanlış bir yöntem, çünkü depolar, kamyonlardaki gibi tam kübik geometrik deyildirler, garip şekilllerde yamuk yumuk şekildedirler, genel olarak üst kısımları geniş alt kısımları daha dar olur, şamandıralar sadece deponun içindeki yakıtın hangi seviyede (yükseklikde) olduğunu gösterir, 80 litrelik bir deponun, göstergede görünen çeyrerk çizgilerindeki yakıt miktarı 80/4=20 lt deyildir, her araçda bu hesapda farklılıklar vardır, örneğin;
80 litrelik herhangi bir depoda, (bu oranlar her arabanın deposuna göre değişir)
1. çeyerk 19 litre
2. çeyrek 23 litre
3. çeyrek 21 litre
4. çeyrek 17 litre dir
hesabı deponuz hangi doluluk durunda yaparsanız farklı sonuçlar çıkar, tam doluyken hesap yapılırsa az yaktınız zannedersiniz, son çeyrekde yapılan hesapda çok yakıyor görünür,kısacası, şamandıradan yakıt hesabı yapılmaz...
Yakıt hesabı nasıl yapılır;
Aracın deposu taşıncaya kadar fullenir, sonra 200-300 km yol gidin, araç çeşitli yol durumlarını gitmiş olsun ve tekrar depoyu aynı şekilde fulleyin, kaç Litre veya keç TL'lik yakıt aldınız, bakın gittiğiniz KM'ye bu rakama bölün...Gerçek sonuç böyle bulunur, diğer hesaplama yöntemleri sadece geyik muhabbeti olur....

Tank

98 Peugeot Boxer , 2,5 intercooler turbo;

Son gezide, Full den doldurulup, Marmaris'e kadar pasif kullanımda 100km de ortalama 8 lt dönüşte shell + po motorinleriyle yarı pasif yarı

agresif kullanımla 100km de ortalama 8,6 lt motorin tüketti.

LPG 70.-tl full depo 35 lt. Yaklasik.
Uzun yolda.
200 km. 70.-tl yada 35 lt.
100 km. 35.-tl yada 18 lt.

Sehirici trafikte.
160 km. 70.-tl. 35lt.

Şehir içi yakıt tüketimini 7.5 litre /100 km olarak tespit ettiğim 1.6 düz dizel motorlu, karavanımın uzun yol testi 8.2 litre/100 km olarak çıktı. İkidir test ediyorum aynı sonuç çıktı. Bu işte bir terslik var dedim ama düşününce doğal karşıladım.

- Uzun yolda tatile giderken araç daha yüklü
- Şehir içinde en fazla 60-70 km/h hız yaparken uzun yolda 90-100 km/h hıza çıkıyorum. Devrini korumak için gaza daha çok basıyorum.
- Hızlanınca, aracın yüksek olması sebebiyle hava direnci artıyor. Dolayısıyla bu direnci karşılayabilmek için 1600 cm3 motor daha çok yakıt çekiyor.
- 4 vitesli şanzımanın da etkisi olabilir.
- Uzun yoldaki uzun rampalar etkili olabilir.
- Ayrıca büyük motor uzun yolda, küçük motor şehir içinde ekonomik diye genel bir söylem var.

Bu son cumle bence dogru. 1.9 Multi jet doblonun, 1.3 multijet doblodan daha az yaktigini bizzat kullanan arkadasim soylemisti. Bazi motorlar araclara kucuk geliyor. Uzun yolda 80-90 kilometre hizla bile gitseniz bu hiza ulasmak ve korumak icin kucuk motor dah cok yakit tuketiyor.

Melih anlattığını yıllar önce bizzat denemiştik, 1600cc 4 silindir ford-taunus ve 2000cc 6 silindir ford-taunus adana'dan çıkıp istanbula geldik, 6 silindir ford daha az yakdı...
Küçük motorlu ve düşük PS'li araçlarda araç gitsin diye gaza basılsada, aracın gücü yetmediği için hem hızlamnamıyor hemde aracın gidebileceğinden çok gaza basıldığı için gereğinden çok yakıt yakıyor...2800cc 127 hp JTD (high turbo jet) PSA'lar bu konuda güzel yol eğimi nasıl olursa olsun, gaza nekadar basarsanız, yokuş ne kadar dik olursa olsun, motor basılan gaza cevap veriyor..5inci vitesde 2200 motor devrini yakalarsanız, ki bu 110-120 km/saat'e denk geliyor, araç yoldaki iniş çıkışları roller-coaster gibi ivme ile in çık yaparak akıyor...

Aracımın uzun yolda yakıt tüketimi şehir içi tüketimine göre artmasına rağmen sonuç olarak emsal tonajdaki araçlarla kıyaslandığında yakıt tüketimi makul gibi gözüküyor.

atiladi' Alıntı:
Melih anlattığını yıllar önce bizzat denemiştik, 1600cc 4 silindir ford-taunus ve 2000cc 6 silindir ford-taunus adana'dan çıkıp istanbula geldik, 6 silindir ford daha az yakdı...
Küçük motorlu ve düşük PS'li araçlarda araç gitsin diye gaza basılsada, aracın gücü yetmediği için hem hızlamnamıyor hemde aracın gidebileceğinden çok gaza basıldığı için gereğinden çok yakıt yakıyor...2800cc 127 hp JTD (high turbo jet) PSA'lar bu konuda güzel yol eğimi nasıl olursa olsun, gaza nekadar basarsanız, yokuş ne kadar dik olursa olsun, motor basılan gaza cevap veriyor..5inci vitesde 2200 motor devrini yakalarsanız, ki bu 110-120 km/saat'e denk geliyor, araç yoldaki iniş çıkışları roller-coaster gibi ivme ile in çık yaparak akıyor...

Atilla abi dedigin gibi dusuk devir yuksek vites kullanmak ve yuksek hizlarda sabit hiz ve devir de gitmek yakiti gercekten etkiliyor. Bu yuzden sen ikinci etapta daha duz yollarda cruzu kontrol kullandigin icin as yakmis arac. Bu cok onemli.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR