Motokaravanda Lpg Tüpü Ile Ocak ,buzdolabı Vb.gaz Kullanımının Yasal Yolu Varmı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan winny243 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,719

winny243

Ana Kamp
Yer
Balıkesir
Bildiğimiz binek araçlarda kullandığımız otogaz sistemini motokaravan için ocak ,buzdolabı, ısıtma gibi yerlerde kullanılırmı?Neler yapmamız gerekir.Yabancı karavan sirketlerin sitelerinde karavanlar için özel olarak üretilmiş tanklar ve tertibatları mecut.Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?Cevaplarınız için şimdiden teşekurler.

Etiketler
Ynt: Motokaravanda lpg tüpü ile ocak ,buzdolabı vb.gaz kullanımının yasal yolu varmı

Türkiye için çok bir bilgim yok ama ben Fransa'da karavanımda iki propan tüpü kullanıyordum. Burada kendi karavanını yapanlar için yasal düzenlemeler Türkiye'den daha sıkı. Mesela gaz hattının mutlaka bakır borular ile ocağa kadar getirilmesi şart. Ancak tüpten çıkan ve bakır tarafa bağlanan o kısa bölümde esnek boruya izin veriliyor. Ayrıca fırın, ocak, ısıtma gibi sistemlerin dağıtımında açma ve kapama valfleri mecburi. Tüplerin ise aracın yaşam mahali ile ilişkisi kesilmesi için özel yapılan kutulara konması ve dışarıdan yüklenmesi mecburi. Bu dediğim özellikle propan dolu tüler için geçerli.

Forumda kendi karavanını yapan çok yetenekli ustalar var. Ben bu uygulamayı yapanını görmedim demekki bir yasal düzenleme yok.

Özgür

Ynt: Motokaravanda lpg tüpü ile ocak ,buzdolabı vb.gaz kullanımının yasal yolu varmı

On yıl kadar önce Ege Karavan'da karavanım yapılırken dedikleriniz aynen uygulanmıştı.
Bu biraz da yapanın bigi ve hassasiyetine kalıyor şimdilik.
Ama "bana bişey olmaz" ,zihniyeti de devam ediyor bir yandan kuşkusuz. ;)

Bu LPG dönüşüm, yasal durumlar vb. konuda ve diğer konu başlıklarında, soruları ve sorunları, tam ve eksiksiz cevaplar pek görünememekte. Forumların amacı amasız, fakatsız, net ve doğru bilgi paylaşımı olursa, kafalardaki soruları aydınlığa kavuşturmamız gerekir. Şimdi soru şu bu yasal mı değil mi? yasal değil ise Konu kısa bir açıklama ile direk bitirilir. Yasal ise, nerden başlanmalı, hangi adımlar ve ekipmanlar kullanılmalı, max. güvenliği için alınacak önlemeler v.b. konuları bilen veya tecrübe eden dostlarımız paylaşırsa çok verimli olur. Yoksa Avrupa da şöyleydi, ya da bizim Türk mantığı...... gibi hem onur kırıcı birkaç paylaşımdan öte geçmez çözümler. Bilen varsa çıkıp anlatsın bir zahmet.

Bu LPG dönüşüm, yasal durumlar vb. konuda ve diğer konu başlıklarında, soruları ve sorunları, tam ve eksiksiz cevaplar pek görünememekte. Forumların amacı amasız, fakatsız, net ve doğru bilgi paylaşımı olursa, kafalardaki soruları aydınlığa kavuşturmamız gerekir. Şimdi soru şu bu yasal mı değil mi? yasal değil ise Konu kısa bir açıklama ile direk bitirilir. Yasal ise, nerden başlanmalı, hangi adımlar ve ekipmanlar kullanılmalı, max. güvenliği için alınacak önlemeler v.b. konuları bilen veya tecrübe eden dostlarımız paylaşırsa çok verimli olur. Yoksa Avrupa da şöyleydi, ya da bizim Türk mantığı...... gibi hem onur kırıcı birkaç paylaşımdan öte geçmez çözümler. Bilen varsa çıkıp anlatsın bir zahmet.

Foruma hoșgeldiniz.

Araҫlarda lpg dönüșümü konusu - ARAÇLARIN İMAL, TADİL VE MONTAJI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK‘ te detaylı olarak bilgiler var.

Buradaki konumuz karavanda gazla ҫalıșan cihazlar ile ilgili. Türkiye’de bu konuda henüz yukardaki gibi bir yönetmelik yok. Bırakalım yönetmeliği, Türkiye‘de bürokrasi karavanın ve karavancılığın ne olduğunu bile henüz anlamıș durumda değil.

Paylaşımınız için teşekkürler. Sayenizde bir sürü dosya okudum ilgili konu başlığına rastlamak için. Evet görünen o dur ki, LPG kullanımı için bir kısıtlama "henüz" görünmemekte. Bu konuda Profesyonel LPG hizmeti veren arkadaşıma da danıştım. Karavanda LPG sistemi doğrudan veya dolaylı yoldan Motor yakıtı olarak olmadığından sorun olmamalı demişti. Ancak Muayenede bazı işgüzar kontrolörler bunu sorun haline getirmesi de muhtemel dedi. Aracınızı almadan durumu kendilerine ne amaçlı olarak yapıldığını net bir şekilde ifade etmek gerekiyor. Gerekirse Ocağı açıp ÇAY DEMLE , bir bardak ikram et, inansın demişti. Başka bir açıdan fikri ise, araç içine taktırılırsa su deposu olarak yutturulabilir demişti.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.