Motosiklete Bin Oğlum, Çünkü Motosiklet Hayattır

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan koza Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,621
Ynt: Motosiklete Bin Oğlum, Çünkü Motosiklet Hayattır

koza' Alıntı:
Babaların çocuklarına yasaklar koymak yerine doğruyu yanlışı anlatarak tercihlerinde destek olduğunu görmek çok güzel :smiley:

Onu bir de anne babaya sormak lazım :smiley: meraktan ölüyolardır heralde ama zamanla alışıyolar:smiley:

Etiketler

Her anne ve baba evlatları kaç yaşına gelirse gelsin daima onları çocuk olarak görüyorlar onları her türlü olaylara karşı koruma altına alıp onlara zarar gelmesini önlemeye çalışırlar.Ben zamanında çok yaramazdım hele birde motosiklet sevdam vardı ailemin tek çocuğuydum o nedenle üzerime titrerlerdi ben arkadaşlarımdan motor kaptımmı dünyalar benim olurdu ne kadar çok motor istedimsede almadılar bende para biriktirdim ailemden habersiz motor aldım onu bir arkadaşımın orada bırakmaya başladım artık her istediğimde ona binebiliyordum tabi bu arada benim motora binmem babamın kulağına gitmiş bir gün akşam eve geldiğinde bir güzel fırçaladı ben bu motor benim değil desemde inanmadı arkadaşımın babasına giderek durumu izah ederek motoru sattırdı tabi ben yine boş durmadım yine sağdan soldan motor buldum vücudumda kırılmadık kemik kalmadı bu arada biraz daha büyüdüm ve kendi feribotumuzla Marmaris-Rodos adası arasında çalışmaya başladık bu arada yavaş yavaş çevre edinmeye başladık bir arkadaşım vasıtasıyla Rodos Türklerinden biriyle tanıştım bu kişinin hem motor hemde araba kiralama servisi vardı her gün o yıllarda Türkiye de olmayan motorları kullanıyordum her gün değişik motor kullanıyordum o zamanlar kullanmadığım motor kalmamıştı.Bir gün yıllarca bizim yatlarda mavi yolculuk yapan bir İtalyan aile geri dönüşlerini Rodos üzerinden yapmak istemişler ve ben ,babam ,gemicilerimizle Rodosa gittik o akşam dışarıda İtalyan aile bize yemek verdi bir güzel eğlendik ve yatta geceyi geçirdik.Sabahleyin akşamın etkisiyle biraz geç kalktık kahvaltıdan sonra son gün olması sebebiyle İtalyan aile şehri gezmeye çıktı bizde onlara ziyafet çekmek için çarşıya alış verişe çıktık.Akşam yemeğe geldiklerinde onlara süper bir ziyafet çektik bu arada bizim İtalyan aile rakıyı hızlı içmeye başladılar babamın o kadar ikazına rağmen çok çabuk sarhoş oldular benim biraz canım sıkıldı İtalyan ailenin oğluna ve kızlarına dışarı çıkıp eğlenmeye gitmeyi teklif ettim olarda kabul ettiler biraz gezdikten sonra danın en büyük diskosuna gitmek istedik disko Faliraki yolu üzerinde şehirden biraz uzak bir yerdeydi ben taksiyle gidelim deim onlar istemediler ve motor kiraladık diskoya gittik orada uzun bir süre eğlendik sabaha karşı yata dönerken bizim İtalyan arkadaş motoru çok hızlı kullanmaya başladı ben 3-4 sefer ikaz ettiysemde beni dinlemedi ,bu arada kız kardeşiylede kavga etti ve deli gibi yanımzdan geçip son hızla motoru sürmeye başladı 1-2 kilometre gittikten sonra şehrin girişindeki bir kavşağa hızla girdi bu arada kırmızı ışık yandı hiç hız kesmeden geçmek istedi aniden karşısına bir araba çıktı o panikle fren yapınca hızın etkisiyle motoru kaydırdı dahada panik yaptı o anda ön fren yapınca motorun üzerinden ön tarafa doğru uçup kafasını yere vurar vurmaz kafatası dağıldı bu arada bende onun boşta kalan motoruna çarptım motorun üzerinden uçup sol omuzumun üstüne doğru düştüğüm anda dünyam karardı 2 gün sonra hastanede kendime geldim her tarafım kırıklar içindeydi İtalyan aile bu arada kızını ve oğlunu kaybetmiş benimle beraber olan kızının vücudunun bir çok yerinde kırıklar varmış bu arada aile bir kaç gün geçtikten sonra İtalyaya geri döndüler ben uzun bir müddet hastanede kaldıktan sonra taburcu oldum o uzun hastane günlerinde uzun uzun düşünüp bir daha motora binmemeye karar verdim.Daha sonraki yıllarda bizim İtalyan aile yine bizim tekneyle mavi yolculuk yaptılar ama ne kazadan bahsedildi nede Rodos adasından onlar geçmişi sildiler ama ben silemedim bu olayı daha dün gibi hatırlarım işte bu yüzden oğluma Kanuni Buffalo 150 tipinde bir motor almak istiyorum.Şimdi onun gençlik çağı kanının kıpır kıpır olduğu zaman geçenlerde ona Motosiklete Bin Oğlum,Çünkü Motosiklet Hayattır yazısını okuttum ve bu konuda ne düşünüyorsun dediğinde merak etme sen baba ben senin ne demek istediğini anladım bana bu yazıyı okuttuğun için çok teşekkür ederim dedi işte o an yüreğime su serpildi .Bende diyorumki Motosiklete Bin Oğlum,Çünkü Motosiklet Hayattır onu kullanmasını bilene.

BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN .
ÖLENLEREDE ALLAH RAHMET EYLESİN.
Kaza ğeliyorum demez 30 yıldır kullandığım ve büyük haz aldığım motor sevdasında duydugum ve gördügüm olaylar zincirini bi kitap haline getirsem buna ne kalem yeter ne de kagıt ama hayattayım ve saglıgım sıhhatimde yerinde öldürmeyen allah öldürmüyor ve başa geleceklerdende kacılamıyor malesef ama şu bi ğerçek türkiyede motor kültürü diye bi oaly yok insanlar bu konuda halen daha bilinçlendirilmemişler parayı veren istedigi gibi bir çanavar alıyor ve yola çıkıyor sonuçu herne olursa olsun ve sonuçuda hüsranla bitiyor tabi ama şuda bi gercek tarfikte bi motora binen heleki bi bayansa vay haline vay gelmiş başıa mümkünmü bu kardeşmizin yolda trafikte hareket edebilmesi taçiz edilmeden o çoşkuyu tadabilmesi yani burada bizlerin motor sevdası sadece bizlerden kaynaklanan kazalar ve üzüçü vahim olaylar zinçirini daha çok okur ve yazarız buralarda ama ne yapılması gerktigi konusunda eğitim ögretimle bilinçlenebilmemiz için kırk fırın ekmek yememiz lazım soruyorum şimdi sizlere hangi kurum ehliyet verirken motor kulanmak için verdigi ehliyetle birlikte saglıklı bi ders ve eğitimini verebiliyor hadi bakalım kaskını tak elbiseni giy al ehliyetini ver parasını çık yola yok bu işler böle olmuyor arkadaşlar böylede olmaz bişeylerin deyişmesi zihniyetlerin evrim geçirmesi bence şart başkada bi alternatifi yok bunun saygılar sunarım .
Motosiklete Bin Oğlum, Çünkü Motosiklet Hayattır .

CJ7 Başınızdan geçen olay gerçektende çok üzücü olayı unutamamış olmanız ve kendinizi suçlu hissetmeniz çok normal ama suçlu kimse yok aslında, tek suç var oda yasaklar bence siz birçok şeyden çok iyi ders almış olmalısınızki oğlunuza kendiniz motor alıyorsunuz motor alabildiğinize göre oğlunuza güveniyorsunuz ve onu bilinçli birisi olarak yetiştirebilmişsiniz ne mutlu size .....Bir anne babanın çocuğuna güvenmesi aslında kendisine olan güveni ile de alakalı bence çocuğuna güvenmeyenler aslında kendilerine güvenmiyorlardır ve çocuklarının kriz yönetiminde nasıl davranacağından bir haber... sadece yasaklar koyarak yalana ve gizli işler çevirmeye yönelmekte olduklarını bilmeyerek baskılarını sürdürmektedirler....bunlar tamamen henüz baba olmamış birisinin sözleridir lütfen çok fazla ciddiye almayınız:smiley:

Biliyorsunuzki yasaklar her zaman tatlıdır oğluma yasaklama koysaydım adım gibi biliyorum gizli saklı motora binme olyını gerçekleştirirdi o bana gelerek dürüstçe motora binmek ıstediğini söyledi bende ona bu işin riskleri olduğunu gençliğimde benimde hatalar yaptığımı ama bu hatalardan ders aldığımı ve onu çok sevdiğmi söyledim.Yaşının ehliyet almak için uygun olduğunu ama daha yolun başında olduğunu yaza kadar sabredip şimdi ders çalışmasının gerktiğini anlattım.Yaz gelince ona bir tane alacağımı söyledim ve bu konuda anlaştık tabi bu arada ben onun için en uygun olan bir motor için araştırmalarıma devam edeceğim.Bu arada oğlumda yazın ehliyet alacak ve bilinçli birisi olarak motosikletliler kervanına katılacak.Bende onu bu sevda yolunda desteklemeye devam edeceğim.

doğrusunu yapıyorsun marmaris cj7 , biz baba-oğul motora da biniyoruz usulünce , ama motoru büyütme isteğine karşı onu offroada uönelttim , şimdi motor evde yatıyor ara sıra ben kullanıyorum..... :smiley:

Bizde motora beraber binmeyi düşünüyoruz tabiki ilk önce motor ehliyeti alacak bu arada 2-3 senadir trafiğe kapalı alanlarda benden direksiyon eğitimi alıyor beni en sevindiren konu şuana kadar benden habersiz bir kere bile araba kaçırmadı bu konuda oğluma güveniyorum şu anda yaşı 17 ama sınıf arkadaşlarının bazıları okula motosiklet ve arabayla geliyormuş bu bu konuda ne düşünüyorsun dediğimde bana cevabı şu oldu tamamen anne ve babanın bilinçsizliği ve vurdum duymazlıkları olduğunu söyledi.İlk önce motor ehliyetini alacağını daha sonrada zamanı geldiğinde ve kendisini hazır hissettiğinde araba ehliyeti alacağını söyledi ve bu sözler oğlumu bir kez daha bilinçli bir kişi olarak yetişdiğini anlamama neden oldu.Seni seviyorum canım oğlum.

ne mutlu sana ve tebrikler yetiştirme tarzın için............ :smiley:

Teşekkürler,hepimiz çocuklarımızın arkasında olmalıyız onlara köstek değil destek olmalıyız ancak bu şekilde bilinçli bir gençlik yetiştirebiliriz.

Helbette gelecegimizi emanet edecegimiz kuşakların saglıklı ve bilinçli bi toplum olmasını isteriz burada bize düşen görev ve sorumluluk çok büyük bu yüzden çok dikkatli sınırları aşmayan özverili bilinçli çevreye dogaya saygılı insan ilişkilerini sorumluluk alanlarının neler oldugunu bilmemiz ve hayatın sadece tesadüflerle olmadıgını bizlerinde yaşadıgımız yeryüzünde birbirimizden sorumlu oldugunu bilgimiz ve bu şekilde yaşadıgımız taktirde geleçek kuşaklara bırakaçagımız mirasın büyüklünü şimdiden tahmin etmek hiçde zor deyil bunun içindirki herkez kendine düşen paydan nasibini alarak paylaşmalı bilmeyene ögretmeli duymayanada ayagına giderek duyurmalı ve burası gibi bir yerlerde saklı oalnları açıga çıkararak yapaçagımız çalışmalardan herkezi toplumun herkesimini haberdar etmeliyiz deyerli doslarım hatalarımız bizde gizli kalmayaçak onlardan aldıgımız dersleri paylaşarak yazışarak ortak olacagız bununda başka bi alternatifi bençe yok .

Motosiklete Bin Oğlum, Çünkü Motosiklet Hayattır .

Haydi anne ve babalar bu güzel yazıyı okuyalım çocuklarımıza karşı duyarsız kalmayalım 17 Ocak 2009 dan beri mesaj atan yok haydi bu yazıyı okuyalım ve çocuklarımıza okutturalım.

yaşar sudar' Alıntı:
BU ARADA UNUTMADAN SİTE YÖNETİMİNE DUYARLILIGINDAN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜRLERİMİDE ARZ EDER SAYGILAR SUNARIM .

İyi,kötü tüm anılarınızı ve tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için biz teşekkür ederiz....

Yasaklar koymadan,baskı yapmadan,sabırla anlatarak,öğreterek kişiliklerinin gelişmesinde önemli rol oynayan,kendi kararlarını alabilen,kendine güvenen,doğru ile yanlış arasındaki farkı ayırt edebilen çocuklar yetistiren üyelerimizide kutluyorum....

Yazıyı okurken gerçekten çok büyük bir keyif aldım. Hatta az önce hava şartları nedeniyle uzun zamandır ilgilenmediğim motorumu yıkayıp geldim :smiley: Motorsiklet kullanmak müthiş bir duygu bu bir gerçek... Ne mutlu bana ki motorsiklet tutkunu bir aileye sahibim. Eşim, ben , eşimin ağabisi ve eşimin babası birer motorsiklet sahibiyiz. Bir araya geldiğimiz zaman konuştuğumuz konular hep motorsikletler üzerine. Potansiyel bir anne adayı olarak etrafımda çocuğuma " motorsiklete bin oğlum, çünkü motorsiklet hayattır" diyebilecek çok insan var.

Yalnız Türkiye'de özelliklede İstanbul'da motorsiklet kullanmak tam bir kabus olabiliyor. Herkesin zaten bildiği ve üzerine kampanyalar yürüttüğü bir konu bu. Bana kalırsa yavaş yavaş bu sorunu çözmeyede başladık. Bundan 3-5 sene öncesinde yolda doğru düzgün bir motorsikletli bile göremezken artık Türkiye'nin heryerinde sayısız motor grupları ve motorsiklet kullanıcıları var. İnsanlar bu konuda dahada bilinçlenmeye başladılar çünkü oğullarından, amcalarından, kuzenlerinden v.b. motorsiklet kullanırken yolda başlarına gelen talihsizleri veya yapılan saygısızlıkları dinlemeye başladılar. Hatta yavaş yavaş hoşlarına gidip "ya acaba bende bi scooter alsammı işe gidip gelirken iyi olur" gibi yorumlar yapmaya başladılar. İnsanlardaki bu gelişmeyi görmek gerçekten çok sevindirici....

Gümüşhane Zigana Dağı'nda çığ düşmesi sonucu 10 kişinin ölmesi nedeniyle Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası'nda düzenleneceği duyurulan 3. Kardan Adam Şenliği iptal edildi.

Doga sporlarına gönül vermiş bu ugurda yaşamlarını yitiren bu deyerli insanlara tanrıdan rahmet kederli ailelerine baş saglıgı dilerim .
Bu tür olayların tekrar etmemesi bu gibi üzücü hadiselerin vuku bulmaması için burada eğitimin bir kez daha ehemniyeti gene ön plana çıkıyor hangi spor dalı olursa olsun bu dagcılık sualtı motosporları yüzücülük vs vs halgi dal ve branş olursa olsun mutlaka alt yapı saglam zemin etutleri iyi analiz edilmeli yoksa felaketin gelecegi yön herzaman belli egitimsizlik ve vurdum duymazlık birçok cana mal olacaktır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,508
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR