Ocak Sonu İskandinavya Gezisi Saçma Mı Olur?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hkaya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,046

hkaya

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, ocağın sonunda bir arkadaşımla iskandinavya'yı gezmeyi planlıyoruz. daha doğrusu o planlıyordu sonra beni çağırdı. rota şöyle; budapeşte, oradan uçakla stockholm, oradan gemiyle helsinki, oradan gemiyle tallinn, oradan otobüsle st petersburg, oradan otobüsle riga. sonra stockholm'e tekrar, ve istanbul'a dönüş. kış ayları olduğu için tabi ki soğuk olacağını biliyorum ama gezmeme ve dışarı çıkmama engel olacak kadar soğuk olur mu? gece hayatı durgun mu olur? çok mu depresif bir ortam olur (hep karanlık olmasından mütevellit)? daha önce kışın giden ve "kışın gitmenin şöyle şöyle avantajları güzellikleri" var diyebilecek birileri var mı?

Etiketler
Ynt: Ocak Sonu İskandinavya Gezisi Saçma Mı Olur?

Aralık başında bir arkadaşım promosyon uçak biletiyle Stockholm'e gitti. Tek kelimeyle donduk dedi. Güneş saat 09:00'da doğuyor 14:30'da batıyor. Ama sosyal hayat, gece hayatı ve insanlar açısından gayet neşeli ve keyifliymiş. Ortam kesinlikle depresif falan değilmiş. Son olarak, hayat standartlarının yüksek olmasından dolayı fiyatların diğer Avrupa ülkelerine göre biraz yüksek olduğunu söylemeliyim.

İki sene önce yaz tatilinde Letonya ve Litvanya'ya gitmiştik. Yaz olmasına rağmen hava sıcaklığı oldukça düşüktü.Orada yaşayan arkadaşlardan dinlediğimiz kadarı ile kışın yaşaması oldukça zormuş. Bizi gezdirdikleri doğal güzelliklerin bir çoğu için rehberimiz ve arakdaşlar kışın buralar yağmurdan göl oluyor ya da buralar bataklığa dönüşüyor gibi ifadeler kullanıyorlardı. Sadece birkaç saat gün ışığı görmek alışkın olmayanlar için oldukça sıkıcı oluyormuş.Ama eğer fırsatınız varsa yazın mutlaka görülmesi gereken yerler. Bizim karadeniz gibi akıl almaz bir yeşillik. Pahalı olduğu konusunda ben de hemfikirim. Özellikle sebze meyve akıl almaz pahalıydı.O kadar para harcayıp gezilecek bir coğrafyayı daha iyi iklim koşulları olan bir tarihe ertelemek bence daha akıllıca olur.

teşekkürler öncelikle, stockholm ve helsinki toplam 4 gün olacak zaten de, diğer yerler o kadar pahalı değil diye biliyorum. ama kışın o soğukte sıfır derecenin altında nasıl o kadar yağmur yağdığını anlamadım edebiyatçı, senin dediğin ilkbahar-yaz başları olabilir mi?

Kendim kışın görmediğim için bilemiyorum tabi.Sonbahar yağmurlarında doluyordur belki. Bu coğrafya oldukça düz. Neredeyse ufak bir tepe bile yok.Her yerde küçük küçük göller, ufak akarsular vardı.Az bir yağışta bile her yerin sular altında kalması normaldir. Ama şehir merkezlerinde öyle bir sorun soktur tabi.Biz araç kiralayıp kırsallarda da gezmiştik. Dediğiniz gibi ilkbaharda da çok yağış alıp her yer göl olabilir. Biz gittiğimizde yaz ortasında temmuzda bile oldukça yağmur görmüştük.

Tabii ki tercih sizindir ama gezi programınız 4-5 günle sınırlı ve geceler 16 saate kadar uzuyor. Havaların ısınmasıyla beraber hem iklim gezmek için daha uygun olacaktır hem de gecelerin uzunluğu 5-6 saate kadar düşeceği için gün ışığından daha fazla faydalanabilirsiniz.

yok gezi toplam 9 gün sürecek. karanlık konusunu çok dert etmiyorum açıkçası, zaten istanbulda'da neredeyse her gün hava bulutlu sisli, 4 te hava kararıyor çok fark edeceğini sanmıyorum benim için :D

Bundan tam 2 sene önce Kış aylarında 2 ay Letonya'da kalmıştım. Kışın ayrı yazın ayrı keyfi var. Herkesin dediği gibi güneşi görme olayı çok çok az ve havalar ciddi derece de soğuk. Kışın gitmenin ne gibi avantajları, kış tatiline olan bakışınıza göre değişir. Kayak yapmayı severim diyorsanız o bölgeler de çok güzel kayak yerleri var. Gezmeme ve dışarı çıkmama engel olacak kadar soğuk olur mu? demişsiniz, soğuğa alışkın bir bünyeniz varsa büyük bi sıkıntı olmaz.
O bölgeleri iyi tanıdığım için rotanıza bikaç değişik öneri verebilirim, eğer mahsuru yoksa..
Rigadan stockholm yapıp İstanbul yerine doğrudan ucuz bi şekilde airbalticla İstanbula gelebilirsiniz..

budakca' Alıntı:
Bundan tam 2 sene önce Kış aylarında 2 ay Letonya'da kalmıştım. Kışın ayrı yazın ayrı keyfi var. Herkesin dediği gibi güneşi görme olayı çok çok az ve havalar ciddi derece de soğuk. Kışın gitmenin ne gibi avantajları, kış tatiline olan bakışınıza göre değişir. Kayak yapmayı severim diyorsanız o bölgeler de çok güzel kayak yerleri var. Gezmeme ve dışarı çıkmama engel olacak kadar soğuk olur mu? demişsiniz, soğuğa alışkın bir bünyeniz varsa büyük bi sıkıntı olmaz.
O bölgeleri iyi tanıdığım için rotanıza bikaç değişik öneri verebilirim, eğer mahsuru yoksa..
Rigadan stockholm yapıp İstanbul yerine doğrudan ucuz bi şekilde airbalticla İstanbula gelebilirsiniz..

önerileriniz için teşekkür ederim :smiley:, dönüş biletini aldım dün, keşke bir gün daha bekleseymişim :/
kayak yapmayı bilmiyorum açıkçası ama karlı havaları, karı küçüklüğümden beri çok sevmişimdir. kayak dışında ne gibi güzel tarafları olur kışın oraların? artık gidiş dönüş biletlerimi aldığım için %70 gidiyor sayılırım o yüzden olumlu yönlere odaklanmak istiyorum :D

talin-st.petersburg-riga arasını sanırsam ecolinessle geçeceksiniz.dün yazmayı unutmuşum.
kışın kar dısında oralarda pek bişey yok aslında. varsa da aklıma geliyor. kışın gece hayatı güzeldir. yalnız o bölgeler diğer avrupa şehirlerine göre pahalıdır. St.petersburg en pahalı şehirlerden biri. Riga mesela lats kullanıyordu (1 lats yaklasık 4 tl) 1ocak2014te euro'ya geçti. Fiyatlarda ne gibi değişim oldu haberim yok ama 1 euro 0.70 lats kuruna göre hesaplayabilirsin. Konaklama yerinizi hostel,hotel dısında couchsurfing denemenizi tavsiye ederim. Konaklamayı ve yemeği beleşe çıkartabilirsiniz hem de farklı kültürlerle içiçe olabilirsiniz.

budakca' Alıntı:
talin-st.petersburg-riga arasını sanırsam ecolinessle geçeceksiniz.dün yazmayı unutmuşum.
kışın kar dısında oralarda pek bişey yok aslında. varsa da aklıma geliyor. kışın gece hayatı güzeldir. yalnız o bölgeler diğer avrupa şehirlerine göre pahalıdır. St.petersburg en pahalı şehirlerden biri. Riga mesela lats kullanıyordu (1 lats yaklasık 4 tl) 1ocak2014te euro'ya geçti. Fiyatlarda ne gibi değişim oldu haberim yok ama 1 euro 0.70 lats kuruna göre hesaplayabilirsin. Konaklama yerinizi hostel,hotel dısında couchsurfing denemenizi tavsiye ederim. Konaklamayı ve yemeği beleşe çıkartabilirsiniz hem de farklı kültürlerle içiçe olabilirsiniz.

evet ecolines kullanacağız. bildiğim kadarıyla evet isveç ve finlandiya pahalı ama diğer yerlerin normal olduğunu zannediyordum, en azından diğer avrupa ülkeleri kadar olduğunu zannediyordum. couchsurfing keşke yapılabilse ama iki erkeğe kim açar evini orda bilemedim.

bu arada lapland hakkında bilginiz var mı? ya da o tarz kuzey ışıklarını görebileceğimiz bir yer?

valla kuzey ışıkları şansa kalmış bişey =) ne zaman nerde olacağını bilinmez.
cs'de bulursun öyle ya. oraların insanı soğuktur ama içi sıcaktır. talinde yaşl ı bir teyzenin evinde kalacaktım,seyehatimi erteleyince olmadı =) iyice bi yoğunlaşın derim. ulaşım ve yemek sorununu hallettikten sonra pahalılığı sorun olmaz,her yerde.

Bence bu mevsim Stockholm'e gidiyorsanız. Baltık ülkelerine yönelmek yerine en iyisi kuzey ışıklarının en iyi görülebileceği Tromso, İnari, Kiruna veya Rovaniemi gibi yerlere gitmek. Kuzey ışıkları için en elverişli dönemdeyiz. Güneş bu aralar etkinliğinin zirve bölgesinde. :smiley:

Ocak sonu saçma olmaz elbette ama bu bölgeler için en iyi dönem ilkbahar olabilirdi.Rota aslında pratik olarak Budapeşte'den Riga'ya,sonra oradan otobüsle Tallin,feribotla Helsinki'ye,oradan feribotla Stockholm'e sonra St.Piter'e ve dönüş olarak ayarlanabilirdi.Neyse,9 gün demişsiniz bu şehirler St.Piter hariç küçük olduklarından süreniz size fazlasıyla yeter merak etmeyin.Stockholm ve Helsinki pahalıdır kalacak yer yönünden elbette en iyi tercih hostellerdir.Yılın bu zamanlarında genelde hosteller ğek dolu olmaz.4 kişilik bir odada arkadaşınızla yalnız kalmanız muhtemeldir.Soğuk havaya gelince:sıkı giyinince ve hızlı yürüyünce problem olmaz.Gece hayatı için ise kış mevsimi avantaj.Özellikle Riga ve Tallin diğer şehirlere göre öne çıkar.StPiterde Rusya genelinde olduğu gibi bu sıralarda ırkçılık yükselişte olduğundan problem yaşamayacağınız mekanlara gitmeye özen göstermeniz faydanıza olacaktır.İyi eğlenceler

hkaya' Alıntı:
evet ecolines kullanacağız. bildiğim kadarıyla evet isveç ve finlandiya pahalı ama diğer yerlerin normal olduğunu zannediyordum, en azından diğer avrupa ülkeleri kadar olduğunu zannediyordum. couchsurfing keşke yapılabilse ama iki erkeğe kim açar evini orda bilemedim.

bu arada lapland hakkında bilginiz var mı? ya da o tarz kuzey ışıklarını görebileceğimiz bir yer?

Couchsurfing konusunda hiç öyle düşünmeyin bence, şahıslara mesaj atın muhakkak bir sürü, bir tane de açık istek bırakın şehre, muhakkak biri çıkacaktır 4-5 gün önceden yaparsanız bunları.

öneriler için teşekkürler arkadaşlar, bugün vizeye başvurdum ve ayın 15'ine gelecek büyük ihtimalle. şimdiden bir heyecan sardı valla :smiley:

st peter'de değil de isveç ve finlandiya'da ırkçılık olduğunu duymuştum ben aslında?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,496
Kayıtlı Üye Sayımız
172,159
Kaydolan Son Üyemiz
Fatih avcı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR